Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 168 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 0:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2011
Příspěvky: 370
Bydliště: Prágl - střed vesmíru
Zdravím,
chci se zeptat, zda je někde mapa kde se smí létat s modely. Tedy třeba konkrétně letiště Letňany v Praze, ale zajímá mě to i obecně. Nebo nic takového jako mapa vyhrazených vzdušných prostorů letišť není?
Díky za odpověď.

_________________
www.quadcopter.8u.cz -popis stavby quadrokoptéry


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 0:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2009
Příspěvky: 1249
Bydliště: Havířov
http://rcmapy.com/?map=cz

_________________
"Rozum, který zůstává stát, je v pořádku – jen si nesmí lehnout." J. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 0:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2011
Příspěvky: 370
Bydliště: Prágl - střed vesmíru
Ahoj, předem díky. No myslel jsem spíše konkrétní zakreslení v mapě, která místa okolo letiště jsou zakázaná. Protože na uvedené mapě je jen jeden bod.

_________________
www.quadcopter.8u.cz -popis stavby quadrokoptéry


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 1:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.2.2008
Příspěvky: 143
Je to dneska těžší, než to bylo dříve. Ale obecně bych ti doporučil, když budeš chtít lítat v okolí letiště, tak začít tím, že zajdeš "na věž" za AFISem, nebo do klubovny a tam se někoho zeptej, kde lítat můžeš. Krajně nevhodné to je v ose dráhy (potvrdí každý, kdo se na finále musel vyhýbat modelům) a zrovna tak na okruhu v okruhové výšce, tj. 1050 - 300 m nad zemí. Jenže ty okruhy bývají i šišatý - najdeš to na:
http://lis.rlp.cz/ais_data/www_main_con ... cz_aip.htm, AD letiště.

No a když poletí éro, tak hlavně s modelem rychle pryč, hlavně nedělat žádný pokusy o skupinu apod. Pilot nma to není zvědavej, především neví, co může od modeláře čekat a modelář zase ze země není schopen odhadnout polohu a vzdálenost letadla a modelu. Nejlepší je dneska na lítání stejně nějaká louka, daleko od letišť...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 1:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2011
Příspěvky: 370
Bydliště: Prágl - střed vesmíru
Právě píšu abych nikoho neohrozil, natož s ním dělat letku, to by mne nenapadlo. Na letiště si zajdu, už mám stejně pozvání. Z toho odkazu posledního nějak nejsem ale moudrý, jsou tam jen dokumenty. Každopádně děkuji za pomoc.

_________________
www.quadcopter.8u.cz -popis stavby quadrokoptéry


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 7:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
...odkazy...kolega Ti asi chtěl ukázat toto: dej AD....dále AD4....a zde je seznam letišť a info o nich. Telef. čísla, jména lidí i tvar okruhu. Ale opravdu je dobré zajít na věž a požádat o svolení.
Honza


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 7:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2010
Příspěvky: 572
Bydliště: Třinec/Brno
Na tom poslední odkazu jsou právě dopkumenty které ti řeknou jak na tom či onom letišti lítají skutečná éra. Tzn kudy lítají okruhy a které dráhy se používají a kdy + většina letišť má svoje webové stránky s informacemi pro piloty kde je napsáno všechno co potřebují vědět pro přílet a co potřebuješ vědět ty pro lítání mimo jejich prostor.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 7:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.8.2007
Příspěvky: 447
Bydliště: východní/střední čechy
ahoj, třeba tě zaujme tohle téma
viewtopic.php?f=96&t=31923&hilit=rozd%C4%9Blen%C3%AD+vzdu%C5%A1n%C3%A9ho+prostoru
hned v prvním příspěvku dal Tomáš interaktivní mapu s rozdělením prostorů, týká se to hlavně velkého létání, ale je dobré minimálně vědět, co se kde děje.
v pravém horním rohu je šipka, pokud přetáhneš na místo, co tě zajímá, naskáčí omezení :( :(
další nám asi brzy vyřeší doplněk x
viewtopic.php?f=12&t=55341&hilit=petice+za+zachov%C3%A1n%C3%AD


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 8:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
thegrid píše:
Zdravím,
chci se zeptat, zda je někde mapa kde se smí létat s modely. Tedy třeba konkrétně letiště Letňany v Praze, ale zajímá mě to i obecně. Nebo nic takového jako mapa vyhrazených vzdušných prostorů letišť není?
Díky za odpověď.


Konkrétně pro Letňany a okolí to máš tady:
http://www.laazatec.cz/images/telo2006/pruvodce/fiala2b.jpg

Jsi v CTR Ruzyně, Kbely, Vodochody. Jak "můžeš" létat v CTR zjistíš z těch číslíček v uvedených prostorách. Potom na ně navazují TMA Ruzyně (TMA I,II,III,IV) zase je napsané odkud kam je to omezení.
Asi než vysvětlovat tady, co znamenají ty čísla, letové hladiny a omezení pro další prostory, budeš mít lepší dojít za někým z pilotů, vysvětlí ti to za půl hodiny tak, že pochopíš o co jde, co je CTR, co jsou zakázané prostory, prostory dočasně aktivované a hlavně si uděláš představu o tom, kde jde létat bez problémů, kde je lepší nelétat a kde to vůbec nezkoušet.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 8:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2010
Příspěvky: 628
Bydliště: občas Pelhřimov, Vysočina, pak Rudná, Berounsko
Obrázky: 5
Jojo, přesně tak, podívat se na stránky ŘLP. Ovšem neni pravidlo že spolu nesmí létat modely a velký éra. Například já co lítám tak lítáme na stený dráze jako ultralajty. To jsou neřízené letiště i bez FIS služby = informační sližba pro malý letadla (neni tam žádné radiové spojení se zemí). Na základu dohody se dá lítat i na letištích s FIS službou - tedy pouze vetšina aerolkubů v ČR. Není teda po dohodě nutné vyhýbat se ATZ malých letišť. Radši se drž dál pd velkých letišť s ŘLP řízením letového provozu. Tam nelétej, protože tam je zona CTR. Ale ovšem, taky to jde, ale je tam víc dohadování a zodpovědnosti. Funguje tak například Sobínka na Zličíně v Praze u Ruzyně. mají tam však značná výšková omezení a přísnější kubová pravidla. Když však model zalítne moc blízko k letišti tak mo tobě pujde policie :D

Jako všechny zony se dozvíš v AIPu
http://lis.rlp.cz/ais_data/www_main_control/frm_en_aip.htm v sekci AD - Aerodromes.

Samozřejmě se počítá že nebudeš lítat v sestupové ose dráhy a nebudeš lítat nad dráhou, i když třeba v AKHB to tak funguje... Vše záleží na tom jak si věříš, jak máš spolehlivé letadlo a jaká probíhá komunikace mezi AFISem letiště atd...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 8:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Třeba od Ruzyně se smí létat 5km, prakticky každý kdo v tomto kruhu půjde létat čelí že na něj přijede policie a v lepším případě ho vyzve aby odjel. A co jsem se doslech, tak to funguje. Na pár modelářů už došlo.

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Bucker131 píše:
......... Například já co lítám tak lítáme na stený dráze jako ultralajty. To jsou neřízené letiště i bez FIS služby = informační sližba pro malý letadla (neni tam žádné radiové spojení se zemí)...........


Tohle bych neviděl jako dobrý způsob.
Pokud někdo letí na tohle letiště, kde není AFIS, tak nemůže dostat žádnou informaci o tom, že na dráze současně probíhá modelářský provoz. A já jsem zatím nikde neviděl v buletinu omezení pro tohle letiště z důvodu modelářského provozu.
Můžeš sice namítnout, že i když je dostupný AFIS, tak UL nemusí mít povinně radio.
Ale nevím o nikom ze svého okolí kdo dnes létá v UL bez rádia, protože i když to není povinné, tak to takovým způsobem zvyšuje bezpečnost letu, že to tam má snad každý.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 9:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Dejfak píše:
Třeba od Ruzyně se smí létat 5km, prakticky každý kdo v tomto kruhu půjde létat čelí že na něj přijede policie a v lepším případě ho vyzve aby odjel. A co jsem se doslech, tak to funguje. Na pár modelářů už došlo.



To by mne zajímalo, kde je to napsané?...5 km....nějaký odkaz? Děkuji :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2010
Příspěvky: 628
Bydliště: občas Pelhřimov, Vysočina, pak Rudná, Berounsko
Obrázky: 5
JMalik píše:
Bucker131 píše:
......... Například já co lítám tak lítáme na stený dráze jako ultralajty. To jsou neřízené letiště i bez FIS služby = informační sližba pro malý letadla (neni tam žádné radiové spojení se zemí)...........


Tohle bych neviděl jako dobrý způsob.
Pokud někdo letí na tohle letiště, kde není AFIS, tak nemůže dostat žádnou informaci o tom, že na dráze současně probíhá modelářský provoz. A já jsem zatím nikde neviděl v buletinu omezení pro tohle letiště z důvodu modelářského provozu.
Můžeš sice namítnout, že i když je dostupný AFIS, tak UL nemusí mít povinně radio.
Ale nevím o nikom ze svého okolí kdo dnes létá v UL bez rádia, protože i když to není povinné, tak to takovým způsobem zvyšuje bezpečnost letu, že to tam má snad každý.


Jop, to je pravda, že všechny VFR lety v prostoru E a G vlastně nemusí mít radiové spojení. Ale ono to letiště navštěvuje tak 5 ultralajtů za rok, takže v poho... Stejně. No, ono to letiště si myslim ani neni zakreslený jako záložní plocha, takže o něm moc lidí neví. Přilítne tam tak 5 UL za rok :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: kde se smí létat?
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 10:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Kluci-otázka zněla... létání s modely. Tady z toho děláme vědu. Vykašlete se na všechny ty prostory, které pro vás nejsou určeny. Chovejte se slušně a používejte zdravý rozum. To bude úplně stačit...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 168 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz