Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Servotester s obvodem 555
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 18:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, jaký má prosím funkci servotester? Viděl jsem tady, že někteří ho používají i na provoz střídavých elektromotorků. Je to prostě generátor impulsů, nebo jak to nazvat, to chápu. Jak ale prosím pracuje při zapojení serva? Vyrobil jsem si totiž jeden kousek s IO 555 podle netu, ale nějak mi nefunguje, tak se ptám. S elektromotorkem nefunguje vůbec, když zapojím servo, tak to servem jen cukne a nic. Po každém připojení a odpojení serva to jen servem cukne a nic. Speciální měřáky nemám, tak nevím jak ověřit co z toho servotesteru jde. Když tedy připojím k tomu testeru servo, co servo má dělat? No s obvody 555 mám celkově špatné zkušenosti, tak asi zkusím najít něco jiného. Bohužel na netu je schémat pramálo, většinou jen hotové výrobky. Něco jsem ale viděl v časopisech co mám v PC, tak zkusím pohledat.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 18:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tady je základ, tedy popis a grafické znázornění jak vypadá (má vypadat) servosignál (ten "klasický", pro analogová i digitální serva) a jak se mění aby se servo hýbalo a regulátor regulátoroval.
No a ten servotester především vyrábí ty impulzy, dá se měnit jejich šířka a běžně mají servotestery minimálně funkce "neutrál" (1,5ms), "potenciometr" (1,0-2,0ms) a "cyklování" (1,0-2,0ms). Pak ty lepší třeba zobrazují aktuální šířku impulzu, měří proud do serva, napětí napájení a tak podobně.
Produkci impulzů lze ověřit sluchátkem nebo malým repráčkem (přes odpor, raději) zapojeným mezi výstup impulzů a zem napájení. Uslyšíš vrnění o frekvenci stejné jako když se analogovému servu opřeš o páčku. A úplně stejně si můžeš poslechnout výstup z přijímače a porovnat s tím co leze z té 555.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 18:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Že jde z toho servotesteru obdélníkový signál vím. Jaký kmitočet nevím, ale mě se jednalo o to, co má servo dělat po připojení? Jestli má jen cukat, točit se do krajní polohy a tam zůstat, po odpojení napájení se vrátit. Nebo jestli se má otočit na jednu stranu a potom na druhou. Nevím.
Je ale něco špatně, protože mi na to nejede ani ten elektromotorek. Přes RC soupravu jede.
Alespoň jsem si ověřil že mi funguje stařičká Hitec Focus 6. :P

Jo a ten signál ze sluchátka má být prostě jen jakoby ťukání nebo tak něco?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 18:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
pro ovládání různých aplikací serv v modelech mimo RC ovládání, používám toto zapojení jen s předřazeným stabilizátorem s obvodem 7805 pro napájení z 12V
https://static.rcgroups.net/forums/atta ... servo5.gif
vše pracuje asi v 15 aplikacích na různých výstavách či v muzeích naprosto bez problémů a na první zapojení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 18:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
varok píše:
Že jde z toho servotesteru obdélníkový signál vím. Jaký kmitočet nevím, ale mě se jednalo o to, co má servo dělat po připojení? Jestli má jen cukat, točit se do krajní polohy a tam zůstat, po odpojení napájení se vrátit. Nebo jestli se má otočit na jednu stranu a potom na druhou. Nevím....
Jo a ten signál ze sluchátka má být prostě jen jakoby ťukání nebo tak něco?

Servo po připojení má najet na polohu danou aktuální šířkou impulzů. Pokud mají správnou šířku.

Signál ve sluchátkách je (má být) ostré vrčení o frekvenci cca 50Hz. Však poslechni si přijímač a porovnej.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 18:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
ufon13: Něco podobného mám udělané, ale z jiných stránek a byly tam i fotky hotového výrobku. Zapojení vypadá stejné nebo podobné, jen součástky jiné. Tak to zkusím popřehazovat a uvidím. Děkuji


Naposledy upravil varok dne úte 16.01.2018 19:04, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 19:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
jyrry: Aha, takže něco podobného, jako bych dal sluchátko na výstup z trafka 5V střídavých? Když to připojím na ten přijímač, tak taky na výstup signálu a zem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 19:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jinak dnes bastlit servotester je vhodné jen pro zábavu a trochu poučení... Viz třeba ...
A 555 je sice nepřekonatelná ale v mnohém ji už asi 20 roků překonávají i ty nejslabší procesůrky, dělám si servotestery, pardon zdroje servosignálu, dle potřeby a užití, třeba jako časovače, ovladače elektrického nářadí a pod. To bych chtěl vidět s 555-kou :wink:

A ju, na přijímač úplně stejně. Dal bych to pro jistotu přes odpůrek řádu stovek Ohmů.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 19:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jasně, ale už jsem psal v jiném vláknu kdysy. Elektroniku se snažím mít jako koníčka. Kvůli práci a jiným věcem už není moc chuť a čas, ale občas si ještě rád něco ubastlím. Takže vaše první odpověď je správně.
Tak mám to samé zapojení jako dával ufon13, jen jiné hodnoty součástek jak jsem už psal. Kondenzátory jsou stejné hodnoty, ale všechny odpory jsou jiné, tak je zkusím vyměnit. Na výstupu z vývodu 3 mám ale odpor, ten tam musí být? V zapojení od ufona13 není.
Děkuji všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 19:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Odpor být může, má tam ochrannou funkci. Ještě mně napadá velikost těch pulzů, jestli to není příliš velkým odporem, tam by mělo stačit řádově desítky Ohmů.
Ad bastlení - jojo, při tom si člověk osahá spoustu věcí které se pak zúročí (nejen) i v modelařině, provozuji to obojí paralelně od nějakých ... 15-ti roků ... ???

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 19:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ten odpor myslíte který, ten výstupní? V původním zapojení co mám udělané je 1k5, to je moc? Zkusím ho úplně odstanit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 19:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
jojo, i když, tolik by to ovlivnit neměl. Nech ho zatím a rovnou na to připoj sluchátka, jestli bude něco slyšet.

Edit: tím sluchátkem se zjistí jen jestli to kmitá a poslechem servovýstupu přijímače se zhruba porovná frekvence, správná šířka impulzů se tím nezjistí. Vhodný na bastlení je i třeba kapesní osciloskop, bez něj bych ty mé výtvory nezprovoznil.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 19:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Jaké špatné zkušenosti máte s 555? Je to milionkrát ověřená součástka. Zapojení je velmi jednoduché a musí fungovat bez jakéhokoliv "ladění".
Jak připojujete ten motorek? Máte tam regulátor?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 21:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak už jsem na to přišel. Při návrhu DPS se vloudila chybička a ztratila se mi jedna cestička. :oops: Dodatečně jsem to propojil ze strany spojů s tím, že udělám novou a hezčí DPS. Už to funguje jak má. Předtím to s repráčkem nedělalo nic, teď to má takový jakoby bručivý zvuk. Nevím k čemu přirovnat. Po připojení střídavého el. motorku jede od 0 do asi maxima. Po připojení serva ihned zajede do krajní polohy a drží tam. Když potom točím pot. trimrem, tak jede pomalu nazpátek. Tak to má být? Ten přijímač jsem nezkoušel.

Kreyson: Nevím, prostě to všichni vychvalují, ale spoustu zapojení mi s tím nejelo. Možná jsem někde dělal chybu, ale už to neřeším. Servotester už funguje, tak jsem šťastný. Ano, motorek připojuji přes regulátor. Ten dám napájení + a -. Malý 3pinový konektor co se strká do přijímače dám do testeru.

Všem moc děkuji za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servotester
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 21:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Prima :-)

varok píše:
... Po připojení serva ihned zajede do krajní polohy a drží tam. Když potom točím pot. trimrem, tak jede pomalu nazpátek. ...

Servo by mělo sledovat pohyb trimru, stejně jako když točíš potenciometrem na vysílači.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz