Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 7:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2021
Příspěvky: 19
Dobrý den, mohl by mi někdo šikovný poradit začátečníkovi, v čem by mohl být problém. Učil jsem se létat s vrtulníkem a povedlo se mi ho rozbít. Při venkovním létaní se mi se mi podařilo utrhnout kryt zadní převodovky a v podstatně utrhnou celí motorek i s listem. Koupil jsem nový díl převodovky a dal model do kupy, ale od té doby mi nechce vrtulník vzlétnout a točí se po ose dokola.

Mohl bych Vás jako začátečník požádat o radu kde by mohla být chyba. Měl jsem sundanou hlavu nosného rotoru a kontroloval hlavní řídel zdali není ohnutá a nevypadá, že by byla. Rozebranou jsem měl i převodovku v zadní dílu ale ani tam mi nepřišlo, že by prokluzovala. Jen zadní list má menší vůli v uložení. Ještě jsem letoval napájení motorku, jelikož byl utržený a tam si nejsem jistý, zdali jsem neobrátil polaritu otoční zadního rotoru. Motorek se točí po směru hodinových ručiček. U motorku jsou dva drátky od základní desky (modrý a bílí , modrý sem naletoval na plus , bílí na mínus) a nikde jsem se nedočetl, jak je označován plus a jak mínus. Co jsem ještě rovnal byla vahadla hlavního rotou jelikož mi přišlo že jedno vahadlo je poměrně dost ohnuté. Nevím jestli i tohle může mít vliv na to že se vrtulník točí v ose a nevzlétné. Ale osobně bych tipoval problém ve vyměněné převodovce a nebo v tom zadním rotoru.

Mohl by mi někdo šikovný poradit kde by mohla být chyba a jaký díl bych měl ještě vyměnit. Předem děkuji za veše odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 7:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Vrtulka se ti točí naopak, případně nefunguje gyro.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 8:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2021
Příspěvky: 19
zdzd píše:
Vrtulka se ti točí naopak, případně nefunguje gyro.


Mohl bych se optat, jak správně by se měla vrtulka točit. Když vrtulník postavím čumákem vpravo tak aby sem měl zadní vrtulku směrovanou k sobě točí se po směru hodinových ručiček. Je to tak dobře a nebo by se měla točit proti směru hodinových ručiček. Přepólovat by to asi nebyl problém jen si nejsem jistý, zdali jsem správně přiletoval kabel pro napájení motoru. Nepřehodil jsem polaritu. V návodu nebyl žádný manuál pro servis jak připojit nový motorek k zadnímu rotoru. Gyro a všechna elektronika je schovaná pod krytem. Elektronika vypadala že funguje.Děkuji za odpověď.

Tak jsem si našel odpověd asi v tomto vlákně. viewtopic.php?f=102&t=50583 . Pravděpodobně se mi točí zadní motorek opravdu obráceně (točí po směru hod.ručiček). A jak jsem letoval napájení přepoloval jsem plus a mínus.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 10:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Na směru točení vlastně nezáleží, to je typ od typu.

Ale foukat musí na tu stranu, aby eliminovala krouticí moment rotoru. Nikoliv ho podporovala...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 11:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2021
Příspěvky: 19
zdzd píše:
Na směru točení vlastně nezáleží, to je typ od typu.

Ale foukat musí na tu stranu, aby eliminovala krouticí moment rotoru. Nikoliv ho podporovala...


Děkuji za odpovědi. Já ve své podstatě nevím jestli jsem při zapojování motorku který jsem si utrhl neudělal chybu a nezapojil ho obráceně. Nepřehodil polaritu. Jelikož sem nikde nenašel manuál pro servis. A nejsem si jistý jak značí v zahraničí plus a mínus (když tam mam jen modrý a bílí drátek). Mělo by to vliv na rotaci po ose když bych změnil poměry otáčení. No nic nejjednoduší bude to bude vyzkoušet přehození drátku na napajení motorku. Konektor na desce otočit nejde tam je zámek na konektor.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 11:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Ten motorek bude asi stejnosměrný, takže když mu otočíš drátky, tak se točí na druhou stranu. To bude ono.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 12:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2021
Příspěvky: 19
Woita píše:
Ten motorek bude asi stejnosměrný, takže když mu otočíš drátky, tak se točí na druhou stranu. To bude ono.


Taky si myslím že bude stejnosměrný i když to má hlavní motor střídavý (brushless). Jako začátečník jsem nechtěl nějakou extra drahou hračku a tohle stálo okolo 4,5tis jako set


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 15:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
jankult87 píše:
Taky si myslím že bude stejnosměrný...

Stejnosměrný má dva drátky, střídavý má 3.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 19:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.1.2021
Příspěvky: 19
Tak vyřešeno opravdu byl zadní motorek přepolovaný. Už to funguje děkuji za rady


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.01.2021 21:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
jankult87 píše:
Tak vyřešeno opravdu byl zadní motorek přepolovaný. Už to funguje děkuji za rady


Ono většinou stačí zapojit selský rozum, Aby vrtulník mohl točit rotorem, tak se musí "opřít" o ocasní vrtulku. Ta tedy musí foukat na takovou stranu. aby byla oporou, nikoliv aby uhýbala.

V rámci stejného cvičení logických úvah: Má vrtulník ve visu rotor vodorovně nebo ne? A proč?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2021 12:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
Zdravím přátelé,
na starý kolena jsem čuchl k RC a mezi jiným i k vrťasům. Mám 4 ks a ani jeden v provozu. Úspěšně je rozbíjím a vrážím do toho love. Nicméně poslední Wltoys v912 se zdál být nerozbitným ale snažil se porazit sousedovu meruňku na zahradě a dostal pecku. Po menší srovnání podpěr apod. došlo k tomu, že se teď vrtulník točí na zemi kolem své osy a při rozběhu (mode 2, při přidání plynu) se roztočí ocasní vrtulka proti směru hodinových ručiček a vrtulník se otáčí kolem své osy a nevzlétne. Koupil jsem novou desku řízení v domnění, že se tam něco podělalo . Ale stav zůstává stejný. Rozdělal jsem ocasní motor, zkontroloval připojení (i když tady někdo zmínil, že střídavý motorek má tři vodiče) tak já vidím připojení pouze dvěma vodiči. No nic, tak jsem teď objednal nový ve snaze eliminovat poruchu. Bohužel teď jsou dodací lhůty z Východu dlouhé tak musím čekat. Je teda zajímavý, že ten ocasní motorek při vychýlení páky plynu a směru vrtulníku doleva to nedělá ale jakmile je páka plynu a ovládání směru bez vychýlení a přidám plynu tak se ten motorek na plný pecky roztočí.
Chtěl jsem poprosit o nějakou radu, nakopnutí či něco podobného.

Děkuji Karel Brno


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz