Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: pát 22.08.2014 14:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2012
Příspěvky: 1682
Obrázky: 0
10 minut letovka? A to tam mas generator? :D

Na 6S litam na 90% ptevreni reglu asi 5:30 s 1300mAh baterkama, mi nerikej ze ti to zere tak malo, to ani muj stary 450 sport nelital tak dlouho na gensace 2200mah


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: pát 22.08.2014 16:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
Podle me zalezi i na letovem stylu. Ja mam lehke cinske 3D uhliky, 3595kv scorpion honi rotor pres 12z pastorek na 3000rpm a cele to napaji 4S LiFe 2300mAh. Otevreni ESC 65% + governor. Maximalni letovy cas je 7minut, asi bych to dostal na 8minut, ale to by uz asi na 8. minute padlo na vybitou baterku. Letovy styl - maketa, poletuju si jen sem a tam bez akrobacie.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: pát 22.08.2014 20:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Mě to vychází tak, že hlavní parametr co se týká spotřeby jsou otáčky. Těch 10 minut dám při otáčkách 2250/min. To žere cca 11 - 12A (odhadem odečítám z grafu logu, viz ten obrázek výše co jsem dal). Při 2450 (druhý stupeň mého governoru) to je odhadem o 2A více. To je pekelnej rozdíl.
A pořád věřím těm Blattscmiedům, jestli seženu míň zubový pastorek (11 nebo i 10 zubů),tak s pomocí boží dám v pohodě 15 minut. :D Ony by měly mít nízké otáčky, těch 2250 je na ně myslím ještě pořád hodně. Ale Castle mi s mým pastorkem míň nedovolí.

Baterky mám obyčejné modré Turnigy a GensAce (25C), a nevidím v nich žádný rozdíl. Pak ještě žluté Zippy, a tam je letový čas podstatně kratší, ty mě trochu zklamaly. Všechny baterky jsou zánovní, ve výborné kondici.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: pát 22.08.2014 21:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jo a ještě k těm listům - zkoumám, které mi sedí nejlépe. Preferuju plynulý letový projev, nezáludnost a mírnost, aby mi při letu moc nebušilo srdce a na čele nevyvstával smrtelný pot. Teď nejraději lítám s origo Align 360mm, jsou mi velice příjemné. Zkoušel jsem ještě takové červené uhlíkové z e-baye, taky nebyly špatné, ale ty Aligny jsou pro mě lepší.
Ty polosymetriky Bl-schm.. se chovají podobně jako Aligny, ale schovávám si je až budu umět roztočit na ty nižší otáčky. Pak sa hukáže!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: ned 24.08.2014 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2012
Příspěvky: 1682
Obrázky: 0
2300rpm je teda dost malo... cim vice otacek tim se mi ot zda hodnejsi a cloveka to vice posloucha... zkus 2750rm a uvidis :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: ned 07.09.2014 20:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Ahoj, mám dotaz, pořád si nedokážu zdůvodnit to prodloužení let. času. Rozuměl bych víc tomu kdyby se nižší otáčky rotoru a nižší spotřeba dosáhly né změnou pastorku (vím, je třeba změnit převod aby regl. dovolil governor, taky jsem nedávno nastavoval CC regl Talon90), ale přímo nižšími otáčkami motoru. Sám mám na Raptoru E550 FBL originál pastorek 11z a tápu (na výběr pastorky 9z, 10z, 12z, 13z).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 10:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
martin z píše:
Ahoj, mám dotaz, pořád si nedokážu zdůvodnit to prodloužení let. času. Rozuměl bych víc tomu kdyby se nižší otáčky rotoru a nižší spotřeba dosáhly né změnou pastorku (vím, je třeba změnit převod aby regl. dovolil governor, taky jsem nedávno nastavoval CC regl Talon90), ale přímo nižšími otáčkami motoru. Sám mám na Raptoru E550 FBL originál pastorek 11z a tápu (na výběr pastorky 9z, 10z, 12z, 13z).



Ono to není zas až tak horký s tím prodlužováním letového času. Strašně záleží na zpřevodování, otáčkách a výsledném letovám stylu. ( čti : jak za to rveš )

To snížení otáček má jeden dost blahodárný vliv. Se snížením pracovních otáček nosného rotoru klesne i odpor vzduchu, který zapříčiní onu úlevu na vydané energii při protlačování listu vzduchem. I když se motor bude točit na stejná procenta otvření reglu, bude k potřebám pohoné jodnotky ohleduplnější a v baterkách toho víc zbude. Při použití polosymetrických listů si část úbytku vztlaku snížením pracovních otáček se souměrnými listy nahradíš právě tím nosivějším profilem.

Ono je to celé komlikovanější .... jelikož po ubrání pracovních otáček, zase trošku budeš víc chodit s kolektivem nahoru, takže listy budou víc než předtím chodit na placato .... a část toho odporu, který jsi úspěšně předtím zahnal se zase vrátí :lol: ...... Takže je zase z nějaké části po úsporách ve vydané energii. Takže je lepší i s polosymetrickými listy netočit úplné minimum, ale jen o malinko ubrat, aby se potřeba vystavení kolektivu do vysokých kladných hodnot pokud možno co nejvíc snížila.

Je to vopruz to ladit :) ale jo nějakou tu úsporu to přinese :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 11:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Na heline se kterou letam dva a pul roku ( Logo 600 ) mam mnohokráte vyzkouseno ze:
aresivni letani na 2100 otáček/ cca 5 minut
klidne, spise technicke letani na 1900 otáček/ 7+min
uplne klidne poletovani, třeba trening letani v piruetách na 1650 otáček/10+ minut.
Vse stejne. Jen zmenene otáčky krivkou plynu. Stejne baterky, listy, prevod, motor atd.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: pon 08.09.2014 12:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
No jasne Petre ... ale to je to prizpusobovani letovyjo stylu.... tj jak za to rves. V momente kdy s normalnima listama si svuj letovy projev prizpusobil k tomu abys lital co nejhospodarneji ( i tou změnou otáček ) uz to jakoby lepe dal nejde a dalsim krokem je porizeni listu s nosivym profilem. Ale pak plati to co jsem psal. Protoze logickej usudek cloveka je, ze po namontovani polsym. listu otacky jeste sunda. A to je ta chyba. I na te polsymetrice je proste potreba tocit optimalni otacky a jisto jiste to nebudou ty nejnizssi.
Btw, ty Tve nejnizsi co jsi uvedl je jeste jakesy optimum prave pro Tve Logo. Ono to Logo umi litat i na 1200 ot/ min ..... jenze uz jsou jednotlivy letovy faze behem poletovani kdy proste mizi hospodarnost a tim ze packujes s vetsma uhlama a kolektivem jdes pryc s tou hospodarnosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: úte 26.05.2015 21:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Dodělal jsem polomaketu sokola na 600 Rexíka. Prozatím jsem lítal bez kastly, listy Champion R - 620mm, točím 1500rpm. Spotřeba z 6S cca 21A, na spotřebovaných 3400mAh lítám 10min. Heli váží cca 3400g, na těchto otáčkách a této hmotnosti to zvládá základní akrobačku. Naprosto mě letový projev vyhovuje. Ovšem s kastlou jsem se dostal na 5kg, ještě jsem s tím neletěl (hnusné počasí) ale mám obavu, že 5kg už na těch 1500rpm bude moc, varianty mám v podstatě tři....

1) vyšší otáčky - už jsem si nechal vyrobit 14,15 a 16z pastorky, teď mám 13tku.

2) větší listy - vlezou se mi tam 700mm ale je to tak, tak, nicméně 680 naprosto s přehledem.

3) polosouměrné listy, měl jsem spinblady, ale ty mi totálně neseděly, tak jsem je dal pryč, tak ale přemýšlím nad blattschmied v nějaké délce 640-660mm

co s tím? co bude "nejekonomičtější"?

Ideálně kdyby měl někdo 680mm listy a byl ochotný je půjčit na vyzkoušení...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2015 6:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Myslim, ze to na 1500 otacek normalne poleti. Jen to bude chtit malinko predvidat a pridavat na kolektivu trosku driv. Aby se helina moc neprosedavala. Ale zase to bude vice maketove.
Chapu obavy pred zaletem nove makety na ktere jsi nechal mraky prace. Aby jsi mel alespon trochu jistoty, pro zalet zvedni otacky o 200-300 a uvidis jak se to bude chovat. To uz to poleti zcela jiste a dobre. Potom se rozhodnes az podle chovani kam dal.

Relax ma myslim podobne otacky, podobnou vahu a take 600mm symetricke listy. A leti mu to.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2015 20:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Tak jsem dneska i přes nepřízeň počasí Sokola zvedl :) na 1500RPM to visí při cca 5,5-6° takže koupě nových listů se snad nebude muset konat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polosymetrické listy
PříspěvekNapsal: stř 27.05.2015 21:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Tak teda T-Rex 600, naložená na 5000g, se symetrikama 620mm, a ocasem 105mm, to žere z 6S cca 24A, na 5Ah baterky 10minut v pohodě :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz