Switch to full style
Taky vás už nebaví jen tak poletovat? Zkuste létat akrobacii nebo si o tom aspoň tady povídat.
Odeslat odpověď

MR.Yak

ned 31.08.2014 0:15

Ahoj.
Na RCmanii jsem od roku 2010. Je to rok, kdy jsem domů pořídil první PC a pak to jelo. Za krátko jsem pořídil simulátor AeroFly PDL a tam jsem často létal s jednoduchým letounem Edge:
DSCN1806.JPG

Už tenkrát jsem si říkal:" Herdek, to by šlo dobře stavět". Ale nic, čas šel dál a na letadlo jsem zapomněl.
Po nějaké době jsem instaloval program gogle SketchUp a Zkoušel s tím něco tvořit- ze začátku se moc nedařilo, mozek samouka to nechápal.
Za delší dobu jsem to přeci jen dokázal trochu pokořit a vytvořil jsem jednoduchý model č.1.
No a právě MR.Yak je pokračování mého učení PC tvorby, je to model č.2.
Proč MR.Yak??? Nějak jsem to musel pojmenovat, abych mohl ukládat vyexportované soubory. Dál MR. je zkratka pro mistr, nebo snad i pan a jsou to také moje iniciály. Yak 55 byla zase předloha pro tvorbu bočnic trupu, tak je to Mistr Yak :oops:
Takovou poslední kapkou k zahájení akce byly videa na YouTube s letounem jménem LAM Yak:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Můj Yak je směska těch dvou eroplánů , je zhruba čtvercový 1,8x1,8m a bude ho pohánět benzíňáček JC28ccm.

Jak jde čas a pokrok, tak zjištuji, že zde už nemám co přispívat, protože se zde řeší věci, kterým moc nerozumím. Jsou to různé koptery a programování čehosi- nevyrůstal jsem v tom a netuším o co jde.

Nicméně rád sleduji konstrukční vlákna jako má Bomber,LV,Hoblík,jozefbb,Ok-glider,StanleyT28 a další..
Pokusím se tyto ogary nabodobit a budu zde dávat fotky mého pokusu letošního propršeného léta. Možná to poletí, možná ne- no poznáme:

První čmáry bočnic trupu jsou na připojeném snímku. Trochu jsem se snažil o zajímavou kresbu, bo uvažuji, že éro bude potaženo převážně transparentně. Všechno jse zatím kreslil pouze 2D:
Mr.Yak sop.jpg

Trup je o pár % nataženej na výšku- nechtěl jsem dokonalou podobnost se vzorem, chtěl jsem jednoduchou a rychlou stavbu.
Postupně jsem stále v 2D přidával další přepážky a podélníky:
Mr.Yak10.jpg


No ale pak přišel boj s křídlem(ufff 3D je dřina)- až na třetí pokus se to celkem povedlo. První dva pokusy vykazovaly jisté nesouměrnosti. No jo no, poprvé jsem se podle učebnic p.Mikače pokoušel o lichoběžníkové křídlo a dělal jsem chyby.

Na obrázcích bude zatím první ,"zmršené" křídlo. Začal jsem vytažením profilu do prostoru a rozmístěním pomocných rovin, kde budou žebra:
křídlo yak.jpg

Dnes zatím končím, zítra asi večer přidám další obrázky. -MR-

Re: MR.Yak

ned 31.08.2014 8:46

Hezky vymyslene, snazis se. Za to palec nahoru. Snaz se dostat vahu co nejnize. At nemusis vozit olovo.

Re: MR.Yak

ned 31.08.2014 11:15

Fakt super prace. Poslal jsem Ti SZ.

Re: MR.Yak

ned 31.08.2014 20:37

No super, budu sledovat :wink:
Mám podobný pocit, co se přispívání týče, ale tak to prostě je.
Já si hraju se žhavíky, ale o to mi to přijde zajímavější, vždy jsem tíhnul ke složitějším cestám, asi i proto si občas něco sesmolîm ze špejlí sám.
Věřím, že to dotáhneš, Standa

Re: MR.Yak

ned 31.08.2014 21:58

Ahoj, děkuji za reakci. Určitě to dotáhnu do konce, musím, chci. :wink: Jen ten boj s hmotností jak se znám zas prohraji :oops: .

Abych navázal :arrow: modelem křídla jsem protnul roviny žeber a dál jsem odmazával plochy, aby zůstalo to co potřebuji:
LAM jak křídlo2.jpg

Pak jsem začal tvořit výřezy pro nosníky :arrow: a zase stejný postup- pomocná rovina a odmazat co není potřeba:
LAM jak křídlo3.jpg

Stejným způsobem jsem dělal další zářezy i pomocné nožky pro stavbu křídla. Pak jsem sestavu rozebral a žebra každé sólo odlehčil:
Mr.Yak11.jpg

Bohužel při dalším sestavování jsem zjistil, že křídlo není úplně přesně souosé. Později jsem přišel na to, že jsem dělal chybu při offsetu koncového žebra a díl jsem odsunul z osy křídla.
Takže všechno smazat a znovu. Tentokrát jsem pečlivě rozmístil pomocné roviny až se to podařilo:
Mr.Yak12.jpg

Re: MR.Yak

úte 02.09.2014 8:29

Po třetím pokusu o křídlo můj mozek už pomalu začal chápat svět tří os v programu SketchUp. Všechna žebra jsem tedy vytahal na tloušťku 3mm a nasadil je na stojinu:
Mr.Yak Křídlo.jpg

Aby křídlo dosedlo na klínový trup, musí být první žebro odkloněno o 1,2°. Proto jsem tam v komponoval prkénečko, které tento sklon zajistí:
Mr.Yak Křídlo2.jpg

Rychle jsem čmárnul ocasní plochy, jsou podle vzoru "diablotin" z balzových lišt o průřezu 12x12 a 6x12:
Mr.Yak Sop2.jpg

Mr.Yak Vop.jpg

Koukal jsem na datum těchto obrázků :arrow: jsou z 10. července 2014.
Dnes jsem o kousíček dál, ale k tomu dojdeme.

Re: MR.Yak

úte 02.09.2014 8:36

Nakonec jsem vytahal do prostoru i některé díly trupu a pro oko jsem éro trochu sestavil. No víc jsem nedokázal, as bych potřeboval některé pluginy :oops:
Mr.Yak sestava3.jpg

MR.yak2014.jpg


Bylo na čase se poohlédnout po nějakém frézaři. Z prvu jsem požádal o pomoc Michala zde na mánii. Pak se naskytla příležitost spojit dvě zakázky v jednu na laseru- tak jsem Michala odvolal. Bohužel z druhého kšeftu sešlo a i byl čas dovolených, tak šel na nějakou dobu Yak k vodě :lol: -MR-

Re: MR.Yak

úte 02.09.2014 9:57

Moc pěkná práce . Jak je to celkově veliké éro ? a jaký je plánovaný motor do toho . Pokud by byl zájem , mohu nějaké díly také řezat . Moc se mi ten návrh líbí, jednoduché co se týče konstrukce a snad i poté samotné stavby .

Re: MR.Yak

úte 02.09.2014 23:21

To david-p-d1 :arrow: děkuji za nabídku. O velikosti letounu jsem psal v prvních řádcích vlákna 8O

Jak jsem zmiňoval, víc než půlku července jsem na tom nedělal. Za tu dobu ve mě uzrála myšlenka, že to chci vyřezat laserem ať to stojí co to stojí :| Začal jsem tedy po netu hledat někoho v mé dostupnosti, kdo má potřebný stroj doma. A kápnul jsem na bezva "týpka"
Padlo pár mailů, odeslal jsem mu data a on odpověděl, že je vše OK a že to půjde, jen musí koupit potřebnou překližku. Tak to týden stálo na materiálu. :roll: Když se mělo jít řezat, tak obslužný program stroje data odmítal, že je tam chyba :(
Naštěstí mě celkem rychle napadlo, že tomu možná "nechutnaj" popisky dílů, které byly napsány 3D písmem. Po odmazání to jelo bez problému.
Díly byly tedy hotové, ale nějak to nevycházelo pro ně zajet. Mezitím leserák odjel na 14denní dovču, tak jsem to nechal zase uzrát :lol:
Až 21. srpna jsem naložil rodinu do FoFo kombajnu a jelo se na výlet. První slova pana řezače: "Dobrý den je to hotové, pojďte kouknout, je to celkem macek". A nekecal. Když jsem to poprvé spatřil, tak jsem si říkal, esivá jsem to zvětšování ploch nepřehnal. Kvalita řezů byla ale úžasná, tak jsem to naložil a jelo se domů. 8)
DSCN1813.JPG

S bočnicí na trampolíně pózuje synek. Je to největší díl letadla délky 1550mm a podařilo se ho udělat v jednom kuse.
Následující den jsem díly jenom obcházel a kochal se, večer jsem to už ale nevydržel a vlepil jsem první podélníky do trupu:
DSCN1816.JPG

Docela jsem nemohl dospat rána. Po probuzení jsem hned namíchal epoxid, vlepil motorovou přepážku a trup uzavřel druhou bočnicí:
DSCN1820.JPG

Do odpolední kávy jsem nechal vše uzrát. Pak jsem po chvilkách vlepoval další dřívka. Po 24 hodinách byl základ trupu hotov:
DSCN1823.JPG

-MR-

Re: MR.Yak

stř 03.09.2014 11:57

8O
To je veliký,vau.
Teda jen zírám.
:lol:

Re: MR.Yak

stř 03.09.2014 20:03

Jo jo, je to "macík" Ale i ty EPP plackolety od RCF jsou podobně macaté, jenom trochu menší.
Dnes vložím poslední sérii fotek a tím se dostanu do současného stavu ve kterém to je.

Kostra křídla si vyžádala jeden stavební den. Jedna polovina dopoledne, druhá odpoledne. V mezičasech jsem naohýbal podvozek:
DSCN1828.JPG

Šlo to rychle, nejvíce zdržuje schnoucí lepidlo-lepím převážně Ponalem. Večer jsem stihl ještě první venkovní fotku sestaveného stroje:
DSCN1829.JPG

Poté jsem se vrhnul na směrovku. Z prkének balzy tl.6mm mám nařezané pásky šířky 12mm. Ty jsem slepil do průřezu 12x12 a tím prolepením to získalo bezvadnou tuhost. Nevybroušená plácačka jak hrom hmotní 90g:
IMG_20140830_144809.jpg

A další, tentokrát slunečná fotka z venku.
DSCN1856.JPG

V této podobě to je i zváženo :arrow: jsou toho 2Kg. Všechny překližky jsou už vlepeny dál už jenom balza. Podvozek a spojovací roura váží 450g, tam by se dalo něco pošetřit.

Re: MR.Yak

stř 03.09.2014 20:11

Ještě jeden obrázek:
DSCN1858.JPG

DSCN1833.JPG


Tento týden jsem měl v plánu ulepit výškovku- nedopadne to. Začalo se to sr.t. V tiskárně došel toner, nemůžu vytisknout plánek. Potřebuji aspoň 10 prkének balzy tl.2mm- v našem krámu nemá ani kus. Chca nechca budu meset vyrazit na nákupy :roll:
Na chvilku se zatím odmlčím, jak zas něco přibude budu informovat. -MR-

Re: MR.Yak

stř 03.09.2014 20:26

Ten profil kridla s ostrou nabezkou u mna doveru nebudi...

Re: MR.Yak

stř 03.09.2014 20:33

Taky mám obavu :oops: ale můj tata říkává: "Kdo se bojí sere v síni" Tak se pozná, třeba budu dělat křídlo č.4 -MR-

Re: MR.Yak

pát 05.09.2014 19:12

co dodat...kdo umi ten umi. Ja to s tema pc programama nedavam. Ja planek....prekreslit na balzu a preklizku a vsechno ručo. Taky bych rad takoveho obřika jednou sam postavil. Zatim se plahocim s marabu 2metry rozpeti...vsechno ručo.
Přílohy
IMG_20130509_190606.jpg
Odeslat odpověď