Switch to full style
Všechno co je o modelech vrtulníků, ale nevejde se do jiné vrtulníkové kategorie.
Odeslat odpověď

Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 17:12

Zdravím. Snad mě neukamenujete, ale napadla mě myšlenka. Ať už z jakéhokoliv důvodu (prostor atd) by byl vynechán náhon ocasní vrtulky a pohon by byl vyřešen napojením vrtulky a mechaniky vrtulky na samostatný elektromotor. Ten by byl pak připojen samostatným regulátorem do přijímače a otáčky by se řídily podle otáček hl.rotoru( samozřejmě v určitém poměru) a na ocasní vrtulku samozřejmě připojeno servo a gyro na úhel náběhu. Myslíte že je alespoň malá možnost že by to fungovalo?

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 18:01

Kolega to má na Heli velikosti 500 a funguje to víc jak dobře :-) litá s tím tak už cca 5-6 let...

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 18:10

Fakt? A nebylo by možné od něj získat nějakou fotku? Mě se to nějak urodilo v hlavě a nemůžu to z ní dostat ... docela bych to chtěl vidět aspoň na foto

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 18:42

Mam to tak na Blade 230
https://www.astramodel.cz/cz/katalog/bl ... 63348.html
ma to aj Blade 250 CFX
https://www.astramodel.cz/cz/katalog/bl ... 47116.html
myslim že v pohode to može byt aj na večšom vrtulniku ako piše aj člen blesk
gyrom ovladany regulator a elektromotor
Naposledy upravil ecoone dne úte 31.03.2020 18:54, celkově upraveno 1

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 18:53

Což o vrtulkach s pevným náběhem a gyrem na motoru vím, ale tahle myšlenka se zakládala na tom že by vrtulka na motoru měla ovládaný úhel náběhu server a gyrem, protože vím že minimálně dřív bývaly problémy s nepřesnosti kvůli tomu, že motor nebyl schopný tak rychle měnit otáčky aby to udrželo ocas na místě.

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 19:03

Gyro tady do této konstrukce nepatří před regulátor, ale před servo. No, musel bys na samostaný kanál vystavit pevnou křivku pro governor regulátoru, který by držel konstatní otáčky zadního rotoru. Proveditelné to určitě je a poměrně velmi dobře.

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 19:48

Zkusím někde najít fotku... Jinak gyro řídí servo a motor má nastavenou křivku podobného průběhu jako hl. rotor.

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 19:54

Blesk-presne takhle jsem to myslel. Napadlo mě to když jsem koukal po nějakých maketách jako třeba bk117 a tak, které mají ocasní vrtulku na špičce ocasu, tak kvůli řešení náhonu a dalších věcí. samozřejmě je to jen myšlenka, k realizaci si myslím že má hodně daleko, možná časem jako hokus pokus :)

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 20:10

Já mám tak řešeny náhon fenestronu na EC135 (rotor 2,3m) ale je to prozatím jen na díly v šuplíku a tam to asi dlouho taky ještě zůstane...

Kvůli tomu zalomenému ocasu jsem to plánoval v UH-1 ale nakonec do maketového trupu to vychází moc velké (široké). Takže to bude tak jak v Sokolovi nebo Sikorskem - dlouhý řemen a kladky. Tam to má nalétané desítky hodin a bez jediného problému...

Re: Pohon zadního rotoru motorem

úte 31.03.2020 20:15

Což do makety tomu věřím že se nevleze. Ono to bude vycházet o dost širší než klasická mechanika.
Odeslat odpověď