Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 13:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pamatujete motory na tablety, označení S1-S3? Al trubka, Fe čela, tryska jen díra v zadním čelu, stažené pérovou objímkou...
Co asi bylo v těch tabletách? Byly pohonné - bílé a kouřové - tmavofialové.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 14:15 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.6.2008
Příspěvky: 83
Bydliště: Janovická lhota
Hliník to jenom urychlí a zvýši teplotu hoření.
Oxid železitý v množství kolem 10 - 15 % to zpomalí, ale nutno vyzkošet přesný poměr.
To palivo hoří teplotou asi 1100, Hliník taje při cca 800?.
Chod motoru 10 vteřin ti trysku propálí, ocel je jistější.
Ja používám beton s ocelovou vložkou, ale používám jenom Bates motory s dobou hoření max 3 vteřiny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 16:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Ale musí to být ten dehydratovaný s cihlovou barvou že? případně nějaký zaručený zdroj?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 19:59 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 30.1.2012
Příspěvky: 76
jyrry píše:
Pamatujete motory na tablety, označení S1-S3? Al trubka, Fe čela, tryska jen díra v zadním čelu, stažené pérovou objímkou...
Co asi bylo v těch tabletách? Byly pohonné - bílé a kouřové - tmavofialové.

Tenhle motor , myslím S3 jsem nedávno objevil v dílně. Pochází myslím z malé celobalsové stavebnice Blaníka. Nikdy jsem ho nezapálil a tablety časem zmizely. Kdyby s ním chtěl někdo experimentovat tak se mi ozvěte. Za něco bych ho vyměnil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 21:37 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.6.2008
Příspěvky: 83
Bydliště: Janovická lhota
Fe2O3 bezvodý, ten cihlový. Zdroj nemám, protože už ho nepoužívám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
https://www.unimagnet.cz/720-Oxid-zelez ... 100-g.html
a jiné suroviny zde:
https://www.kovyachemie.cz/kovy-praskove/
případně zde:
http://www.agrecycling.cz/22-kovy-a-prvky
jen pozor na končetiny.......... :wink: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 22:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jyrry píše:
Pamatujete motory na tablety, označení S1-S3? Al trubka, Fe čela, tryska jen díra v zadním čelu, stažené pérovou objímkou...
Co asi bylo v těch tabletách? Byly pohonné - bílé a kouřové - tmavofialové.


Skoro fialová směs je Al pudr s manganistanem draselným na velmi jemno namletým , pro tabletování jsem přidával parafin..... je to tzv. flešová prášková směs . dobře imituje výbuch na modelu s hustým bílým kouřem a parafin ji docela zpomalí.......
Nevím jestli ty tablety zrovna z tohoto byly , jen pár pokusů mám za sebou, a ten parafin se mi velmi osvědčil i s klasickým černým prachem nebo spíše se všemi práškovými směskami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 7:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
ufon13 píše:

Skoro fialová směs je Al pudr s manganistanem draselným na velmi jemno namletým , pro tabletování jsem přidával parafin..... je to tzv. flešová prášková směs . dobře imituje výbuch na modelu s hustým bílým kouřem a parafin ji docela zpomalí.......
Nevím jestli ty tablety zrovna z tohoto byly , jen pár pokusů mám za sebou, a ten parafin se mi velmi osvědčil i s klasickým černým prachem nebo spíše se všemi práškovými směskami.


Třeba parafin + KNO3 + dextrozu se mi skoro nepodařilo zapálit a když už chytla, tak jen místy a hned to zase zhaslo... možná tam toho ale jen bylo hodně...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 10:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Zdravim,
jestli mohu se svoji troškou do mlýna tak rychlost hoření závisí hlavně na způsobu odhořívání. Čelní je pomalé, se středovým kanálem je výrazně rychlejší, z toho se odvíjí i množství spalin a tím i velikost tahu.
Inhibitory hoření se používají pro regulaci rychlosti hoření a teploty spalin. Kdysi jsem laboroval s jemným práškovým zinkem ve směsi chloristan amonný, guanidin, parafin a přidávával jsem práškový hliník. Akorát jsem vyzkoušel jak to hoří, jestli to nekontrolovatelně nevybuchuje a jak se projevuje množství zinku v palivu, zkoužky jsem prováděl v motoru S1, S3. výsledky byly slibné, ale došel mi guanidin a nový jsem už neziskal a tím pokusničení skončilo. Jádro jsem lisoval ve šroubovém lisu, tlak jsem volil takový, že v tabletě mizela struktura jednotlivých složek. Používal jsem čelní odhořívání a směsi hořely stabilně a bez znatelných výkyvů. Toto jsem zkoušel ještě za minulého režimu, takže ani výsledky se nedochovaly jenom si vzpomínám, že hodně malé množství zinku zvyšuje kouřivost a velké množství způsobuje, že palivo začne prskat tehdy když se začíná slušně prodlužovat doba hoření. Rychlost hoření je možné dále ovlivňovat i zahražením a plochou odhořívání. Na letové pokusy již nedošlo. Celé to bylo děláno jako náhrada za tablety S2. Až po letech se mi dostal do ruky patent pro palivo S2, který přikládám v příloze.


Přílohy:
Patent_S2_114098.pdf [127.3 KiB]
239 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: čtv 20.12.2018 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Právě o to pomalé hoření mi jde, z toho důvodu to použití motoru s čelním odhoříváním, ten nižší tah předpokládám.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: pát 21.12.2018 18:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
Kúpil som rúrku vonkajší priemer25mm a vnútorní 22mm.
A skúsim z realizovať ten to typ motora


Přílohy:
scheme.gif
scheme.gif
[ 16.17 KiB | Zobrazeno 2729 krát ]


_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: pát 21.12.2018 19:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
To je fajn, byl bych hrozně rád kdyby se to raketové modelářství zase trošku rozhýbalo...

K tomu tvému motoru, bude to docela silák s krátkým hořením na 4 segmenty + ten čelní na začátku přidá tah a bude hořet i chvíli na konci. Pokud se dobře dívám, tak je to bez výmetu.

Čím budeš provádět zapalování jednotlivých segmentů? Bleskovice, nebo nějaká pyroslož?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: sob 22.12.2018 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
Podtla toho co som vycital na tej stranke, tak ta celna napln je len stopovka, to odpalovanie robí elektrický, ale tento motor odpaluje zapalnicou. Budem to muset nastudovt lepsie. Pozriem este ci tam ma konstrukciu s polovicním centralnim kanalom. Nieco mensie ved nejdem robit konkurenciu S-400 :lol:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: sob 22.12.2018 11:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
No "problém" je v tom zapálit všechny jádra na obou koncích najednou, proto jsem se ptal jestli hodláš použít nějakou pyroslož, nebo tu bleskovici, respektive spíš stopinu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: sob 22.12.2018 21:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
blesk píše:


to jsme na tom stejně, z Fichemy jsem si koupil KNO3 a Sorbitol, teď jsem dělal pokusy s KNO3 a Dextrózou, ale lisované to mělo snahu bouchat, je to potřeba povařit, ale doma se mi nechce (přece jenom mám k tomu docela respekt) a venku je zima :-D

Pokud ta hliníková tryska uhoří, tak udělám novou ocelovou, kterou do stávajícího víčka zalisuju, nebo našroubuju. Jen mě trochu trápí těsnost motoru :-( na každé straně 2 o kroužky, ale stejně to pod šrouby podfukuje. Vyzkouším nějakým malým kroužkem utěsnit ty hlavy šroubů, případně udělám nové tělo a dám tam šrouby s válcovou hlavou, ta se jednodušeji utěsní na čelo.


"Rád bych se dostal někam k 20s, ale obávám se že ten KNO3 nějakým katalizátorem nepůjde zpomalit, chemik bohužel nejsem, takže nedokonalost paliva budu muset dohánět tím co umím, to jest strojařina a vyrobit motor a trysky s co nejlepší účinností.


Těsnění motoru vyřešeno :) pod šrouby jsou dány o-kroužky 3x1mm, kroužek se rozplácne v kuželovém sedlu hlavy šroubku.

Ale stejně udělám jinou verzi kde bude tryska i "špunt" zašroubovaná do těla motoru, tím klesne počet dílů na 3 + těsnění, které nebude těsnit na obvodu, ale diagonálně přes sraženou hranu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz