Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 20:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.2.2015
Příspěvky: 155
Bydliště: Praha 15
Já si myslím, že létání bez přímé viditelnosti by legální bylo, ale bylo by to 100% šíleně nákladné, časově náročné a spoustu papírování. To už by bylo pomalu jednodušší létat s nějakou reálnou Cessnou :-D Samozřejmě můžeš poslat takto svůj model na výpravu, ale jestli se něco stane, je to taky o obrovský průser - nehledě na to, že jsou FPVčka dost omezeny maximální vysílacím výkonem, tady pokuty můžou být šílené, tak hlavně i s malým modelem lze natropit velkou paseku. Zjednodušeně - lítat si na svým písečku (poli) a nestrachovat se, že model navždy ztratím a ještě s tím odstartuji 3. světovou :) .

_________________
Sbach, Solo Sport (žhav. 7,5ccm), F-35 (dmych. 64mm), TORO 900 (+FPV), Duet


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 21:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.8.2015
Příspěvky: 198
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 5
clpx píše:
Ahoj letci,

chtěl jsem se zeptat, jestli je tu někdo, kdo má zkušenosti s létáním mimo dohled pilota. Podle všeho je to v ČR možné a legální, ale musím se zaregistrovat, udělat zkoušky, zaplatit pojistku a tak dále.

Prošel jsem si +- celý tento web, ale stále v tom mám docela zmatek, proto sem si říkal, jestli si tím třeba už někdo neprošel :)

Jde mi o to, aby to bylo celé legální.


Je to legální, kamarád má papíry na Xkoptéru s kamerou - točí i pro televizi (už několik let).
Ale není to levné a myslím, že to dávají snad jen z důvodu že to potřebuješ pro práci.

Rozhodně bych s tím ale spěchal, u nás jsem včera v hospodě poslouchal, že nad Trutnovem opět létal asidron a to pár metrů nad domy, volali měšťáky - celkem je chápu.
Dle toho jak se někteří chovají, budou asi restrikce ... a odnesou to i ti poctiví ...

_________________
Trutnov, X9D+
EasyPeasy,RELAX II,Vektor XXL,4ptéra 250ka
Šohaj(stavím)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 22:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
rcmanie je modelářské fórum
Informace související s provozem bezpilotních letadel a modelů letadel
"Dle předpisů platných v České republice se model letadla vyznačuje níže uvedenými znaky, které musí být
splněny kumulativně. Neplnění i jediné z podmínek má za následek nemožnost klasifikace daného zařízení jako modelu letadla. Model letadla:
a) je provozován pouze za účelem rekreačním nebo sportovním;"
...
"b) je provozován pouze v přímém vizuálním dohledu pilota (odpovědné osoby);
Model letadla musí být stále dostatečně viditelný prostým zrakem pilota, bez využití dalekohledů, kamer s
objektivy apod. Brýle a kontaktní čočky na předpis jsou samozřejmě použitelné. Výraz dostatečně znamená,
aby pilot byl schopen stále bezpečně řídit let vlastního letadla, byl schopen včas zaznamenat možná nebezpečí
(např. překážky, jiný letový provoz) a byl schopen se jim vyhnout."
...
"Lze říci, že pokud bude model letadla provozován tak, aby:
a) na něj odpovědná osoba měla dobrý výhled a dokázala se tak vyhnout překážkám
_a ostatním letadlům (i bezpilotním);
b) nelétal nad lidmi a hustě obydlenými místy ani v jejich nebezpečné blízkosti;
c) nepřekračoval výšku 300 m nad zemí;
d) nelétal blíže než 5,5 km od středu letiště (malé modely do 0,91 kg mohou i blíže, pokud nepoletí výše,
_než je výška okolní zástavby, stromů či překážek),

může si pilot plně vychutnat zábavu, jež je hlavním smyslem létání s modelem letadla
_a vyhne se případným problémům."
DŮLEŽITÉ JSOU I ZDE NECITOVANÉ PASÁŽE z uvedené stránky UCL (caa) PROTOŽE JAK UŽ BYLO VÝŠE
"...model letadla vyznačuje níže uvedenými znaky, které musí být splněny kumulativně.
Neplnění i jediné z podmínek má za následek nemožnost klasifikace daného zařízení jako modelu letadla..."¨
"Provoz bezpilotních letadel bez patřičných povolení Úřadu může být předmětem sankčního řízení
s možností udělení pokuty až do výše 5 000 000 Kč."
NAVÍC
"Výše uvedené informace představují pouze velmi obecný přehled požadavků a hledisek pro základní
orientaci a nelze je považovat za přehled úplný. Bližší informace, odkazy na předpisy, postupy a žádosti
naleznete níže, případně na dalších odkazovaných webových stránkách ÚCL."
- HLAVNĚ Z TOHO VYPLÝVÁ, ŽE
35. Typ provozu: BVLOS – mimo dohled pilota
není slučitelný s létáním MODELŮ na které se vztahuje
"Pro bezpilotní letadla do 20 kg určená k rekreačně sportovním účelům se povolení k létání
dle § 52 leteckého zákona nevydává a podmínky Doplňku X lze považovat
za generální povolení užívání vzdušného prostoru ČR ve smyslu ust. § 52 leteckého zákona"

TAKŽE BVLOS - ano když jde o
"Bezpilotní letadla je obecně možné provozovat pouze s povolením ÚCL. Jedná se zejména o povolení k
létání (§ 52 zákona č. 49/1997 Sb. o civilním letectví) a dále o povolení k provozování leteckých prací,
leteckých činností pro vlastní potřebu nebo k provozování obchodní letecké dopravy."
a ve vydaném povolení je BVLOS povoleno

- Obávám se, že některým kverulantům ani takto rozsáhlé "předžvýkání" legislativy nic neřekne.




Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 6:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
clpx píše:
Ahoj borci,

máte asi pravdu, na letadlo je to nesmysl, alespoň pro mě - nechci to dělat komerčne a pro takové to domácí létání je to overkill, moc nebezpečné, drahé a za předpokladu, že na letadlo musí být stály dohled i nepraktické. Takže letání zavrhujil.

Ale zkusim tu otázku trošku otočit..
Jak je to s takovým RC autíčkem? Já jsem si postavil autíčko, které může realtime řídit kamárád na vzdálenost 1500km i více.. Toto nějaká legislatia řeší? Respektive je to legální?


Vážení,
osobně jsem názoru, že si z vás tazatel s prominutím dělá prdel... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 13:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 354
Jde mi o to, aby to bylo celé legální.[/quote]

Je to legální, kamarád má papíry na Xkoptéru s kamerou - točí i pro televizi (už několik let).
Ale není to levné a myslím, že to dávají snad jen z důvodu že to potřebuješ pro práci.

Rozhodně bych s tím ale spěchal, u nás jsem včera v hospodě poslouchal, že nad Trutnovem opět létal asidron a to pár metrů nad domy, volali měšťáky - celkem je chápu.
Dle toho jak se někteří chovají, budou asi restrikce ... a odnesou to i ti poctiví ...[/quote]

volali mestaky... a co delali? Hazeli na to rucniky?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 14:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Joza píše:

volali mestaky... a co delali? Hazeli na to rucniky?


Spíš na to hodili bobek :wink: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 14:55 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
aviatik666 píše:

Vážení,
osobně jsem názoru, že si z vás tazatel s prominutím dělá prdel... :wink:



Ahoj,

prdel si rozhodně nedělám, prostě sem se chtěl informovat.. Proč myslíš že si dělám prdel?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 15:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
To Joza " ... volali mestaky... a co delali? Hazeli na to rucniky?" Vytáhli příručku a zavolali ŘLP,
a těšili se minimálně na přílet dvojice strojů Eurofighter (jak tomu bylo 16. 2. 2017) u Jet Airways B773,
kdy stíhačky eskortovaly letoun Boeing 777-300 až do bezpečného přistání na cílovém letišti (London).
(correct frequency 132.890MHz - crew tuned frequency 132.980MHz + neplnění dalších předpisů o spojení).
Incident: Jet Airways B773 near Cologne on Feb 16th 2017
Nebo alespoň nějaký ten AVACX (AVACS) jako Boeing E-3 Sentry. Proč ne když v půlce únor do GB přiletěl
WC-135 Constant Phoenix (průzkumné letadlo pro měření radiace).
Evropa včetně ČR zaznamenala radioaktivitu v ovzduší. K panice není důvod
Tentokrát ještě žádný Boeing E-3 Sentry nepřiletěl a ani armádní letadlo neshodilo proti-dronovou zbraň
(rušičku = "tactical drone jammer") s obsluhou.
an anti-drone weapon
Nebo obří dopravní letadlo nevyložilo létající skříň s "“Red Sky” tactical air defense system", ale co není ...
Red Sky = Obranný systém krátkého dosahu, pro automatické ničení nepřátelských vzdušných cílů
Na této frontě lze čekat méně nákladné prostředky zneškodnění nebezpečí. Jejich nasazení ještě není hotové.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 7429
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
aviatik666 píše:
Vážení,
osobně jsem názoru, že si z vás tazatel s prominutím dělá prdel... :wink:



clpx píše:
Ahoj borci,

máte asi pravdu, na je to nesmysl, alespoň pro mě - nechci to dělat komerčne a pro takové to domácí létání je to overkill, moc nebezpečné, drahé a za předpokladu, že na musí být stály dohled i nepraktické. Takže letání zavrhujil.

Ale zkusim tu otázku trošku otočit..
Jak je to s takovým RC autíčkem? Já jsem si postavil autíčko, které může realtime řídit kamárád na vzdálenost 1500km i více.. Toto nějaká legislatia řeší? Respektive je to legální?



Hihi..taky si myslím,že si příjemnou formou dělá prdel.:-)
a) všechny Phantomy a Mavic hračky létají spolehlivě při tom domácím polétání na vzdálenosti kdy je vidí jedině orel :-)
b)Letadýlka co létají 20km daleko postavit není nic drahého..žádný overkill :-) :-), dělá to hromada lidí a noumálně Luďo mají cestou co 300m spottery ..Hihihihi


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 21:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 7429
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
clpx píše:

Ahoj,

prdel si rozhodně nedělám, prostě sem se chtěl informovat.. Proč myslíš že si dělám prdel?


Zadej si na youtube...fpv long range a pod videem máš dost často komentář co tam je za vybavení.

Jinak u nás je létání kterému se dá opravdu říkat bez vidu a daleko nelegální. Když už to budeš provozovat..opatrně a lítej co nejníže, tam je šance že potkáš tolikrát zmiňovaný vrťas opravdu mizivá.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 21:42 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
graup15 píše:
Hihi..taky si myslím,že si příjemnou formou dělá prdel.:-)
a) všechny Phantomy a Mavic hračky létají spolehlivě při tom domácím polétání na vzdálenosti kdy je vidí jedině orel :-)
b)Letadýlka co létají 20km daleko postavit není nic drahého..žádný overkill :-) :-), dělá to hromada lidí a noumálně Luďo mají cestou co 300m spottery ..Hihihihi




Nemyslím si, že postavit je to drahé ani složité. Pokud to chceš ale dělat legálně, tak to drahé bude, protože musíš investovat spoustu času na tu licenci, kterou bych na 100% nedostal..

Já si přátelé prdel nedělám, fakt kamarád řídí RC autičko tady v čechách a sedí doma v británi, mám z toho i video, případně si to můžete kdokoliv zkusit...

Nehovořím o klasickém FPV (analogovém) ale datovém.. V autíčku je atmel chip a bluetooth, bluetooth se připojí k telefonu s LTE který má v sobě aplikaci, aplikace poslouchá server.. Nic světoborného ani nového. Výhoda je teoretický dosah tisíců kilometrů, nevýhoda je zpoždení videa (100 - 500ms), ovládání má delay max 30ms.. Pokud si na to člověk zvykne, není to problém řídit..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 21:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
graup15 píše:

Zadej si na youtube...fpv long range a pod videem máš dost často komentář co tam je za vybavení.

Jinak u nás je létání kterému se dá opravdu říkat bez vidu a daleko nelegální. Když už to budeš provozovat..opatrně a lítej co nejníže, tam je šance že potkáš tolikrát zmiňovaný vrťas opravdu mizivá.


Tak analogové FPV bude nelegální samo o sobě (tuším, že pro velké vzdálenosti potřebuješ nelegální výkon).. Datové FPV je v této době zadarmo, telefon co má LTE a foťak stojí 1000 korun...

Já to určitě provozovat nebudu, protože nemám licenci a nehodlám platit 5 mega pokutu při nějakém průseru :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.03.2017 10:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Francouzi střeží svůj vzdušný prostor orlím zrakem před narušiteli předpisů létání drones_UAV. (Chyť a přines.)
Francouzi trénují orly skalní na chytání UAV_drone
France deploys new force to combat UAV_drone


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zahradnik a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz