Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 14:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
TomasC píše:
Ono jde taky trošku o to, že soutěžení ti ukáže, že jinak nemusí být lépe. Jirka Kalina mi to říkal několikrát "někdo musí ukázat kudy ne, ale proč zase ty". Ne že by to nelétalo, ale se stopkama nebo když modely pustíš najednou, tak máš prostě neokecatelně jasno. Ale když se podaří, tak máš chvilku dobrou šanci. Pak to mají všichni a jsi na začátku.

V tomhle je skvělá preambule u pylonových modelů F3D, kde má ostatně ČR úřadujícího mistra světa.
The class is defined in such a way that it brings the highest level of development of aircraft aerodynamic design, aircraft construction, power plant, propellers etc and the highest level of piloting, with maximum safety.


ale ono nejde o to aby to bylo vždy lepší a skvělejší ono jde o to aby to člověka bavilo......pokud někoho baví dělat věci co dělají všichni a jen se snažit o výkonnost pak pro mě osobně, ho lituji.......


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 14:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.11.2004
Příspěvky: 1340
Bydliště: Praha6-Nebušice
soutěžení s modely pokud se bavíme o leteckém modelářství nemá šanci na přežití. Jediné co to může zachránit je radikální změna pravidel a zavedení mnoha omezení. Což je v dnešní "demokratické" době stejně nereálné.

modelářská společnost je rozdělená na několik táborů, kde ten nejmenší je bohužel ten reprezentační. A to je tím, thr, že náklady na soutěžení opravdu neklesají, ale naopak, stoupají. Modely FAI kategorií jsou stále dražší (nesmyslně), náklady na dopravu po soutěžích stoupají. Růst platů hravě kompenzují vyšší náklady na bydlení a život obecně.

Soutěžím závodně už asi 16let, v mnoha kategoriích i reprezentačně. Kolik to celé stálo? cca 1,2mil, ano přibližně 1,2milionu! Byly sezony které přišly i na 150tis. Ano, jezdil jsem po závodech opravdu hodně, i 10 contestů za rok. Tolik abych se dostal na špičku. Zážitky? jsou, ale opakovat bych to asi nechtěl, nestojí to za to. Zažil jsem nepočet lží a podvodů které mi brání mít z toho dobrý pocit.

Soutěžní kategorie zažívají aktuálně jen migraci stávajících závodníků a nulový příliv mladých lidí. ANO je to kvůli nákladům a částečně také kvůli "zamrznutí" pravidel. Nikdo na nich systematicky nepracuje a jen opožděně se reaguje na objevy moderní doby. Ta sice odrazuje starší modeláře, nicméně mladší spíše zajímá.

Však jen v rychlosti- kategorie F3B, 2modely po 1800eur bez vybavení, 2x naviják cca po 22000, pár nutných věcí okolo za 10000. alespoň 6 soutěží a první sezona je za 150tis. NIKDO NOVÝ NEZAČNE

Kategorie F5J, 2modely po 45000 za vybavený (na hraně) a 6 soutěží řekněme po 5000. začátek za 120tis. OPĚT PROBLÉM

Kategorie F3K, minimálně 2 modely po 25000 zato je potřeba jet více soutěží, cca 10. po 3000 Začátek za 80tis ALE výsledky se tak rychle nedostaví, a každý rok nové letadlo, takové tempo 3 roky nikdo nový už nevydrží.

stejně se dá pokračovat s F3F, F3J, F5B...

Další kapitolou je svaz modelářů, který pomáhá jen málo a FAI, která si jen vymýšlí systém, který jí samotnou udrží naživu.
Nečte se to hezky ale je to cesta jak si uvědomit aktuální situaci a přijít s postupnou, alespoň snahou, s tím něco udělat. Povídat si o tom, jak mladí jen sedí u pc a koukají do telefonů je fajn, ale k ničemu. Jen se podívejte třeba na závody dronů, nápad který přitáhl desítky tisíc mladých lidí. Takových projektů je jistě mnoho, jen se musí správně uchopit. Pak mohou přesvědčit i mladého člověka k investování nemalých peněz do zábavy. Pokud budou výrobci nabízet modely, jejiž hodnota je reálně poloviční, kopají si hrob sami sobě a soutěžnímu modelářství také


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 19:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Genagen píše:
2) me hrozne bavila sranda soutec VDC. Da vam to ten rad, o kterem mluvi Tomas. Donuti vas to planovat let, trenovat, zlepsovat se, snazit se neco zaletnout za danych podminek. Hrozne me to posouvalo dal (byt v mych ultra low meritkach). Ale pak se to zvrhlo. Zacali jseme prozivat letadla, zacalo se stavet za pouziti lepsich a lepsich technologiich. Nakonec tam nekteri byli schopni - ja se pred jejich umem sklanim - prinest letadlo, co vyhovovalo pravidlum (musite si postavit a navrhnout komplet letadlo sam za pomoci realitvne low technologii) ale spis nez sranda letadlo ze zbytku, se to blizilo RCEV profi kompozitovemu modelu. A tehdy to zacalo umirat)


VDC byla opravdu prima sranda soutěž--letecky konstruktérská, ale nemyslím si, že její umření zpusobilo pouze zlepšování konstrukce ale spíš skutečnost, že sranda vcelku dobře létající polyšové ero šlo najednou za pár korun koupit už téměř hotové z číny---tím přestal být zájem z řad nových zájemcu u tuto soutěž a mě už zase jako pravidelného soutěžícího VDC nemotivovalo dalšéí a další model opět stavět technologií polyš potažený papírem, když už jsem trošku zvládal sklo a vakuování, logicky jsem tedy tlačil na pilu technologické pravidla uvolnit--což uplně neprošlo--vakuování se nepovolilo, ale stejně ta soutěž umřela---podle mého opravdu a pouze z duvodu, že za pár kaček už se dalo létat s nějakým polyš erem z číny.

na druhou stranu jsem létal jeden čas halové soutěže--jednodušší sestavy, časem se to z obyč deprovových er stočilo k frézování, odlehčování, mě to přišlo jako nesmyslné tlačení na pilu, ale on to je prostě vývoj a ten se zastavit hold nedá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 20:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Co se ještě týče třeba poplatkum za startovné, náklady na dopravu na soutěž, ranního vstávání.

ono když tě to momentálně baví--třeba akrobacie s erem a nejde ani o to, že se cítíš dobrej v nějaký soutěži a máš pocit, že tvé schopnosti budou na bednu--seš si vědom hned od začátku, že na bednu tvé schopnosti nebudou, ale prostě tě baví létat něco, co i když máš okolo sebe super partu modelářu, nikdo z nich to co baví tebe nelétá a neumí ti poradit a sám se už nevíš jak posunout dál, jediná možnost je pak jet někam, kde někdo létá to, co baví tebe--takže soutěž--takže ranní vstávání-- zaplacení startovného a dost pravděpodobně na poprvé i poslední místo.

Ale on tam umí někdo poradit a příště už to bude třeba předposlední místo---případně i bedna, bo ti někdo poradil, co děláš blbě, ale v partě kamarádu na louce za vesnicí ti nikdo poradit neuměl.

nikde ale není napsaný, že když jednou vyrazíš na soutěž, musíš už soutěžit zbytek života, vubec ne, na soutěži se dozvíš co děláš blbě a pak si zase mužeš vesele ty své chyby pilovat jen pro zábavu opět v té partě kámošu za humnama.

Ale samozřejmě, jednookej mezi slepejma budeš pouze do té doby, než si z toho svého plácku od kámošu modelářu dojedeš pro ten poslední flek na tu nějakou soutěž.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2018 7:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.3.2004
Příspěvky: 814
Bydliště: Turnov
Obrázky: 0
tak mi to nedá abych taky něco nenapsal.
O halovkách už byla řeč a souhlasím s TomasC.
Teď něco k F3M resp RCAS.
Byla tady řeč o ceně modelů, ale je spousta modelářů co jen tak létají s akrobaty o velikosti 2,3 až 2,6 m, o třímetrových nemluvě. Na soutěže jich jezdí málo, ale model už mají. V roce se podaří uspořádat 3 maximálně 4 soutěže. V kategorii RCAS - tedy americký IMAC BASIC je sestava velmi jednoduchá, aby se to podobalo těm obratům tak to zaletí každý kdo má takové éro. Atmosféra na soutěži super, parádní pokec se stejně postiženými, obvykle víkend na letišti, večer posezení... a k tomu paráda - trochu nervy jak zaletím , jak dopadnu, jestli kolega bude lepší atd. Kdybych nelétal soutěžně, tak bych se vůbec nepřinutil něco dělat, nebyl by motor co mě tlačí alespoň trochu trénovat, myslet na to jak být lepší etc. Připomínám, že nemám ambice ani šance být nejlepší, vždy se totiž objeví nějaký mlaďoch a ten nám to starým prostě natře to je dáno věkem. Ale letím užívám si a jsem u toho. A to je PARÁDA!!!
poletování jen tak občas na letišti zákonitě omrzí...

_________________
Vladislav Plichta
www.clouseau.eu
místopředseda
KLeM ČR


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2018 10:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Nevím o soutěžích nic(naposledy jsem soutěžil s combaty a s házedly v r. 1972-74 jako žáček)ale musím ti clouseau malinko oponovat v tvém názoru(ač jsme skoro sousedé,JABLONEC) na občasné zalétání si na letišti co omrzí.Omrzí tě něco co je jako přes kopírák a stále se opakující.Pro mně je každý let nový a jiný a jinak zábavný a jinak náročný na počasí ....a proto nikdy nudný a hlavně ještě i proto,že nelítám jen s jedním modelem ale mám několik druhů,pomalý,rychlý vrtulový a rychlý dmychadlový a vyrábím stále jiné a hlavně skoro všechno bez plánků a tam je to správné napětí a očekávání jestli to poletí nebo nepoletí ....a tím je to omrzení rázem pryč.Hodně se to podobá vašim soutěžím akorát tady se utkávám více méně sám se sebou a pak porovnávám s konkurencí a pořád se učím a to mě naplňuje a vytváří dobrou relaxaci bez toho abych se musel někde účastnit hádek,protestů a podobně.Samozřejmě není to vždy a všude,soutěže jsou určitě bezva,jsou stálé party lidí ale občas se najdou nespokojenci.Různé soutěže v ledasčem se navzájem dají porovnat,dám příklad.Kdysi se začaly jezdit závody HOBY aut do vrchu ,byla to supr zábava 2-3 roky,každý jel s tím co doma měl až do doby kdy začaly pracovat peníze a majetní chtěly být nejlepší a začalo se upravovat ,motory ,podvozky,gumy..... a byl konec zábavy, začaly protesty ,kategorizace atd. protože mnozí do toho narvaly hodně peněz a něco za to chtěly nazpět hlavně slávu a po pár letech se zdá že HOBY závody zanikají a přibližují se profi a to není už zábava.Takže podle toho co jsem se tady dočetl se i do modelařiny někdy tyto manýry dostávají a to se zábavou nemá nic společného.Nechci se nikoho dotknout,je to jen můj postřeh.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2018 11:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Pokial beries sutazenie seriozne tak prave ten posun technologii znamena ze to "ako cez kopirak" nikdy nebude. RObim kategoriu kde sa lieta >60 rokov to same a ja sam to robim >30 a ver mi ze ziadny len nie je ako cez kopirak a stale clovek objavuje nove veci a hoci mikrokrokmi ale stale to posuva dalej. Naopak ak to clovek nerobi plnym nasadenim tak sa dostane do stavu "neprofesiaonalizmu" a zase len zaziva prekvapenia kazdy den :- ))) Ide len o to ci ho to bavi alebo nie. POdstatne je len vediet ze sutaz nie je od toho ze clovek musi nutne skoncit prvy :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2018 16:25 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokud tě Igore čtu dobře. I samotná cesta je cílem.

Mě na tom soutěžení hrozně baví ten tavící kotel nápadů, snaha něčeho dosáhnout a neustále věci posunovat.

Teď osazuji nová letadla. Jde o stejný stroj, jako jsem popisoval zde: blog.php?u=8&b=95 a z provozu a koukání po ostatních strojích dělám některé věci jinak. A doufám, že lépe.

S tím létáním je to taky hodně o pocitech. Asi neexistuje nudnější létání než létání kolem pylonů. Tři tyčky a létá se kolem nich. Totální nuda a nic komplikovaného. Ale zkuste se tam postavit. To je totální adrenalin. Abych o sobě prohlásil, že umím létat kolem tyček s letadlem, které letí 80m/s ve vzdálenosti 0-3metry, což bych chtěl, tak to prohlásit nemohu. Občas se nějaký oblet povede, ale 10x za sebou a to na mistrovství světa zopakovat v 16.kolech, to je zatím nad moje schopnosti. S tím se odmítám smířit :D .

Kromě toho, že potřebuji letadlo, které to zvládne blog.php?u=8&b=95
a tak dobře taky nelétá každé viewtopic.php?f=12&t=26056
tak řeším aby se letadlo lesklo viewtopic.php?f=18&t=30150
atd......
Nebo třeba natáčení jak to létá:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Mě to baví. Až mě to bavit přestane, budu dělat něco jiného.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2018 16:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
TomasC píše:
Pokud tě Igore čtu dobře. I samotná cesta je cílem.


Jasne, co ine? Ta hlinikova placka co si kupim za 2 eura v obchode ma prilis nevzrusi :- ))))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.04.2018 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.1.2009
Příspěvky: 1048
Bydliště: ČR
Mám zkušenost jako clouseau, soutěže mě určitě posunuly dál a rád se jich účastním, pro jejich prima atmosféru. Prima lidi, pokec, sranda, někdy sice i na hádku dojde, ale většinou se to vyřeší a jede se dál. V klubu máme více "stejně postižených" členů, se kterými vyrážíme po soutěžích pomáháme si hecujeme se a tvoříme prima partu, to si myslím je v dnešní době moc fajn.

Musím upřesnit, že se jedná o nenáročnou kategorii RCVS a to je možná ta věc, nepotřebujeme mít brusy za nehorázné částky.
Soutěžní létání mne určitě vtáhlo, rád si na soutěž zajedu zalétat. Na soutěži to má úplně jinou atmosféru než když si létám jen tak pro sebe.

_________________
Q X7S,Bolero,Q10,Rival,Limit,FW190,Flash,SK450,Viking2E,PikePerfect,Bf109,Aladin
www.lmkchotebor.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.04.2018 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Snažím se lítat soutěže, i když na "louce" jsem vždy sám. Nikdy nelítám s někým pro radost. Nikdo tu není a soutěž je pro mne možnost sejít se stejně postiženými a zalítat si. Snažím se už spoustu let někoho z mladých vychovat, nebo spíš najít, aby nás bylo víc. Vedu kroužek modelářů, kde stavíme klasické, smrkovo balzové modely. A tady taky, nikdo není. Nikdo nevydrží dostatečně dlouho. Rodiče spousty dětí nemají ani na malou stavebnici, natož je vybavit RC modelem se vším všudy.

Je velký rozdíl v soutěžích národních a těch velkých mezinárodních. Samozřejmě rozdíl je v ceně, vzdálenosti apod. Ale co je pro mne nejtěžší, je lítat na "malé" národní soutěži F5J, kde je už v propozicích uvedeno, samoměření. Vozím sebou pomocníka, syna. Ale už ho to přestává bavit a já začínám mít stále větší problém ho "uplatit" aby se mnou jel. Jelikož se na těch menších" soutěžích lítá taky v menším počtu, tak na každého vychází start velice brzo po sobě. To někdy je taky problém. Jak již několik z vás psalo, brzo ráno vstát i o víkendu, přemístit se na místo konání soutěže a následně lítat několik startů rychle po sobě. Na to přátelské posezení a pokec není prostě čas. Pokud nebudu mít sebou vlastního měřiče, snad ani nepojedu. Najít na takové soutěži někoho, kdo pomůže s tím měřením, není pak taky snadné. Dělám všechno, co umím proto, abych si vychoval mladé kluky, aby nás bylo víc a nedaří se.

Jiná situace nastává pro mne na velkých mezinárodních soutěžích. Tam je vždy zajištěné měření pořadatelem. Pomocník sebou není nutnost. Paradoxně ale tam se mnou jezdí raději. Protože mezi jednotlivými koly je 2,5 i víc hodin a tak zbývá opravdu hodně času na zábavu a pro mne i na ten pokec s ostatními. Tím že je to mezinárodní, je tu možnost se podívat i na modely jiných, cizích modelářů i když je to na celém světě otázka několika výrobců.

Třeba letos se obávám nejhoršího. Je to trapné, ale nebudu si moct finančně dovolit několik mnou oblíbených mezinárodních akcí, právě kvůli ceně startovního, ostatních výdajů s tím spojených a vzdálenosti.
Lítám několikrát týdně na louce, nebo na letišti pro rogalisty, ale úplně sám. Je to náročné, nemoct si o létání a letadlech s nikým pokecat. Soutěže jsou pro mne jediná možnost, nevím ale jak dlouho...

Martin

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 5:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Golfista píše:
Rodiče spousty dětí nemají ani na malou stavebnici, natož je vybavit RC modelem se vším všudy.
Tohle mi říká kamarád, který působí na základní škole. Mě to pořád vrtá hlavou. Já, když jsem byl školák, tak rádio stálo více jak nadprůměrný plat, dnes je násobně levnější. V našem ročníku jsme byli jen dva modeláři, kdyby někdo založil na naší škole kroužek, byli bychom třeba jediní, kteří by po škole v modelaření pokračovali. Volil jsem ale mezi několika koníčky. Na lyže jsem jel se ze školy vypůjčenými běžkami a tátovými starými lyžemi, na kterých se nedalo prakticky jezdit, protože místo těch lyží jsem preferoval vysílačku na modely. Spolužáci brázdili sjezdovku na lyžích s bezpečnostním vázáním, já jsem jen běhal na starých dřevěných běžkách. A takových rozhodnutí jsem dělal mnoho. Chtěl jsem létat radiáky a v deváté třídě se mi to podařilo, uškudil jsem na proporcionální dvoukanál z druhé ruky. A kamarádovi ze stejné školy se to splnilo o rok dva později na průmce. Kolik nás v padesátitisícovém městě bylo? Dva! Ale v modelářském klubu, kde byli dospělí chlapi, se nás scházelo více jak třicet, tedy na takové město normální počet. Takže ty počty dětí zapálených pro letectví a modelaření budou asi vždycky relativně malé a těch schopných něco pro to obětovat ještě menší. Ale asi to je přirozené.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 6:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.3.2004
Příspěvky: 814
Bydliště: Turnov
Obrázky: 0
sramy píše:
Mám zkušenost jako clouseau, soutěže mě určitě posunuly dál a rád se jich účastním, pro jejich prima atmosféru. Prima lidi, pokec, sranda, někdy sice i na hádku dojde, ale většinou se to vyřeší a jede se dál. V klubu máme více "stejně postižených" členů, se kterými vyrážíme po soutěžích pomáháme si hecujeme se a tvoříme prima partu, to si myslím je v dnešní době moc fajn.

Musím upřesnit, že se jedná o nenáročnou kategorii RCVS a to je možná ta věc, nepotřebujeme mít brusy za nehorázné částky.
Soutěžní létání mne určitě vtáhlo, rád si na soutěž zajedu zalétat. Na soutěži to má úplně jinou atmosféru než když si létám jen tak pro sebe.


souhlasím, o to jde. A ve finále to není o ceně modelu.

_________________
Vladislav Plichta
www.clouseau.eu
místopředseda
KLeM ČR


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 22:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Libor píše:
Mě to pořád vrtá hlavou. Já, když jsem byl školák, tak rádio stálo více jak nadprůměrný plat, dnes je násobně levnější.


tady to přepočítávání na plat kdysi a a dnes je absolutní nesmysl, bo systém a trh už funguje dnes trochu jinak než v dobách minulých, kdy bylo naprosto normální, že jsem třeba koupil--když jsem tAM NĚKOHO MĚL-- v tuzexu magneták za 8K a za dva roky, kdy měl už ušoupaný hlavy ještě v pohodě prodal jako bazarovku za 10k A pokračoval pořád se stejnou prvotní investicí dál.

záhy po revoluci se umě v bytě otočil mladý západní němec a nechápal jak skvěle si u nás v bývalém socializmu žijem---panelákový byt--4 plus jedna--magneták--video a jiný srágory.

dnes už je to ale jiný, když hceš byt, no tak minimálně 4 miliše--pokud je nezdědíš,l no tak hypotéka na celý život, do toho nutně ideálně ob rok mobil alespon za 10k, bo jinak jsi za idiota.a pokud máš ustát standart, tak rozhodně nemužeš je na dovču v létě do Jižních čech někam k rybníku, nebo v zimě lyžovat pouze do Špindlu.

já tak nežiju, ale naprosto chápu, že dnes už se mraky lidem zdá magneták za 8k prostě drahej a po pravdě, já už bych dnes za něj takový peníze taky nedal---i když vydělávám víc, než v dobách, kdy jsem za něj těch 8k dal jako prd---respektive ušetřil jsem--kopil kjsem a přišlo mi to jako v poho---dnesw už by mi to přišlo, jako vyhazování peněz oknem


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 23:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
pepin píše:
tady to přepočítávání na plat kdysi a a dnes je absolutní nesmysl
Já nepřepočítávám platy. Já se snažím říct, že třeba v našem okrese, který má 140 tisíc obyvatel je tak stovka leteckých modelářů v rozpětí věku 60 let. To je jeden na 1500 obyvatel. Tedy vychovat i jen jednotlivce, kteří se tomu koníčku budou věnovat v dospělosti, je pro nadšence, který to těm dětem ukazuje, odměna spíše výjimečná. A když mi kamarád řekne, že na škole není nikdo, kdo by měl peníze na rádio, tak vedle sebe postavím třeba dnešní výbavu na sjezdové lyžování a dnešní cenu rádia a když oželím ty lyže, budu mít rádio a zbyde i na ten model. A ty lyže ti kluci mají, takže to není o chudobě. Je to jen o prioritách a z výše uvedených počtů mi plyne, že vzbudit u někoho nadšení pro létání, aby oželel třeba ty lyže, lze u jednotek všech těch kluků ve všech školách co jich na okrese je.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Seznam.cz [Bot] a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz