Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 7:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2012
Příspěvky: 71
Bydliště: Slapy nad Vltavou
Ahoj kamarádi :)
Chci si vyrobit malou brusku na způsob čelní kotoučové brusky. Jde mi jen o zabrušování smrkových nosníku a překližky atd, takže nic velkého ani výkonného. Poháněna bude starší plechovkou 540 z autíčka. A zde jsou dvě otázky:
1) Vydrží tento motor napájení přímo ze zdroje 12V, když je původně určen na 7,2V ? (běžel by vždy jen krátkodobě) Pokud ne, musel bych sehnat jiný zdroj.

2) chtěl bych regulaci otáček. V elektronice se moc neorientuju, takže prosím o radu, čím motor regulovat. Mám tady třeba pár regulátorů od tamiye, nešel by régl upravit na ovládání potenciometrem ?

Předem všem děkuji za odpovědi a omlouvám se za hloupé dotazy, ale opravdu do elektroniky tolik nevidím :)

_________________
Nikdy neříkej, že něco NEJDE. Vždycky se najde hlupák, který neví, že to nejde a udělá to !


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 8:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
...nešlo by použít nabiječku?..některé mají možnost kromě nabíjení i třeba "řezání drátem" - tedy jistou regulaci...ale ještě jsem to nezkoušel :-)
Co děláš, krajane? letadýlka?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 8:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tyhle motory maji trochu vykon jen v otackach, bude to tocit moc (na brouseni - obvodova rychlost v danem miste polomeru je r * omega kde r je ten polomer a omega je uhlova rychlost), navic to bude mit velmi malou silu, to bys musel mit opravdu malinky kotoucek a nebo to jen lochtat. Na tyhle brusky by byl dobry treba elektromotor z autosteracu, nebo z autotopeni, zkusil bych nejakou vrakarnu...
Regulace modelarskym reglem jde, staci k tomu doplnit servotester.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 11:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
SirBaron píše:
...
nešel by régl upravit na ovládání potenciometrem ?
...

Samozřejmě šel a není to ani moc složitý. :wink:
Tady jsem nedávno založil vlákno přesně o tom
viewtopic.php?f=110&t=56400
Tím máš regulaci vyřešenou. :D
Ale k tomu, co píše Jyrry, ohledně otáček, momentu a vhodnosti aplikace daného motoru na tohle využití se nemohu vyjádřit. Však vyzkoušej a uvidíš. Třeba to nebude tak horké. Navíc chod potenciometru v tom regulátoru můžeš omezit mechanicky (nebo kombinací sériově zapojeného odporu a menšího potenciometru i elektricky) tak aby motor nikdy nešel naplno a měl tak jistotu, že se těmi 12V nespálí.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 11:48 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2012
Příspěvky: 71
Bydliště: Slapy nad Vltavou
jyrry píše:
Tyhle motory maji trochu vykon jen v otackach, bude to tocit moc (na brouseni - obvodova rychlost v danem miste polomeru je r * omega kde r je ten polomer a omega je uhlova rychlost), navic to bude mit velmi malou silu, to bys musel mit opravdu malinky kotoucek a nebo to jen lochtat. Na tyhle brusky by byl dobry treba elektromotor z autosteracu, nebo z autotopeni, zkusil bych nejakou vrakarnu...
Regulace modelarskym reglem jde, staci k tomu doplnit servotester.


Já to plánuji zpřevodovat řemínkem. Kotouček nebude přímo na motoru, takže otáčky budou nižší. Možná nebude ta regulace ani potřeba a pokud bude, použiju ten servotestr. to nejjednodušší řešení mě nenapadlo. Děkuju za rady.

_________________
Nikdy neříkej, že něco NEJDE. Vždycky se najde hlupák, který neví, že to nejde a udělá to !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 11:58 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2012
Příspěvky: 71
Bydliště: Slapy nad Vltavou
2952 píše:
...nešlo by použít nabiječku?..některé mají možnost kromě nabíjení i třeba "řezání drátem" - tedy jistou regulaci...ale ještě jsem to nezkoušel :-)
Co děláš, krajane? letadýlka?


Šlo... ale nemohl bych zároveň nabíjet i brousit. :D
Jinak jsem se pustil do nové lodičky,jak jsem byl teď nemocnej. Mám připravenou Betu, ale zatím hledám odvahu na zálet. rovnal jsem trup, protože byl z výroby prohnutý. Teď už to vypadá OK, ale čekám na dobré počásko. Taky jsem hlavně nemohl moc ven s neschopenkou...

_________________
Nikdy neříkej, že něco NEJDE. Vždycky se najde hlupák, který neví, že to nejde a udělá to !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 12:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
SirBaron píše:
.... pokud bude, použiju ten servotestr. ...

pripadne ti muzu nabidnout muj homemade servotester co jsem si delal pro minicirkularku. Po zapnuti je na vystupu signal pro nulu, at na potenciometru mas cokoli, po asi peti vterinach iniciace reglu to mas v pohotovostnim stavu, zapnes stiskem tlacitka, regl se rozjede na otacky podle potenciometru, zastavis stiskem tlacitka, LEDka signalizuje stavy... Je to takove trochu pohodlnejsi nez porad kroutit potakem :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 12:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Kolik plánuješ průměr toho kotouče? Radek

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 12:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jyrry píše:
...
Je to takove trochu pohodlnejsi nez porad kroutit potakem
...

I ten můj generátor lze doplnit mikrospínačem, kde využiješ rozpínací kontakt, který zapojíš paralelně k tomu potenciometru. Já jsem to své zveřejněné schema neupravoval, ale klidně dodatečně můžu v tomhle smyslu.
Při zapnutí to pak vždy stojí a stejně tak po inicializaci regulátora, když pak stiskem tlačítka rozepneš ten mikrospínač, se to roztočí na otáčky nastavené tím potenciometrem - takže taky s ním nemusíš furt točit. :wink:

Edit: Tady je to upravené schéma s mikrospínačem download/file.php?id=17839&mode=view

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne čtv 21.03.2013 19:24, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 12:34 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2012
Příspěvky: 71
Bydliště: Slapy nad Vltavou
jyrry píše:
SirBaron píše:
.... pokud bude, použiju ten servotestr. ...

pripadne ti muzu nabidnout muj homemade servotester co jsem si delal pro minicirkularku. Po zapnuti je na vystupu signal pro nulu, at na potenciometru mas cokoli, po asi peti vterinach iniciace reglu to mas v pohotovostnim stavu, zapnes stiskem tlacitka, regl se rozjede na otacky podle potenciometru, zastavis stiskem tlacitka, LEDka signalizuje stavy... Je to takove trochu pohodlnejsi nez porad kroutit potakem :-)


To bylo ideální. Jakou navrhuješ cenu ?

_________________
Nikdy neříkej, že něco NEJDE. Vždycky se najde hlupák, který neví, že to nejde a udělá to !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 12:40 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2012
Příspěvky: 71
Bydliště: Slapy nad Vltavou
arda1 píše:
Kolik plánuješ průměr toho kotouče? Radek


chtěl bych používat brusný kolečka do excentrický brusky s tím "sucháčem" takže 125mm. pokud to bude moc, tak menší.

_________________
Nikdy neříkej, že něco NEJDE. Vždycky se najde hlupák, který neví, že to nejde a udělá to !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 14:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
SirBaron píše:
2952 píše:
...nešlo by použít nabiječku?..některé mají možnost kromě nabíjení i třeba "řezání drátem" - tedy jistou regulaci...ale ještě jsem to nezkoušel :-)
Co děláš, krajane? letadýlka?


Šlo... ale nemohl bych zároveň nabíjet i brousit. :D
Jinak jsem se pustil do nové lodičky,jak jsem byl teď nemocnej. Mám připravenou Betu, ale zatím hledám odvahu na zálet. rovnal jsem trup, protože byl z výroby prohnutý. Teď už to vypadá OK, ale čekám na dobré počásko. Taky jsem hlavně nemohl moc ven s neschopenkou...


Tak zajdi a zalétneme to..není problém :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 14:17 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2012
Příspěvky: 71
Bydliště: Slapy nad Vltavou
2952: Asi to bude nejlepší. Úspěšně jsem si zvykl na Mód 4. Už bez něj nehnu kniplem :D

_________________
Nikdy neříkej, že něco NEJDE. Vždycky se najde hlupák, který neví, že to nejde a udělá to !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 14:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Já už přes 3 roky používám toto, bez toho si nedovedu modelaření představit. Brousím na tom vše. Osičky, vrtáky, překližku atd...
Není to moc silné, ale na zabroušení drobných dílů je to perfektní.
Mám malej stůl kde brousím, řežu atd a kdybych tam narval normální brusku tak se tam nehnu. Navíc to nedělá rámus a da se na to dát kotouč se smirkem, normální brusný kámen a snad nějaká vrtule jako větrák. Dokoupil jsem k tomu tu lupínkovou pilku. Je to hodně Basic ale už jsem na tom pár přepážek vyřezal.
http://www.atas.cz/product-detail.php?l ... &detail=13

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napájení a regulace minibrusky
PříspěvekNapsal: čtv 21.03.2013 17:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ta maličká bruska Atas se dá ještě koupit? Kdysy to měli u nás v železářství, ale v té době to stálo docela pálku. Kolik to zhruba stojí dnes?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz