Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 05.07.2021 21:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 805
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
jio píše:
To za situace, kdy se SMČR tak dlouho brání individuálnímu členství? Kdy nepřímo inicializovali vznik ČMMA?


Ono je to vidět i na tomto fóru. Po "zakonzervování" místního klubu, je zde mrtvo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 07.07.2021 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hiesbok píše:
Drony ,drony,drony,drony.
Drony, pro Amazon, drony pro policii, drony pro armádu, drony pro hasiče atd..
Kdo je bude udržovat, kdo je bude obsluhovat. A že těch lidiček, bude potřeba hodně, není pochyb....
Přeji hezký den RH.


Mezi modeláři je nezanedbatelný počet lidí, kteří pracují u bezpečnostních složek. Jsou registrováni i zde, jen to třeba z určitých důvodů neuvádí. Sám jsem se s několika setkal (ať už přímo, tak i přes SZ v rámci nějaké diskuze). Počty u armády lze těžko odhadnout, ale nedomnívám se, že u policie nebude mít každé zapadlé oddělení také dron a operátory k němu. Domnívám se, že tyhle věci budou na vyšších úrovních, třeba na krajském ředitelství, a počet operátorů bude v řádu jednotek max nižších desítek na kraj, takže celkově by to byly počty v řadu jedné či do dvou stovek. Je to jen můj, ničím nepodložený názor. Ale určitě by větší kroužková činnost zlepšila technickou úroveň dnešní omladiny, která sice perfektně zvládá palcování, ale jen na mobilu, často ani netuší, jak se drží šroubovák nebo pilka.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 11.07.2021 23:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 301
Bydliště: Valašské Meziříčí
Já bych se na problém provozu profesionálních dronů díval z druhé strany. Mají to být inteligentní a technicky vyspělá zařízení, která se budou běžně pohybovat v zastavěné oblasti, aby mohly doručovat zásilky ... Proto by mohly mít pevně stanovené koridory pohybu, které budou vyznačeny v mapách, jako dnes TMA ... Do těchto prostor modeláři stejně nelétají, protože provozují své modely mimo zástavbu ... Přirozeně těchto prostor přibude (koridory mezi obcemi), ale stále nemusí být blokovaný veškerý volný prostor nad krajinou bez zástavby. Pro tyto drony nemůže být žádný technický problém tyto koridory dodržovat. Pro jednoduchost by například koridor mezi obcemi byl nad silnicí. Tím by modelář nemusel ani nahlížet do mapy koridorů, protože nad silnicí prostě nelítá. Napsal jsem to zjednodušeně, jen pro naznačení směru, kterým by se mohlo ubírat rozdělování prostoru, abychom se tam všichni bezpečně vešli.

Není přece důvod rušit modelářské letiště jen proto, že tu možná jednou poletí dron s picou do vedlejší obce.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.07.2021 15:11 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pro informaci z mailu od EASA:

EASA CRT: Publication of NPA 2021-09 'Regular update of the acceptable means of compliance and guidance material to Regulation (EU) 2019/947 on the rules and procedures for the operation of unmanned aircraft'

Dear CRT User,
Please note that NPA 2021-09 'Regular update of the acceptable means of compliance and guidance material to Regulation (EU) 2019/947 on the rules and procedures for the operation of unmanned aircraft' is now open for consultation on the EASA website.

To place comments, please use the automated Comment-Response Tool (CRT) available at http://hub.easa.europa.eu/crt/.

The deadline for submission of comments is 15 Sep 2021.
Thank you for your interest in and contribution to the European Union Aviation Safety Agency's rulemaking activities.

Kind regards,
The EASA rulemaking consultations team


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.07.2021 8:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2008
Příspěvky: 318
To je dobrá informace,
děkuji,
určitě ji využiji.
Čím více jim přijde podnětů, tím lépe.
rh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 6:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2008
Příspěvky: 318
Jenom takový nápad, musím si to ještě probrat v hlavě z více úhlů pohledu.
Pokud se budou směrnice měnit, požádal bych o změnu posuzování modelů ne podle hmotnosti, ale podle plošného zatížení.
Myslím si, že je směrodatnější než hmotnost.
Průměrný 250g dron (tedy to, co my považujeme za dron) může mít vrtule o průměru cca 12 cm.
Z toho my vychází celková nosná plocha cca 4,5dm/2. Což nám dává plošné zatížení cca 55g/dm/2.
Pokud bychom docílili, aby rozhodujícím parametrem místo hmotnosti bylo plošné zatížení, vešlo by se nám tam kde co.
„Vlk by se nažral a koza by zůstala celá“
Ještě na tom pracuji, na argumentaci. Je to jenom myšlenka. Myslím si že by to za pokus stálo.
Přeji hezký den
rh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 8:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3758
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Aby na plošném zatížení nebyly bity vrtulníky. Jsou na tom přece jenom hůř jak letadla.
(jen mě napadlo)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 9:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
myslenka zajimava, ale asi neproveditelna. jak kontrolovat plosne zatizeni? znamena to, ze kazdy postaveny model bude muset mit nejakou dokumentaci? a kdo overi, ze cislo uvedene v nem je pravda? ze si to nekdo neprikraslil? a jak presne plosne zatizeni spocitat? u tvarove komplikovanych modelu? a kdyz se nekdo bude te hranici blizit (at uz zespodu nebo zvrchu) tak proc si cislo trosku neprikraslit at se vejdu?
tohle neprojde, i kdyby to bylo pro nas vyhodnejsi. hmotnost je snadno a presne overitelny parametr, i v polnich podminkach. plosne zatizeni je neco, co maximalne uvadi vyrobce u nekterych modelu a i tak je to jen relativne nepresny odhad. Pro urednika je treba neco, co lze presne a snadno overit a pote i nasledne pripadne penalizovat. Dovedete si predstavit, ze postavite model a nejaky urednik rekne "ale to plosne zatizeni je o 10 procent vyssi, smula" a vy budete oponovat - co dal? zadat UCL vypracovat znalecky posudek?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 11:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2008
Příspěvky: 318
V současnosti máme kategorii do hmotnosti 250g.
Takže relativně malé modely.
Pokud využiji místo posuzování hmotnosti posuzování plošného zatížení,
tak v této kategorii mohu bezpečně zdvihnout i hmotnost modelu.
Plošné zatížení 55g na decimetr je už poměrně vysoké.
Rozumě létající motorové éro kolem metru rozpětí +/- nebo třeba RESka se do toho pohodlně vejde,
včetně poměrně bohaté tolerance.
Zkuste si to.
Stačí změřit rozpětí modelu, vynásobit ho hloubkou křídla (obdélník) a počet decimetrů stačí vynásobit plošným zatížením (55g).
Do výsledné hmotnosti se s většinou vašich modelů do této "250 tokvé" kategorie pohodlně vejdete.
Je to práce na 30 vteřin i pro případného kontrolora.
Vrtulníkáři, v současnosti do 250g, by si také polepšili.
Myslím, že by se do této kategorie vešli v pohodě se 450 tkou.
Tím by se nám to trochu rozvolnilo, při zachování rozumných hranic.
Myslím.
Přeji hezký den
rh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 13:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tam (55 g/dm2) by se vešel i třeba dvoumetrový model s dostatečně hlubokým křídlem o hmotnosti kolem 3 kg. Jeden takový, se kterým bych se na tuto hmotnost při rekonstrukční stavbě dostal, mám. Podle původního historického plánu měl mít hmotnost necelého 1,5 kg. Protože jsem to upravoval na RC řízení a současný motor (a také jsem to chtěl trochu kvůli RC řízení zpevnit a navíc jsem musel dost dovažovat), tak jsem původní hmotnost výrazně překročil. Osobně bych to viděl na bezregistrační hmotnost 1.000 g a třeba omezení výkonu motoru, aby to nebyla raketa. Ale to by bylo na delší diskuzi. Metrový školní model (podobný, jaké stavíme na kroužku) může mít hmotnost od 450 do třeba 750 g, velikost motoru 2826 - 2830, ovládání 4 servy (po 10 g), baterka 3s 1300 mAh. Tam si myslím, by registrace snad nemusela být nutná.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 13:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2008
Příspěvky: 318
To je pravda,
Já na to jdu tradičně moc složitě. :D Vzhledem k tomu, že lze zaslat připomínky,
využil bych všechny způsoby, aby se to co plodí přiblížilo našim potřebám.
Plošné zatížení jsem zvolil pro to, aby se dalo argumentovat čísly ve prospěch malých modelů.
Vycházel jsem z toho že, úředník je schopný spíše porovnat dvě stejná čísla než cokoliv jiného.

Dafe, díky za překlad, z mé řeči do lidštiny :D .
Už se těším, až se potkáme na veletrhu.
Tedy jestli nakonec bude. www.vystavamodely.cz
rh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 14:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
55g/dm2 je hozena rukavice a samozrejme to dava netusene moznosti - treba Rosta Cip z JETI by mohl v pohode zvetsit svyho vetrone https://www.youtube.com/watch?v=G1Dkb_e4VvE a porad by byl pod 55g/dm2 pokud dobre pocitam :-)

souhlasim s dafem, do 1kg se vejde vetsina skolnich a malych modelu i vetrone. to je rozumna hranice, netreba snad ani moc omezovat vykon - tech lidi co budou schvalne stavet premotorovane rychliky do 1kg vahy zas tolik nebude..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 15:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
To omezení výkonu by mělo své opodstatnění. Viděl jsem v lufte podobný model - https://www.peckamodel.cz/mpx100518-1-0 ... e=zbozi.cz. Má metr v rozpětí a kilo ketovku. Ovšem létal opravdu jako raketa a v žádném případě se nejedná o školní model. Plošné zatížení jsem nezjišťoval.
Pokud bych měl hodnotit náročnost jeho řízení, tak bych dal tak P4. Školní model by měl mít P1 nejvýš P2.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 16:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
a tos to jeste nevidel honit na peticlanek :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 16:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20845
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
55g/dm2? No, něco jsem asi měl špatně, když jsem měl 2m Tigercata se 195g/dm2 :?
https://www.youtube.com/watch?v=G6NNh6mUJPo
No a pak taky F8F 1,1m a ten hmotil 1,6kg, příkon tak do 400W :?
https://www.youtube.com/watch?v=McwDABHCpII

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 72 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz