RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Legislativa letadla - modelář "samotář"
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=11&t=90043
Stránka 1 z 1

Autor:  walter2 [ pon 24.05.2021 19:27 ]
Předmět příspěvku:  Legislativa letadla - modelář "samotář"

Delší dobu jsem nelétal a změny legislativy jsem sledoval jen okrajově, protože "koptéry přece nelétám" a létám na dohled a nad 300 m se nedostanu a kameru na letadle nemám... ale koukám, že jsem asi hodně zaspal dobu.

Létat jdu jednou za čas s elektro-větroněm 0,5-2 kg na louku a nejsem nikde organizovaný, ale jestli to chápu správě, tak potřebuji/budu potřebovat i na tohle polétání označení modelu a asi zkoušku.

Vycházím z informací zde:

https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-le ... orie-open/
https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-le ... kategorie/

Chápu dobře, že model musím označit hned a zkoušku potřebuji taky hned protože přechodné období se týká pouze organizovaných modelářů (od kterých bude vyžadována zkouška od 1.1.2023 ) ?

Můžu vlastně na "louce u lesa" vůbec létat do 120m výšky ?

Díky

EDIT: Opravdu mě zajímá jen, co musím splňovat, abych nepřekračoval zákon. Nazajímá mě , zda je daný zákon dobrý/špatný a zda je správné zákony dodržovat nebo jiné subjektivní pocity.

Autor:  HONZIK 22 [ pon 24.05.2021 19:32 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Jsem to same co ty. A dokud me za 50 let nesetreli .... :mrgreen:

Autor:  DAF [ pon 24.05.2021 20:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Myslím, že když si večer dáš jedno orosené a prohledáš hlavně sekci "ostatní", třeba tohle viewtopic.php?f=11&t=89093, ale jsou tam i další, najdeš skoro všechny odpovědi na své otázky.

Autor:  walter2 [ úte 25.05.2021 6:04 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Děkuji za odkaz na vlákno k tématu.

Zároveň se omlouvám se adminům, že jsem založil téma pro off-topic maniaky.

Prosím aby další přispěvatelé našli sílu na autocenzuru v tomto vlákně a pro případné "výzvy k občanské neposlušnosti" založili vlastní téma na "Smetišti".

Opravdu mě zajímalo jen, co musím splňovat, abych nepřekračoval zákon. Neptal jsem se, zda je daný zákon dobrý/špatný a zda je správné zákony dodržovat.

Autor:  Asek [ úte 25.05.2021 8:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Ano, je to jak píšeš ve své otázce. Pro letadla o hmotnostni, kterou uvádíš, potřebuješ udělat registraci (tím získáš označení modelů) a také online test (tím získáš průkaz pilota). Označíš všechny své modely. Na louce u lesa pak můžeš lítat do 120 m výšky. Předpokládá se, že na té louce nebude shluk lidí či budovy a budeš lítat "na oči". Otázku legálnosti vstupu na tu louku neřeším.

Autor:  kocour [ úte 25.05.2021 8:32 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Myslím, že dnes je lepší pro normální lítání být členem Svazu. Dnes je trend celosvětového utahování šroubů ve všech směrech. Organizovaní modeláři z toho (zatím) vyšli snad dobře, i když není jisté, že to tak zůstane. Úřad pro civilní letectví (ÚCL) je ze značné části tvořen lidmi, kteří jsou bývalí nebo i současní modeláři. Tak tedy členové svazu, kteří mají licenční číslo, nemusí prodělat testy. Stačí uvést na modelech registrační číslo - Svazu a osobní číslo registrace. Lítání do 300 m (asi jen na schválených plochách). Zatím to platí 2 roky. Bohužel dnešní drastickou regulaci způsobilo hlavně jednání značné části majitelů dronů. Ty úlevy od Svazu se týkají jen provozovatelů modelů letadel, tedy ne dronů. A bez kamery, FPV a dalších vymožeností. Aspoň já tomu takhle rozumím. S tou "občanskou neposlušností" asi neuspěješ. Jedná se o celosvětový trend a dronisti i modeláři z toho vyšli celkem dobře ve srovnání s jinými státy.

Autor:  Celeron [ úte 25.05.2021 11:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Před 14 dny jsem si poprvé do motorovýho větroně 2,7m dal Jeti Vario. Na Jetiboxu jen řádek stoupá a kvičení nad 1m/s. Až po letu jsem kouknul jak nejvejš jsem se plácal. No a kupodivu ani jeden let nebyl výš než 130 m a to jsem se nijak nesnažil omezovat výšku. Prostě se mi zdálo, že už je moc malej a když už byl pár metrů nad zemí, tak jsem ho zase motorem vytáhl nahoru. Tak si myslím, že těch 300 m je pro mě úplně v pohodě i s rezervou. Větroň dle předpisu volepenej licencí i QRP, na svazovým průkazu dokonce fotka a letovej prostor nad letištěm bez omezení. :wink: Ale možná ta malá výška je tím, že jsem s větroněm naposled lítal někdy před 40 lety a žádnej odhad jak to může být vysoko. :)

Autor:  DAF [ úte 25.05.2021 17:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Občanskou neposlušností se v tomto případě toho asi moc nezmůže. My jsme relativně malá zájmová skupina, navíc roztroušená po celé republice.
A k výšce, blahé paměti, když se ještě létal VDC, tak tam měl jeden kluk výškoměr. Po vypnutí motoru (délka chodu 30 s.) se běžně výška pohybovala kolem 230 - 250 m. V termice se dalo udělat ještě dalších 200 m nahoru. Modely měly kolem 160 - 200 cm v rozpětí. Takže při troše šikovnosti těch 500, případně i víc metrů, s patřičně velkým, a tudíž i dobře viditelným modelem udělat lze. Tím nechci nikoho nabádat, jen konstatuji fakta z minulosti, kdy stropy ještě nebyly.

Autor:  Zenair [ úte 25.05.2021 19:33 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

No, já jsem na tom vcelku podobně a pořád je to OK i pro velké létání :)

Autor:  jipav [ úte 25.05.2021 21:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Legislativa letadla - modelář "samotář"

Do 120 m - to je opravdu dostatečná výška pro létání v termice ?

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/