Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: T-Rex 600N problém s vrtulkou
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 17:17 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2014
Příspěvky: 62
Zdravím kolegové. Omlouvám se, jestli jsem založil zbytečně nové téma, ale nikde jsem to zatím nenašel.
Zpozoroval jsem dnes problém s vrtulkou na T-Rex 600 Nitro. (pohon vrtulky řemenem) Problém je v tom, že při dopředem stoupavém letu, kdy je rotor víc v zátěži a dám vrtulku na plnou výchylku doprava nebo doleva, tak se vrtulník jenom kousek pootočí, chvíli nic a pak se po chvilce začne horko, težko otáčet. Jako by se vrtulce nechtělo ani na jednu stranu. Pokud je vrtulník ve visu tak vše funguje krásně, ale při zátěži rotoru se vrtulce prostě nechce. Je to normální jev? Může to být způsobeno malými otáčkami hl. rotoru. Létám zatím na nízké otáčky (governor nastaven na 65%).Jinak mám tam Gy401 + servo Futaba 9254. Střed vrtulky nastaven dobře.
Zisk gyra 42%/42%. U T-Rex 500 jsem tento problém nespozoroval, ale tam létám v Idle 1 asi na 80% výkonu motoru (rotor točí celkem dost- neměřil jsem). Poradil by někdo?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: T-Rex 600N problém s vrtulkou
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
600 s 95mm zadní vrtulkou lítá i na 1300RPM, ale je to na hraně a ocas stíhá (spíš nestíhá) tak tak. Když prudce vezmu za kolektiv tak se pootočí. Budu zkoušet větší listy. V dopředném letu je to ještě horší, protože vrtulka musí vyvinout nějakou úhlovou rychlost. Ve visu při například 1 otočky za 2s vychází například obvodová rychlost 1m/s. Při dopředném letu, například 10km/h (necelé 3m/s) by musela vrtulka tlačit rychlosti 4m/s aby udržela například vrtulník bokem. Při dopředném letu je prostě potřeba většího "výkonu" než u visu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-Rex 600N problém s vrtulkou
PříspěvekNapsal: pon 24.11.2014 15:17 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2014
Příspěvky: 62
Jasně tomu rozumím, že při dopředném letu je potřeba větší výkon, ale to že se vrtulník při souvratu nechce ani na jednu stranu otočit nebo se otočí tak tak při plné výchylce kniplu vrtulky, to mi přijde divné. Připadá mi jako by byl nastaven malý limit na gyru (malý uhel listů vrtulky), přitom smýkátko jezdí po maximální možné dráze po hřídelce. Může se stát kdyby byl špatně napnutý řemen, že by v zátěži proklouzl? Na druhou stranu, když zkusím zatočit vrtulkou a držím při tom hlavní rotor, tak řemen nepřeskočí, takže volný by být neměl. Ještě mě napadá, jestli není špatně nastavený zisk gyra, ale to by dělalo problémi i u visu nebo se pletu??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-Rex 600N problém s vrtulkou
PříspěvekNapsal: pon 24.11.2014 17:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.7.2007
Příspěvky: 1130
Bydliště: Praha 6, ČR
Obrázky: 12
davos007 píše:
Může se stát kdyby byl špatně napnutý řemen, že by v zátěži proklouzl?


To bys poznal kdyby proklouznul remen, taky bys to asi sbiral do igelitky.

Nizky otacky samozrejme snizej tah vrtulky, ale spalovak nedokaze tocit tak malo, aby to vrtulka neufoukala. V necem musis mit problem. Pri pumpovani kolektivem vrtulka drzi? Zkus pridat zisk (nesmi kmitat, ani zmenit zvuk (kmitani co neni videt)). Zkus jestli nemas zniceny servo, jestli kdyz ho brzdis rukou ma silu v cele draze.

_________________
T-Rex 600N Spirit, Tx Aurora.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-Rex 600N problém s vrtulkou
PříspěvekNapsal: pon 24.11.2014 17:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2005
Příspěvky: 2351
Bydliště: Dvůr Králové n.L.
401+9254 celkem běžné chování na 600N

_________________
Raptor E700 (MSH Brain)
MiniProtos (miniVbar 5.2)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-Rex 600N problém s vrtulkou
PříspěvekNapsal: pon 24.11.2014 17:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2005
Příspěvky: 2351
Bydliště: Dvůr Králové n.L.
Maxipes píše:
To bys poznal kdyby proklouznul remen, taky bys to asi sbiral do igelitky.


Ale kdepak, na 600N když skočí řemen tak to jen zacuká ocasem a zahrkají zuby a řemen cinkne o trubku.

_________________
Raptor E700 (MSH Brain)
MiniProtos (miniVbar 5.2)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: T-Rex 600N problém s vrtulkou
PříspěvekNapsal: pon 24.11.2014 21:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2014
Příspěvky: 62
Při pumpování kolektivem vrtulka drží krásně.
Ještě k té kombinaci 401+9254 - nemyslím, že by to měl být obvyklý jev.....pokud ano, je to nevhodným gyrem nebo servem??
Vyřešila by tento problém přestavba na kardan? Přece jen ten řemen ubírá výkon z motoru víc než kardan.
Ještě vyzkouším to servo, jestli při zátěži funguje jak má, připadně bych zkusil zvýšit zisk gyra.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz