Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Takže ten slabý káblík ti funguje jako předřadný rezistor, jak jsem si myslel. Pokud tam fakt teče 900 mA, je odpor toho kablíku cca 0,4 Ω. Otázkou taky je, jakým "metrem" to měříš, může to trochu "přeměřovat". Co se ale stane, když baterku dobiješ naplno na 4,2 V? :roll:

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
pepin píše:
...na blatníku mít světlo a kabelem být připojený ke zdroji v brašně na řidítkách, kde bude i vypínač a přepínač víc--mín.
Tak kdyby sis to rozmyslel a chtěl něco bastlit, můžeš dát proud který ti vyhovuje (klidně SZ) a já ti pošlu schéma levného řešení konstantního zdroje proudu "na míru".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 20:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Nejjednodušší by asi bylo vzít 4 kusy AMC 7135 a jenom je "přikládat" paralelně k sobě pomocí přepínače.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 20:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
7135 - asi by byl problém s napájecím napětím (ale neměl jsem to v rukách).
Teď jsem zjistil, že rozsah napájecího napětí jde snadno rozšířit, takže při napájení 2S by to mělo být taky řešení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 3:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
ellet píše:
Tak kdyby sis to rozmyslel a chtěl něco bastlit, můžeš dát proud který ti vyhovuje (klidně SZ) a já ti pošlu schéma levného řešení konstantního zdroje proudu "na míru".


ok a díky, samozřejmě díky moc i ostatním, co mi tady radí.

momentálně to mám ve stavu, že je to jedno světlo už namontované na prvotním chladiči, napájení mám přez diodu z paralelního 4 lion článku u ledky měřím 3V, bez diody na částečně vybitém článku 3,27v.

Přes tu diodu mám v bytě kde je teplota cca 22stupnu nasvíceno asi 3 hodiny v kuse , chladič je na omak pouze lehce vlažný a svítivost se mi zdá dobrá, bodově mám pocit, že dosvítí možná mín, než současné světlo, co mám na té koloběžce, ale zase svítí opravdu plošně jak do dálky, tak i před přední kolo a hlavně je to světlo příjemné teplé žárovkové.

zřejmě tedy objednám ještě druhou ledku, jak jsem už puvodně plánoval, že když se mi bude zdát, že by to mohlo mít nějaký smysl, vyrobil bych světlo ze dvou ledek, abych se z jedný nemusel snažit vyždímat maximum, pak se tomu pokusím vyrobit nějaký přijatelný a alespon trochu pár kapkám deště odolný kabátek a pokud to nakonec nezhodnotím jako uplný ubastlený hnus, zkusil bych to až se zlepší počasí na tý koloběžce při jízdě, bo když s tím světlem jen stojím a někam svítím poznám více méně prd, pak by přišel asi ten správný čas teprve řešit jak to napájet né uplně brutálně na prasáka.

rozhodně bych preferoval co nejjednodušší součástkové řešení, pouze mít zabezpečeno, že plně nabitý článek není pro ty ledky smrtící a asi už mám i jasno s napájením----nechci se vzdát možnosti napájet to paralelním jednočlánkem, ale určitě nakonec v praxi dojdu k tomu, že když to budu napájet z pohonné baterie koloběžky třeba právě přez ten měnič, nikdy nebudu muset řešit, jestli už mám, nebo nemám dobít zdroj pro světlo a pochybuji, že ta vysvícená energie by mě nějak vytrhla ohledně zkráceného dojezdu.

Pokud by mě to nakonec na tu koloběžku nenadchlo, tak ty ledky použiju do obyč svítilen, co mám v dílně s normálníma žárovkama a místo ruzných nicd-PB baterií už tam mám beztak lionky.

Příloha:
P1170648.JPG
P1170648.JPG
[ 67.75 KiB | Zobrazeno 2253 krát ]



Příloha:
P1170651.JPG
P1170651.JPG
[ 60.14 KiB | Zobrazeno 2253 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 8:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Celá řada kupovaných LED svítilen (hlavně levných, ale i dražších) s bílými LED je zapojena na "prasáka"
= přímo na: 3 ks alkalika / NiMH/ NiCd/ ... Nebo 1 ks LiIon. Počítají s vnitřním odporem zdroje,
a přechodových odporů po cestě. Pokud zkrácení životnosti LED není na min/hod tak je prostě neřeší.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 9:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
guchar píše:
Celá řada kupovaných LED svítilen (hlavně levných, ale i dražších) s bílými LED je zapojena na "prasáka"
= přímo na: 3 ks alkalika / NiMH/ NiCd/ ... Nebo 1 ks LiIon. Počítají s vnitřním odporem zdroje,
a přechodových odporů po cestě. Pokud zkrácení životnosti LED není na min/hod tak je prostě neřeší.


u nějakejch těch svítilno blikaček na AA tužkovky jsem si toho všimnul taky, ale co mám světlo na lionku, tam nějaký šváby jsou a sráží to napětí z té lionky na cca 3V.

první nápad v duchu--- Číslo 5 žije--- už je na světě a myslím, že bez soustruhu nic moc jiného nevymyslím a nesplodím, ale zase uplně zpruzelej , pokud to budu schopný naohýbat z hliníku nějak trochu slušně tak by to na mé designové nároky a tvurčí schopnosti docela šlo.

Příloha:
P1170661.JPG
P1170661.JPG
[ 49.86 KiB | Zobrazeno 2209 krát ]



Příloha:
P1170662.JPG
P1170662.JPG
[ 54.09 KiB | Zobrazeno 2209 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 15:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pro pepin " ... co mám světlo na lionku, tam nějaký šváby jsou a sráží to napětí z té lionky na cca 3V ..."
(Prosím tě neber to jako poučování. Nebo hru se slovíčky. Pokud budeš LED napájet proudem, budete oba OK.)
Může to být jak píšeš. Ale jsou i jiné možnosti. Poznat se to dá jen měřením, nebo schematem - typem švába.
1) Ten úplně nejsprávnější případ je, že šváb (IO)(IC angl.) do LED posílá stabilizovaný-konstantní proud,
_a úbytkem tohoto proudu vzniká na(polovodičovém přechodu)LED napětí 3 V.(stabilizátor udržuje stálý proud)
2) Ten podobný, ale ne nejlepší, případ je IO stabilizuje napětí přiváděné na LED.(proud se mění s teplotou LED)
3) IO sráží nějaké (na proudu málo závislé) napětí a to přivádí na LED.
4) napětí-Ucc se na Uled pro LED,často sráží odporem-R. Ucc i R musí být dost velké, aby se proud měnil málo

- Měl jsem v ruce několik svítilen kde funkcí IO byla jen volba režimu VYPNUTO - SVÍTÍ - BLIKÁ - ...
_Tedy IO fungoval jako VYPÍNAČ (s polohami zapnuto a vypnuto) nebo jako PŘERUŠOVAČ.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 21:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
guchar píše:
(Prosím tě neber to jako poučování. Nebo hru se slovíčky. Pokud budeš LED napájet proudem, budete oba OK.)



neblázni, já jsem rád že se mnou máte ještě vubec trpělivost .

dnes dorazil ten stabilizátor a s krabičkou jsem se posunul téměř k finále, nakonec jsem ji udělal trochu jinak---aby se do ní vešla, pokud by ji bylo opravdu třeba nějaké ty vhodnější stabilizační součástky, zatím jsem do ní dal tu štelovatelnou stabilizaci a páč se tam zatím vejde, tak malý ventilátor, sice je tady ten na 12v, ale i na ty 3,1 trochu točí---myslím, že je tam uplně zbytečně, ane nechci jásat předčasně, možná až tam bude i ta druhá ledka, tak se to jeho ofukování hodí.

definitivně jsem se rozhodl jak budu tu ledku--světlo-- napájet,pouze z pohonné 36-40V baterie,žádný další ptákoviny nějakejma 2-3 článkama a podobný hovadiny, spínání světla bude origo spínačem pro světla, stabilizace bude v krabičce hned u ledek a jediný přepínání, mín víc bude vypínačem na tom světle a to tak, že bud bude svítit jedna, nebo obě ledky, jestli při zapnutí obou ledek padne trochu napětí, jenom dobře, teda za předpokladu, že dvě budou opravdu ve výsledku svítit víc, než jedna.

co se neumím rozhodnout, páč vím odhadem prd, bo s tím nemám zkušenosti, ted jsem si koupil na zkoušku z té jejich nabídky k těm ledkám rozptylku

http://www.svitilny.eu/optika-ledil-lxp ... d_197.html

mám ji natočenou, aby svítila jak před kolo, tak i do dálky, do boku svítí užším pruhem, ale naprosto dostačujícím, co si myslím, že když tam budu dávat druhou ledku, měl bych asi spíš vybrat předsádku, co bude už soustředovat světlo víc bodově--víc do dálky, uvažuji tady o tý---

http://www.svitilny.eu/optika-ledil-lxp ... d_194.html

nic méně k té štelovatelné stabilizaci, na jednočlánek zapnout nejde, to má pak na výstupu tak maximálně s plně nebitým článkem sotva ke 3 voltum, tak jsem ji sešteloval zkušebně na 3článku lipol, aby dávala na ledce maximálně 3,1V a když jsem pak místo 3čl zapojil na vstup 5čl lipol, opět bylo na výstupu 3,1V, tak ted opravdu nevím, jestli je opravdu potřeba tu ledku napájet přez něco jiného----jestli bych to neměl řešit až v případě, kdyby pak v reálném provozu opravdu začalo docházet k nějakému poblikávání.

Příloha:
P1170664.JPG
P1170664.JPG
[ 45.46 KiB | Zobrazeno 2147 krát ]



Příloha:
P1170663.JPG
P1170663.JPG
[ 55.06 KiB | Zobrazeno 2147 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ono ti to takhle fungovat bude. Ale jen do okamžiku, kdy se budeš snažit z té ledky dostat max. výkon. Když to neuděláš a pojedeš na 70%, nejspíš se nic nestane.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 22:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
JosefSvejk píše:
Ono ti to takhle fungovat bude. Ale jen do okamžiku, kdy se budeš snažit z té ledky dostat max. výkon. Když to neuděláš a pojedeš na 70%, nejspíš se nic nestane.


a mohu se orientovat pouze tím, že přímo na ledce změřím napětí- volty ?

podle tabulky by mělo být na plný výkon--1500ma tady na té ledce 3,1v

Volty mi ten multimetr měří snad tak nějak, že by to asi tak nějak co naměřím být mohlo, ale vyšší ampéry tím multimetrem přez ty přívodní tkaničky evidentně měřím nesmysl, bo i na tom světle je jasně vidět, že přez multimetr mi při měření ampér ta žárovka svítí mín---mohl bych udělat tlustší kabely---myslíš, že by to mělo smysl a je šance, že bych už měřil co tam opravdu teče ?

je to porevoluční multimetr M 3900 , ampéry má měřit do 20A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2017 5:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pro pepin. Je možné že multimetr M 3900 má na rozsahu 20 A příliš velký úbytek napětí.
Máš WM-010 do 50 A trvale, 100 A krátce. Už si nepamatuji co měl za závadu (v čem šidil? jen napětí?).
Wattmetr SKY RC WM-010 má Ri = pouze 0,001 Ohm Wattmetr SKY RC WM-010
=
Pokud wattmetr používám k měření něčeho kde je méně jak 2S, tak napájím z přídavné baterky 2S LiIon.
Provedení destičkové 6F22 8.4 V (Conrad prodává jako 9 V). Propojení přes kablík patentky - servo konektor.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: ned 05.02.2017 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
tak jsem to zatím udělal pouze na jednu ledku plus ty dvě puvodní světla.

napájení přímo z pohonné baterie přez origo vypínač jednotky se nejspíš konat nebude páč dnes při finálním zapojení vypovědělo službu, bez zátěže je na výstupu na místo 36v 25v, ale jakmile zapnu světlo, napětí padne na 0 a světlo nesvítí.

nějakým skratem to neodešlo, po připojení přímo na baterii to světlo svítilo a měřák mi taky nepípal, že by tam byl něke skrat.

jediný, co v návodu ohledně světla píšou--POZOR NAPĚTÍ 36V POUZE PRO LED SVĚTLA, NIKDY NEPŘIPOJUJTE NIC JINÉHO, DOŠLO BY KE SPÁLENÍ JEDNOTKY--PŘI MONTÁŽI ZAPOJTE DODATEČNOU TAVNOU POJISTKU.

ovšem žádné info, kolik max zátěž a jakou pojistku, technický parametry tam nejsou u světla uvedený žádný---zítra jim cinknu do servisu, co oni na to a jestli mají nějaké vědomosti jakým proudem to jde zatížit---co jsem s níma už kdysi ohledně světel z jejich nabídky probíral, tak ty origo na 36v jsou prý jen bludičky.

tak jsem to napájení překopal na power banku, jak jsem napájel ledky puvodně , abych to mohl vyzkoušet v reálu.

čekal jsem že to bude lepší, ale svítí to dostatečně, po pravdě auta co mě míjeli, tak se mi zdálo, že jim to taky nijak zázračně nesvítí---pro jízdu ve tmě je to rozhodně v pohodě.

Příloha:
P1170666.JPG
P1170666.JPG
[ 71.09 KiB | Zobrazeno 2056 krát ]



Příloha:
P1170667.JPG
P1170667.JPG
[ 58.97 KiB | Zobrazeno 2056 krát ]



PS: z power banky ten odběr změřit umím snad korektně

Příloha:
P1170670.JPG
P1170670.JPG
[ 68.62 KiB | Zobrazeno 2047 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pon 06.02.2017 12:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
tak jsem volal na servis a nejspíš došlo k poškození vlivem přetížení, origo používané přední a zadní osvětlení má prý odběr pouze v desítkách ma s výkonem--být viděn.

není problém to poslat na záruční opravu, ale přijde mi to zbytečné, když je to na výkonnější světlo stejně nepoužitelné.

nakonec jsem tedy zbaběle objednal origo světlo, abych měl na případné další pokusničení alespon něco referenčního s cree ledkou o svitu cca 1000lm

http://www.axit.cz/D145700_Force_svetlo ... e_led.html

bez ohledu na to, že tady tu cree ledku napájím na prasáka, mě to nepřijde, že by se její svit blížil origo 700lm svítilně co má kolega , pouze svítí víc, než dvě ledky, které jsem tam měl puvodně vykuchané z čelovek po 50 ti korunách napájené místo 3čl AA z power banky, sice určitě přetěžované, ale sloužili takto napájené celou lonskou sezonu bez problému.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: pon 06.02.2017 15:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
pepin píše:
nakonec jsem tedy zbaběle objednal origo světlo, abych měl na případné další pokusničení alespon něco referenčního s cree ledkou o svitu cca 1000lm

http://www.axit.cz/D145700_Force_svetlo ... e_led.html


No vidíš. To jsi měl udělat rovnou. Bylo by to levnější než ty pokusy a už dávno by jsi svítil.

Já tak už předpředloni koupil Mactronic SolarStorm X3 - 1600lm a spokojenost. Na třetí stupeň ji ani nezapínám, protože v lese zpětný odraz od větviček oslňuje a na silnici by mne rovnou zabili. Ten světelný tok téměř odpovídá xenonu auta a je doširoka. Všem protijedoucím bych vypálil oči...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz