Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: stř 22.05.2019 13:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.2.2006
Příspěvky: 475
Bydliště: Rakovnicko
U mě podobné mám už několik set letů, vůle na servech hlavy 2mm, ale problém s očesáním žádný zatím nenastal. Co mi odešlo byla příčná hřídel vrtulky, kde se kouslo ložisko a ubrousila se a zasekla, jinak nic zvláštního nepozoruji. Pak jsou také vůle v kloubkách, které je také lepší asi pravidelně měnit....


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: stř 22.05.2019 16:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Hm holt to chce trochu pravidelné údržby. Devily mám dva, první vše super, druhý měl několik ložisek kostrbatých. koupil jsem nová a ty nejhorší rovnou vyměnil (mj. i ty ve vrtulce). S tou vůlí na jednom servu budu ještě chvíli lítat, snad to vydrží, už jsem objednal převody tak za několik týdnů vyměním.

Ten druhý Devil (růžová verze) má ta velká černá střídavá serva, vypadají luxusně, tak jsem zvědav jak na tom budou se životností.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 02.06.2019 16:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak jsem vyzkoušel Chinese Weights na Devilovi 505. Je to takový malý aerodynamicko-mechanický zázrak. Pouhým přidáním závažíček na šrouby listů vrtulky dojde k tomu, že najednou vrtulkové servo nemusí vynakládat prakticky žádnou sílu na ovládání vrtulky. Bez závažíček je tato síla opravdu velká, proto taky bývají vrtulková serva velká a silná, většinou větší než serva cykliky.
Vyzkoušel jsem to při odpojeném kloubu na servu, za táhlo jsem tahal rukou a ladil velikost závažíček, až jsem našel optimum. Teď mohu ovládat vrtulku táhlem dvěma prsty, téměř nulovou silou.
Zde je video z ladění závažíček - pouze v syrové podobě, natočené mobilem:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Důsledky jsou jasné:

- snížení opotřebení převodů serva

- velice nízké namáhání kloubků, táhla, smykátka a všeho co s tímto souvisí.

- rychlejší odezva vrtulky (tohle bude dosti významné; ještě jsem Devila s tímto ve vzduchu nezprubnul, ale už jsem to samé zkoušel na T-Rexovi 450L Dominátor a tam to bylo sakra poznat!). Jak jsem zkoušel rukou tlačit táhlo do krajní polohy v původním provedení, tak se tomu do krajních poloh vůbec nechce, to bych to táhlo snad urval. S úpravou to vletí do krajní polohy úplně lehce. To musí mít na chování ocasu za letu blahodárný vliv.

-významné snížení proudu vrtulkového serva a tedy i snížení nároků na BEC (odhaduju úsporu 2A). (Pokud to budete někdo zkoušet, změřte prosím proud serva před úpravou a po ní. Mě už se teď nechce dávat zpět staré šrouby.)

Celé se to odehraje na mechanické úrovni přímo v gripech, nikde se nic neláme, nenamáhá, nepáčí.
Suma sumárum: Prakticky za nulové náklady dostanete ohromně výkonnou vrtulku, zmenšení opotřebení a snížení proudu z BECu. No neberte to, žejo ;-)

Nějaké obrázky:
Nejdříve je třeba koupit 2 ks pevnostních šroubů M3 délky 40mm, s délkou válcové části 20mm, nejlépe z oceli 12.9.
Příloha:
IMG_4454.JPG
IMG_4454.JPG
[ 113.81 KiB | Zobrazeno 17080 krát ]


Šroub zkrátíme na celkovou délku 28mm (měřeno včetně hlavičky).

Potom potřebujeme 4 ks matky M4, 2 ks pojistné matky M3 a 6 ks malých plochých podložek M3. Vše jsem použil z nerezu. Nevím jaká by byla změna ve váze při použití z normální oceli, to je bez záruky. Tak jak to je teď je vyzkoušené a odladěné, odebrání či přidání jedné podložky nebo záměna normální matice za pojistnou má velký vliv. Takže tak jak to tady mám rozepsané je třeba přesně dodržet.
Poskládané je to viz foto, není co vysvětlovat. Jedna podložka je vždy pod každou matkou.
Funguje to parádně!
Příloha:
IMG_4452.JPG
IMG_4452.JPG
[ 59.29 KiB | Zobrazeno 17080 krát ]


Takže přeju Příjemné polítání a samé Happy Landings!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 02.06.2019 22:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Jsem rád že ti to funguje. A teď si představ, že existují nevzdělaní teoretici, kteří tvrdí že to fungovat nemůže :cry: a hádali by se klidně půl dne. :lol:

blog.php?u=9391&b=37


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: pon 03.06.2019 11:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Koukám Ondro, že jsme to už spolu diskutovali ve tvém blogu... skoro jsem na to zapomněl v záplavě toho, co jsem se o tom snažil všude najít.
Děkuju ti, byla to pro mě velká inspirace a jeden zdůvodů proč jsem to zkoušel.
Na T-Rexovi 450L Dominator fo funguje super, síla na táhlo se velmi zmenšila, a chování ocasu o třídu lepší. To jsem testoval už před nějakým časem.
Na větším Devilovi teď proběhly zatím zkoušky na zemi, vypadá to také velice funkčně, ale když jsem znovu pečlivě pročetl tvůj blog, zarazilo mě, že se ti VR kvůli tomu bloknul - to mi hlava nebere, proč by to tak mělo být? A jak to, že se to spravilo nesymetrickým závažím? Naopak bych řekl (laickou úvahou), že závaží by byla nejlepší z obou stran stejná, naopak při nesymetrii by se mohl list na hřídelce šprajcovat. Koneckonců, kromě toho Rotorway Exec 90 co jsi našel, to všichni mají symetrické. A zřejmě s tím nepadají :)
Na zemi jsem dělal i delší zkoušky, až jsem vybil celou baterku, takže spousta minut točení a tahání za táhlo, zkoušel jsem krajní polohy, pomalé pohyby, rychlé... pořád to makalo jako v pohádce. Nějak by mě nenapadlo se bát s tím jít do vzduchu.

Neměl bys k tomu nesymetrickému závažíčku nějaké nové poznatky?
Jak to zablokování vypadalo? Vrtulka se zablokovala v některé krajní poloze? Pokaždé ve stejné (vpravo/vlevo)?

Já jsem se je snažil udělal pokud možno symetrická, s tím, že malá nesymetrie nemůže vadit, spíš jsem se snažil vyvarovat velké nerovnoměrnosti. Úplně symetrické to jistě nemám, protože na jedné straně je hlavička šroubu a na druhé matka.

A ještě mě napadlo, zkoušel jsem to při třech různých otáčkách (docela pomalých, 1700 - 1800 - 1900 RPM), fungovalo to při všech otáčkách +- stejně. Je možné, že při podstatně odlišných (leckdo lítá vyšší, např. 2400 RPM) to bude chtít jinou protiváhu, takže kdybyste to někdo dělal podle těch mých parametrů, tak bacha na to, pečlivě to vyzkoušejte jestli je to OK, případně dolaďte. A když na něco přijdete, napište sem!

A pro pobavení, také jsem utrpěl při pokusech škodu: Roztočená vrtulka mi při výchylce hladce sfoukla ze stolu půlkilový 22-dílný pořadač se šroubky, samozřejmě že s otevřeným víkem, takže jsem sbíral v garáži šroubky z podlahy. Těžký život výzkumníka!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: pon 03.06.2019 19:56 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 11.8.2010
Příspěvky: 1724
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
T Rex 450 . Váhy nějak neřeší a vše funguje. Opravdu na váze závaží tolik záleží ?

https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... n-TRex-450


Přílohy:
Dragonustail181108 (1).jpg
Dragonustail181108 (1).jpg
[ 34.43 KiB | Zobrazeno 16910 krát ]


_________________
Specter 700 V2, Blade 230S with custom belt, Heli-Baby NT, OMPHOBBY M2 EVO, M4 Max

Futaba 14SG
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: pon 03.06.2019 22:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Od pohledu tyto kuličky jsou pro 450 akorát, podle toho co jsem vyzkoušel by to chtělo ještě o malinko víc..

Když se dá závaží menší, servu to uleví ale není to dokonalé. Ve chvíli, když je závaží moc, začne se to "přisávat" ke koncovým polohám, to je asi už špatně, i když principielně by heli tak lítala, servo by to prostě tahalo ma druhou stranu, podle toho co by si poroučelo gyro. Těžko říct, jestli by to nezpůsobilo nějakou nestabilitu v regulační smyčce. Z tohoto hlediska je asi lepší raději dát menší závaží nežli větší.

Když se nalezne ta přesná váha, chodí to opravdu s téměř nulovou silou. Ale přidání např. jedné matičky M3 to úplně rozhodí, to optimum má poměrně přesné naladění. Při mém pokusu jsem ladil, jestlipodložku obyč nebo o větším průměru. Uříznutí 2mm šroubku na konci bylo hodně poznat. Takže asi tolik k tomu, jestli záleží na přesné váze.

Opravdu si to chce vyzkoušet, je to pokus na 30 minut s veškerou přípravou. Dát delší šroubky, připravit si nějaká závažíčka = matičky a podložky, vycvaknout kuličku z ocasního serva a tradááá!
Vlastní pokus vysvětlí vše, více než 10 odstavců textu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: úte 04.06.2019 17:26 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 11.8.2010
Příspěvky: 1724
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Takto to mají Němci vyřešené na Heli-Baby . Když jsem ji stavěl , nevěděl jsem co tím chtěl básník říci :D


Přílohy:
20190604_181728.jpg
20190604_181728.jpg
[ 49.31 KiB | Zobrazeno 16855 krát ]


_________________
Specter 700 V2, Blade 230S with custom belt, Heli-Baby NT, OMPHOBBY M2 EVO, M4 Max

Futaba 14SG
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: úte 04.06.2019 17:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Chystám se to moje řešení vyvenčit ve vzduchu pozítří. Nevím jak to bude s počasím, ale snad to klapne. Dám vědět.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: úte 04.06.2019 17:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
prtka píše:
Takto to mají Němci vyřešené na Heli-Baby . Když jsem ji stavěl , nevěděl jsem co tím chtěl básník říci :D

Heli-Baby neznám, vsadím se ale, že tam je nějaké maličké ocasní servo :wink: :?:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2020 10:38 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.10.2012
Příspěvky: 169
Bydliště: Ostrava
Obrázky: 0
Zdravím.
Mohl by tu prosím někdo hodit nastavení pro hobbywing 120A.
Jsem hobbywing ještě neměl a lehce tápu. A ještě otázečka, frekvenci si to nastavuje samo? Nenašel jsem takový parametr v reglu.
díky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: pon 14.09.2020 21:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.10.2012
Příspěvky: 169
Bydliště: Ostrava
Obrázky: 0
Vyřešeno včetně telemetrie a integrace se spiritem a openTX. Hezky to maká.
Mám ale problém s překmitem vrtulky na jednu stranu. Byl by prosím někdo se spiritem a setovými servy ochoten změřit střih vrtulky v nule a případně popsat nastavení spiritu? Díky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: úte 15.09.2020 7:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2012
Příspěvky: 315
Bydliště: Praha
Obrázky: 1
sampoalphascan píše:
Vyřešeno včetně telemetrie a integrace se spiritem a openTX. Hezky to maká.
Mám ale problém s překmitem vrtulky na jednu stranu. Byl by prosím někdo se spiritem a setovými servy ochoten změřit střih vrtulky v nule a případně popsat nastavení spiritu? Díky.


Ahoj,

Střih vrtulky v nule je nula. Tzn. po zapnutí a poskočení cykliky, se hne i vrtulka a to do nuly.
Další nastavení:
Frekvence serva, dle výrobce.
Zpoždění serva, dle tvého serva, najdi tabulku doporučených hodnot od Spirita.
Zisk přidávat dokud nezačne kaprovat (rychle cukání ocasu), potom trochu ubrat. Zkusit při zátěži na vrtulku, pokus stále kapruje, ubrat zisk až přestane.
Dynamika vrtulky, zkusit zasekávat ocase. Pro tvrdé zastavení přidat. Pokud překmitne ubrat.

Pokud něco dalšího, klidně napiš SZ.

Ale tohle je všechno. Samozřejmě to vychází z toho, že máš vše mechanicky vpořádku a správnou vrtulku.

_________________
Netopyr

XL V2, Devil 380, Spirit GTR,RS,W1, Sir Edmunt Race, Bublinky, DS 12, Wave a NETOPÝR


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: úte 15.09.2020 8:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.10.2012
Příspěvky: 169
Bydliště: Ostrava
Obrázky: 0
Díky. servo mám setové ALZRC BLS 2036T HV, napájím 7,4 V - / 0,04 s / 60 ° C, takové servo v seznamu serv není, teď mám zpoždění 5, ale zkoušel jsem jít až na 0 a žádná změna.
Vrtulka zasekává ve směru otáčení jak břitva, proti směru taky jak břitva ale s překmitem. Měl jsem tam velký střih v nule tak překmitávala cca o 10 cm, střih jsem ubral na 0 stupňů, překmit už vidět nejde, ale jde pořád slyšet. Zisk gyra mám těsně pod hranici kdy mi to v pravé ostré zatáčce přestal kaprovat ocas. Dynamiku vrtulky mám 6, držení piruet 175. Mechanika vrtulky chodí hladce, mechanicky jsem teď omezil smýkátko cca 1 mm od obou krajních poloh, né že by to servo neutáhlo, ale úplně na krajích bzučelo, jak jsem se díval dovnitř tak to bylo způsobeno průhybem táhla v držáku táhla co je v půlce ocasu.
Ještě mě napadlo jestli to nemůže být špatně nastavenou polohou páky serva v neutrální poloze. To netuším podle čeho se chytnout, držák serva není kolmo na hlavní hřídel, já nastavil páku serva v nule rovnoběžně s hlavní hřídelí což mi vychází délka táhla +- podle návodu, má to tak být nebo má být páka nastavená kolmo vůči servu? Jo a vrtulku mám setovou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Devil 505
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 16:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 7.5.2014
Příspěvky: 102
Nemám sice devil 505, ale na agile mi taky překmitávala vrtulka na jedné straně, pomohlo mi až upravení limitů vrtulky. Vrtulka musela mít limity na obou stranu stejně. Tím nemyslím, že v aplikaci spiritu musí být levý a pravý limit stejné číslo, ale fyzicky musí jít smykátko stejnou vzdálenost doprava i doleva. Takže limit směrem k domku vrtulky jsem nastavil co nejvyšší to jde a u limitu směrem k vrtulce jsem musel ubrat o pár bodů. Nevím jestli to je u devila stejně.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz