Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 28.12.2013 13:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2013
Příspěvky: 177
Bydliště: Brno
Zdravím vás přátelé!

Jsem zde nový. Přelouskal jsem stovky různých příspěvků, na mnoho otázek zde našel odpovědi, na některé ne. Hledám touto cestou spřízněnou duši někde v mém okolí, v Brně, ideálně poblíž Veveří, pro občasnou technickou pomoc, radu a popovídání o létání u sklenky něčeho dobrého.
Já sám poletuju, motorově i bezmotorově, ale rád bych se opět (po asi třiceti letech) vrátil k modelařině, a protože jsem vždycky toužil po vrtulníku, tak jsem si někdy před půl rokem pořídíl létanou HK 500.
Zatím hobluju simulátor a moje představa je, že na jaře už bych to pomalu začínal zkoušet na ostro. (Neplánuju žádné 3D, jen takové to rekreační létání)

Heli jsem postupně rozebral, vše zkontroloval a poupravil a občas jsem se i divil, že v tom stavu jak byla mohla i létat. Takže co jsem všechno doteď stihnul:

S pomocí úchylkoměru jsem dorovnal hřídelky. Hlavní hřídel byla celkem v pohodě, házela na konci jen něco přes dvě desetinky (po vyrovnání 0.05 mm).
Co mě ale překvapilo, byla zadní hřídelka, která i když je kraťounká, házela na konci víc než tři desetiny a stejně na tom byla náhradní hřídelka, kterou jsem s vrtulníčkem dostal. Při rovnání jsem zjistitl, že ty ocasní hřídelky jsou udělané z pěkně mizerného a měkkého materiálu.
Dotaz: Jsou hřídelky od některých "originálních" dodatavelů na tom s kvalitou lépe? Mám pořídit jinou?

V hodině dvanácté jsem odhalil únavovou prasklinu na držáku ocasní vrtulky (po demontáži se to dalo dolomit v prstech) Podle postupně se měnící zašlosti materiálu v lomu je krásně vidět jak se prasklina postupně šířila. Když jsem to dolomil, zbývalo tak 20-25%. Díl jsem vyměnil.
Dotaz: Je řešení s torzní tyčí oproti náhonu řemínkem nějak výrazně lepší třeba z hlediska životnosti nebo vibrací, nebo se to dává spíš pro pocit z dobře vytuněného stroje? Má smysl do toho investovat?

Upravil jsem uchycení ocasního serva. Bylo našroubováno dost daleko od ocasní trubky na takových těch plastových výložnících. Servo bylo namontováno pod úrovní táhla, páka otočená nahoru, nad pákou ještě kousek místa k ocasní trubce.

Celé to nehezky pružilo a působilo to na mne dost nedůvěryhodně. Výložníky jsem zkrátil na polovinu, servo našrouboval tak blízko ocasní trubky jak mi jen střed páky serva dovolil (servo je teď nad úrovní táhla a páka je teď otočená směrem dolů)
Díky tomu jsem mohl zrušit reverzaci ocasního serva a celé je to teď výrazně tužší.
Taky jsem fixoval plastové výložníky dvěma malinkými šroubky k ocasní trubce (malinkými s vědomím, že uvnitř běží ozubený řemen), aby se výložníky nemohly pootočit a servo tak změnit polohu.
Celou mechaniku ocasní vrtulky jsem zrevidoval, vyčistil, namazal a vymezil vůle.

U listů hlavního rotoru se mi podařilo sjednotit jejich těžiště a dovážit je tak, že váhový rozdíl mezi nimi je 0.02 g. (asi to přeháním, ale v tom stavu jak jsem to pořídil celý vrtulník dost nechutně vibroval)

Všechny šrouby jsem jistil použitím Bison Lock Bond Metal Lock - což by měla být rovnocenná náhrada za modrý Loctite. Doufám, že s touto náhražkou nemá někdo nějaké špatné zkušenosti...

Serva jsem koupil s vrtulníčkem, takže v této chvíli tam mám osazeno 3x Turnigy TGY 930 a 1x Power HD 3688HB.
Dotaz: Tuším že ta serva nejsou žádný zázrak, ale ptám se - budou na to moje domácí žvýkání stačit, nebo je vyloženě nutné některé z nich vyměnit?

Motor tam mám SAVOX BSM4050, 1850 kv, regulátor Turnigy PLUSH-80A
Vrtulník jsem vybavil osmikanálovým přijímačem AR8000 DSMX (mám soupravu DX7s) a osadil jsem (a snad i částečně správně nastavil) KDS FlyMentora 3D. FlyMentor se zatím při statických testech (bez listů hlavního rotoru) v pozičním i stabilizačním režimu chová slušně a asi i správně.
Gyro zdá se funguje taky v obou režimech správně, aspoň tak soudím podle reakcí a chování ocasní vrtulky. Ovlivnění vibraceni jsem teď po vyrovnání hřídelek a vyvážení listů hlavního rotoru nepozoroval.

Dost času mi vzalo pochopit celou funkci rotorové hlavy, pochopit co, jak a hlavně proč má být nějak nastaveno, ale uritě mi to dalo víc, než kdybych byl někoho přesvědčil, aby to udělal za mne. Veškeré práce dělám až přehnaně pečlivě a zodpovědně, jak jsem u letecké techniky zvyklý. Vrtulník neberu jako hračku, ale jako regulérní létající stroj.

Co mi zbývá dodělat a na co nemám pomůcky, zkušenosti a vědomosti:
Seřízení úhlu náběhu rotorových listů. K tomu účelu mám v plánu koupit si na DX takový ten speciální úhloměr, váhám jestli mechanický, nebo raději digitální. Není mi ale jasné jak se to seřizuje, když každý list má úhel náběhu závislý na aktuální poloze swashplate. To je na to nějaký přípravek, kterým se dá rovina swashplate fixovat tak, aby byla zaručeně kolmo na hřídel?

Zálet a dotrimování. Vím, že zrovna tohle je věc, do které se nikomu nechce, ale rád bych svoje první starty absolvoval s vrtulníkem, který je (za dodržení podmínky správné pilotáže) prokazatelně technicky schopen letu.

Pokud to někdo dočetl až sem, rád bych mu poděkoval za trpělivost, a všem vám popřál vše nejlepší do nového roku.
Těším se na nové zkušenosti, nové kamarády, a nové zážitky.

Vladimír

_________________
PROTOS 500 karbon FBL + Mini V-Bar, HK500-TT + KDS FlyMentor, DX7s


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 28.12.2013 13:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2008
Příspěvky: 2139
Bydliště: Brno Veveří
Obrázky: 10
Koukni zde.
viewtopic.php?f=111&t=49111
S :wink:

_________________
HTC evo3d


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.12.2013 19:48 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Via SZ :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz