Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 94 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 11.08.2020 20:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Několikrát jsem začal psát nějaké moudro, ale nakonec jsem to smazal.

Letecké modelářství jsem začal dělat na kroužku v LMK Liberec asi od roku 1982 do 1988 kdy jsem přešel na VŠ do Prahy a s modelařinou skončil.
V LMK Liberec ( Liberec měl tehdy cca 90.000 - 100.000 obyvatel) byly kroužky v pondělí, úterý a ve čtvrtek. Ve středu se scházeli dospělí členové klubu. Kroužek byl ve dvou místnostech, do jedné se vešlo cca 10 dětí, na staroisti je měli dva vedoucí. Na začátku školního roku byly kroužky plně obsazeny. LMK Liberec razilo v překližky žebra na A1, A3 a F1A. Z toho také vyplývá použití stejných nebo velmi podobných modelů.
Pondělní kroužek byl zaměřený na volné modely, nováčci stavěli A1 (já Honzíka), druhým rokem F1A (zkušení vedoucí nás dokopali postavit na plánu Fér 71 něco jako Loudidlo, bylto takový kříženec, vše nakreslili do původního výkresu z hlavy rukou). Další roky už si děti dělali žebra sami, a stavěly F1A Bejby a potom F1A Fík nebo Vega.
Úterní kroužek začínal A3, poté až do F1A s překližkovými žebry stejně jako v pondělí. Potom šťastnější děti stavěly RC - oblíbená byla Sagita.
Čtvrtek byl stejný jako úterý s tím, že místo RC šli na upoutané modely.

Vážení vedoucí z LMK Liberec, omluvte mne, pokud si to pamatuji špatně.

Vybavení klubu bylo dobré, pracovní desky, regály na pracovní desky z rozpracovanýma dílama modelů, brousící přípravky, lomené desky s nastavitelným úhlem lomení na lakování potažených křídel, svrtávací přípravky na kořenová žebra křídel (otvory na spojovací dráty), plány modelů vytištěné, děti museli mít základní nářadí své - lupinková pilka, kladívko, špendlíky, brusné prkénko s brusným papírem, tužka, trojúhelník s ryskou, igelit na ochranu plánu před přilepením.

Protože se stavěli stejné modeli, vedoucí měli kromě žeber připravené i další díly - třeba hlavice a bandachýly na trupy, šablony na nakreslení dílů na materiál a potom jsme to vyřezávali.

V Liberci byly dvě soutěže pro děti -okresní přebor a Memoriál Čeňka Formánka - létalo se H, A3, A1, F1A. Tyto soutěže byly povinné (tedy kdo dokončil model). Potom se létala Severní liga házedel a v Movém Městě pod Smrkem se létala Novoměstská A3 - H, A3 a A1.

Tak to je z mé dětské zkušenosti z kroužků mládeže. Zítra zkusím napsat to, jak kroužek dělám já jako vedoucí.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 11.08.2020 21:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Podobně to má kolega, co vede "konkurenční" kroužek, přesněji kroužky. Má čas (na rozdíl ode mě) vést jeden kroužek začátečníků a jeden pokročilejších. Teď si trochu béknu. Vzhledem k jistému projektu má docela slušně vybavenou učebnu s dílenskými stoly a v každém nějaké nářadí (ale spíše kutilské, než modelářské, i když třeba úhelník se využít dá). My máme spíš školní stoly, které jsou za ta léta používání docela rozviklané, snažím se dostat aspoň jeden slušný menší dílenský stůl, ale prachy... Výbavu postupně dokupuju. Letošek se nepovedl, protože když jsem chtěl začít utrácet peníze na druhé pololetí a začal objednávat a shánět věci, přišla coronasviňa a všechno šlo do ř...kélu. Příští rok musím aspoň trochu šetřit, takže některé nákupy posouvám o další rok. Nevýhoda, v podstatě té problematice, kromě nás dvou, co to děláme (modelařinu) už léta, tomu nikdo z DDM nerozumí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2020 12:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Vedoucího kroužku jsem začal dělat, když starší syn začal chodit na kroužek elektroniky vedený mými kolegy z práce. Když jsem pro něj chodil, všiml jsem si, že vedoucí nestíhají a děcka si dělají co chtějí. Když za rok začal chodit i mladší syn, tak už jsem byl vedoucí na kroužku elektroniky. Kluci za hodinu kroužku spájeli jednoducho stavebnici, zbytek kroužku se vecoucí pokoušeli výrobek zprovoznit a udržet děti v klidu. Naučit kluky z první až čtrvté třídy elektroniku znamená maximálně Ohmův zákon, výpočet výkonu a proč zkratovaná nebo přepólovaná LED nesvítí. Našli jsme poblíž místnost prázdnou místnost vedenou jako sklad a začali ji používat. Zpočátku jsem stáhl z internetu nějaké jednoduché vystřihovánky aut a potom jsem použil zbylý materiál z minulosti a začali jsme dělat házedla s plným křídlem, na trupu jsem už použil uhlíkovou tyčku, ale bohužel jen o průměru 2mm. Pár kluků to zaujalo, byli to především takový neposedové, kteří potřebují pohybovou aktivitu. Létali jsme pouze na Severní lize házedel,kterou také kroužek organizuje.
Dalším zlomen bylo to, že liberecká univerzita, kde sídlíme, získala grant na propagaci vědy a techniky mezi mládeží. Protože jsem stejně během jarních prázdnim musel hlídat syny, připravil jsem si plechové šablony, přípravky (šablona nalepení křídla do vzepětí pro 10ks křídel, šablony pro lepení celého modelu dohromady ) a polotovary na stavbu Vlašťovky od Čížka. Za tři dny jarních prázdnim jsem s dalším vedoucím asi s deseti klukama je dali dohromady, každý měl 2 házedla, včetně nalakování. Tyto akce měli úspěch, tak jsme je opakovali o víkendech a prázdninách. Zlomen bylo to, že jsme tuto aktivitu univerzity propagovali na modelářských soutěžích a pozvávka se dostala do ruky Pepovi Bártíkovi z LMK Varnsdorf. Po jejich první navštěvě akcí na univerzitě jsem přestal mít ve svém kalendáři prázdné místo. První stavění se dělalo ještě na univerzitě, potom už u Pepi na kroužcích. Tehdy ve Varnsdorfu měli ještě malou dílnu, tak když začalo brousit 16 dětí, tak po dvaciti minutách jsme zaveleli rychlí ústup před prachem, otevřeli okna, jše zametly a brousili po směnách. naštěstí na ten modelářský cirkus se přišlo podívat hodně modelářů, tak vedoucích bylo dost. To samé se nám stalo, když jsme modely stavěli na jejich externím kroužku v ZŠ Bílý Kostel. Opět úprk před prachem.
Poslední akcí s univerzitou byla stavba modelů v ZŠ v Litoměřicích, kterou zajišťoval Jiří Rudolf před tím, než se mu povedlo získat peníze na Technický klub a začít ho budovat https://technickyklub.cz/.
Vlastní kroužek ale přišel o místnost, kde se brousilo. Navrhnul jsem na základě Vlašťovky ( respektive poslední její úpravy), konstrukční model Drozd (data jsou na stránkách RCmania http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=26&t=79843) a větší Slavík. Stavebnice byla vyřezalá laserem, broušení minimalizováno. Potom jsme stavěli A1, ale protože mlaší syn není zrovna sprinter na tahání na silonu, začali jsme stavět P30 Monty od Pavla Bejčka. Na popud Pepi Bartíka jsem model zdigitalizoval a začali jsme řezat pro kroužek díly laserem. Data jsou také na RCmanii http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=26&t=86822. Vždy se postavila nějaká série modelů, vyhodnotili jsme zkušenosti a udělali úpravy v další výrobě. Při stavbě používáme hodně přípravků, od stáčení trupu až po konečnou montáž celého modelu. Pořád slibuji, že je zveřejním, ale nikdy to nestihnu udělat.
Dál jsme stavěli A1 na základě Andulka II. Opět vyřezané díly laserem. Postaveno cca 10ks. Dále jsme postavili 3ks RC větroně eHawk1500 ze stavebnice, 10 ks TAL280 - e motorové RC z EPP, poslední 4ks stavěny z díly frérovaných na CNC. A rozdělané máme 3ks RES z první várky podpory KLeMČR.
Pokud model je stavebnice u nás dělaná, mám řadu přípravků na stavbu. Zjednodušuje a urychluje to stavbu, někdy i umožňuje, jinak by to s dětmi nešlo postavit.
Na kroužku mám do osmi dětí na dva vedoucí. Scházíme se 1xtýdně na tři hodiny plus víkendové soutěže.

Přípravky, modely jsem vozil na setkání vedoucích modelářských kroužků, když se konali. Jinak když má někdo zájem a dohodnem se na setkání na soutěži, modu je vzít s sabou. Tedy mimo CNC, to bych musel brát vozík za auto.

POZOR, ačkoliv máme CNC a data pro výrobů modelů, modely nedodáváme. Nemáme na to čas, vedoucí modelářského kroužku jsme ve volném čase a máme normární zaměstnání. Aby nevznikla nějaká diskuse, jako několikrát.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2020 12:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Možná z mého předchozího povídání jsi poznal, proč Ti nedáme rady a zkušenosti. Každý kroužek je jiný, má jiné podmínky. Je to ovlivněno i vedoucím, já vše řeším přípravky až se děti tomu smějí, na vše vytáhnu nějaký přípravek.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2020 20:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
Zeptám se čistě teoreticky, coby absolutní neználek jak to kolem tohoto chodí.
Existují alespoň nějaké teoretické podklady pro vedení modelařských kroužků?
Pokud bych se do něčeho takového chtěl pustit, nic aktuálního se mne nepovedlo dohledat, pominu li nějakou starou literaturu z dob Svazarmů, která i tak bude nejspíše absolútně nedostupná... viz. třeba https://www.airspace.cz/akademie_letect ... delarstvi/ nebo
Obrázek
Mám na mysli jakesi "oficiální" modelářské noty po stránce
- koncepční,
- obsahové,
- technicko-technologické,
- metodické,
- pedagogicko-personální,
- ekonomické,
- atd.

Jediné co je veřejně přístupné a je to alespoň trochu smyslupné je nástřel koncepce jež sem dával kolega Hiesbok a to se mne zdá proklatě málo. Jako nezasvěcený možná pouze tápu a existuje nějaké združení kroužků, jež si takové know-how dělá samo pro sebe jako neveřejné info...


Ještě k té literatuře a zdrojům informací. Je toho dostupného proklatě málo co by nějak koncepčně pojmulo tak širokou oblast jako modelařina je.
Cosi na způsob Wikipedie modelářství by věci obecně pomohlo.
Stálo by za to zvážít zda by šlo společně vybudovat jakousi on-line informační kostru modelařiny:
- odbornosti
- materiály
- technologie
- metodiky

Taková kostra by se dala dobrovolníky postupně rozšiřovat třeba až do detailů. Na způsob aktualizace starších knížek třeba jako je Manuál stavby RC modelů, nebo návodů z článků ve starých časácích třeba https://docplayer.cz/154734023-Obsah-zd ... -lach.html
Jinak docela zajímavý počin je diplomka https://docplayer.cz/17225285-Modelarst ... na-zs.html
Pokud žádná metodika pro vedení modelářských kroužků neexistuje, proč tedy neoslovit pedagogické VŠ a nezadat tam témata pro diplomky, jež by tvorbu metodiky řešily ;-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2020 21:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Novou příručku dříve psal předseda komise mládeže Ivo Kornatovský, ale jak to skončilo nevím.

Staré příručky ze Svazarmu můžeš použít, když vynecháš politické školení mužstva, tak platí a jsou dobré. Se selským rozumem si staré věci poopravíš. Příruček je dost mezi bývalými vedoucími modelářských kroužků, na Aukru a v odborných knihovnách (krajské):

Břetislav Semerád - Písemný kurs leteckého modelářství
ABC leteckého modelářství
Modelářská metodická osnova
Soubor přednášek pro přípravu kádrů v modelářské odbornostri Svazarmu
Ing. Jaroslav Lněnička a kol. - Modelářská výcviková příručka
další nemám po ruce, mám je na kroužku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.12.2020 8:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
Tak pánové, musím se pochlubit a pochválit malé modeláře z kroužku Asterix v Havířově. Už nám to jde. Chtělo to jen dát dětem stavebnici typu "LEGO" 8 kusů stavebnic jsem vyrobil podle překližkových šablon, které jsem si sám udělal podle plánku. Stavebnice " Malý modelář" se vyráběla v roce 1968 a následně. Já jsem si po těch letech na ni vzpoměl a v trochu pozměněné podobě je pro kluky a jednu holčičku z kroužku vyrobil.


Přílohy:
igra-maly-modelar.gif
igra-maly-modelar.gif
[ 116 KiB | Zobrazeno 3904 krát ]

20201208_144400.jpg
20201208_144400.jpg
[ 80.18 KiB | Zobrazeno 3902 krát ]

20201208_144402.jpg
20201208_144402.jpg
[ 81.88 KiB | Zobrazeno 3902 krát ]

20201208_144405.jpg
20201208_144405.jpg
[ 94.66 KiB | Zobrazeno 3902 krát ]

20201208_144408.jpg
20201208_144408.jpg
[ 93.54 KiB | Zobrazeno 3902 krát ]

20201208_170843.jpg
20201208_170843.jpg
[ 63.47 KiB | Zobrazeno 3902 krát ]


_________________
Hrom do vrtule !!
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.12.2020 12:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Tak to opravdu smekám, obdivuji zapálení pro věc tvoje, i chlapců a holčičky. 8O

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.12.2020 13:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Klobouk dolů. Modelářek se zájmem o letadla je opravdu málo. Ať se vám daří.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.12.2020 16:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Tak to mě moc těší Kiwiro že jsi to vzal za ten správný konec a ty dítka jsi zřejmě dobře podchytil tak jak jsme o tom při tvém startu do kroužku komunikovali.Je skvělé že asi zatím u těch tvých adeptů převládá opravdová chuť stavět a létat před ostatními zájmy a to je odměna pro tebe že si jdeš svoji cestou,dle mě správnou cestou.Držím palce ať tvoje činnost má dlouhé trvání.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.02.2021 13:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Dlouho jsem váhal, nakonec taky přispěju. Kroužek jsem vedl spolu s klubovými kolegy (postupně jich bylo víc) od r. 1970 s přestávkami donedávna. Důvod byl hlavně ten, aby odolal tlaku na vstup do SSM, SČSP, možná i do KSČ. Svazarm mi připadl nejlepší, byl jsem člen už od r. 1968. Dílna byla šatny na zrušeném fotbalovém hřišti ve vesnici na okraji dnešní velké Prahy. Tehdy se přihlásila skoro celá 1. třída (tedy kluci). Stavěla se různá házedla, později větší modely (taky Malý modelář), A-1 s Jedelského křídlem atd. Během let se objevily i holky (2), byly to sestry mladých modelářů, šikovné, ale po roce zvítězily jiné zájmy. Taky 1 Afročech, osvojila si ho učitelka místní školy. Šikovný, ale nakonec se prý dal na atletiku. Po prázdninách většina odpadla, ale přišli jiní. Po několika lech jich zbylo několik málo. Dnes několikanásobný mistr světa na Rogallu, ULL, i na větroních, dnes pilot B 737. K tomu několik dalších, někteří se vyskytovali na těchto fórech. Bohužel bylo nutné každému ( s výjimkami) pomáhat se stavbou, od nuly až do 80%. Takže bylo žádoucí, aby instruktoři byli 2. Ten druhý musel roztrhávat případné šťouchance. Další problém bylo se do kroužku dostat. Účastníci byli z okruhu tak 15 km. Některé vozili otcové, některé jsem vozil sám, když to bylo aspoň trochu při mé cestě. Taky se stalo, že nepozorovaně kluci blbli na vedlejším poli se zem. stroji a 1 si rozsekl kůži na hlavě. To se stalo v sobotu večer, asi 4 hodiny trvalo, než mu to sešili na chirurgii v Praze, po velkém cestování. Ten kluk pak vyhrál jakési "Hry pražské mládeže" s variací na Liona. Taky mi jednou doma zazvonili rodiče jakési slečny, které kluci poslali výhrůžný dopis s mým falešným podpisem, že si budeme pro neplnění členských povinností stěžovat u její organizace SSM. Dalo mi dost práce vysvětlit, že nejsem pedofil a školní slečny neobtěžuji. Teď v 77 už na to nemám nervy, ale docela rád na tu dobu vzpomínám.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 8:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Obdivuji úsilí p. Kiwiry a přeju mu, aby mu to vydrželo. Kromě toho, co se bude stavět a jak to předžvýkat malým modelářům, jsou tady problémy s fungováním kroužku. Kde se to bude konat ? Činnost je spojená s hlukem, prachem, pilinami a smradem. Možná školní dílny, pokud existují. Kde se bude s modely létat? S házedly to asi půjde v blízkém parku, pokud se nenarazí na nevrlé důchodce. Pro větší modely to chce nějakou louku mimo zástavbu. Náš klub má sice schválené letiště, ale dostat se tam znamená několik kilometrů mimo MHD. Pokud existuje, musí se tam členové nějak dostat. Pár jich vezmete do auta, někoho dopraví ochotní rodičové. Asi ty modely budou pod limitem 250 g, nebudou považovány za drony (ale smí vůbec být neřízený model ?).Ti, co se dostali na vyšší stupeň, byli téměř všichni potomci současných nebo bývalých modelářů. Podle mých zkušeností většina zvládne ta házedla, ale na dalším stupni se to zasekne. Ale takhle to bylo vždycky. Já chodil do kroužku v letech 1956-1957. Pokročilejší stavěli Čížkova Saturna - dokončil jsem jediný, začátečníci Čížkovu Vosu, nedokončil nikdo.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 9:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Po přečtení Kocourových posledních příspěvků musím s úsměvem konstatovat, že se to vůbec, ale vůbec nezměnilo. Kluci se nadšeně přihlásí, pak zjistí, co to obnáší a část to přestane bavit ("ono se tam musí pracovat" je dost časté zjištění). Šťouchance jsou v určité míře stále (ne na každé schůzce, ale občas se někteří z různých důvodů poškorpí, zatím jsme to zvládali dobře). V Práglu je velký problém sehnat plácek, kam by se dalo jít létat, byť jen s těmi házedly. Když je loučka, je to nějaký parčík (samozřejmě se stromy), kde se venčí psi, děti, sportovci a důchodci a, jak jsi sám poznamenal, někteří bývají nevrlí (a nejsou to jen důchodci!). Je také trochu problém s hledáním vhodných začátečnických stavebnic (dobrý sortiment v tomto směru má fa. kolegy Hiesböka, nechci tím dělat reklamu). Plánky v modelářských časopisech jsou také dnes jinak zaměřené. RESky jsou sice pěkné, ale nemyslím si, že by byly pro všechny zvladatelné. Na výrobu "vlastních" stavebnic nemám vercajk, i když musím konstatovat, že nabídky možné spolupráce při výrobě jsou. Ovšem chce to ještě zpracovat data pro takovou výrobu a přiznám se, že nevlastním žádný takový program.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.02.2021 16:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
Navážu na svůj předchozí příspěvek výše.
Dle doporučené literatury od Petra Budaie se mne povedlo sehnat alespoň elektronickou variantu ABC leteckého modelářství.
Tam mne zaujala informace, že se kdysi začínalo s papírovýmí modely házedel a vystřelovadel...
Začal jsem na to téma hledat další plánky, postupy, atp.
Znáte nějaké co by dokonce byla ochotna i létat?

V téhle zakázané Covid době dochází domácnostem nápady co s omladinou doma ale i venku dělat...
Jak v této divné Covidové době vedete modelářské kroužky?

Možná je to naopak příležitost pro modelařinu. :wink:
Jenom by ji chtělo dělat poplatně této době a moderně.
Takže předělat to do distanční formy - dobré obrázkovo popisné návody, ještě lépe video návody, FB poradenství, zkrátka to udělat obdobně jako to dělají někteří šikovní učitelé-nadšenci-srdcaři s distanční výukou :)
Inspirace pro tuto myšlenku jak realizovat virtuální modelářský kroužek budiž třeba toto:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Pro začátek by na to stačili 1 či 2 modely dokonale propracovaných plánků takových vystřelovacích kluzáků.
Jenomže by to mělo být postavitelné pouze z materiálů a s nářadím dostupným v běžné - nemodelářské domácnosti.
Takže co víc bude potřeba?
- u drobotiny budou k dispozici kreslicí kartony, čtvrtky, skicáky, barvyčky, lepidlo na papír, pravítko
- v kuchyni či u maminek nějaké obalové materiály, špejle, kolíčky na prádlo, šicí potřeby s nůžkami, špendlíky, pinzetou
- tatínek dodá ten zbytek nějaký drátek, smrkovou lištu a případně další nářadí - kladívko, nůž, kleštičky...
Zbytek by měl být dokoupitelný v papírnictvích, která jsou otevřená...

Znáte jednoduchý a létavý plánek vystřelovacího kluzáčku postavitelného z materiálů co dům dal?
Nějakého u kterého by se drobotina mohla vyblbnout jak při stavbě - s dobrým návodem a pouze s občasným dozorem rodičů, tak i venku při létání?
Proč by se modelařině nemělo zase dařit v této době nepodobné tomu, co zde bylo před sametem, když se toho také nic moc dělat nedalo... :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.02.2021 17:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zkus třeba prohledat stránky kolegy Hiesböka - např. https://www.letadel-modely.cz/Ke-stazeni-c16_0_1.htm, vytiskneš a lepíš. Je potřeba kreslící čtvrtka, kousek smrkové lišty, ocelový drát 0,8 mm a samozřejmě lepidlo.
Já třeba pro své začátečníky udělal tohle https://cakovicky-orel.rajce.idnes.cz/C ... 1467219530. Chce to dopředu vyzkoušet a pak vyhlodat díly, nic složitého. Kdysi vyšel v řadě Modelář plánek na 4 papírové modely, v podstatě šlo o stínové modely, dalo se to dělat z tvrdšího papíru, nebo i balsy. Našel jsem, vyšlo v reedici u RC Revue - http://eshop.rcrevue.cz/6-planky-modelar?p=16.
Nějaká balsová hazedlá máš třeba tady http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... a-100.html.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 94 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz