Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 12:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
no yo ... ale v porovnani s 8 pinovym pickom ktore ziadny plosak nepotrebuje a stoji 1E je to furt kanon na vrabce :- )))


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 13:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
igorb píše:
no yo ... ale v porovnani s 8 pinovym pickom ktore ziadny plosak nepotrebuje a stoji 1E je to furt kanon na vrabce :- )))

Pro někoho to i tak může být přijatelnější než samotný PIC. Těch pár doláčů navíc není zas taková hrůza, že by to někoho zrujnovalo a plošňák je už hotový a celkem malý tj. není třeba ho vyrábět.

Významnější výhodu samotného PICu bych viděl u zapojení, kde by bylo nezbytné mít to co nejvíc miniaturní a co nejlehčí tj. v něčem co by mělo být provozováno třeba v nějakém modelu kde záleží na každém milimetru a gramu navíc. Zmíněná deska Arduina má rozměry cca 13 x 43 mm a váží cca 4 gramy a obecně poskytuje víc možností i pro další využití než samotný 8-mi pinový pic. Tam kde by tedy tyto rozměry nebo tato váha vadily by z mého pohledu stálo za to uvažovat o samotném PICu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 13:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
no ono prehliadanou vyhodou picu je blbuvzdornost, funguje napr aj ked ti servo stiahne napajanie z vybiteho himhu :- )) ... alebo na jeden lipol vo volnaskovom casovaci

ale mas pravdu jeden 12F cip v indoorovom uputanci je jasna volba :- ))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 14:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Drondys píše:
Pro některé lidi než bastlit si vlastní plošnák a kde co dalšího k tomu je přijatelnější koupit si třeba klon Arduino NANO, který se dá v současnosti pořídit na eBay za cca devět doláčů
...
Ano z pohledu toho, že se to dá udělat i bez použití mikroprocesoru je to do jisté míry "kanón na vrabce",
...
k ní stačí připojit jen signální vstup serva a potenciometr. Napájení desky pak může být řešeno přímo z lipolky a napájení serva třeba přes BEC nějakého réglu, který se využije pro napájení serva ze stejné lipolky.

Hele Drondýsi, udělal jsem si bastl pro konkrétní účel ovládání starého nepoužitého ss reglu, kde krom mého času jsou náklady téměř nulové. No a pokud vím pořád platí: 0 < 1€ < 9$ :wink: A ani s tím programovatelným PICem nebo Arduinem to nebude bez ztráty času a práce. 8)
Komu se můj generátor nelíbí, tomu přece nebráním aby si na podobný účel pořizoval univerzální programovatelná zařízení někde na e-šopu.
Výhodou toho mého "kanónu na vrabce" je, že když jsem se ho rozhodl postavit, tak za pár hodin jsem ho již používal - a to mi ani ten nejlepší e-šop s Arduinem nezajistí. :!: A pokud nemám v šuplíku PIC tak ani ten ne.
A když budu potřebovat to univerzální zařízení, tak si ho taky určitě koupím. :wink:
A kdybychom šli do důsledku, tak ani to řešení řídit motor pomocí starého reglu který pak ovládat mým udělátkem nebo PICem či Arduinem není to pravé ořechové. Podle Tebe by bylo asi jedine kóšér najít zas nějaký univerzální programovatelný regl někde na ešopu a ten si naprogramovat. :lol:
Krom toho i můj "udělátor" se napájí z BECu a ve spojení s reglem, který ho má, nic jiného nepotřebuje. :wink:
Fakt jsem ale nečekal, že se kolem toho rozvine taková polemika :mrgreen:

Ale nic, jsem v pohodě a Ty doufám taky :D

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 14:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
neber to ako degradovanie tvojho riesenia, proste debata o roznych moznostiach, ktore ma ake vyhody a nevyhody, o tom je kecklub ako je toto :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 14:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Drondys píše:
...
Významnější výhodu samotného PICu bych viděl u zapojení, kde by bylo nezbytné mít to co nejvíc miniaturní a co nejlehčí tj. v něčem co by mělo být provozováno třeba v nějakém modelu kde záleží na každém milimetru a gramu navíc. Zmíněná deska Arduina má rozměry cca 13 x 43 mm a váží cca 4 gramy a obecně poskytuje víc možností i pro další využití než samotný 8-mi pinový pic. Tam kde by tedy tyto rozměry nebo tato váha vadily by z mého pohledu stálo za to uvažovat o samotném PICu.

Kdybych to chtěl miniaturizovat, tak si to postavím na bázi CMOSové 555ce v SMD provedení, odpory a kondy k tomu taky a nevážilo by to ani gram, kde největší součástkou by byl nejspíš ten poťák. :!:
Jenže mně na tom nezáleželo. Šlo mi o to využít něco, co právě s ohledem na poměr výkon/hmotnost už do modelu letadla asi nikdy nedám a v krabičce, kam to narvu je jednak místa dost a ty gramy se ztratí. Nedávám to do modelu, ale bude z toho startér, akorát dobrý do ruky. Stejnosměrný motor svými vlastnostmi (maximální moment při nulových otáčkách) se na startér hodí. Někdo ale zase může namítnout, že i ten bych si mohl koupit hotový, ušetři bych spostu času a na www.xxx.yy to stojí jen pár doláčů - ale to radši nebudu dál rozvíjet :wink: :lol:
A řešit rozměry, hmotnost a taky do jakého modelu dát něco, co primárně ani do modelu určeno nebylo, je pořádně OT, nemyslíš? :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 14:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
igorb píše:
neber to ako degradovanie tvojho riesenia...
:)

Ja to tak neberiem, normálne sa na tom zabávam :lol:
Už som sa bál, že moje vlákno zapadne prachom a nikto ma ani nepoochváli ani neskritizuje :D :lol:
Ale to na RCmánii fakt nehrozí :lol: :lol: :lol:
Ešte že ste tu, dvaja moderátori a admin. Inak by som sa vlastne nemal s kým baviť :D

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 15:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
VTjr píše:
Výhodou toho mého "kanónu na vrabce" je, že když jsem se ho rozhodl postavit, tak za pár hodin jsem ho již používal - a to mi ani ten nejlepší e-šop s Arduinem nezajistí. :!: A pokud nemám v šuplíku PIC tak ani ten ne.

...Fakt jsem ale nečekal, že se kolem toho rozvine taková polemika :mrgreen:

Neber to jako dogma ani jako kritiku tvého řešení.

Někdo má v šuplíku součástky, které jsou potřeba pro tvoje zapojení a jiný má třeba v šuplíku to Arduino a nějaký ten potenciometr a tak raději sáhne rovnou po Arduinu a třeba za hodinu nebo i dříve podle toho za jak rychle si zvládne k tomu napsat program to má taky hotové.

Je to spíš jen jedna z dalších možností.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.03.2013 22:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
VTjr píše:
....Kdybych to chtěl miniaturizovat, tak si to postavím na bázi .....

SMD PICu :-)
Obrázek
jasne, kdybych si nehral s PICkama, asi bych skoncil u toho ebajovskyho zazraku, proste kazdy ma bliz k necemu jinemu, nekdy takove udelatko koupim, nekdy si ho vypotim sam, proste podle rozpolozeni, nalady a tak...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 19:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Bola tu taká pripomienka v inom vlákne viewtopic.php?f=110&t=56811&p=955635#p955556, že nie je praktické pri každom rozbehu točiť potenciometrom. Mňa to takisto napadlo, aj som to realizoval pomocou mikrospínača, kde rozopnutím kontaktu sa spustí motor na otáčky nastavené potenciometrom. Tu je upravená schéma:
Příloha:
Servo_tester_s_74LS123_&_uSW.gif
Servo_tester_s_74LS123_&_uSW.gif
[ 20.93 KiB | Zobrazeno 1442 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pát 22.03.2013 13:33, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.11.2006
Příspěvky: 2105
Bydliště: Ďáblice
Obrázky: 8
Jak jsem již psal, klasické součástky a i PIC jsem už zkoušel, ale to Arduino NANO je zajímavé. Taky ho vyzkouším. :) Bohužel ho nemám v šuplíku, ale ono se tam dostane. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz