Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2014 0:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 349
3,7V je nominální napětí. Člověk by ji neměl drtit pod hodnotu 3-3,1V(zatížená samozřejmě)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2014 14:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Stav 3,7V na článek je uvažován bez zatížení a u lipolky je to stav kdy má článek optimální hranici vybítí tj. cca 20% zbytku náboje z aktuální kapacity.

Pokud uvažujeme jako přijatelný pokles napětí 10% tj. stav napětí bez zatížení vůči stavu napětí při odběru proudu odpovídajícím zhruba trvalému maximálnímu vybíjecímu faktoru deklarovanému pro danou lipolku výrobcem, pak vychází, že by při tomto odběru proudu nemělo napětí článku klesat níže než k cca 3,33V vůči stavu bez zatížení tj. oproti již zmíněným 3,7V bez zatížení.

3,7 * 0,9 = 3,33V

Pokles při odběru k cca 3V oproti 3,7V bez odběru by byl za předpokladu pokud bychom uvažovali za přijatelný pokles napětí až okolo 19%.

Bohužel žádný z výrobců modelářských lipolek nedeklaruje vůči jakému reálnému poklesu napětí je odběr proudu odpovídající trvalému vybíjecímu faktoru uvažován a jak se ukazuje z různých testů tak se k tomu ze strany výrobců přistupuje různě v tom smyslu, že deklarovaný vybíjecí faktor nemusí vůbec znamenat tomu odpovídající parametry viz tento článek a tento článek.

Obecně lze konstatovat jen to, že čím vyšší je pokles napětí při odběru vůči stavu bez odběru tím horší je aktuální kondice (vnitřní odpor) příslušného článku lipolky a při opakovaní takového stavu je i tím větší riziko, že toto přetěžování článku bude mít za následek obvykle rychlejší nárůst vnitřního odporu v čase a tím opět další zhoršování kondice článku a v některých případech je to provázeno i nafukováním článku.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: sob 08.04.2017 12:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Nechci zakládat nové téma a tohle vlákno je asi nejblíž...

Koncem roku jsem koupil v Číně několik různých Lipolek, klukům jednočlánky 400 a 500 mAh, sobě do větroně 3S 1300 mAh. Když to přišlo, dokonce i překvapivě brzy, byl jsem docela potěšen, protože všechny články byly na 3,7 V +-0,2 V, takže jsem pochválil soudruhy a uskladnil. Teď jsem udělal kontrolu a jeden jednočlánek mi vůbec nerozsvítil měřák a u jedné 3S byl stav 3,68; 2,0; 3,67. Takže zděšení. Začal jsem projíždět vlákna co s tím, ze 3S už jsem skoro začal dělat 2S, ale pak jsem se rozhodl, že to zkusím "vyléčit". Jednočlánek jsem dal do jeho USB nabíječky, ten stejně ani jinak nabít neumím a na 3S jsem si udělal kablík do balančního konektoru, abych nabil jen ten jeden článek aspoň na ty 3V. A pak začalo překvapení. Zkontroloval jsem 1S a světe zboř se, 4,16 V, asi jsem to sundal dřív, ale potřeboval jsem bag na 3S. U té jsem dal program na NiMH, nabíjení 0,1A a článek avizoval 3,6 V! po několika minutách, kdy napětí stále lehce stoupalo jsem to přehodil klasicky BAL-CHG a teď se to úplně normálně nabíjí. Stalo se to někomu z Vás? Co je příčinou? A co s tím? Podotýkám, že nejsem zrovna elektronik, tak na mě buďte hodní.
PS: Mám Equilibrium 3.5, nikde jsem neviděl měření vnitřního odporu, což asi některé nabíječky umí, jestli se pletu a umí to napište mi jak. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: sob 08.04.2017 15:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Tak pro doplnění, 3S se nabíjel 171 minut, nateklo tam 868 mA. Po změření (Progbox Skyrc) 4,18; 4,11; 4,18.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: sob 08.04.2017 16:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
tak při Tvé kontrole, kdy byl stav 3S byl stav 3,68; 2,0; 3,67V a po nabití 4,18; 4,11; 4,18V to vypadá, že balancer nejrychleji nabíjel prostřední článek, který měl původně 2,0V. Pak jej po dosažení plného napětí odpojil a dojížděl zbývající články. Mezi tím napětí prostředního článku opět mírně pokleslo, což je normální jev.

Pokud Tvoje nabíječka umí vybíjet, dej baterii vybít a nabíjej pak po jednotlivých článcích. uvidíš, kolik mAh do každého dostaneš. Mělo by to být přibližně stejně, ale myslím si, že ten druhý článek bude slabší.
Pokud máš možnost při vybíjení baterie nechat nabíječku zapisovat graf do PC, uvidíš, jak si který článek stojí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: sob 08.04.2017 19:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Nabíječka usb výstup má, budu se muset podívat co je k tomu třeba. Nabíjení jednotlivých článků nevím jestli umí, ale na to jsem si udělal kabel přes balanční konektor, to jsem tu někde vyčetl, jinak by mi to ani nenapadlo :D Mě spíš zaráží, že úplně nová baterie po třech měsících skladování má jeden článek takhle podvybitý, nabíječka samozřejmě odmítala nabíjet, ale, jak už jsem psal, po zapnutí nabíjení samotného článku, který měl mít 2 V, mi displej hlásil cca 3,6V. Tak jsem si říkal, jestli někde není třeba špatný spoj, nebo něco co ovlivňuje měření... No zkusím vybít a jednotlivě nabít jak říkáš, uvidíme co se bude dít. Možná ji napřed nechám chvilku ležet, jestli dojde k nějakému dramatickému poklesu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: ned 09.04.2017 18:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Tak jsem baterku vybil, napřed najednou. Průběh zvláštní, vlastně to vybilo jen ten druhý článek. Výsledek byl 3,99; 3,16; 4,04 V. Tak jsem první a třetí článek vybil samostatně, první ze 3,99 V na 3,13, celkem 992 mAh, třetí na 3,13 V, 964 mAh. Teoreticky by měly mít všechny články 3,13-3,16 V. Když jsem to teď dal nabíjet, okamžitě po zapnutí mi naskočily tyto údaje:
Příloha:
nabijeni1.jpg
nabijeni1.jpg
[ 47.72 KiB | Zobrazeno 4423 krát ]


Vůbec nevím, co si o tom myslet, ani co dělat. Poradí někdo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: ned 09.04.2017 18:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
no, vybíjíš je pěkně hluboko, alespoň na můj vkus. Hele, nabij celou baterku a bez ohledu na to, kolik má který článek ji dej vybíjet, alespoň 1,5A na 3,5V/článek. A sleduj vybíjecí graf. Ale stejně, nabíječka by Ti měla s balancérem nabít každý článek na 4,2V +- něco. Podle kvality balancéru. Ale pokud baterie stojí za prd, tak to všechny články na stejnou hodnotu nenabije ani náhodou. Co to je za baterii?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: ned 09.04.2017 19:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Nabíječka při nastavení vybíjení automaticky nastavila 3,0 V na článek, tak jsem to raději o desetinu zvýšil, vypla se na 3,11 V, Charger monitor hlásil 3,13 V. Baterie je z číny, Build Power, což je asi v čínštině No Name :lol: Koupil jsem dvě, ta druhá je dokonalá, po třech měsících skladování 3,78; 3,78; 3,78.
Teď právě nabíjím, uvidím co do ní nateče. Ale vypadá to že ten druhý článek je asi v pr..., vybitý byl za chvilku a po zapnutí nabíjení byl hned na 4,36 V, to mi prostě hlava nebere :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: ned 09.04.2017 20:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
druhý článek odešel do věčných lovišť. Smůla. Vypreparovat na 2S, nebo celé vyhodit. Nemá cenu se s ním trápit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: ned 09.04.2017 20:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Jo, jo, já jsem si stejně už od malička přál dvoučlánek... :D Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: ned 09.04.2017 21:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
no vidíš, splnil se Ti sen :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2019 22:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
A.I.F píše:
Nechci zakládat nové téma a tohle vlákno je asi nejblíž...

Koncem roku jsem koupil v Číně několik různých Lipolek, klukům jednočlánky 400 a 500 mAh, sobě do větroně 3S 1300 mAh. Když to přišlo, dokonce i překvapivě brzy, byl jsem docela potěšen, protože všechny články byly na 3,7 V +-0,2 V, takže jsem pochválil soudruhy a uskladnil. Teď jsem udělal kontrolu a jeden jednočlánek mi vůbec nerozsvítil měřák a u jedné 3S byl stav 3,68; 2,0; 3,67. Takže zděšení. Začal jsem projíždět vlákna co s tím, ze 3S už jsem skoro začal dělat 2S, ale pak jsem se rozhodl, že to zkusím "vyléčit". Jednočlánek jsem dal do jeho USB nabíječky, ten stejně ani jinak nabít neumím a na 3S jsem si udělal kablík do balančního konektoru, abych nabil jen ten jeden článek aspoň na ty 3V. A pak začalo překvapení. Zkontroloval jsem 1S a světe zboř se, 4,16 V, asi jsem to sundal dřív, ale potřeboval jsem bag na 3S. U té jsem dal program na NiMH, nabíjení 0,1A a článek avizoval 3,6 V! po několika minutách, kdy napětí stále lehce stoupalo jsem to přehodil klasicky BAL-CHG a teď se to úplně normálně nabíjí. Stalo se to někomu z Vás? Co je příčinou? A co s tím? Podotýkám, že nejsem zrovna elektronik, tak na mě buďte hodní.
PS: Mám Equilibrium 3.5, nikde jsem neviděl měření vnitřního odporu, což asi některé nabíječky umí, jestli se pletu a umí to napište mi jak. Díky.


Vnitřní odpor každého článku zvlášť umí měřit např. nabíječky HTRC HT100, HTRC HT208, nebo G.T.Power TD610 PRO. Vnitřní odpor sice měří i řada ImaxRC X100/200/400, ale vzhledem k ocejchování stupnice vnitřního odporu 0/25/50/75/100 poslouží jen hodně orientačně, navíc neumí zobrazovat vnitřní odpor pro každý článek zvlášť. Ale vnitřní odpor dnes změří kdejaký LiPo tester za pár stovek, třeba takovýto:
https://www.ebay.com/itm/Smart-Battery-Meter-ESC-Tester-Capacity-Checker-for-LiPo-LiFe-Li-ion-NiMH-Nicd/192715550664?epid=25011395924&hash=item2cdebdefc8:g:jCcAAOSwNptb4oJW


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 11:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Odpor článků umí měřit revolectrixy a všechny ostatní slušné nabíječky.
A že sem do těch kazitek baterek dál víc peněz než do základního cellpro.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Novy akumulator na vyhozeni?
PříspěvekNapsal: pát 29.03.2019 12:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A.I.F sob 08. dub, 2017 13:25 píše:
... měření vnitřního odporu, což asi některé nabíječky umí, jestli se pletu a umí to napište mi jak.

no... možná to A.I.F. za ty dva roky už vyřešil... ;-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz