Switch to full style
Všechno ostatní o modelářské i jiné elektronice.
Odeslat odpověď

Re: 3S lipo do stálých 9V

čtv 18.06.2020 17:34

Drobný dotaz - jaký má to rádio maximální odběr? Ptám se proto, že pokud ne mnoho, tak je tu taky možnost to řešit úplně opačně, totiž jen jednočlánek LiION (případně dva paralelně) a za to měnič Step-Up... Výhoda je, že jednočlánek se dá krásně nabíjet triviálním modulem z USB kabelu, což je pro použití mimo modelařinu příjemné, nevýhoda je ale samozřejmě v tom, že při up měniči je problém s většími proudy. Ale pokud by to rádio reálně bralo třeba 200mA, tak to by problém být nemusel.

Re: 3S lipo do stálých 9V

čtv 18.06.2020 20:05

Proudový odběr jsem zatím neměřil. Pokud dc-dc měniče mohou rušit, pak se asi vydám jinou cestou. Možná tam narvu nimh, uvidíme.
Prozatím díky za tipy

Re: 3S lipo do stálých 9V

sob 20.06.2020 14:51

Ahoj,
Je dobré se podrbat pravou rukou za pravým uchem, než se drbat levou nohou za pravým uchem. Na stránkách zajic.cz je v odkazu baterie nabíjení - odpojovač zátěže. Je nastaven na dvě Lipolky a vypínací napětí na článek cca 2,75V ale je možné ho nastavit i jinak vyběrem Zd diody třeba na 3,2 V. Pokud to odpojí Lipolku nebo Liionku v rozmezí 2,5 až 3,1 V je vše v pořádku. Mám to takhle udělané v rádiu Avanti už asi 15 let a funguje to k plné spokojenosti kromě odpojovače tam mám ještě nabíječku na dva články a občas to hodim do sítě, aby se to nabylo. Tu Zajícovu nabíječku živím 12 V z malého stabilizovaného síťového zdroje.
Když trochu počítám tak 6 suchých článků tj. 9V po několika hodinách poklesne na 1,3 V na článek t.j. 7,8 V a s tímto napětím radio bude spolehlivě fungovat, takže napětí kolem 8 V ((2x Li-Pol) je více než dostatečné. Dále každá elektronika je nastavená tak, že používá vnitřní stabilizaci napětí, které je vždy ještě nižší než nejnižší provozní napětí zdrojů. Další výhodou Lionek je tvrdost napětí a vezmeme-li v potaz malé proudové zatížení, které bývalo typické pro konstrukce na suché baterie, je používání lionek skoro věčné. Více se o tom snad již nedá napsat.

Re: 3S lipo do stálých 9V

čtv 25.06.2020 18:24

Ahoj vsem,
Nakonec jsem to vyresil dle vasich rad. Tedy 2s lipo naprimo. Ten odber je opravdu asi jen do tech 200mA.
Diky a cus
Odeslat odpověď