Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 17:46 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
To jsou všechno dobré tipy. V tomto případě je to ale trochu komplikované tím, že křídlo je lichoběžníkové a díky tomu se postupně snižuje i výška nosníku. Takže kdybych chtěl trubku umístit mezi pásnice nosníku, musel bych prostor mezi pouzdrem trubky a pásnicí doplnit nějakými klíny.... A trubka má 22 mm, s pouzdrem cca 23 mm, tedy o dost víc, než je šířka nosníku.....z těchto důvodů jsem volil umístění před nosníkem....

Na těch vnitřních stojinách zkusím trochu ušetřit. Trochu zúžit pásnice na konci bych asi také mohl, ale vzhledem k tomu, že aktuálně použitý smrk 5x10mm váží 25g, tak to bude úspora opravdu v řádu jednotek gramů.

Ale stále mě fascinují ty křídla ve videu, co jsem linkoval na začátku vlákna, když uvážím ty divočiny, co se s takovými modely provádějí, divím se, jak to ty křídla můžou bez stojiny vydržet :-)


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
JohnyB píše:
Ze jmenovaných konstruktérů jsem viděl fotky jen od p. Urbance a ten měl trubku dokonce za nosníkem.

No já neviděl fotky od Urbance ale stavěl letadlo od Urbance, předpokládám toho z Opatovic. Takže moc dobře vím, kde tu rouru má. :)
A pevnostní simulace na Solidworksu není o pocitech ale o prachsprostý fyzice a mechanice. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 19:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
A to něčemu vadí že bys tam lepil klínky a že je pouzdro širší jak nosník?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 19:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
Celeron píše:
No já neviděl fotky od Urbance ale stavěl letadlo od Urbance, předpokládám toho z Opatovic. Takže moc dobře vím, kde tu rouru má. :)
A pevnostní simulace na Solidworksu není o pocitech ale o prachsprostý fyzice a mechanice. :wink:


Nevím, jestli je to ten stejný, ale myslel jsem tuto galerii fotek - https://photos.google.com/share/AF1QipO ... FBdjVHUDV3

....možná jich má víc verzí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 20:24 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
JohnyB píše:
To jsou všechno dobré tipy. V tomto případě je to ale trochu komplikované tím, že křídlo je lichoběžníkové a díky tomu se postupně snižuje i výška nosníku. Takže kdybych chtěl trubku umístit mezi pásnice nosníku, musel bych prostor mezi pouzdrem trubky a pásnicí doplnit nějakými klíny.... A trubka má 22 mm, s pouzdrem cca 23 mm, tedy o dost víc, než je šířka nosníku.....z těchto důvodů jsem volil umístění před nosníkem....


Sice to neni Extra, ale pred casem jsem resil prenos zatizeni mezi spojovaci trubkou, futralem a zbytkem klinovite konstrukce kridla L 29 Delfin:

https://veka1.rajce.idnes.cz/L29_Delfin ... ch_ploch./

Zatizeni od Mo ze spojovaciho uzlu do konstrukce kridla, prenasi strukturovany nosny potah :

https://veka1.rajce.idnes.cz/L29_Delfin ... ch_ploch./

Neco podobneho jsem pouzil i na mnohem vice lichobeznikovem kridla SU 27:

https://veka1.rajce.idnes.cz/SU_27-lami ... kormidel./

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 22:01 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.5.2006
Příspěvky: 63
http://galery.badan.cz/gallery/2M/P1070656?full=1
2,25m Vertigo, ale to je trochu jiná koncepce .. s konstrukčním křídlem se na rozumnější váhu moc nedostaneš, číňan většinou používá lehkou 2mm překližku (kde ji berou nevim), zatímco tady je zvykem 3mm topol. a číňan šetří lepidlem .-)
lehký křídlo se dá udělat z PS


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.10.2021 19:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: ¨Libina
Nedá mi to, klínky na pouzdro. Dobrý ale musely by se nařezat na dílky které vlezou mezi žebra. Pak ale by bylo dobrý pásnice s trubkou omotat. Následně v těchto místech obrousit potah o tloušťku omotávky. Výsledek? Nezáživná záležitost. Nechápu co tady řeší veka když se tady dumá nad konstrukčním křídlem. Řešení p. Urbance je stavebně elegantní a pokud to vydrželo 3D tak proč to nevyužít?

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.10.2021 22:48 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
kokeš píše:
Nedá mi to, klínky na pouzdro. Dobrý ale musely by se nařezat na dílky které vlezou mezi žebra. Pak ale by bylo dobrý pásnice s trubkou omotat. Následně v těchto místech obrousit potah o tloušťku omotávky. Výsledek? Nezáživná záležitost. Nechápu co tady řeší veka když se tady dumá nad konstrukčním křídlem. Řešení p. Urbance je stavebně elegantní a pokud to vydrželo 3D tak proč to nevyužít?


veka nic neresi.... ze nechapes mi nevadi :D

Reseni p. Urbance... jj, pravda pravda, jeden cas jsme u mne v dilne s Martinem o tom dlouho debatovali ... zaver... vzdy to bude o aktualnich prioritach a moznostech vyrobce ci uzivatele... tot vse. :wink:

K tematu ... chtel jsem ukazat (otazkou je ,zda se nekdo podival) jak jednoduse,bez omotavek a naznaku nezazivnosti prevest zatizeni z pouzdra spojky o velkem prumeru do relativne uzkych pasnic nosniku,pripadne i plochy potahu. Ten konstrukcni uzel s prurezem pismena " fii" lze univerzalne pouzit v jakekoli konstrukci.

U drevenych kridel pouzdro spojky umistim pudorysne do osy pasnic nosniku a doplnim relativne tenkou rozepiraci stojinou , kera prenasi posouvajici sily a zabezpecuje tvarovou stabilitu celku, tj. pri zatizeni definuje efektivni stavebni vysku nosniku.
Pokud ma kridlo uzavreny D box, je automaticky vyresen i prenos krouticich momentu,tj. nepotrebuji krabicoidni dvoustojinovy nosnik...setrim hmotnost.
Zebra muzou byt technologicky rozdelena na predni a zadni cast, tj. vyplnujici kliny mezi pouzdrem a pasnicemi muzou byt prubezne,cimz se technologicky opruz snizuje na minimum .8)

Protoze tenka stojina ma minimalni stycnou plochu s pasnici ve smeru pusobeni smykoveho zatizeni, ktere vznika ve spoji od ohyboveho momentu,je rozumne koutove prelaminovat spoj tenkou tkaninou s vlakny pod uhlem 45st. Cilem je primerene zvetsit stycny povrch a zabranit tak riziku deformace,loupani spoje ci zhrouceni konstrukce ,viz obr.

Příloha:
odezva konstrukce kridla po zatizeni Mo.jpg
odezva konstrukce kridla po zatizeni Mo.jpg
[ 60.31 KiB | Zobrazeno 5348 krát ]



Pozn. pokud umistim osu spojky mimo svislou rovinu hlavniho siloveho systemu kridla,v okamziku zatizeni nosne plochy vznikne v konstrukci pridavny deformacni moment. Jeho zachyceni nasledne resim pomoci soucasti, kere by jinak v konstrukci nemuseli byt (vaha). Nebo neresim, ale pote klesa hodnota max vyuzitelneho zatizeni konstrukce.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.10.2021 19:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 289
Bydliště: ¨Libina
Chtěl jsem jen poukázat na to že umístění trubky mezi pásnice u konstrukčního křídla má své technologické úskalí které není hned patrné. U akrobata na elektriku kde se tak šetří na hmotnosti hraje
roli asi i to v jaké hloubce profilu ta trubka je. Například - těžší baterie se už o tu spojku v trup opírá a nelze ji posunout dozadu.

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.10.2021 20:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
kokeš píše:
Chtěl jsem jen poukázat na to že umístění trubky mezi pásnice u konstrukčního křídla má své technologické úskalí které není hned patrné. U akrobata na elektriku kde se tak šetří na hmotnosti hraje
roli asi i to v jaké hloubce profilu ta trubka je. Například - těžší baterie se už o tu spojku v trup opírá a nelze ji posunout dozadu.


"pravda pravda, jeden cas jsme u mne v dilne s Martinem o tom dlouho debatovali ... zaver... vzdy to bude o aktualnich prioritach a moznostech vyrobce ci uzivatele... tot vse. "...... druha veta v mem predchozim prispevku. 8)

Doslo mi ... rusim diskusi,... se omlouvam a mizim :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.10.2021 9:35 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 13.12.2011
Příspěvky: 77
Ahoj,
jaký si zvolil profil křídla?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.10.2021 10:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
veka1 píše:
"pravda pravda, jeden cas jsme u mne v dilne s Martinem o tom dlouho debatovali ... zaver... vzdy to bude o aktualnich prioritach a moznostech vyrobce ci uzivatele... tot vse. "...... druha veta v mem predchozim prispevku. 8)

Doslo mi ... rusim diskusi,... se omlouvam a mizim :)

veka1


Peter, vůbec se nemáš za co omlouvat..... já jsem si tvoje fotky prošel a považuju je za inspirativní, stejně jako příspěvky ostatních. A umístění spojky mezi pásnice nosníku vůbec nezavrhuju, i když teď na tomto křídle to už asi předělávat nebudu. V nějaké další verzi to ale určitě zvážím....



Pro luftvogel: Profil je S9026, kamarád mi vyfotil kořen křídla EF Extry a já jsem přes to zkoušel přeložit různé profily až jsem přišel k tomuto.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 11.12.2021 20:59 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2018
Příspěvky: 32
Bydliště: Púchov Slovensko
Spýtam sa trochu od veci. Akú používaš frézku - stroj, typ, rozmer. Ako upínaš na stôl balzu a preglejku s ktorou pracuješ ?

_________________
„Letí to, a to je podstatné.“


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.12.2021 14:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
huper píše:
Spýtam sa trochu od veci. Akú používaš frézku - stroj, typ, rozmer. Ako upínaš na stôl balzu a preglejku s ktorou pracuješ ?


Frézka je vlastní konstrukce, rozjezd je 580x980mm. Materiál upínám různými upínkami, jak je vidět na fotkách. Není to úplně ideální, rozhodně to chci nějak vylepšit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz