Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: ned 02.05.2021 16:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,
máte někdo vyzkoušené, jestli nevadí delší dráty od reglu k motoru, cca 35 cm?
Díky

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: ned 02.05.2021 16:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já měl několik desítek aplikací reglu MGM-Compro TMM12024 (120A/24V) s vodičem průřezu 6 mm dlouhých dohromady 1,8 metrů. Žralo to kolem 70A. Žádnej problém s tím nebyl ale ing Dvorský mi doporučil pro sichr zdvojnásobit kapacitu kondíků co na většině reglů čumí do strany směrem k přívodu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: ned 02.05.2021 17:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Díky, ty kondíky ty jsou pro dlouhé přívody od baterky k reglu, ty budu mít krátké. Já budu mít dlouhé od reglu k motoru. Jak jsem zjišťoval (i tady na RC manii se to před časem probíralo), tak by to neměl být problém.
Díky za tvou zkušenost, jde mi o praxi, kdo to má vyzkoušené. Stejně mi ale nezbyde nic jiného než to tam dát. Motor úplně vzadu (rychlý jet, tlační vrtule) a kvůli vyvážení musí jít baterka až dopředu. Celková délka motor-bateka je cca 60 cm, takže při standardní délce drátů od baterky a od reglu mi vychází prodloužit dráty k motoru na těch 35 cm.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: ned 02.05.2021 17:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Od reglu bylo k motoru 3 x 30 cm. Taky docela dost. Ale nebyl tam žádnej přijímač VF, kterej by se mohl teoreticky nějakejma harmonickejma zahltit nebo zarušit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: ned 02.05.2021 17:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Já ty dráty zkroutím, to hodně pomůže. Zkroucení je malý zázrak.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: ned 02.05.2021 17:59 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Woita píše:
Ahoj všichni,
máte někdo vyzkoušené, jestli nevadí delší dráty od reglu k motoru, cca 35 cm?
Díky

Nikdy jsem neměl problém. V edfkách to ani jinak nejde.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: ned 02.05.2021 22:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kroucení vodičů je velmi účinné omezení vyzařování. Vodiče vzájemně kompenzují své účinky. Taky je mechanicky upevni, aby nemohly kmitat z důvodu mechanické ochrany i snížení vyzařování do okolí.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: pon 03.05.2021 7:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Od reglu bylo k motoru 3 x 30 cm. Taky docela dost. Ale nebyl tam žádnej přijímač VF, kterej by se mohl teoreticky nějakejma harmonickejma zahltit nebo zarušit.

To nebyl RC model? 8O Pokud ano, v pásmu 2,4GHz, tak i to je přece VF!
Samozřejmě mnohem odolnější než FM, neřku AM, příjímače. 8)

Ale to kroucení je dobrý nápad. :wink: Ještě by to vylepšilo omotat ten kroucený trs paskem silnějšího alobalu s tenkým kontaktnim dratem a ten uzemnit. :idea: Něco na způsob síťových kabelů UTP CAT6 pro rozvody LAN. :)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: pon 03.05.2021 9:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Pánové, řešíte naprosto odlišné věci, mimo mísu.

Délka přívodů k reglu je o indukčních špičkách ve vinutí motoru a jejich pohlcení. Toto generuje poměrně velké proudy, které se vrací do accu. Pokud jsou k nim dlouhé přívody, tak i jejich odpor a indukce. Proud se nestíhá vrátit do accu a na vstupu reglu se objevují napěťové špičky. Proto jsou tam ty velké kondenzátory, aby je požraly. Čím delší přívod, tím větší kapacita je zapotřebí.

Kroucení, odrušení a podobně je kvůli VF rušení, což hrálo velkou roli na MHz pásmech. Na 2,4GHz je to poměrně zbytečné, nicméně neublíží...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: pon 03.05.2021 14:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Maš pravdu, ale jak jsem pochopil, on plánuje dlouhé dráty mezi reglem a motorem zatim co k baterce bude regl blízko. No a ty kondy jsou přece na stranĕ napájení reglu, ne na výstupu fáz k motoru. Tam být ani nemůžou, to by regl nefungoval. Jednak by to zmršilo PWM modulaci jednotlivých faz a navíc i indukčni špičky, ktere regl snímá a podle nich vyhodnocuje míru skluzu rotoru motoru vůči rotujicímu magnetickému poli statoru. A to je přece důležita zpĕtná vazba, která přizpůsobuje elektronickou komutaci a proudovou regulaci (tím PWM do civek) velikosti mechanické zátĕže. Zatím co mogor s klasickým kontaktnim komutátorem a sériovému, nebo cizimu buzení díky nĕmu ze synchronizmu nikdy nevypadne. Díky jeho mĕkké charakteristice když zátĕž sníží otáčky, tak automaticky roste moment (i odbĕr), tak u motoru s elektronickou komutací (kterému se však nesprávnĕ říka 3-fázový) se o toto musí postarat elektronika, a to může je díky správnĕ fungující zpĕtné vazbĕ.
Samozřejmĕ Tobe to asi vysvĕtlovat nemusím, jen chci aby i ostatní pochopili kde ty kondy, o kterých se bavíme, jsou, a kde být nemůžou.
Jinak máš pravdu v tom, že odolnost vůči rušeni od toho dlouhého svazku je u 2,4 GHz dostatečná a dlouhe dráty spíš způsobí ten Tebou popsaný problém.

A teď uvažuji jestli by nebylo nejlepší maximálnĕ zkrátit přívody k baterce za cenu prodloužení kabelů k motoru, nebo naopak? Vzhledem k tomu cos napsal, tak asi to první, že?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: pon 03.05.2021 15:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Odpověď praktika padla a začíná rovnání struny... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: pon 03.05.2021 19:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Já jsem myslel, že ty vyšší harmonické frekvence vznikají jenom v pozemní střídavé rozvodné síti jako násobky 50 Hz. Ono je taky možné, že vzniknou v regulátoru v modelu letadla? 8O


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: pon 03.05.2021 20:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
tuareg píše:
Já jsem myslel, že ty vyšší harmonické frekvence vznikají jenom v pozemní střídavé rozvodné síti jako násobky 50 Hz. Ono je taky možné, že vzniknou v regulátoru v modelu letadla? 8O


Jenže ono je to přesně naopak. Čím je průběh proudu "hranatější" tím více má harmonických. A v pozemní síti je sinusovka, která má ideálně jen jednu, tu základní.

Zato regl má PWM, tedy obdélníky vzniklé spínáním tranzistorů. A obdélník má harmonických hodně.

Obecně, Fourierova transformace vypadá matematicky příšerně, ale v principu je to vlastně jednoduché - jakýkoliv průběh lze rozložit do součtu sinusovek o různé velikosti a frekvenci. Frekvence jsou násobky té základní frekvence, čím vyšší násobek, tím menší amplituda. A ty sinusovky o vyšší frekvenci "dolepují" na základní sinusovku odchylky od jejího ideálního tvaru tak, aby vznikl ten výsledný tvar. A čím je hranatější, tím více harmonických tam musí být, aby na sinusovku doplnily správně hranaté "rohy".

To je jako když vytmeluješ nějaký přechod v rohu. Čím má být ostřejší, tím menší rádius tam je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: pon 03.05.2021 23:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tos vysvĕtlil perfektnĕ, mĕl by to pochopit každý. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dlouhé dráty k reglu
PříspěvekNapsal: úte 04.05.2021 21:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
To nebyl RC model? 8O

Představ si, že to RC model nebyl. On by těžko fungoval 100 m pod vodou. :wink: Servosignál pro MGM regl generoval 89C2051 podle magnetických red spínačů na krokový nastavení rychlosti a zapínání a vypínání pohonu. Poslední série MGM reglu už vůbec neměla vstup servopulzu ale procík reglu měl přímo v sobě to co původně generovala 89C2051 a red spínače byly přímo připojený na vstupy reglu.
Totok jsou ty potvory.


Přílohy:
DSC00638.JPG
DSC00638.JPG
[ 33.27 KiB | Zobrazeno 1392 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz