Switch to full style
Aby těch modelářských kategorií nebylo zbytečně moc. Když se to dotýká modelaření, ale nenašli jste zde specializované fórum. Taková témata vložte sem.
Odeslat odpověď

Upevnění křidélek větroně r.4m

pát 21.07.2006 15:31

Máte někdo zkušenosti s upevněním křidélek u velkých větroňů ( křidélko, l=800mm)papírovou průsvitnou lepící páskou(bankovní) na nažehlenou folii ?
Díky, Pavel

pát 21.07.2006 22:56

máš pravdu, že páska se občas používá, ale pouze na překrytí mezery u nevhodně udělaného systému křidélek, rozhodně nelze použít jako závěs a to nejen z pevnostních důvodů - soaring je především o čistotě aerodynamických tvarů :lol:

sob 22.07.2006 11:34

hajaja píše:máš pravdu, že páska se občas používá, ale pouze na překrytí mezery u nevhodně udělaného systému křidélek, rozhodně nelze použít jako závěs a to nejen z pevnostních důvodů - soaring je především o čistotě aerodynamických tvarů :lol:


Pokud já vím, fy Reichard tento způsob upevnění křidélek na svých velkých větroních používá.

sob 22.07.2006 12:59

lukypav píše:
hajaja píše:máš pravdu, že páska se občas používá, ale pouze na překrytí mezery u nevhodně udělaného systému křidélek, rozhodně nelze použít jako závěs a to nejen z pevnostních důvodů - soaring je především o čistotě aerodynamických tvarů :lol:


Pokud já vím, fy Reichard tento způsob upevnění křidélek na svých velkých větroních používá.


To je ponekud nepresne - Reichard skutecne pouzivá pásku, hlavne na vyskovku a nekdy mozna na kridelka (to nevim jestli skutecne i na trebas XL a Sprintera ) ale ne bankovní a rozhodne ne papirovou. Graupner prodává pruhlednou lepici pasku na zavesy kridelek a se sehnat i v OBI/Baumaxu pruhledná opravarenská paska se zvysenou lepivosti a tuhosti. Ale videl bych to tak do 2 - 2,5 metru rozpeti. Na 4 m ero bych dal klasicke panty a urcite zadnou bankovni pasku! Mam prave od Reicharda Mefisto s takto resenymi zavesy kridelek - neni to zadna bankovni paska ale tuzsi , pruhledna lepici paska. Kdyz jsem menil potah tak nebylo jednoduche ji sloupnout. Pokud v prudke sestupne zatacce pritáhnu - kridla se mi trochu zapracují, neverim, ze by to papirova bankovni paska ustala.

sob 22.07.2006 15:35

S paskou moc skusenosti nemám ale u nás pouzíváme takzvané CVAKPANTY.Jedná se o jednoduchy system upevneni kridelka.Pevna cast se zalepi do kridla a kridelko se jen nacvakne a je hotovo :D Zatim s tim nebyl problem... :D

sob 22.07.2006 19:57

MakoBear píše:
lukypav píše:
hajaja píše:máš pravdu, že páska se občas používá, ale pouze na překrytí mezery u nevhodně udělaného systému křidélek, rozhodně nelze použít jako závěs a to nejen z pevnostních důvodů - soaring je především o čistotě aerodynamických tvarů :lol:


Pokud já vím, fy Reichard tento způsob upevnění křidélek na svých velkých větroních používá.



To je ponekud nepresne - Reichard skutecne pouzivá pásku, hlavne na vyskovku a nekdy mozna na kridelka (to nevim jestli skutecne i na trebas XL a Sprintera ) ale ne bankovní a rozhodne ne papirovou. Graupner prodává pruhlednou lepici pasku na zavesy kridelek a se sehnat i v OBI/Baumaxu pruhledná opravarenská paska se zvysenou lepivosti a tuhosti. Ale videl bych to tak do 2 - 2,5 metru rozpeti. Na 4 m ero bych dal klasicke panty a urcite zadnou bankovni pasku! Mam prave od Reicharda Mefisto s takto resenymi zavesy kridelek - neni to zadna bankovni paska ale tuzsi , pruhledna lepici paska. Kdyz jsem menil potah tak nebylo jednoduche ji sloupnout. Pokud v prudke sestupne zatacce pritáhnu - kridla se mi trochu zapracují, neverim, ze by to papirova bankovni paska ustala.



Takže se papírová lepící páska používá.Zřejmě jsem špatně pochopil výraz papírová průhledná lepící páska.Znám jen tu jak se s ní lepí roztržené bankovky.Mám 4metrové DG-300Elan ARC a je mně líto do tak pěkné a ostré hrany křidélka cpát závěs, i když by to asi bylo nejlepší.Píšeš,že ji tam máš taky, tak to asi funguje.diky

Mefisto

pon 24.07.2006 11:22

MakoBear píše: Mam prave od Reicharda Mefisto s takto resenymi zavesy kridelek - neni to zadna bankovni paska ale tuzsi , pruhledna lepici paska.

Mam ho taky, kupoval jsem ho z druhe ruky, s novym trupem (po havarce) a vcera byl poprve ve vzduchu. Byl jsem trochu vyklepanej (precejen 1.65kg je zatim moje nejtezsi ero), ale bylo to vpohode, je to hodny a klidny, lita jako po kolejich :D
Neco k tematu - zezacatku jsem taky tem kridylkam a vyskovce jen na lepici pasce neveril, ale vypada to ze drzi dobre. Ovsem je to jen dvoumetrovka, u velkyho vetrone budou ty sily nekolikanasobne vetsi, panty jsou jistota.

Re: Mefisto

pon 24.07.2006 19:13

Abu píše:
MakoBear píše: Mam prave od Reicharda Mefisto s takto resenymi zavesy kridelek - neni to zadna bankovni paska ale tuzsi , pruhledna lepici paska.

Mam ho taky, kupoval jsem ho z druhe ruky, s novym trupem (po havarce) a vcera byl poprve ve vzduchu. Byl jsem trochu vyklepanej (precejen 1.65kg je zatim moje nejtezsi ero), ale bylo to vpohode, je to hodny a klidny, lita jako po kolejich :D
Neco k tematu - zezacatku jsem taky tem kridylkam a vyskovce jen na lepici pasce neveril, ale vypada to ze drzi dobre. Ovsem je to jen dvoumetrovka, u velkyho vetrone budou ty sily nekolikanasobne vetsi, panty jsou jistota.




Mám zjištěno, že pásku používá Reichard na 4metrového Luńáka.Napíšu si o ní a uvidím,Diky

Re: Mefisto

úte 25.07.2006 7:48

lukypav píše:Mám zjištěno, že pásku používá Reichard na 4metrového Luńáka.Napíšu si o ní a uvidím,Diky

8O Tak to je jina, Rei. snad vi co dela, asi ta paska vydrzi vic nez jsem si myslel...

Re: Mefisto

úte 25.07.2006 15:51

Abu píše:
lukypav píše:Mám zjištěno, že pásku používá Reichard na 4metrového Luńáka.Napíšu si o ní a uvidím,Diky

8O Tak to je jina, Rei. snad vi co dela, asi ta paska vydrzi vic nez jsem si myslel...


Musím svá tvrzení o papírové pásce zrušit.Nejedná se o papírovou, nýbrž o standardní transparentní lepící pasku .Omlouvám se , Pavel

pon 27.09.2010 21:43

Jaký je tedy závěr? Pásku na 4m éro ano, či ne?

čtv 30.09.2010 18:49

Tak pokud to třeba neni uplně něco makotového tak si myslim, že by to páska lepící měla ustát...

čtv 30.09.2010 19:17

Páska je špatně. Měl jsem to na elipsoidu a po několika přistání s křidélky vyklopenými nahoru se to začalo odlepovat.... Mocit sucha a bezpečí mi to rozhodně nedávalo. Doporučuju pantíky nebo hmoždinkáče a přez to potom pásku.

ned 03.10.2010 8:57

Já ta křidélka zavěšená na samolepící pásce mám na všech svých novějších větroních. Pásku je nutné vybrat, já ji ještě přižehluji, je nutné nastavit správně mezeru mezi křídlem a křidélkem. U 5 kg Spatze jsem dal tu pásku 2x. Vydrží i několik let, je ale nutné hlídat případné odlepování, někdy si trochu pomůžu vteřiňákem. Ale já neprovozuji žádné hotlinery, z akrobacie tak nejvýš přemet.

ned 03.10.2010 10:27

Tak panty jsou prostě panty, pokud i ty nejsou blbě zalepené:-) ..nicméně já takové zkušenosti s velkými větroni nemám, ale tuhle jsem vážení kolegové chěl cosi opravit na křidélku i klapce přilepené páskou na oracoverem potaženém křídle, ta páska je uplně obyčejná průhledná páska co jsem vylovil u rodičů doma v šuplíku, a normálně to dalo celkem práci strhnout. V mezírce mezi křídlem a křidélkem se to sice trochu "nafukovalo" v pruběhu několika letů, z čehož jsem byl také nervozní, ale když jse to sundával, tak mě až překvapilo jak to šlo dolu těžko.
Odeslat odpověď