Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 11:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Pravidla jsou pravidla, jen výstup je invertovaný. V každém případě - horší řešení být asi nemůže :D. Spotřeba bude přímo strašná a naprosto zbytečná.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 11:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@ellet Odpory v kolektorech KO dá desítky kOhm = proud mA Žrát bude jedna svítící LED 20mA Nebo se pletu?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 12:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
guchar píše:
@ellet Odpory v kolektorech KO dá desítky kOhm = proud mA Žrát bude jedna svítící LED 20mA Nebo se pletu?
Nepleteš, ale co nesvítící LED, tranzistor musí být sepnutý. Aby dioda nesvítila, musí být proud tranzistorem větší než proud diodou, to celé 2x + proud svítící diodou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 12:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Guchar: Nevadí. To vaše zapojení jsem kdysy dělal, ale to mi nezáleželo na rychlosti blikání LED diod,měl jsem to jen tak pro zábavu. Ale jak už bylo psáno, vždy svítí 2 LED a jedna je zhasnutá. To mi na semafor nepůjde.
Ty tranzistory KF509 jsem dal z důvodu vyššího proudu a chtěl jsem potom dát místo LED diod malé žárovky. Nic jiného v tom není. Ta vaše odpověď je na mě trošku odborná. Arduino nechci. Ty odpory 10kOhm myslíte ty v bázích tranzistorů? A ty další by jste dal prosím jakou hodnotu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 15:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
ellet píše:
Nepleteš, ale co nesvítící LED, tranzistor musí být sepnutý. Aby dioda nesvítila, musí být proud tranzistorem větší než proud diodou, to celé 2x + proud svítící diodou.


V kolektorech Klopných Obvodů ŽÁDNÉ LED nejsou. V kolektorech oddělovacích zesilovačů
je jen jedna svítící LED, sepnuta tranzistorem z plus přes odpor k mínus, zbyle dvě LED nesepnuty.
Oddělovací zesilovače NEVYPÍNAJÍ LED jejich zkratováním anoda-katoda. Jako původní schema.
Spínají LED v kolektorech klasicky, vedou otevřeným Qz zesilovače, na pozici zavřený Qko (klopný obvod).


@varok Můj slovní popis byl na draka (Schemata mi nejdou)Vyjděme z obrázku symetrického multivibrátoru
Q1, Q2 BC547 - v kolektorech 470R a LED, do bází časovací odpory 39k, časovací kondenzátory 10 mikroF.

470R nahradím třeba 4k7, místo LED zkrat, časovací R+C 39k a 10 mikroF zůstanou tím pádem stejný kmitočet
K ověření oddělovacího zesilovače stačí jedna LED a jeden KF509, Emitor KF509 na zem=mínus
V kolektoru KF509 LED anoda na plus, katoda na 470R, druhý konec 470R na kolektor KF509

Chybí přivést řídící proud do báze KF509 to obstará odpor 10k z bodu spoj 470R a kolektor BC547
Ta LED bude svítit když BC547 je zavřený a přes 4k7 + 10k teče proud do báze KF509
Nebude svítit když BC547 se otevře a na kolektoru bude napětí blízké nule (saturační napětí)
10 mikroF nahradíš 100 mikroF 10x pomaleji, 470 mikroF 50x pomaleji, to by už měla jít měřit U multimetrem
A zejména s 10 mikroF (i 100 mikroF) jdou zvětšovat (v jistých mezích) i časovací odpory R 39k ved. do bází
Pak už to jen 3x totéž uděláš na SEMAFORU. Zkus si to podle popisu nakreslit.

EDIT aby svítily dvě LED a ne jedna
místo KF509 se užijí komplementární PNP KF517 emitor na plus z kolektoru přes odpor a LED na mínus
PNP
O O O
O O O
O O O
O O O
...


Naposledy upravil guchar dne pát 17.01.2020 9:18, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
@guchar - Já o koze, ty o voze. Vyjadřoval jsem se k zapojení, který dal varok a to funguje jak píšu (i když je to jen malým písmem). Schéma o čem píšeš, tady ani nevidím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 17:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
ellet píše:
@guchar - Já o koze, ty o voze. Vyjadřoval jsem se k zapojení, který dal varok a to funguje jak píšu (i když je to jen malým písmem). Schéma o čem píšeš, tady ani nevidím.

Protože tam není, tak popisuji jak zapojit. Asi mne nakonec donutíš to namalovat Pokud to někdo nedá dřív


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 18:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
guchar: Nevím jestli stále píšete o tom zapojení co jsem dával na začátku ze stránek jvelektronika.cz.
Kondenzátory mám tedy dát jen 10mikroF, odpory co jdou z kolektorů mám dát 470 Ohm, ty v bázích tranzistorů 39kOhm? Nebo jste zapojení ještě zvětšil o další tranzistory a odpory? Obrázek zapojení by mi asi pomohl více. Zkusím to tedy zapojit jak jste psal.
Ty opačné tranzistory PNP mám zapojit v případě, že dám LED diody nahoru do kolektorů, jako jste dával zapojení kde původně svítí současně 2 LED diody a jedna je zhasnutá? Tím že dám opačné tranzistory, tak se obrátí i smysl a bude svítit vždy jen jedna LED a dvě svítit nebudou?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 19:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jsem si to ještě jednou přečetl a už to chápu. Píšete o zapojení co jste dával a myslím i daRůžička, kde svítí vždy 2 LED diody a jedna nesvítí. Jako odpory v bázích trazistorů 39kOhm, kondenzátor10mikroF. Odpory v kolektorech tranzistorů 4k7. LED diody ale nezapojím a místo nich zapojit bázi dalšího tranzistoru. LED diodu zapojit do kolektoru tohoto tranzistoru a druhý vývod na plus baterie. Emitor spojit s mínus polem baterie. Pochopil jsem to správně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 19:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
varok píše:
LED diodu zapojit do kolektoru tohoto tranzistoru a druhý vývod na plus baterie. Emitor spojit s mínus polem baterie. Pochopil jsem to správně?


NO, v tom případě Ti LED zasvítí jen jednou a to velmi krátce.

Musí tam být v sérii odpor, jinak je to pro dostatečně vysoké napájecí napětí vlastně zkrat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 20:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak podle popisu jsem to tak pochopil

Ale už jsem zkusil to stávající zapojení předělat podle hodnot co dal Guchar a už to docela funguje. Odpory v bázích tranzistorů jsem dal 33kOhm, 39 nemám. Kondenzátory jsem nechal zatím 100mikroF a odpory v kolektorech mám 4k7. A už to funguje. Zatím tam je frekvence trošičku menší než na videu co jsem dal na začátku odkaz. To by mi stačilo na tu prostřední žlutou. Kdybych chtěl ještě větší impulz pro červenou a zelenou, stačí vyměnit jen kondenzátory za vyšší kapacitu, nebo musím opět vyměnit i odpory?
Ale i když má autor v původním zapojení kondenzátory 220mikroF, odpory v bázích tranzistorů 3k3 a v kolektorech jen 360R, tak nevím jak mu to takhle funguje, když já jsem musel ty odpory 360R nahradit hodnotou 4k7 jak radil Guchar. To je jedno, už mi to nějak funguje. Už jen prodloužit dobu bliknutí a paráda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 21:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak už se konečně povedlo. První a poslední LED dioda svítí zhruba 7 vteřin, prostřední asi 1 vteřinu. Bohužel tady neumím vkládat videa, tak jsem to dal na ulož to. https://uloz.to/file/h4t4NsmvOtOp/vid-2 ... 204602-3gp
Odpory jsem zkusil nechat jak jsou, kondenzátory jsem dal první a poslední 1000mikroF a prostřední 220mikroF. Uvidím jestli bude stačit kolegovi těch zhruba 7 vteřin, nebo kdyžtak bych musel dát větší kondenzátory.
Takže všem moc děkuji, hlavně panu Gucharovi za natrknutí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: pát 17.01.2020 1:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Dobu svícení každého KOi = Qi =BC547 můžeš v jistém rozsahu ovládat Ri a Ci ty co jdou do bází
Intenzitu svitu LED řídí velikost kolektorového odporu u LEDi v oddělovacím zesilovači Qozi = KF509
_ Max. proud LED uvádí katalog, pro tento proud má LED svítivost (dle typu ) uvedenou v katalogu
Větší odpor menší proud, menší jas - není problém. Mírně větší proud - větší oteplení - míně kratší životnost
Brutálně velký proud - téměř zkrat - polovodičový přechod v LED se v mžiku přepálí (asi tak jako pojistka)

Vodivosti tranzistorů oddělovacího zesilovače (jedna LED) je pro Qozi typ NPN=KF509 (KO jsou též NPN=BC547)
NPN
O O O
O O O
O O O

PNP
O O O
O O O
O O O

@varok: "zhruba 7 vteřin, nebo když tak bych musel dát větší kondenzátory", u tohoto zapojení
(větší Rkol_i v kolektorech Qkoi = BC547) můžeš zkusit (pro delší dobu) i větší časovací Ri, ten z plus do báze


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: pát 17.01.2020 12:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dnes jsem to vzal do práce ukázat kolegovi a prý mu bude zatím stačit i těch 7 vteřin. Tak ještě jednou děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doba bliknutí blikače
PříspěvekNapsal: pát 17.01.2020 17:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
(1č) 33k / 1000 mikroF, (2ž) 33k / 220 mikroF, (3z)33k / 1000 mikroF
Nic za to nedáš 33k na místě Rč a Rz můžeš (podle bety tranzistorů) zkusit zvedat až k cca 100 k = cca 20 sek


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz