Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Solar powered
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 18:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2010
Příspěvky: 328
Bydliště: Brno
... docela mazec :D


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: úte 08.10.2019 22:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nelaboroval s něčím podobným už před 30 lety Fred Militky od Graupnera?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 6:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2004
Příspěvky: 403
Bydliště: Nový Jičín
no myslím že i v Modeláři byl článek o speciálních profilech vhodných pro lepení solárních panelů

a u Graupnera se dala koupit i stavebnice

https://www.google.de/search?q=solar+uh ... 03&bih=958


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 6:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Já měl toto

https://www.rcalbum.cz/model/6759-eso-s0.html

Tady je to ještě bez panelu, bylo jich na tom tuším 20ks o rozměru 150*150mm. Pokud svítilo a člověk moc neklopil, tak to lítalo. Jen v té době, cca 8-10let zpět byly levné panely hrozně křehké...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 7:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
přelomové spočívá v tom ,, BATTERYLESS SOLAR RC PLANE,,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: stř 09.10.2019 7:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Jo a profil tam byl nějaký Jadelsky


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: sob 12.10.2019 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Se solárem lítal Palo Lišhák a je tomu cca 30 let.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: pon 14.10.2019 11:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Já jsem kdysi (minimálně 10 let zpět, možná 15) o čistém soláru, tedy bez buffer aku přemýšlel, počítal a dokonce jsem si dopisoval s tehdejším dovozcem článků o možnostech.
Závěr byl, že by se to asi povedlo, ale byl by to pěkný opruz a vše na hraně. Podotýkám ale, že tehdy šlo o motory typu S400 atd. dnes by poměry byly o pěkný kus lepší už na straně modelu, kvalita solárních článků je také o kus dále.
Ve výsledku by dnes realizace podobného modelu zdaleka tolik na hraně nebyla a povedlo by se to zcela jistě, ovšem otázka smysluplnosti pořád zůstává. Co si budeme vykládat, výsledný model by celkem k ničemu nebyl, jen a pouze technologická demonstrace...
Jinak druhý malér je, že do modelu by se lépe hodily ohebné články, ale ty jsou pořád dost drahé, klasické řezy jsou křehké a v provozu letadla rizikové, ale ty cenou fakt hodně spadly, u ohebných by problémů ubylo, ale cena je bohužel opravdu o dost výše...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: pon 14.10.2019 23:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
ohebné by byly lepší co do použitelnosti se stávajícími zvyklostmi..... na videu nejsou ohebné.....
že to je demonstrační model ? ano je a tím lépe..... třeba to někomu začne pomaličku rozsvěcet maličký červený vykřičníček v hlavě...... ono to může jít.......
Je velmi jednoduché se čemukoli vysmát...... je velmi bolestivé , se nad tím vysmátým zamyslet......a je opravdu tvrdé, zjistit , že reálně to vysmáté muže fungovat.........


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: úte 15.10.2019 7:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Reálné to je. Ale u modelu nebo bezpilotního prostředku.

Pro zábavu to ale určitě nebude. Letově tak cvičný větroň.
Model na tohle jsem postavil. Nikdy neměl solární články. Ale příkon omezený natolik aby s nimi letěl. A funguje to. Teoreticky je možné s takovým modelem létat nepřetržitě od rána do večera.
K realizaci nikdy nedošlo. Testovací stroj měl 2s 1200lipol a motor Axi 2212. problém byl právě v letovém projevu. Nuda nuda a zase nuda.
Lítá to kroužky a tím to končí. Minimální stoupání a pomalá rychlost letu.
Důvod proč k realizaci na solar nikdy nedošlo je ten že mě s tim nebavilo lítat. Už na pohon lipolkou vydržel lítat přez hodinu. A já se u toho hrozně nudil. Let vypadal tak že vytrimovaný letadlo létalo samo a jen občas se udělala korekce aby neodlítl.

Články vychází cca 144w na metr plochy. Tam je jasně daný příkon. Takže většina těhle strojů bude ráda že poletí.
Neberu to jako experiment. U koníčku je důležitá zábava a pokud někoho baví tyhle mezníky překonávat je to také koníček.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: čtv 17.10.2019 7:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Celeron píše:
Nelaboroval s něčím podobným už před 30 lety Fred Militky od Graupnera?
Bylo to ještě dřív. Na obálce časopisu FMT byla fotka p. Militkého se solárním elektroletem už v r. 1978. O něco později p. Mc Cready udělal přelet Kanálu La Manche pilotovaným solárním elektroletem. Letopočet si nepamatuji. Vždy to bylo vítězství ducha nad hmotou, asi za velké peníze, ale praktické (a ekonomické) využití to nemělo. A v poslední době se provedl oblet zeměkoule solárním elektroletem partou kolem prapotomka prof. Piccarda. Opět to stálo asi hodně a kvůli počasí a poškození to trvalo, pokud si vzpomínám, víc než rok.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: čtv 17.10.2019 18:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Á, tak jsem se o 10 let sekl. :) Dík za upřesnění. Pamatoval jsem jen tu fotku jak drží nad hlavou větroně s článkama na křídlech. Fotka byla myslím asi taky v Modeláři.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Solar powered
PříspěvekNapsal: stř 06.11.2019 12:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
ufon13 píše:
ohebné by byly lepší co do použitelnosti se stávajícími zvyklostmi..... na videu nejsou ohebné.....
že to je demonstrační model ? ano je a tím lépe..... třeba to někomu začne pomaličku rozsvěcet maličký červený vykřičníček v hlavě...... ono to může jít.......
Je velmi jednoduché se čemukoli vysmát...... je velmi bolestivé , se nad tím vysmátým zamyslet......a je opravdu tvrdé, zjistit , že reálně to vysmáté muže fungovat.........


Ono se ale dá velmi snadno spočítat, že to jde, tomu, že by "čistý solár" letěl se může vysmívat jen hlupák, tam zkrátka není co rozporovat. Opakuji, že mi to vyšlo zvládnutelně už před minimálně 10ti lety a od té doby tu přeci jen jistý pokrok je.
Rozpor je ale v tom, že pro mne tato demonstrace spíš ukazuje jistou nesmyslnost principu a jeho naprostou výkonovou nedostatečnost pro reálné nasazení - je tu prostě obrovská díra mezi bodem "nějak to letí " a bodem "je to přínosné pro běžné létání" a popravdě moc nevidím šanci na posun.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz