Switch to full style
Aby těch modelářských kategorií nebylo zbytečně moc. Když se to dotýká modelaření, ale nenašli jste zde specializované fórum. Taková témata vložte sem.
Odeslat odpověď

Dokáže jednooký létat s modelem

pát 19.05.2017 18:33

Po šesti letech bych se rád vrátil k létání. Přišel jsem však o pravé oko. Auto řídím, na kole jezdím, ale není to úplně sranda. Dokážu se s modelem zorientovat ve vzduchu bez prostorového vidění? Máte někdo zkušenost, nebo znáte někoho takového? Díky Kuba

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

pát 19.05.2017 18:50

Ahoj, mám mezi kamarády modeláři seniory jednoho, který vidí na jedno oko a ještě ne moc dobře, taky špatně slyší, bude mu 70 a lítá...
Zdravím do Jeseníku (jsem rodák...)
Michal

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

pát 19.05.2017 19:07

Už jsem zažil na letišti učitele+žáka na kabelu-oba se pomalu blížili k "osmdesátce" ,zrak už jim taky moc nesloužil a šlo jim to velmi dobře.Myslím,že s nějakým větším a pomalým epp elektrovětroněm to nebude žádný problém.Tak se hlavně neboj,pro začátek si vezmi někoho zkušenějšího a uvidíšže to půjde.Pokud zvládášsilniční provoz,lehce zvládneši éro!!! :D

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

pát 19.05.2017 19:19

Pokud nebudeš létat mezi objekty, ale na volném prostranství , nevidím problém .
Možná ze začátku bude horší odhad s přistáním .
Pokud létám na počítači (ne 3d) v simulátoru , je to jako bych koukal jedním okem .
Taky tam není prostorový vjem a v pohodě :D

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

pát 19.05.2017 19:43

Dokaze !!!

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

pát 19.05.2017 20:16

Na větší dálku ani oběma očima kolikrát neodhadnu, jestli jsem už před stromem nebo ještě za ním :lol: Kamarád lítá na jednom oku šedý zákal, na druhém zelený, jen si hlídá rozumnou vzdálenost.
Hádám, že na volném prostoru to zvládneš, držím place.

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

pát 19.05.2017 21:15

Po úraze jsem nějakou dobu neviděl na levé oko. Na kole se mi jezdilo blbě, ale s větroněm jsem létal bez problémů. Jen jednou jsem zavětvil, protože se stromy zdály dále než byly. Teď už vidím jak dřív, naštěstí i bez brýlí.

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 1:17

S jedním okem to sranda zrovna nebude - prostorové vidění je dost důležité - třeba nesedneš na dráhu, ale za ni a pod.
Ale pohyb po obloze tím nemusí být až tak výrazně omezen, jak by se zdálo - lze vzdálenost odhadnout i podle velikosti modelu, například.
Určitě to s určitým omezením a s vhodným modelem možné je.

Náš kamarád, Franta Šerý, létal jen s jedním okem a ruce mu končily nad zápěstím.
Přesto létal i s lehčími akrobaty, kroutil výkruty a létal i v noci.
Neuvěřitelné!
Mohl sedět v hospodě a nadávat na život.
Obdivoval jsem ho, škoda, že už není mezi námi....

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 1:39

@zelkar " ... ani oběma očima kolikrát neodhadnu, jestli jsem už před stromem nebo ještě za ..."
@mhabr "... stromy zdály dále než byly..."
- Pokud je potřebné prostorové vidění (odhad ) jsou nutné obě oči. Navíc dvě stejné oči.
Už i celkem malý rozdíl (víc jak 0.5 až 1 D) prostorové vidění zhorší. Blízkou věc např. dráty si promítnu dál.
- Lítat bez prostorového vidění se dá. Jen je vhodné se pohybovat ve známém prostoru, kde vím co kde je.
Aniž bych pro zjištění blíž/dál musel mít oba předměty v zákrytu. = přes ten blízký nevidím vzdálenější.

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 5:34

S rozumne zvolenym modelom si zalietas absolutne v pohode. Znizenu orientaciu nahradis jeho pohodovymi vlastnostami. Doporucujem nejakeho usateho vetrona, alebo pohodalet typu Lazy Bee a pod.

Krasne si zalietas nemaj obavy.


http://sad.okdar.net/flop.html
http://www.va-models.com/eshop1/pegasus ... p-773.html

Oba lietaju krokom a pri strate orientacie len pustis paky, zrovnaju sa same i pristanu...

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 6:22

Vlastna skusenost: nevidel som na prave oko. Lietal som s funcubom a lietanie v pohode ale podrovnania na pristatie som nevedel odhadnut. Esteze to ma dobry podvozok. A to som nevidel na oko vobec vobec

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 7:38

Steve píše:S jedním okem to sranda zrovna nebude - prostorové vidění je dost důležité - třeba nesedneš na dráhu, ale za ni a pod...

Nestraš, tak strašné to není. Mám od mala na levém oku tupozrakost a tak v podstatě vidím jen na jedno oko. Tzv. 3D filmy vidím ve 2D a při práci na stole (např. pájení) je skutečně občas problém vědět, kde jsem. U létání to ale tak hrozné, jak naznačuješ, není. To určitě ne. To by pak nemohl jezdit ani autem.

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 8:51

Dokáže :) i bez rukou :) a s 2m akrobatem létat kousek nad zemí... Někteří možná tuší koho myslím...

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 9:40

Může.
Z vlastní zkušenosti. Je to ovšem velmi individuálni. Pokud od mládí nemá mozek info od druhého oka a prostorové vidění, se přizpůsobí. Jak psali kolegové, dobré nejprve zkusit s nenáročnýma modelama.
Zkuste test - trefit se špičkou prstu přesně někam..., pak i na špičku nosu a i se zavřenýma očima...někomu nečiní problém.
Mnoho úspěchů v návratu k létání.

Re: Dokáže jednooký létat s modelem

sob 20.05.2017 12:31

dudaj píše:Pokud nebudeš létat mezi objekty, ale na volném prostranství , nevidím problém .
Možná ze začátku bude horší odhad s přistáním .
Pokud létám na počítači (ne 3d) v simulátoru , je to jako bych koukal jedním okem .
Taky tam není prostorový vjem a v pohodě :D

:lol: já včera pomohl nevidomému a loučil jsem se "mějte se, nashle!"... ty jsi taky použil hezkou frázi.

Jakub: jo, když mi vlítl nějaký bordel do oka a to mi děsně začalo slzet, přistával jsem s 2,2m extrou na jedno oko. Nebylo to vůbec příjemný (protože jsem měl něco v oku) ale dá se to. Hlavní bude si na to asi zvyknout, v podstatě budeš lítat jako my všichni na simulátoru :wink: . Držím palce a vítej zpět!
Odeslat odpověď