Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2023 15:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Narazil jsem na LED pásky s WS2815 (a pod) "LED", alias nastavím RGB každé LED zvlášť na libovolnou barvu. Něčím takovým vybavit "noční" osvětlení letadla? A ještě dynamicky měnit? :-D


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2023 18:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
Narazil jsem na LED pásky s WS2815 (a pod) "LED" RGB ...
Na jednom modelu nevím. Nějak mne to neoslovuje. Proud 10 mA, svítivost od 300 do 2500 mcd podle barvy DATASHEET WS2815B Intelligent control LED integrated light source Levně jeden kus na Dratek (15,-) a kruh 8 ks Pajenicko (49,- cca 6Kč/kus) Pokud tam budu objednávat, tak snad pár kousků na hraní RGB LED modul WS2811 /-/ RGB LED modul s 8 x WS2812

Edit 02 Ale kdybych měl synchronizované (počítačem řízené) hejno (roj - swarm [EN] ) dronů, které by létaly (China Fireworks) ohňostroj bez střelného prachu. Jakousi Air Revue Show, tak to by na noční obloze byla podívaná. Nevím proč, u mne zvuk jde jen po přechodu přímo na youtube odkaz.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2023 7:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Na hejno mám málo strojů. :) Pásek jsem objednal z Ali, 5m 30 LED/m za asi 200Kč - tedy ~150 LED na pásku a zkusil jsem verzi 5V i 12V.
A když bude kousek toho pásku v křídlech tak by se mohlo zkusit i "psát" po obloze, blinkr ala nové Audi, prostě kravinky...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2023 13:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
Na hejno mám málo strojů. :) Pásek jsem objednal z Ali, 5m 30 LED/m za asi 200Kč - tedy ~150 LED na pásku a zkusil jsem verzi 5V i 12V.
A když bude kousek toho pásku v křídlech tak by se mohlo zkusit i "psát" po obloze, blinkr ala nové Audi, prostě kravinky...
Jasně. Škoda, že přímo na obloze nejde zapínat/vypínat (prodloužit) doba dosvitu, jako na obrazovkách volbou luminoforu. Pro vytváření světelných stop. Snad jen úprava přes nějakou aplikaci VideoShopu (obdoba PhotoShopu). Možná by to šlo ošidit setrvačností oka (a způsobem vnímání světla přes několik vrstev Nerve-Ware v částech naší nervové soustavy) Sem-Tam cukavým pohybem dronu nebo heliny. ("Smysly jednoduše fungují jako posel konkrétního podnětu, který je vidět (reakce sítnice na fotony). Mozek je místem, kde jsou skutečně vnímány vnější podněty.")


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2023 22:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
No, když ten pásek bude na křídle letadla, tak rychlými změnami by něco takového, jako "kreslení" jít mohlo. Jak je budu mít v ruce, vyzkouším.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.05.2023 12:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Pokud si s LED páskama budete hrát, tak ovládat něčím, co má logické výstupy kolem 5V (Atmely). STM-ko (BluePill), co teď hojně používám má logiku 3,3V a s LED páskama se moc nekamarádí (občas se chytne, ale většinou ne).

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.05.2023 14:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@prikrylm Pokud procesor napájíš z 1S přes spínaný stabilizátor 3.3 V tak na jeho výstupy bych dal převodníky úrovní (stačí tranzistor (Open Collector) nebo optočlen) a pásky bych napájel přes vhodný Step Up měnič ze stejné Li-Ion. Nebo bych dal 1. 1S Li- na procesor a 2. (více)S Li- na LED pásek. Typu Open Collector byly (tuším) zde některé dříve uvedené spínací IO (CMOS?) hradla?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 12:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
LED pásky napájím 12V :) ale STM32F103 má 3,3V logiku. Dá se přidat 5V + prakticky libovolný HCT obvod, který z toho 3,3V vyrobí 5V logiku, ale je to zbytečně součástka navíc, když můžu (z velké hromady nepořádku) použít Atmely, co tu logiku už mají 5V.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 13:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
LED pásky napájím 12V ... , dá se přidat libovolný HCT, ale je to zbytečně součástka navíc, ...
No já jsem takový ten případ, že když bych si koupil trus, tak nebude smrdět. Takže tam kde není nějaký extra důvod (rozměry +/nebo váha), tak mezi napájení 12V a řídící logiku 3.3 nebo 5.0 V mám tendenci nacpat oddělovací optočleny. Mám pak (spolu s dalšími zásadami dobré praxe) pocit, že nic víc už nešlo učinit. A i když ani tak průšvihy nelze nikdy zcela vyloučit, tak pak už je to jen: Vis major. Optočleny
O detailech řešení např. s HCT (AHCT) obvody pojednává Logic Level Shifters for Driving LED Strips


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 22:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Na optočleny jsem líný, ale kdyby byl rovnou s tím "Level Shifterem", tak by ani optočlen nemusel být marný.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 22:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A nejde ten výstup nastavit jako otevřený kolektor a pověsit ho odporem vejš na 5V, že by to negoval a zvyšoval tím úroveň?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 06.05.2023 11:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Řešení je spousta. I otevřený kolektor s odporem. Akorát sáhnout po jiné desce mi pořád vychází jednodušší. Zvlášť když ji mám. Už jsem otestoval LED pásek (5V i 12V verzi*) s Leonardem a všechno funguje jak má. Navíc Leonardo se dá napájet 12V, BluePill ne.
---
* tyhle dvě verze mají odlišné pořadí kódování barev. Pak je jasné, proč je v initu objektu parametr s pořadím barev - knihovny existují (Adafruit_NeoPixel), tak jsem se ani nesnažil něco napsat.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.06.2023 21:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ještě tu nikdo nenapsal, že ty "programovatelné" barevné LED pásky (a matrixy) mají přímou podporu snad všech kopteřích desek s BetaFlightem (starší NAZA32, co jsem našel v mé "bordelkrabičce" jich umí 32). Asi se nebude dát přes BetaFlight desku "malovat", ale svítí, blikají, indikují stav baterek, směr, režim letu a mnoho dalších. Ještě jsem do nastavení LED úplně nepronikl.

Takže i na letadlo stačí pořídit za pár stovek nějakou starší BetaFlight desku, strčit do ní s.bus a LED pásku a vyblbnout se v nastavení toho, co která jednotlivá LED má dělat.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 02.12.2023 22:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3760
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
(Dopíšu si ovládání pásků do svého světelného "BluePill" nesmyslu.)

5V pásky s 3,3V logikou problém nemají 12V pásky jo. Aspoň ty, co mám.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz