Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 11:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2022
Příspěvky: 5
Chtěl bych vás požádat o radu.
Když jsem dříve moc dlouho jezdil autíčkem po autodráze tak se pak ozval klasický "pískot" motoru autíčka a ztráta 50% výkonu motoru. Pro mě to znamenalo: motor vyhodit a koupit nový.
Může mi někdo prosím vysvětlit co se v tom motoru vlastně stane a jestli se to dá opravit? Tyto malé motorky nemají ložiska takže vlastně nechápu proč tak "pískají" mě by dávalo smysl, že přestanou úplně fungovat.
po rozebrání bylo vždy vinutí krásně měděné a nikde žádná spálenina.
Mám totiž poměrně drahou aku vrtačku, která po jednom velmi náročném vrtání občas začne pískat stejně jako zmíněné auto na autodráze + 30% ztráta výkonu, ale s tím rozdílem, že po vypnutí zapnutí vrtačky zase běží ok.
výměna motoru je za cca 2500 kč( a to jestli půjde po cca 7letech sehnat) nebo koupit ekvivalent za 6000 Kč. Samozřejmě v servisu se s tím nebudou párat - vymění motor plus 1500 kč práce to se prostě nevyplatí.
Tak sonduji jestli je teoretická možnost až se problém zhorší - teoreticky motor opravit: výměna ložiska, promazání = rozumějte neznalostí a bastlením to ještě více zníčit. :D Ale i zníčením se člověk zase něco nového naučí.
případně pokud by někdo věděl o nějakém článku/ video ?
Předem děkuji za vysvětlení, nebo případnou radu.
Termet


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 11:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Záleží co je to za pískání. S největší pravděpodobností se jedná o vyběhané kluzné ložiska. Malé elektromotorky mají taky ložiska, ale ne kuličkové ale kluzné. Po nějaké době se v tom kluzném ložisku vyběhá větší díra, hřídel má potom velkou vůli. Tím jak kmitá vzniká ten zvízdavý zvuk. A čím má ten motorek vyšší otáčky, tím vyšší je zvuk. Někdy to ale dělá i moc opotřebovaný komutátor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 13:18 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
termet píše:
Chtěl bych vás požádat o radu.
Když jsem dříve moc dlouho jezdil autíčkem po autodráze tak se pak ozval klasický "pískot" motoru autíčka a ztráta 50% výkonu motoru. Pro mě to znamenalo: motor vyhodit a koupit nový.
Může mi někdo prosím vysvětlit co se v tom motoru vlastně stane a jestli se to dá opravit? Tyto malé motorky nemají ložiska takže vlastně nechápu proč tak "pískají" mě by dávalo smysl, že přestanou úplně fungovat.


Asi by bylo dobrý sdělit co je to za motor, nějaký foto a podobně.
Píšeš, že výměna přijde na 2,5 tisíce korun. Mnohem levnější motory kuličková ložiska mají a jsou bezkomutátorové.
Takže ano, ložiska mají všechny motory a některé pouze kluzná.
Pískání a snížení výkonu může způsobit mnoho věcí. Vymleté ložisko, nenamazané ložisko, opotřebované kartáčky nebo komutátor, opotřebovaný nebo nenamazaný převod.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 16:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2022
Příspěvky: 5
Děkuji za odpovědi.
Jedná se o motor:
RS-755WC-8017
made in china
QD073Z20 CCW1-5
90576695


Našel jsem stejný motor na Ebay do 400 kč - problém tedy bude vyřešen případnou výměnou.
Snažil jsem se dnes donutit motor aby zapískal bohužel a bohudík zrovna nic.
Pokud by někdo dokázal zodpovědět mé dotazy tak budu moc rád.
Děkuji.

1.Nějaký tip jak sundat ozubené kolečko "nalisované" na hřídeli ve velikosti nehtu od ukazováčku? ( bohužel není na fotce)
2. Na fotce pohled skrz motor jsou vidět "uhlíky" jsem zvyklý že mají šedivou barvu - tyhle mají barvu šedivo červenou - to je tedy to čemu říkají "bezuhlíkový motor"?
3. Na konci těch uhlíku je taková žlutá barva - ve chvíli kdy došlo k přehřátí - nemohl se 0,5mm tohoto materiálu přepálit a časem po obroušení se pak výkon zlepší?
4. Na fotce je vidět i komutátor, který je docela černý a jen snad na dvou místech je nějak "měděný" flek. - je to standart? Neměl bych to nějak očistit?
5. Zkoušel jsem hýbat s hřídelí a nenašel jsem žádnou vůli - neznamená že není.
6. Na Fotce z webu je vidět ložisko "zlaté barvy" to je tedy kluzné?
7. Může se takovéto ložisko namazat? Případně konkrétní doporučení na mazadlo.
8. Dá se takovýto motor vůbec rozebrat a promazat?


Přílohy:
Poznámka: Pohled skrz motor
image0.jpeg
image0.jpeg
[ 31.07 KiB | Zobrazeno 3392 krát ]

Poznámka: Fotka z webu
image3.jpeg
image3.jpeg
[ 25.6 KiB | Zobrazeno 3392 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 16:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Kdysi dávno na autodráze jsem se s tím pískáním setkal. Myslím, že je to spíš vibrace hřídele v ložisku. Jestli je to kvůli zvětšené vůli ložiska , jak tu někteří psali nevím, ale vždy pomohlo promazání ložiska olejem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 18:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
termet píše:




1.Nějaký tip jak sundat ozubené kolečko "nalisované" na hřídeli ve velikosti nehtu od ukazováčku? ( bohužel není na fotce)
2. Na fotce pohled skrz motor jsou vidět "uhlíky" jsem zvyklý že mají šedivou barvu - tyhle mají barvu šedivo červenou - to je tedy to čemu říkají "bezuhlíkový motor"?
3. Na konci těch uhlíku je taková žlutá barva - ve chvíli kdy došlo k přehřátí - nemohl se 0,5mm tohoto materiálu přepálit a časem po obroušení se pak výkon zlepší?
4. Na fotce je vidět i komutátor, který je docela černý a jen snad na dvou místech je nějak "měděný" flek. - je to standart? Neměl bych to nějak očistit?
5. Zkoušel jsem hýbat s hřídelí a nenašel jsem žádnou vůli - neznamená že není.
6. Na Fotce z webu je vidět ložisko "zlaté barvy" to je tedy kluzné?
7. Může se takovéto ložisko namazat? Případně konkrétní doporučení na mazadlo.
8. Dá se takovýto motor vůbec rozebrat a promazat?


1 - ohřát na 150 -200°C odhadem - přestává být funkční lepidlo a silou stáhnout.
2 Je to uhlíkový motor, komutátorový motor.
3 Ne
4 po rozebrání lze přesoustružit v přípravku. To asi nebude tvá možnost
5,6,7. Ano je to kluzné ložisko a pokud ho nemažeš, drhne píská a nadměrně se opotřebovává. Je potřeba mazat pravidelně vazelínou, nebo
nějakými oleji. Je jich spousta.
8. Když to umíš, tak ano, ale nerozebírej ho, kup si nějaký olej ve spreji - (teflonový, silikonový, na šicí stroje ....) a zakapej k ložisku. Trochu protoč
a párkrát zopakuj. Mazej pravidelně po pár jízdách a uvidíš.

Ten komutátor zkus, jestli se na něj nedostaneš štětečkem z venku a očistit alespoň důkladně acetonem, benzínem a podobně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 20:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Jen bych doplnil- komutátor ani uhlíky se nemažou! Musí zůstat suché- pokud jsou mastné -odmastit benzínem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 21:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Termet: nevím jestli tenhle typ motoru má stejnou velikost motoru jako řada 775, ty se dají sehnat už okolo 250,- kč nové. Ten typ 755 je trošku neobvyklý, ale určitě by se dal sehnat i ten a za pár korun, ne u zlodějů za 2500. :evil: Firmy vyrábějící nářadí kolikrát používají běžné elektromotory apod., jen si tam nalepí svoji samolepku že je to jejich výrobek a hned cena třeba 5x dražší než v v obchodě s elektrickými součástkami apod. Je to bohužel ve všech odvětvích průmyslu. Ložiska je nejlepší namazat hned u nového nářadí(elektromotoru). U starých vymlácených ložisek už moc víznam nemá něco mazat. Tam už to mazivo slouží opravdu jen kvůli zamezení nepříjemných zvuků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: ned 13.02.2022 22:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2022
Příspěvky: 5
Dudaj děkuji za rady.

Můžu na komutátor použít ředidlo? Technický líh? nebo mám koupit acetop, nebo benzín.
Komutátor můžu vyčistit ředidlem nebo technickým lihem? nebo bych měl pořídit aceton ?
Lze komutátor lehounce přejet 240 šmirglem(za předpokladu že se mi podaří prostrčit plíšek s nalepeným šmirglem - takže spíše teorie), nebo se to tím akorát spíše poníčí?

Varok za 2500 dostanu motor, převodovku a mačkací tlačítko s elektronikou - tohle všechno ostatní je funkční a nepotřebuji nový a ano kdyby se mi rozbilo tlačítko tak musím koupit i s motorem a převodovkou:D
Na druhou stranu je to postavené opravdu robustně a baterky po 6ti letech pořád drží kapacitu a rozhodně se u mě neflákala. Jenom člověk nesmí být d*bil a omylem nezakrýt při 10 minutovém vrtání otvor na nasávání chladícího vzduchu. Kdo nic nedělá nic nezkazí že? :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: pon 14.02.2022 9:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Přesně stejný problém jsem měl se starou metabo vrtačkou , při větším zatížení pískala a ztrácela výkon . Pak se jednou z motoru zahulilo a konec . Nic moc jsem neřešil vyhrabal jsem ze šuplíku darovaný modelářský motor / tuším řady 700 který mechanicky odpovídal a vrazil ho tam . Chodí do dneška , jen se rozsypalo přehazování rychlosti , ale to je jiná.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: pon 14.02.2022 11:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jde o to, že jemně očistit smirglem můžeš, ale ty potřebuješ vyčistit hlavně od nabroušeného uhlíku škvíry v komutátoru. Nesmí být vodivě spojeny. A to smirglem nevyřešíš. Ano líh klidně taky. Cokoli, co odmašťuje.

Pokud je komutátor nepravidelně opotřebený - hodně jiskří- tak je to na stočení na soustruhu, nebo výměnu motoru.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: pon 14.02.2022 12:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
termet: Pokud je cena 2500 i s převodovkou a regulací, tak to není zase tak moc. Myslel jsem čistě za elektromotorek. Smirek 240 je moc, na komutátor nejlépe nějaký jemný, odhadem 600 a výše, jen aby to sundalo jen ten bordel z povrchu, popř. jemné nerovnosti. Ale takhle poskládané ne, to jedině rozebrat, upnout rotor do vrtačky(stačí i akuvrtačka) a smirkem mezi prsty jemně stočit. Ale potom se to musí pořádně vyčístit, hlavně spáry mezi lamelami, jak psal dudaj. Zkuste jen namazat trošku ty kluzné ložiska a jestli se sostanete dobnitř, tak něčím očistit komutátor. Tyhle elektromotorky ale většinou mívají uvnitř ventilátor, tak nevím jestli se tam dostanete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: pon 14.02.2022 13:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.9.2005
Příspěvky: 312
Bydliště: Brno, Velká Bíteš
Jako první zkus namazat kluzná ložiska malou kapkou oleje. Pokud to pomůže na nějakou dobu, tak to moc neřeš nebo když už to máš rozdělané, tak to vyfoukej kompresorem škvírami jak to pujde. Pokud to začne pískat po delší době, tak zase namažeš.

Pokud to nepomůže, tak zkus koupit adekvátní náhradu a vyměnit. Ono to rozdělání a složení může zabrat víc času než užitku, pravděpodobně stejně bude vůle mezi hřídelí a ložiskem.. "Nejhorší" bude výměna pastorku.. pastorek nahřát jak se tady psalo, aby se uvolnilo lepidlo. Pro nasazení samotný pastorek taky nahřát a třeba ve stojanové vrtečce nalisovat zpět na hřídelku.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: pon 14.02.2022 14:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2022
Příspěvky: 5
poslední dotaz - lisování na hřídel chápu a tip na stojanovou vrtačku je dobrý, ale když tam je lepidlo neměl bych použít taky nějaké? Prosím o konkrétní typ, nebo značku lepidla.
Určite budu postupovat nejdříve mazáním a čistěním do konce životnosti motoru a postup na výměnu motoru uložím do emailu - a až umře tak si ho vyměním a starý experimentálně rozeberu :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pískající motor
PříspěvekNapsal: pon 14.02.2022 17:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
dudaj píše:
Jde o to, že jemně očistit smirglem můžeš, ale ty potřebuješ vyčistit hlavně od nabroušeného uhlíku škvíry v komutátoru. Nesmí být vodivě spojeny. A to smirglem nevyřešíš. Ano líh klidně taky. Cokoli, co odmašťuje.

Pokud je komutátor nepravidelně opotřebený - hodně jiskří- tak je to na stočení na soustruhu, nebo výměnu motoru.


Když se vezme šmirglem, tak se do komutátoru zadřou a nachytají uvolněná brusná zrna. Stane se z něj brusný kotouč a za následného provozu bude následovat poměrně rychlá destrukce. Komutátory se soustruží.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz