Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1494 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 100  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 01.08.2018 22:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já bych to zas tolik nedramatizoval :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 04.03.2019 7:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Na konci února byla schválená ona směrnice, která tady byla diskutovaná a ke které někteří z nás psali připomínky na EASA. Dovolím si sem dát odkaz s komentářem k tomu, co bylo nakonec schváleno: http://www.pina.cz/2019/03/03/dobre-zpr ... lare-v-eu/

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 15:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Admin edit: NIC jako legálně povolená výška pro modely není, viz zákon o civilním letectví §2, pokud to však chce někdo řešit, tak v jiném vlákně.

Patrně mi něco uniklo, ale jakým nařízením byla zrušena platnost Odstavce 7.1 Doplňku X pro modely?

7.1 Nepovolí-li ÚCL jinak,smí být let bezpilotního letadla a/nebo modelu letadla prováděn jen v následujících prostorech:
a) ve vzdušném prostoru třídy G(viz obrázek 1);
....


Pokud beru jako oficiální zdroj informací pro (nejenom) organizované modeláře stránky Svazu modelářů, tak nic takového jsem tam nenašel, při hledání hesla "Doplněk" se objeví nejnovější dokument z roku 2012.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 16:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Už jsem to zde psal několikrát, naposled zde: viewtopic.php?f=11&t=85335&p=1437722#p1437736

Model není letadlo a cokoliv z DX je tak maximálně k doporučení.

Tím naprosto neříkám, že se tím nemáš řídit, jsou to bezpečnosti prospěšné požadavky. Nicméně nevycházejí z legality, ale ze zdravého rozumu, kterým se každý modelář stejně řídí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 17:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Já se nechci přít, jen bych to rád pochopil...

Z toho, že Zákon o civilnim letectví se nevztahuje na modely, se odvozuje, že předpis L2 a Doplněk X se na modely taky nemůže vztahovat, přestože se o to ÚCL snaží?? A znamená to snad, že nemají platit ani omezení pro provoz modelů v ATZ a CTR, obsažená v Doplňku X ??


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 19:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Samozřejmě. Pro účel zákona není model do 25kg letadlo. Když do toho nezapleteš technický pohled a zůstaneš jen u toho co říká zákon, bude to mnohem snadnější.

Podívej se na předpis L2, Pravidla létání. V preambuli je napsáno Ministerstvo dopravy, jako příslušný správní orgán, uveřejňuje dle ustanovení § 102 zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví.
Předpis L2 je tedy vydán MD na základě zákona, který říká, že model do 25kg není letadlo.
DX je doplněk ke směrnici L2.
V DX se objeví zase reguluje model :D :D

Opakuji, letově a bezpečnostně s DX nemám problém. Naopak, více vymáhání by neškodilo. Ale ne na disciplinované modeláře. Ty jsou s bezpečností a ohleduplností v pohodě. Modeláře nenapadne létat tak, aby ohrožoval skutečná letadla. A na modely to opravdu právně nebude fungovat.
A nelétání v CTR je prostě nerozum. Pražská CRT má průměr skoro 60km, chce to nějaký rozumný kompromis.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 21:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
OK, zní to všechno logicky, jen pro vyváženost informací doplním postoj ÚCL, který na svých stránkách uvádí pro modely letadel (do 25kg) doslova:
"Doplněk X představuje doporučené postupy (vyjma ust. 7, Prostory - závazné)"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 22:10 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Upřímně si nedovedu představit, že něco z jednoho předpisu je doporučení a něco je dokonce závazné. Dohledal jsem tvůj text jen v v Powerpoit prezentaci, to je těžko zákon.
Ale myslím, že žádný modelář nemá s tímto doporučením problém.
Mám nějaký nápad, jak to DX s tou závazností myslí, ale na to je už teď pozdě. Zítra to prozkoumám...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 5:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2014
Příspěvky: 1500
Bydliště: Mikulov na Moravě
Obrázky: 6
Jsem z toho trošku v rozpacích.
Jestli jsem to správně pochopil je teď na naši legislativě, zda vše ponechá jak je doposud, nebo nás čeká tohle.
Ve své podstatě bych skoro se vším souhlasil ale ta váha 250g,... to snad váží i trošku bytelnější vlaštovka :lol: :lol: :lol:

http://www.pina.cz/2019/04/04/nova-prav ... dKEEh3zFEQ

_________________
Nahoru to půjde ... dolů musí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 5:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 356
Bydliště: Ruda nad Moravou
... mno mě zneklidňila i výška 120m.

Kdysi jsme RCV1 tahali na 150m šňůře, na hanáckých rovinách kde výš než my nic nebylo - snad se to EU nedozví!
A co jsem zaregistroval - i moderní volné A1ky střílejí (třááás na Všechově) z 50m šňůry pomalu výš :)

Otázkou je, co je "nejbližší bod zemského povrchu" - já vidím Praděd (1492m) a daleko pro mě není! :lol:

Mno a otázka věku je taky legrace - celé je to jakési "unijní" a moczahnutobanánové ...

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 11:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
pepinozbrna píše:
Jsem z toho trošku v rozpacích.
Jestli jsem to správně pochopil je teď na naši legislativě, zda vše ponechá jak je doposud, nebo nás čeká tohle.
Ve své podstatě bych skoro se vším souhlasil ale ta váha 250g,... to snad váží i trošku bytelnější vlaštovka :lol: :lol: :lol:

http://www.pina.cz/2019/04/04/nova-prav ... dKEEh3zFEQ

No, nevím jestli je to tam tlumočeno úplně správně. :roll:
Ja mám spíš informaci, že pro modely bude povinna registrace modelu nad 250g, v čem bych ale neviděl až takový problém. Stačí, když bude nejaká webová stránka s formulářem. No a taky to, že každý model musí mít štítek s adresou majitele/pilota, co je taky bezproblémové a rozumné. 8) Jinak ale stanovení pravidel je ponechané na národní asociace.
Jiná věc jsou drony, tedy to co nesplňuje definici modelu. Tam to bude sakra přísné, co je ale asi dobře. Jen se musí veřejnosti vysvětlit co je model a co dron, aby zbytečně nebonzovali. Ale už dnes v Nemecku se prý při koupi dronu aplikuje přísná registrace. Prodejce prý nechává vyplňovat podrobné formuláře kupujícimu, za co taky zodpovídá a pak je kamsi posílá. Vždyť faktem je, že všechny ty problémy, co s legislativou v poslední době máme, přece způsobili právě neukáznění dronisté svými excesy :x , do té doby s modeláři byly excesy jen minimální.
Na Slovensku bohužel se toho Dopravný Úrad chytil dost byrokraticky, ten předpis z EASA dostal do ruky někdo, kdo to preložil bez jakékoli znalosti věci a teď ten paskvil LERMAS připomínkuje. Tedy ono ho ani nelze přiomínkovat, protože jedna pitomost se odvoláva na jinou - prostě to je nesmysl jako celek. Navrhujeme jim převzetí textu vycházejícího německého a švýcarského modelu. Zkrátka bude to tak, že pro létání registrovaných organizovaných modelářů na registrovaných letištích a svazích nebudou vzdálenostní a výškové limity, jinde ano. Ale pro neregistrované a neorganizované, byť taky modeláře s modely, bude platit vše to co pro drony. Registrace nad 250g bude jednoduchá na stránce LERMASu, taky LERMAS zpracuje registraci modelářských letišť, kterou bude poskytovat Stredisku riadenia letovej prevádzky a DÚ. Vedou se jednání a věřím, že to projde. Na rozdíl od doby před pár lety, kdy si DÚ bez konzultací napsal své Rozhodnutie, které ani neměl s kým konzultovat a připomínkovat (protože vedení předešlého svazu ZMoS dělalo mrtvého brouka), tak dnes má v LERMASu aktivního partnera. Mj. prezidentem LERMASu je bývalý vojenský pilot a velitel letiska Sliač, takže budou mít v něm silného oponenta. :roll:
Každopádně už jsme se smířili s tím, že jako kdysi to už nikdy nebude. Dobře už bylo. :(
Na druhé straně, tyto pravidla možná posílí klubovou činnost, přivedou do nich nové mladé členy. :wink: Prostě kdo bude chtít létat, tak bude muset být nějak organizován. :P To vidím jak jisté pozitivum do budoucna, protože v poslední době nebyla velká motivace se organizovat a naše členská základna beznadějně stárla. :cry:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 11:49 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
VTjr píše:

Prostě kdo bude chtít létat, tak bude muset být nějak organizován. :P To vidím jak jisté pozitivum do budoucna, protože v poslední době nebyla velká motivace se organizovat a naše členská základna beznadějně stárla. :cry:


co je na tom pozitivního muset být členem nějakýho klubu, abych mohl do vzduchu s polystyrenovým letadýlkem vážícím 300 g s kterým si chci skočit na louce ve svém krátkém volné čase ?
A ještě mi musí být víc jak 16 let 8O .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 12:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
...a ještě jezdit na registrovanou plochu kde bude X-registrovaných natěšených modelářů chtít létat, takže ve finále za celé odpoledne s bídou stihne vylétat jedny baterky aby s dostalo na všechny! Za mě: nesmysl!

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 12:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Já myslel,že povinné organizování skončilo v r.1989.Kdo cgce být v klubu,má možnost,kdo nemá zájem-třeba jako já,je nesmysl se někde povinně organizovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.04.2019 12:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2008
Příspěvky: 555
VTjr píše:
No, nevím jestli je to tam tlumočeno úplně správně. :roll:
Ja mám spíš informaci, že pro modely bude povinna registrace modelu nad 250g, v čem bych ale neviděl až takový problém.


Je to tam tlumočeno správně :wink:

Jediným požadavkem Evropské Unie je, aby všichni piloti modelů těžších než 250g byli registrováni v národním registru, který je propojený s ostatními registry napříč EU.

* Všichni piloti provozující modely jejichž váha přesahuje 250 gramů, musí být registrováni a číslo registrace musí být viditelně umístěno na modelu.

_________________
Martin 'PiNa' Pilný
http://www.PiNa.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1494 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 100  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz