Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 28.06.2021 23:28 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10435
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 265
Blog: Zobrazit blog (3)
Na stránkách Evropské komise se je možné vyjádřit k připravované Strategie pro drony 2.0 na podporu udržitelné a inteligentní mobility v Evropě.

https://ec.europa.eu/info/law/better-re ... obility_en


V případě, že se rozhodnete zaslat vlastní názor na tuto iniciativu Evropské komise a nebudete si s něčím jisti, tak se na mě obraťte. Rád pomohu.
Je možné psát v jazyce každé členské země, ale tak nějak si myslím, že EN bude nejlepší :wink:Za Svaz modelářl jsem tam poslal toto:
Je to text v ČJ, jenž byl jen podkladem pro překlad do EN a stejně jsem to pak musel zkrátit na 3992 znaků :-).
Pamatujte na jezuity: Účel světí prostředky. :oops:


Svaz modelářů České republiky je organizace sdružující více než 7000 modelářů v České republice a z toho je více než 1000 mladších 18 let. Letecké modelářství členských států EU je v současnosti zcela schopné obstát v mezinárodním prostředí. Bude to tak i v budoucnu?

Nařízení 2018/1139, 2019/947 a 2019/945 ve velké míře přidělala jen práci Svazu modelářů, aniž by za to cokoliv získala zpět. Regulace v jediném okamžiku sloučila drony i letecké modely a nastavila pro ně shodná pravidla. Přičemž letecké modelářství je zde opravdu dlouho. Letečtí modeláři provozují svoje modely desítky let, bezpečně a s velkým edukačním vlivem. Ačkoliv se Nařízení vyrovnala s modeláři, kteří jsou členy modelářských klubů prostřednictvím Článku 16., Nařízení 947 umožňuje získat povolení od příslušného úřadu a dále pokračovat v provozu leteckých modelů, je provoz výše uvedenými nařízeními silně ovlivněn. A to se stalo, aniž by byl zhodnocen dopad takových Nařízení na tisíce občanů Evropy. Největším problémem je mládež do 16 let, která byla zasažena nejtvrději a téměř likvidačně.

Domníváme se, že součástí plánu Strategie pro drony 2.0 musí být i uvolněnější režim pro letecké modely. Nestačí ustanovení Článku 16 nebo kategorie Open. Uvedu několik důvodů:

1) Budoucnost jakéhokoliv oboru je závislá na vzdělání. Letecké modelářství je například školním předmětem v Izraeli. To pomáhá udržovat skvělou úroveň leteckých modelářů, a nikoliv náhodou, také skvělou úroveň dronů.

2) Již v současnosti se mnoho dětských školících center v České republice odvrátilo od výuky leteckého modelářství, než aby lektoři a učitelé nesli stejné riziko jako operátoři dronů.

3) Zeptejte se v okruhu přátel, kteří pracují v leteckém průmyslu, jsou piloty dopravních letadel nebo mají jiný vztah k velkému letectví, zda si v minulosti nestavěli letecké modely. Zjistíte, že ve velké většině jsou to bývalí nebo i současní letečtí modeláři.

4) Vezmu jen několik příkladů: bratři Montgolfierové si vyzkoušeli nejprve model balónu, Francouz Alphonse Penaud v roce 1871 testoval na modelu letadla problémy stability, český kosmonaut Vladimír Remek stavěl v mládí letecké modely, akrobatický pilot Martin Šonka, šampion RedBull Air Race je letecký modelář a mnoho dalších.

5) Letecké modely nenesou na palubě záznamová zařízení nebo kamery, a tak nejsou nebezpečím pro osobnostní práva jednotlivců.

6) Bezpečnost leteckých modelů je velmi dobrá, čehož si je Evropská komise vědoma a uvádí to v Nařízení 2019/947 nebo Nařízení 2021/664.

Drony, speciálně letecké drony jsou jistě budoucností udržitelné a inteligentní mobility v Evropě a je třeba, aby Evropa byla v tomto oboru konkurenceschopná, spíše leaderem v oboru. Podpora leteckého modelářství jako základního kroku leteckého průmyslu a speciálně dronů bude zárukou, že Evropa nebude jen uživatelem a pouze nakupovat mimoevropské drony, ale bude na špici vývoje a produkce evropských dronů. Také je třeba myslet na vývojáře systémů pro podporu dronů, kterým se bude hodit zkušenost z leteckého modelářství při aplikování v praxi pro drony.

Nejsnadnější a nejlevnější podporou leteckého modelářství v Evropě bude vytvoření velmi volných a podporujících podmínek pro provoz leteckých modelů. Je nejvyšší čas zachovat znalosti a postupy, které zde v Evropě máme.

Domníváme se, že by bylo velmi vhodné zcela vyloučit letecké modely z legislativy zaměřené na drony, případně vytvořit zvláštní kategorii pro provoz leteckých modelů, tak aby zohlednil jejich volný a edukativně přístupný princip. Samozřejmě s jasným omezeními, aby institut leteckých modelů nebyl zneužíván. Například absence kamery, omezení hmotnosti 25kg, žádné systémy umožňující automatizovaný let, atd..

Věříme, že tento pohled na budoucnost letectví v Evropě bude zohledněn ve Strategii pro drony 2.0 na podporu udržitelné a inteligentní mobility v Evropě.

Svaz modelářů České republiky je připraven široce spolupracovat s Evropskou komisí, příslušným výborem na tomto pro budoucnost letectví klíčovém tématu.

Tomáš Ciniburk
Svaz modelářů České republiky
Klub leteckých modelářů České republiky


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 2:57 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 20.2.2020
Příspěvky: 99
Obrázky: 2
Při vší úctě k práci, kterou odvádíš za modeláře vůči různým institucím, považuji ten text za poněkud nešťastný, protože se odvolává pouze na současnou situaci a neobsahuje ostré vyhranění se vůči technicky indolentnímu newspeaku "dronové směrnice". Izreael není nutno zmiňovat vůbec, máme lepší příklad s delší tradicí v naší vlastní historii.


"Vzduch je naše moře" je (původně, pokud vím, neoficiální) heslo souhrnu československých státních programů pro rozvoj vzdělanosti a průmyslu už z první poloviny dvacátých let 20. století. Následně se stalo známým s rozvojem činnosti Masarykovy letecké ligy. Letecké modelářství, jako podhoubí pro letecké a veškeré související technické směry osvěty a vzdělávání, je tak nedílnou a nezpochybnitelnou součástí budování Československého průmyslu i národní identity.
Modelářství je tak spolupůsobícím faktorem a podkladem pozdějšího programu "Tisíc pilotů republice", který umožnil poměrně rozsáhlé a úspěšné působení čsl. letců, leteckého i dalšího technicky vzdělaného personálu ve druhé světové válce, kteří byli zásadní součástí vnímání a krátkou dobu i budování poválečného Československa.
Na prvorepublikovou tradici pak různými způsoby a s různou úspěšností navázal Svazarm.
Letecké modelářství má tak v ČR a SR skoro sto let staré institucionální kořeny, které jsou úzce spojeny s naprostými základy budování státu-a vždy to bylo spojení pro modeláře velice nesvazující a tudíž plodné a přínosné po všech stránkách individuálních i národohospodářských.
Organizovaní modeláři jsou v současnosti jen zlomkem počtu lidí, kteří sebe i své děti vedou ke vzdělání a interdisciplinárnímu přehledu a zájmům přes modely. Současný stav s "drony", které byly jako kategorie definovány bez technického odůvodnění a prakticky čistě z vojenského pohledu, tak celou řadu z nich hluboce znechutil a bez toho, aby cokoliv špatného udělali, je přes noc postavil na hranu zákona nebo rovnou do ilegality.
Tento stav je v kontextu československé historické tradice a zkušenosti zcela nepřijatelný, (pokud chceme použít izreaelský argument) hluboce nemoderní a nejen s ohledem na zkušenosti posledního vývoje zcela nepřijatelný.
"Dronová směrnice 2.0" nemá v čsl. kontextu nic společného s jakoukoliv udržitelností a už vůbec ne trvalou, protože jediné, co se stává trvalým a uměle udržovaným je kladení překážek a reálná represe, jakou vůči kodelářům neprovozovala ani germánská, ani sovětská okupační moc. O to nepřijatelnější jsou takové zásahy ze strany nevolených úředníků ekonomického společenství, kterým EU byla a je.Až si ten bruselský výplod přečtu pořádně a v normální čas, pokusím se výše uvedené přepsat do učesanější formy a se závěrem, který teď chybí a obsahoval by odeslání spousty lidí do brusele a mnohem dál.

_________________
Taranis XD9+ na OTX 2.2.2
Django F5J-100


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 7:11 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 23.3.2021
Příspěvky: 76
Bydliště: ČR
Neorganizovaných bude několikanásobně více než "organizovaných". Né každý má potřebu vstupovat kvůli koníčku do "pionýra". Ze dne na den byli postaveni mimo zákon..... Proč? Protože Brusel a úředníci...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 7:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1556
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Ten Tomášův text je evidentně psán v duchu diplomacie a jde na to dobře.Ten druhý text vypadá úderněji ovšem psát do Bruselu a v textu uvézt ...ze strany nevolených úředníků ekonomického společenství...znamená že si toho úředníka definitivně postavím proti sobě a nezískám nic. :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 7:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2326
Bydliště: Doma
mozna bys mel jeste pritvrdit. tohle je spis takova "neostra disputace".. ma svaz nejake konkretni zneni vlastniho navrhu? mozna byste meli stvorit konkretni navrh, ktery by byl jednoznacne prijatelny pro svaz - tedy maximani rozvolneni. az bude komise reagovat (pokud vubec), tak maximalne cinit nejake drobnejsi ustupky tam kde si to predem pripravite, ze to muzete obetovat..
co medialni pokryti? par peknych reportazi v tisku a TV, jednoznacne nepratelsky naladenych jako "evropska komise a brusel chteji znicit detem hracky" by taky mohly byt zajimave.. mas pravdu ze "ucel sveti prostredky" ale dnes pokud chces neceho dosahnout musis byt daleko utocnejsi.

podivej se na priklad s novelizaci pravidel silnicniho provozu. Nedavno probehla debata a hlasovani o tom, ze se musi uzakonit povinny odstup 1,5 metru od cyklistu. Cela tahle cast novely byl vymysl jednoho jedineho aktivistickeho pravnika cyklisty, ktery to dokazal protlacit tak daleko, jen s pomoci klasickych spinavych triku - nekriticka podpora v nekterych mediich, krik aktivistickych skupin, nejaka ta vylhana nebo ohnuta data, i na to smlouvani doslo - puvodne byla za marginalni prekroceni tohoto limitu naprosto likvidacni pokuta a sebrani ridicaku.. a pak tedy "milostive" se uvolnil ze by stacila mensi, tedy doslo i ten politcky handl. Kazdy kdo s tim nesouhlasil, byl spratelenymi skupinami dehonestovan v mediich, na internetu.. proste aktivisticky boj. Bylo to hnusne, spinave, protlacil tim legislativni paskvil, ale je skoro u cile.

Takhle se to holt dnes dela, kdyz chces neceho dosahnout. Nikoho nebude zajimat, ze tim omezenim par duchodcum vzniknou nejake naklady a musi se registrovat. ale kdyz se to rozviri ze schvalne detem berou hracky, schvalne jim tim omezuji rozvoj sikovnosti v krouzcich, pak tklivych reportaci z DDM, par smutnych detskych oci na fotografiich v mediich, postesky firem ze nebudou pracovnici pro vyvoj v letectvi a zlikviduje se tim letecky prumysl u nas.. oslovit poslance, senatory, s otazkou " a vy snad chcete omezovat nase vlastni deti"? na to nikdo nebude moci odpovedet ano.
Ano, nemusi to byt pravda, staci dostatecne ohnute videni pravdy. ale ucel svedci prostredky.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 8:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20445
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Můžeme chtít hodně, můžeme si dupnout... ale je to stejně srandovní jako když si chlap chce dupnout doma :-D
Hračičkové proti úřadu... spíš víc zmůže šikovná diplomacie, než pro úředníka legrační "tvrdý postup" party hrajících si kluků.
Můj názor, můžete mít jiný :-)

_________________
jyrry.cbcnet.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 8:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 286
Tomášův text dobrý. Jako první reakce je to určitě dobré.
„Letecké modelářství je například školním předmětem v Izraeli.“
Nejenom v Izraeli.
V sobotu se u mne zastavil človíček z modelářského klubu v Bavorsku.
Řešili jsme spoustu věcí. Příjemným překvapením je, že v minulém roce spustili pod záštitou „mama merkl“ jakýsi projet,
který sdružuje techniku, informatiku, přírodu a ještě něco co si nepamatuji.
Díky tomu se dostalo modelářství opět do škol a mají výsledky.
Zkrátím to, Němci to poslední dobou dost řeší. Nechtějí mít z dětí blbce.
Je tam tendence najet na program, který jsem před cca 10 lety řešil na ministerstvu školství (to je na dlouho, tenkrát to neprošlo).
Teď, když by to mohlo jít v Německu, by to třeba prošlo i u nás :) .
Zejména pokud s tím teď přijde nějaká „chytrá hlava z ministerstva“ a nenějakej Hiesbök.
S tím se pojí i možnost úpravy našich "modelářských" předpisů tak,
aby bylo reálné tyto projekty s dětmi v Německu (tedy nejenom v Německu) legálně realizovat.
Proč to píšu. Čistě teoreticky.
Česká republika se svého historicky druhého předsednictví ujme 1. července 2022.
Pokud by se udělal kvalitní návrh pro provoz našich modelů, mohla by se získat podpora napříč celou EU.
Zejména pokud by se to podpořilo podpisy zástupců velkých národních klubů z celé EU.
Naše předsednictví by tak mohlo získat "zdarma" další "čárku".
To co doposavad zplodili, štve všechny napříč Evropou, bychom teoreticky mohli udělat podle našich představ.
Je to jenom myšlenka, bylo by to hodně práce, ale čistě teoreticky……


Naposledy upravil Hiesbok dne úte 29.06.2021 8:44, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 8:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 286
PS
nevím co všechno za informace mohu "poslat dál"
nevím co mi říkal soukromě a co je veřejné.
Ale Němci ve školách docela "jedou".
Viz. přiložené foto (ty snad mohu)
Příloha:
rossendorf-education-programme-2020_6.jpg
rossendorf-education-programme-2020_6.jpg
[ 176.02 KiB | Zobrazeno 3953 krát ]


Příloha:
rossendorf-education-programme-2020_2.jpg
rossendorf-education-programme-2020_2.jpg
[ 92.3 KiB | Zobrazeno 3953 krát ]


Proč toho nevyužít.
Myslím, že je vhodná doba.
rh
pps
motto Německého projektu je MINT
"M" atematik "I" nformatik "N" atur "T" echnik


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 9:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2326
Bydliště: Doma
tak fotografie detskeho krouzku ale ale osklive neinkluzivni a nemultikulturni :-)
jinak za nemce chvalyhodna cinnost. Mozna by stalo za to, aby svaz oslovil nektere poslance a strany, prisel s takovym konkretnim programem.. a nechal to nekterymi politiky zastitit. Je to pro deti, to se bude dobre marketingove prodavat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 9:20 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10435
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 265
Blog: Zobrazit blog (3)
Zcela souhlasím Rudolfe. Proto je text na Evropské komisi doplněn přílohou....
https://ec.europa.eu/info/law/better-re ... 2660501_en

Přiložím ji sem rovnou, ať se nemusíte namáhat.


K textům:

Ano, také si dovedu představit ostřejší dopis, ale nejsem si jist, že by měl lepší výsledek.

Souhlasím s tím, že je mnohem více "neorganizovaných" modelářů než organizovaných. To je dle mě spojeno s minulostí Svazarmu, a asi i minulých vedení Svazu. Je to také díky opravdu individuální povaze leteckého modelářství. Modelář si sám vystačí.
Ale přesně v takové situaci, kdy rozhoduje v Evropské komise, Parlament ČR, atd.. je neorganizovaný modelář zcela bezmocný a snadný cíl.
Ať si každý zváží, zda nechce alespoň trochu pomoci tím, že Svazu modelářů dá při vyjednávání nepatrně větší sílu jedním dalším členem.


Přílohy:
090166e5df1098eb.pdf [1.49 MiB]
118 krát
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 9:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 286
k fotografiím,
není to modelářský kroužek, ale běžná školní třída.
vše je v rámci běžné výuky
(myslím že mám správné informace)
+
takovou spravně napsanou "petici" by mohl klidně podepsat i takový neorganizovaný modelář


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 9:53 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.5.2018
Příspěvky: 51
Bydliště: Blansko
TomasC píše:
Ať si každý zváží, zda nechce alespoň trochu pomoci tím, že Svazu modelářů dá při vyjednávání nepatrně větší sílu jedním dalším členem.

... nebylo by možné zjednodušit vstup do klubu Rc mania :) modelář solitér třeba těžko získá doporučení


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 12:27 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 286
PPS
Principem mého návrhu ministerstvu školství byl návrh sloužící k vytvoření volitelného technického předmětu,
který by děti postupně seznámil s technikou, elektronikou, technologiemi, přes čtení technických výkresů,
až po realizaci vlastních konstrukcí (třeba i za pomocí CNC (střední školy)).
Součástí byla i bezpečnost práce úměrná věku žáka.
Velmi hrubě a zkráceně
Každý žák tohoto volitelného předmětu by po splnění 4-5 bodů (ročně) povinné osnovy získal určitý stupeň technické kvalifikace.
Pro každý stupeň ZŠ by byla jiná obtížnost, zakončená vlastním malým projektem ( házedlo, lodička, kluzák A3, RC čko, jednoduchý projekt z elektroniky atd.
– úměrné věku a zkušenostem atd.).
Cíl – rozvoj technického myšlení, rozvoj základních návyků při práci s technikou a technologiemi, základy bezpečnosti práce a další a další.
Benefit – mimo jiné by například nemusel skládat některé přijímací zkoušky na střední / vysokou školu technického charakteru
+ určitě by se nestávalo, že by student 3 ročníků VŠ elektrotechnické neuměl pájet (že prý to ještě nebrali)
Co je důležité, mnohý vedoucí modelářského kroužku by se mohl stát učitelem tohoto předmětu se všemi jeho výhodami
(větší rozpočet, kvalitní, rozumně vybavená dílna, plat, prázdniny, atd.)
Zároveň by mu na předmět chodily děti, které mají o téma zájem a ne ty co byly na kroužek odloženy.
Učitel/ vedoucí by si je v podstatě mohl vybrat. Učitelem by se mohl stát člověk, který v minulosti vedl několik let technický kroužek,
má praxi a zkušenosti. Ne nějaký známí známého.
To, co jsem tu popsal ve velmi hrubých rysech, byl můj návrh pro ministerstvo školství před x lety (tuším ministr Chládek). Bylo toho mnohem víc.
Teď, to obdobně řeší Německu. (měl bych dostat další podrobnější informace, zajímá mne to)
Tedy pokud jsem to pochopil dobře. Ale i tam je to v plenkách.
Myslím si, že pokud se jim to povede, tak poměrně rychle docílí razantnějšího zvětšení modelářské základny.
Což by se bývalo teď tuším u nás také šiklo. Měli bychom i mnohem jinou pozici pro vyjednávání nejenom s EU.
Je to škoda.
Tenkrát jsem byl kvůli tomu pozván na ministerstvo s tím, že „najdeme cestu“.
Na ministerstvu, „aniž bych byl puštěn ke slovu“, mi vysvětlili, že na vzdělávání dětí nemají vůbec žádný čas,
že je to v podstatě vůbec nezajímá a že jsou tam jen od toho, aby vyplňovali tabulky pro pana ministra.
Pak jsem byl odejit.
Pokud nemá pan ministr po ránu tu správnou tabulku bývá asi nevrlí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 12:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2020
Příspěvky: 66
Bydliště: Praha 8 - Karolinenthal
Ahoj,
Tomáš to napsal velmi rozumně, bez bouchání do stolu, které nikam nevede.
Možná to bude znít bláznivě, naivně, idealisticky... ale proč nevznest naše společné obavy z přebujelé regulace na společného senátora, který se dlouhodobě věnuje vzdělávání, vědě a výzkumu. Polytechnická výchova je nesmírně důležitá pro rozvoj země a právě zde bych hledal přirozené zastání.

https://www.senat.cz/organy/index.php?l ... &par_2=450


Prosím HLAVNĚ V TOM NEHLEDEJTE POLITIKU ale zastání někoho, kdo může mit ten správný hlavičkový papír.

Jiřin

_________________
Pořád se učím létat rovně akobatickou cochcárnu a nejpomalejší pylony.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.06.2021 14:26 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 20.2.2020
Příspěvky: 99
Obrázky: 2
Tak mám dojem, že zdaleka ne všichni četli i ten můj poslední odstavec...
Prosím všechny, aby v tomhle vláknu četli všechno a pořádně. Obávám se, že tohle téma se stane zápasem o modelářské bytí a nebytí
Ostré to je, protože šlo o shrnutí tady na fóru pro nás, ne o hotový text pro někoho mimo modelářskou komunitu. Pro mne ty 04:00 byly večer, ne ráno a fakt už jsem neměl kdy to pilovat.

Poslední věta není podstatou sdělení, jen rámcovým významem. Jde v první řadě o zdůraznění, jakou roli mělo letecké modelářství v historii samostatného Československa a nástupnických států. Nejde o to, handrkovat se s někým o pitomých výmyslech několika posledních let, ale přimět ho uvědomit si, že nemůže z nevolené kancelářské židle v Bruselu shodit reálně sto let (100 let, jedno století) vývoje státu a kroků jeho volených zástupců a institucí, které zásadním způsobem přispěly ke vzniku národní identity.

Zatím se mi nepodařilo najít "důvodovou zprávu"-z ní bude jasnější, jaké jsou záměry této iniciativy. Bez ní reagujeme na abstraktní a nepříliš ukotvený nápad, který někdo dotvoří tak, aby ještě před zveřejněním a projednáváním vydrbal s připomínkami, možností konstruktivní diskuse a připravil se na protiargumenty (opakuju-bez důvodovky vzniku té iniciativy nevíme, o co přesně se vlastně jedná).

Podobný postup je ze strany EU již řadu let opakovaně přímo či nepřímo (colateral damage) používán proti různým jiným zájmovým skupinám a činnostem (sportovní střelba, chovatelství méně obvyklých druhů, klasická fotografie...):
-vytvořit poptávku po řešení (zatím) neexistujícího, nebo okrajového problému
-vytvořit patřičnou legislativu, která plošně "řeší problematiku", ačkoliv se nezřídka jedná o problém ryze zástupný, řešitelný méně plošně a rozhodně v rámci jednotlivých odvětví jinými způsoby, které jsou pro dané odvětví funkčnější, vhodnější a nelikvidují jeho existenci
-smáznout v rámci toho něčí přání tím, že nová legislativa znemožní záískávání materiálů, zkušeností...

Příklady z posledních let:
-Ochrana přírody a zákaz olovnatých pájek-tohle máme všichni v životě denodenně, "ekologické" pájky jsou svým křehnutím a praskáním neřešitelným kurvítkem, které náhodně likviduje funkčnost jinak bezproblémové elektrotechniky a elektroniky.
-Když se nepovedlo prosadit zákaz civilního držení zbraní (napsaný tak, aby to vypadalo, že se týká jen některých), zkoušejí to nyní přes ochranu přírody a zákaz olova ve střelivu, doplatí na to i rybáři.
-Zákaz používání chromitých a chromových solí a dalších sloučenin, protože toxicita a karcinogenita-obrovské problémy při výrobě sorpčních materiálů (uhlí do filtrů gasmasek i filtrů do průmyslu), de facto likvidace některých fotografických technik, nemožnost na střední škole poskytnout studentům úvod do analytické chemie a v těch mladších prbudit zájem o chemii tím zajímavě barevným, kouřícím a bublajícím (bílé chrchle stanovení vápenatého vs vápenného kationtu opravdu nijak zajímavé nejsou...)
atd...


V případě modelářů nejde primárně o to, něco zakázat, ale zcela nepochybně o přípravu prostředí pro nové odvětví ekonomiky.


Na základě vývoje (Amazon, pilotní doručovací projekty v Číně...) lze předpokládat, že na konci by mělo být rozdělení současného vzdušného prostoru třídy G do výšky XY metrů nad zemí na hustou síť koridorů a vyhrazení too zbytku pro použití v budoucnu, jako při stanovování dobývacího území.
Nebude to otázka jen osídlených oblastí (kde stejně lítat moc nemůžeme), ale i volné krajiny-využití pro plánování a cílené ošetřování v zemědělství, poloautomatické kontroly dotací... Nebude to všechno hned, ale deset let je velice reálný horizont.

S vysokou pravděpodobností s povinností GPS, online připojení, software který umožní letět jen podle plánu podaného do automatické online aplikace s právem a technickou možností jakýkoliv dron kdykoliv uzemnit, nebo převzít a nasměrovat do "bezpečné zóny". S povinností vybavit libovolný "dron" odpovídačem a automatickým protikolizním systémem a systémem pro zabránění nepovolenému startu (místo, čas...).

Reálně takové kroky znamenají úplný konec leteckého a raketového modelářství, jak ho známe od prvopočátků vzduchoplavby.
Problém je, že v tuto chvíli nemáme v ruce žádné vyčíslení přínosu leteckého modelářství pro společnost a upřímně, bude velice problematické něco takového vytvořit.
Proti nám zcela jistě už teď stojí docela slušně propočtená studie proveditelnosti s vyčíslením úspor na mzdách, spotřebě fosilních paliv (jakože jak je elektrický dron mnohem víc eko než bílá dodávka s kurýrem, Greta approved), s vyčíslením nárůstu zisků se zvýšením obratovosti zboží i služeb (doručování).


Tohle je jádro problému, ne jestli budeme mít kroužky na školách-to už je důsledek...
Proto budeme muset oslovit naši politickou reprezentaci zde i v Bruselu, aby s takovým vývojem počítala a poskytnout jim argumenty pro zdůraznění převahy celospolečenského zájmu a přínosu vzdělávací i rekreační funkce leteckého modelářství nad ekonomickým přínosem pro specializované společnosti a stát (prostřednictvím daní).
Bude to obdobně nesnadné, jako vyčíslování společenských funkcí lesa-řadu přínosů nedokážeme kvantifikovat, navíc roste tak dlouho, že ocenění techto funkcí je reálně neřešitelný problém, protože současné metody se dívají maximálně zhruba deset let dopředu a obvykle do dvou následujících účetních období-kde bude objem trhu s doručováním a monitorováním drony naprosto dechberoucí, zejména zpočátku.

_________________
Taranis XD9+ na OTX 2.2.2
Django F5J-100


Naposledy upravil RC_FB dne úte 29.06.2021 14:41, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz