Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nabíječka hračkoidní dvourotorky.
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 15:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kámoš mi přinesl na opravu dvourotorku pruměr 20 cm na infra ovládání. Byla na šro Lipolka 150mAh.
Koupil jsem mu novou, na Raytronicu udělal 2 cykly, kupodivu má 180mAh. Dal jsem ji do vrťasu a asi 4 minuty to celkem slušně lítalo. Pak jsem zkusil nabíjet dodaným USB přífuškem a ono nic. Přífušek nenabíjel ani z PC ani z USB adaptéru do zásuvky. Tak jsem ten přífušek rozloup a zjistil primitivní zapojení, z 5V USB to jde přes diodu přímo na kabel do vrťasu. Ta dioda je bohužel přerušená. Dal jsem tam místo ní 1N4148, křemík 0,7V. Předpokládám, že se na ní a odporu vedení vypálí napětí nad 4,2V u nabitý Lipolky. Je v tom ještě jeden tranzistor, ledka a pár odporů ale k čemu netuším, snad jen na nějakou indikaci. Pokud zapnu nabíječku, Led svítí, pokud zastrčím kabel do vrťasu, zhasne. Nemá se to po ukončení nabíjení rozsvítit? Nojo, ale Lipolka má 4,21V a nic se neděje. Nemá tam být nějakej jinej druh, třeba šotek?
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 16:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Musel bys to zapojení překreslit do schématu. Takhle nikdo neví co a jak je zapojené.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 16:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Celeron píše:
Nemá se to po ukončení nabíjení rozsvítit?
Jirka

Ne.

Celeron píše:
Nojo, ale Lipolka má 4,21V a nic se neděje.
Jirka

To je OK, je nabito.

Ale taky je možné, že zrovna tady to funguje jinak.

Připoj k tomu Lipolku s napětím třeba 3,8V (trošku polítej) a hned budeš vědět na čem jsi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 16:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Jen k tomu doplním to, že napětí lipolky je vhodné změřit bez zátěže až tak 10 minut po odpojení od té nabíječky. Teprve pak se napětí článku ustálí a pokud není lipolka plně nabitá tak může její napětí v průběhu toho ustálení klesnout třeba i o několik desetin voltu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 17:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Polítal jsem asi 4,5 minuty, pak začal vrťas padat. Tak jsem dal nabíjet přes dodanej nabíjecí přífušek.
Špatný, 2 hodiny se nabíjí, ze 3,82 napětí vylezlo na 4,01V přímo na baterce a nějak se mu nechce dál.
V přífušku je na výstupu 4,34V. Vše v zatíženém nabíjecím stavu. Ve vrťasu je - pól nabíjecího konektoru přímo na Lipol, na + pólu je něco přidanýho, podle úbytku asi šotek dioda, nebo Fet, zpátky se napětí baterky nevrací. Při 4,01V na Lipolce do ní teče pouze 1,5mA, takovým proudem se nikdy nenabije. V tom přífušku není kromě diody a odporu 0,5R v sérii s ní nic, o by omezovalo proud z +5V USB. Vypadá to, že dioda musí mít menší úbytek zkusím místo křemíku šotky diodu.
Je aspoň ty 4 minuty letu normál? Takový kšefty, ať si koupí novou....
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 17:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak s šotkem BAT43 (jinou nemám) jsem na 4,1V a teče do vrťasu 15mA. Možná že bez měřáku i víc, na malých proudech má multimetr dost velký odpor. Počkám, jestli doleze na 4,2V a co se bude dít pak.
Divný, na BAT43 je úbytek 0,62V, myslel jsem, že šotky mají kolem 0,3-0,4V. Možná že to bude zrovna akorát, je to proti původní 1N4148 o 0,18V míň a tak je šance že to přestane těsně pod 4,2 nabíjet.
to Drondys: s tím poklesem to není tak horký. Nedávno jsem měřil měsíc na 4,2V nabitý 3 sady tříčlánku Dualsky a všechny članky měly 4,16V.
to Lark: vykreslovat SMD bez popisu? Že bych se na to, víš co.... :)
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 17:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten proud měř jako úbytek na tom odporu 0.5R, jinak to bude kecat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.11.2014 18:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Celeron píše:
to Drondys: s tím poklesem to není tak horký. Nedávno jsem měřil měsíc na 4,2V nabitý 3 sady tříčlánku Dualsky a všechny članky měly 4,16V.

To jsou dvě různé věci. To co jsi měřil ty cca po měsíci to je tzv. samovybíjení což už je ve stavu kdy jsou články dávno ustáleny. Samovybíjení je u lipolek velmi malé. To co zmiňuji já je trochu jiný proces, a to ustálení napětí článků krátce po ukončení dobíjení a k podobnému ustálení, ale opačným směrem dochází i krátce po ukončení vybíjení.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz