Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2036 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 132, 133, 134, 135, 136  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2020 0:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Před sobotou jsem chtěl dnes trochu donastavit vrtulku ale bez úspěchu. Zkrácení závitu táhla jsem vzdal, je tam sotva 4 mm závitu a to je dost málo, možná už tam kdysi k nějakému zakrácení došlo protože většinou bývá delší. Zbývá jedině řešit to na opačném konci až půjde mechanika někdy ven z trupu. Každopádně pirueta v normálu se lehce zpomalila.

Baterky nabité na nastavování jsem vylítal a víceméně náhodou zjistil že chování modrého Hughese je opravdu dost zvláštní. Už dřív jsem měl podezření na těžiště vzadu, to se nepotvrdilo. Každopádně je něco špatně. Když heli letí dopředu na střední nebo nižší rychlosti, kolektiv je na udržení výšky a nezasahuje se do výškovky, začne sama zpomalovat, zaklánět se a stoupat. Postupně se zastaví, záklon se zvyšuje a začne couvat. Nezkoušel jsem co bude následovat, víceméně je jasné že zrychlí vzad, vrtulka to neutáhne a přetočí se. Čím letím pomaleji, tím víc musím potlačovat výškovku.

To těžiště musím znova zkontrolovat, vůbec se mi to nepozdává. Model je ale dost velký a těžký na to aby se přetočil ve vzduchu klasicky na bok a vyzkoušelo se kam padá předek nebo zadek. Jestli se to dá trochu udělat s dvoulistem tak s pětilistem ne. Pokud ale držím heli pod kloboukem, je trup pěkně v rovině a čumák směřuje lehce dolů -vypadá to skoro ideálně. Přitom ve vzduchu a při visení je heli na první pohled znatelně zakloněná což nechápu. A taky je nakloněná lehce doprava. Deska cykliky je samozřejmě v rovině.

Zkoušel jsem jak je vyladěný střed vrtulky na druhém Hughesovi a k mému překvapení se žádná pirueta nekonala, je to asi přesně. Paradoxně právě tahle heli s VBarem se při startu na zemi pootáčí zadkem 15 stupňů doprava a předpokládal jsem že bude střed špatně :-).

Jsem zvědavý na tu sobotu, zatím se žádné zlepšení prvních odhadů nekoná, právě naopak. No nic, dřív jak v pátek to stejně jasné nebude.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 02.09.2020 0:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Na srazu maket bylo vidět že problém s vrtulkou tam je, naštěstí není tak zásadní aby to devalvovalo letový projev nějak zásadně. Na plné přidání se pirueta celkem pravidelně dostaví, musí se s tím prostě počítat. Vrtulky se dál nedostane, bez změny otáček ( nereálné ) a velikosti ( problém ) se žádné další řešení nenabízí.

Spíš mě nahlodává varianta přehodit řídící jednotky, jestli by si náhodou s pětilistem neporadil VBar líp než Demon. Jisté to není, původ problémů bude z 80% v mechanickém řešení a listech ale jistotu téhle vize nemám.

Na výměnu mechanik v trupech určitě dojde, zřejmě to nebude už letos. Množství práce koncem roku vždy narůstá, lítat se dostanu stále míň a musím být rad za těch 178 startů co letos vyšly, na obvyklých 200 to myslím dotáhnu.

Největší díl nácviku lítání musím napřít na bambi vak "na suchu" kde jsem z toho byl na srazu pěkně otrávený. Tři týdny pauzy lítání s bambi vakem přičemž jsem měl i tak možná 2-4 úspěšné pokusy, tentokrát s dvanácti pokusů vyšly dva. Kmitání mezi foťákem, kamerou a lítáním nebylo nic moc a nervozita byla taky úplně zbytečná. Takže místo radosti z nové věci jsem jel domů pěkně otrávený, nad fotkama a videi z akce to ale rychle zmizelo.

Ovládání bambi vaku musím přenastavit, při výkyvech jimž se nedá na 100% předejít se postupně upouští dost velké množství vody a na samotné řízené vypuštění tam zbude zlomek takže divák ani nerozliší co bylo a nebylo chtěné resp. to vypadá že se to vypouští po částech vždy když je vak směrem kupředu. Přitom stačilo posunout ovládací osku směrem dolů což se doma hned potvrdilo. No nic, příště to určitě bude lepší. Taky to chce lítat mnohem pomaleji bez počáteční snahy udělat na baterce co nejvíc pokusů. je to velmi jednoduché nicméně se na to musí myslet a soustředit, to mi jaksi většinou nesepne :-).

Padák bude zcela jistě vylepšený o nějakou další variantu a kvalitnější provedení, v podstatě to je celkem efektní záležitost pokud se to dotáhne. Stávající provizorium sestavené do hodiny nemá nic společného s maketovou velikostí :-). Plastový pajdulák má v sobě olovo aby to táhlo dolů. V Bambousku letěl jednou pod žlutým Hughesem vertikálně nahoru, dopad 150-200 metrů do louky, podruhé pod modrým Hughesem jsem se trefil s odhadem větru mnohem líp ale dost jsem si koledoval. V první fázi jsem letěl rychle směrem proti větru a tuším nejenom pkotatko mě varoval že si koleduju až mi vrtulka trefí vlečnou šňůru od padáku,,,,,

dvě videa jsou z prvních startů za PrahouNávod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.czNávod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Přílohy:
IMG_0032 (2).jpg
IMG_0032 (2).jpg
[ 94.83 KiB | Zobrazeno 742 krát ]

IMG_0033 (2).jpg
IMG_0033 (2).jpg
[ 135.47 KiB | Zobrazeno 742 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 06.09.2020 22:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Dnes konečně víc startů - 3x 450, 2x 550 a 6x Hughes. Zkoušel jsem přidat zátěž na předek a vypadá to jednoznačně líp viz videa. Rovnou jsem posunul baterku co nejvíc kupředu na mezidesce což vyžadovalo doplnit jeden pásek 3M plastového zipu a nad baterku pod plastový kryt s LIFE 2S na světla vložil plastový sáček s 250 gramy olova. Možná dám ještě víc ale bude se to zkoušet. Na finále se pak vyrobí kovový "L" profil s pevnou zátěží, zbytek rozdílu půjde za baterkama které se lehce liší na váze. 825 gramů Gens Ace 5100mAh 35C a 770 gramů Dinogy Sport 5000mAh 30C.

Zastavování a samovolné couvání zmizelo, potlačovat výškovku a neustále rozbíhat model už nemusím. Teď se to řídí o dost líp.

Na bambi vak padly opět čtyři 5L kanystry a 12 startů, dvě zvrhnutí ale úspěšnost vypouštění pěkně narostla jak nebylo obecenstvo a nervozita :-). Na poslední vak mě napadlo se na něco strefit a tak to odskákalo lehce auto :-).

U 450 musím přenastavit rádio aby byly spínače úplně stejně jako na Hughesech a 550.

Bezva den.Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.czNávod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.czNávod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.09.2020 15:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Poslední dny jsem si víc zalítal a za letošek mám splněno 200 startů, dnes 201 a ještě určitě něco bude. S 550 jubilejních 1500, se 450 mi chybí tři do 600 a Hughesy taky "zaokrouhlím".

Včera jsem plánoval rybník s oběma ale skončilo to jinak. Voda šíleně špinavá, skoro nechápu kde se to tam vzalo a ani bych tam nevlezl, bambi vak by taky nedopadl pěkně :-). Tak jsem jel jinam. Cestou jsem se zastavil na Sobínce kde lítal jeden člověk s Goblinem 280. Počkal jsem až skončí abych ho neomezoval a jako bývalý víceletý člen jsem si dovolil tam vylítat čtyři baterky. Poslední přistání až ve 20:01 za tmy, další start už by byl spíš riskantní než pohodový a hlavně jsem neměl měřák na kontrolu LiFe baterky světel. Případné selhání by se mohlo šeredně vymstít protože už bych siluetu neviděl jednoznačně kdežto s polohovýma světlama je to dobře čitelné.

Na rybník došlo dnes, tentokrát nádrž ve starých Řepích. Bohužel horko, koupači a opalovači, k tomu průběžně pejsci od dvou do osmi kousků :-). Navíc poryvy větru takže jsem nakonec modrého Hughese proti plánu vůbec nevyndal a tři starty se žlutým završily stovku tenhle rok. Modrý někdy příště, spíš dopoledne a za menšího větru. K dokonání štístka jsem si nehlídal opakovaně kameru, druhý ze tří startů jsem nenahrával, až tu následnou pauzu a další pauzy. Povídání s obecenstvem, přípravu na start, k ničemu. Mám naštěstí jedno - to první nervózní video, než jsem si po dlouhé době zvykal na vodu. Z téhle lokace je vlastně úplně první. Další starty byly o něco lepší, bez tahání vaku po hladině nebo překotného zdvihu a jak odešel pán z hranolové výpustě, svrhával jsem vodu tam což se překvapivě celkem vedlo. Chtěl jsem to vypouštět na cestu podél nádrže ale chodili tam občas lidé a stromy těsně vedle nejsou nic moc ideálního.

Budu hledat ještě jiná místa kde by byl větší klid i za cenu dojíždění. Na SZ a JZ od Prahy ale nic moc není, když už tak ve vesnici nebo na okraji což není ono.Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2020 15:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Po roce a něco bohužel další pád, jak jinak než vlastním přičiněním. Postupně sem dám pár fotek a detailů, to hlavní je že i přes hrozivý průběh to půjde s několika šrámy na památku opravit a model není k sešrotování.

Počasí už toho letos moc nenabídne a tak i když to bylo po ránu proti slunci, do Řep jsem vyrazil. První dva starty se žlutým Hughese ala předchozí vložené video jsem si asi poprvé užil, nabírání vody je bezva při nepatrném pohybu vpřed rychlejší. Namlsán, šel jsem pro druhý stroj. Preventivně dva snímky které byly bohužel posledními v neporušeném stavu. Skoro nikde nikdo, jediná paní s čivavou odcházela se slovy že je to krásné letadlo a že by asi uvezlo jejího pejska :-).

Připravil jsem se na start, zkontroloval ovládání, vypnul pátrací reflektor a NF3E přepnul do dvoupolohového módu kdy svítí pozičky trvale a přistávací reflektor je odpojený. Poslední kontrola okolí, procházející pán s vlčákem k nádrži nezabočil takže nahoru. Úplně jsem vypadl z role a zapomněl že pětilist za prvé po zvednutí ze země letí hodně doleva a musí se kontrovat křidélkama i za cenu nepěkného náklonu. Jenomže další úkol je uzamčení vaku posunutím háku dolů jakmile se heli nadzvedne, měl jsem se na to vykašlat neb to jde i později. Než jsem se nadál, Hughes tradá směr strom a protože jsem nešel rychle nahoru, bylo jasné že může být kolize. Expa ideální na vodu opět ukrojila další zlomky vteřin než jsem šel do záklonu naplno a protože jsem do toho nechtěl jít do extrému, říkal jsem si že pár lístků heli snad neuškodí. Uškodilo, zřejmě i nějaká slabší větev protože heli přestala reagovat předvídatelně. Napřed jsem to typoval na vrtulku, nicméně žádná pirueta a heli letěla bokem nade mnou asi v pěti šesti metrech nazad kde dopadla. Bokem, překulila se pžes klobou a s ječením ohoblovaných převodů hlavního kola byl konec. Hlavní listy zničené, vrtulka kupodivu naprosto netknutá. Odešel převod v předním domku a hlavní hnací kolo, vyskočilo jedno táhlo mezi DC a jedním unašečem, druhé táhlo částečně venku. Pád udělal svoje, levá strana zničené nohy ( vylomená resp. vytržená ), ulomená část vodorovného stabilizátoru, poškozený pátrací reflektor, prasklina podél reflektoru v čirém krytu. Na to jaká to byla rána je to ještě zázrak, asi v tom hrál roli čtyřlístek co jsem našel doma v trupu.

Pád je mi trochu záhadou nicméně nejspíš na to nepřijde a v podstatě je to už jedno. Měl jsem startovat jako dřív, na louce za zády, jít přes stromy vrchem a pak dolů. A ještě líp to odložit až bude v tomhle trupu dvoulist.....

Největší gól je že jsem na tu vodu vlastně ani nedoletěl.Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Přílohy:
IMG_0001.jpg
IMG_0001.jpg
[ 183.46 KiB | Zobrazeno 274 krát ]

IMG_0003.jpg
IMG_0003.jpg
[ 212.62 KiB | Zobrazeno 274 krát ]

IMG_0004.jpg
IMG_0004.jpg
[ 95.95 KiB | Zobrazeno 274 krát ]

IMG_0005.jpg
IMG_0005.jpg
[ 57.34 KiB | Zobrazeno 274 krát ]

IMG_0007.jpg
IMG_0007.jpg
[ 67.25 KiB | Zobrazeno 274 krát ]

IMG_0008.jpg
IMG_0008.jpg
[ 96.57 KiB | Zobrazeno 274 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2020 17:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1837
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Smůla. Byl bych rád že tě to neposekalo.Teda na tomhle místě bych nelítal ani za nic. Stromy,cesta.... Na můj vkus kombinuješ moc věcí najednou a nedá se to vše uhlídat a zapamatovat. Mám to přesně naopak,vše co nejjednoduší a na všech heli stejné ale došlo i na mě. Sniper na molekuly.Stavím raději od nuly.Z visu v invertu 2m nad zemí šel do země.Až to sesumíruju napíšu možná do sniper tématu.Nejhorší je že nevím proč.K tomu jsem nedávno zapojil do zkratu dvakrát 6s.Jednu doma na posteli.Ruku jsem měl jako čert,propálená deka.... :evil: .Já letos čtyřlístek neměl.

Kdybys objednával na 550 dej vědět.V čr už se nedá sehnat nic.

PS. Chtěl jsem ještě něco psát ale místo na "náhled" jsem kliknul na "odeslat". Ještě že jsem neměl v ruce vysilač a roztočenou heli. Asi stáří :wink:

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2020 18:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Roky člověk nezastaví a je fakt že se ty minelky dostavují stále častěji. Není jich moc jenomže jaksi člověk vymýšlí náročnější věci, je to přesně jak píšeš, něco se neuhlídá. Zatím nemám místo kde by byla volná voda bez stromů a na Lipno jsem se letos nedostal. Dneska byl den blbec, občas přichází. Nechtělo se mi překopat program s heli na závěr protože hrozilo rozfoukání ( nepřišlo ) a déšť ( do teď ani kapka ). Jel jsem tam asi před hodinou hledat drobné trosky a díly reflektoru, něco stále chybí ale mám lemy podvozkových nohou takže to můžu pojmout víc restaurátorsky a tam si vím rady. Nově se stříkne jenom přední levá noha, ta se musí vyměnit protože z vidlice chybí levá část a tomu nevěřím.

Trochu mi vrtá hlavou co to rozhodilo když je vrtulka cajk. Ten stromek je dub, byly ošlehnuté pouze tři větvičky a useknutý průměr 4-5mm což není žádná velká síla. Při těch otáčkách a úzkých listech asi stačí málo. Kam odletěly dva červené konce nevím, nenašel jsem je a vlastně taky proč. Při rozborce byl vysmeknutý kloubek od kompenzátoru a páka levého serva vepředu je rozštípnutá. Myslím že se to stalo až při pádu, být to ve stromu vypadalo by to jinak. No nic, bude to klasika. Převody ( hlavní hnací kolo 112T a převody přední domek + ta servo páka ) všechno ostatní je v pořádku. Teď si nevybavuju odkud byly servopáky a jestli jednu rezervní mám, pokud bych cokoliv objednával z venku dám vědět. Ty převody snad v Plzni ještě seženu, když ne tak to propojíme. Listy jsem měl jako poslední od Hořejšího, upozornil mě na ně švíco. Tentokrát už budou nejspíš ze zahraničí, pochybuji že by je sem dovezli.

Na to jaká to byla rána jsem měl opravdu kliku, to ještě docením časem. Kolega psal že to taky mohlo letět opačně a zmizet ve vodě nebo mě to mohlo trefit. A klidně mohlo být komplet po trupu. Nechápu proč jsem Hughese nepostavil těsně za cestu, nikde nikdo. Cesta je drobný štěrk, tam se mi nechtělo.

Škoda že jsem si nevzpomněl na ty Klecany kde jsme se mohli potkat, teď mě to mrzí dvojnásob ale příští rok Hughese určitě uvidíš. Sice už bude mít nějaké ty šrámy a patinu ale věřím že ve vzduchu to vidět nebude.

Držím Ti palce s opravou Snipera ! Málokdy je to tak jasné že člověk ví proč skončil na zemi. Já měl dnes vlastně v Hughesovi Jlog2 a můžu se podívat ale moc toho tam asi vidět nebude a už vůbec ne důvod pádu, v tom jede nejspíš mechanika. Budou tam otáčky, proudy a odběry, nic víc. Ještě je varianta že by to způsobil ten bambi vak jako přítěž nebo aerodynamicky ale prázdný váží půl kila, to je zlomek toho s čím si heli poradí. Byly tam nejvyšší otáčky.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2020 22:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1129
Bydliště: Praha
Ahoj pánové,
to jsou těžký chvíle modeláře... držím palce, ať se opravy povedou :)
P.

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.09.2020 22:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Dělám si seznámek všech poškození abych si naplánoval s čím a kdy začít. Není toho zrovna málo ale až na pár drobností je to řešitelné. Aktuálně mě štve že budu mít celou zima na poličce to torzo místo "fully ready" modelu.

To video jsem si ještě párkrát pustil, ne že bych přišel na to co způsobilo pád ale vybavil jsem si ten začátek. Jak se Hughes šoupnul rychle doleva, snažil jsem se zahlídnout jestli se některé z lanek k bambi vaku nezachytilo o antény na spodku nebo pravou lyžinu, to se mi už dvakrát stalo a musel jsem zpátky na zem, žádné odhazování. Když jsem si pohledem ověřil že je to OK a bambi vak visí kompletně dolů, vrátil jsem se k řízení ale to už bylo nalinkované, ke stromu zbývaly tři čtyři metry.

Jeden známý od heli se mě ptal jestli by mi pomohla záchrana kterou občas využije ( má Spirita a Goblin 500 ). Myslím že ne a ani jsem o tom neuvažoval. Sice bych se zbavil bambi vaku který se automaticky odhodí ale princip záchrany není jenom stabilizace a rychle nahoru. Demona která je v téhle heli znám mnoho let, ve 450 mám ještě předchozí HC3SX ( což je totéž ). Model vždycky pokračuje směrem kterým v okamžiku aktivace letěl a až pozvolna získává navrch složka stoupání. To znamená že model nejde ihned a kolmo vzhůru ale jde nahoru obloukem. Takže proti vysoké překážce je záchrana klidně k ničemu a pokud bych to cvaknul, strom bych nejspíš trefil stejně a spadnul z větší výšky. Ono jakýkoliv jiný pád mohl dopadnout totálkou trupu takže si můžu ještě blahopřát.

Pavel 123 zaregistroval zmínku o vysmeknutém kloubku kompenzátoru a táhlech na unašeče. Jestli s tím nesouvisí ta viditelná náhlá neovladatelnost kdy to vypadá jako by odešla řídící jednotka. Náklon a šikmý pád. Něco na tom být může. Rotor trefil listy, větve a mohlo dojít ke krátkodobému zpomalení kdy se pral kroutící moment motoru a převodů se zabržděním listů, mohlo něco povolit, sesmeknout se a třeba to tak i bylo. Prasklá páka serva spíš souvisí až s pádem na zem kdy se to v nějaké poloze nárazem přes unašeče zbortilo a tam kde kloubek nemohl ven, odnesla to páka. Spíš ten kompenzátor by v tom mohl hrát roli i když opět, jestli bylo nějaké zbrždění na stromě, mnohem větší zbrždění až do nuly bylo na zemi. Každopádně na videu a screenech jsou stále všechny listy kompletní. A poškození listu za letu jsem zažil, to vypadá úplně jinak. Heli se roztřese, rozkmitá a sesype na zem.

Nejhorší je spadnout a nevědět na co, jestli pak není dál v heli součástka nebo místo které to zopakuje. Toho se tady nějak nebojím. Stejně se po opravě mechaniky půjde nahoru zase napře s dvoulistem a teprve pak pětilist a nakonec trup.

Pětilist se na tom dnes jakkoliv to jde hlavně na vrub mých chyb trochu podepsal protože s dvoulistem by se mi to určitě nestalo, ten letí jinak :-). Což je opět malý mozkodlab jestli je na tyhle adrenalinové produkce s bambi vakem vůbec pětilist adekvátní, jestli se na to raději nevykašlat nebo tam dát dvoulist taky. V případě že bych pětilistou hlavu nebo desku cykliky rozbil ( a to jsem si v prvním šoku myslel ), pan Vorel to již nevyrábí a skončil bych s dvoulistem plus výkonnější motor. Jenomže pětilist Hughesovi sluší takže raději se vzdám bambi vaku, který bude na druhý strojek s dvoulistem v pohodě, než nepřiměřeně riskovat.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.09.2020 18:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Kolega z Komárna se na maďarskou heli těšil tak jsem mu slíbil let příští rok na jaře. Na video měl zajímavý postřeh, podle něj byla klika že šla heli k zemi víc skluzem než svisle takže dopadová energie nezničila trup víc nebo úplně. Kromě vylomených nohou dostal trup ránu od pátracího reflektoru udělal maticí na boku malý průraz do trupu v místě čísla R503. To se zaretušuje. Nejkomplikovanější bude asi oprava prasklé kabiny. Škoda že jsem nevypnul motor, vy chvíli kdy to letělo nade mnou a převracelo se neovladatelně k zemi bylo jasné že už to nepoletí kam chci a skončí to špatně. Byl to takový šok že jde tolik práce k zemi že jsem už nebyl schopný nic změnit.

S denním odstupem si logicky nadávám jak jsem to nezvládl takticky. V létě když měl ten Hughes už víc startů víceméně v pohodě jsem si říkal že je to asi nejpovedenější model jaký jsem kdy postavil a bylo by škoda o něj přijít. Napadlo mě že si s bambi vakem zalítá raději s dvoulistou mechanikou co má druhý strojek a nebudu s ním ve verzi 5L riskovat žádnou divočinu. Přesně na to jsem po bezproblémových výsledcích nad vodou se žlutým 2L Hughesem zapomněl, otrnulo mi a měl jsem pocit že teď už se zvládne všechno. To se mi vymstilo ale vytrestal jsem se sám. Všechny dosavadní pády maket skončily totálkou trupu a ten následující byl vždycky lepší, tohle je jiná situace.

Díly se budou zřejmě objednávat z venku, minimum českých zdrojů je zcela prázdných. Jestli vůbec, kdy a co se naskladní je ve hvězdách. TREX už holt začíná být víc a víc muzeální záležitost, nahradil ho Goblin.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.09.2020 10:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Plán jak to opravit už je, nejmarkantnější šrám zůstane na čirém krytu kabiny dole s oboustrannou isolepou kdy se to lepit prostě nedá. Stříkat se nic nebude, domíchám nějakou podobnou modrou metalízu Humbrol apod. plus čirý lesklý lak. Do opravy se pustím brzy i když to letos už nepoletí. Přední nohu vyztužím vlepením ocelové kulatiny která propojí odlomenou přední část.

Většina dílů na mechaniku se dá koupit ještě tady, aktuálně nejsou pouze převody na přední domek. Doba TREXE končí a nazrál čas na nějaké základní předzásobení z venku, na jinou mechaniku už nikdy nepůjdu.

S listama ještě nevím. Úzké Spin Blades co tam byly se sehnat dají, nicméně jsou dost drahé a šedá se žlutými konci je mi k ničemu. Je tam volba individuální barevnosti s nespecifikovaným příplatkem. Barevnost co potřebuju je dost složitá, asi by vyšlo levněji vzít bílé a pak si dvě tři hodiny hrát s foliema. Nebo to alespoň poptat co by to stálo.

Druhá varianta jsou HeliTec 600mm s hloubkou 43mm což bude větší kroutící moment a vrtulka opět pozadu, možná i víc než dosud. Je tam ale varianta jít do 580mm, možná by to pomohlo. Každopádně bílé a černá plus červená folie. Problém je vysloveně nemaketový tvar zakončení a tenhle typ listů nesnese jakýkoliv kontakt se zemí, jejich konec je vysloveně křehký což se mi potvrdilo už dřív u vrtulek. Cena 150 EUR je lákavá, vidím to spíš na Spin Blades i za ty dva tisíce navrch
což není zrovna málo.


Přílohy:
Spin Blades.JPG
Spin Blades.JPG
[ 72.24 KiB | Zobrazeno 115 krát ]

HeliTec 580.JPG
HeliTec 580.JPG
[ 83.97 KiB | Zobrazeno 115 krát ]

IMG_0014.jpg
IMG_0014.jpg
[ 46.19 KiB | Zobrazeno 115 krát ]

IMG_0019.jpg
IMG_0019.jpg
[ 41.76 KiB | Zobrazeno 115 krát ]

IMG_0025.jpg
IMG_0025.jpg
[ 38.55 KiB | Zobrazeno 115 krát ]

IMG_0021.jpg
IMG_0021.jpg
[ 53.51 KiB | Zobrazeno 115 krát ]

IMG_0023.jpg
IMG_0023.jpg
[ 65.26 KiB | Zobrazeno 115 krát ]

IMG_0017.jpg
IMG_0017.jpg
[ 61.9 KiB | Zobrazeno 115 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.09.2020 14:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1837
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Jen tak ze zvědavosti jsem si stáhnul video pádu(Bohužel já své nemám ale u mě to bylo jen ŽUCH a konec,bez kotrmelců :) ) a krokoval po snímcích.Člověk se stejně ničeho nedopátrá ale zaujala mě energie odlétávajících konců listů.Vůbec se nezdá že by v oblasti záběru kamery ztrácely energii. Ty budou asi desítky metrů daleko.

Kdysi mi kolega ukazoval fotku precizního výseku v hustém křoví od rotoru v invertu.Jak od zahradníka.Už nevím jak to dopadlo ale těch pár listejčků cos nabral na stromě asi nic moc neovlivnilo.Po kontaktu vypadá vše funkční.Jen to pravděpodobně díky zpomalení otáček otočilo heli o 180stupňů a následná dezorientace......


Přílohy:
tom1a.jpg
tom1a.jpg
[ 40.72 KiB | Zobrazeno 97 krát ]

tom2a.jpg
tom2a.jpg
[ 43.53 KiB | Zobrazeno 97 krát ]


_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.09.2020 15:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Pěkná práce - díky za snímky :-). Takže je jasné proč jsem tam dva konce listů nemohl najít.

Pokoušel jsem se o něco podobného ale prohlížeč co mám ( MPC-HC x64 ) to nezvládá po jednotlivých políčkách tak jsem to vzdal. Samozřejmě mi vrtá hlavou proč to bylo najednou tak neovladatelné i když jsem to okamžikem kdy to vystřelilo od stromu šikmo přese mne pryč přestal řídit. Heli se postupně převracela na bok a bokem jela po zemi. Pravděpodobně bylo dobře že jsem do toho nesahal nebo necvakal autorotaci. Demon tam má 100% stoupání takže by to vystřelilo napřed nahoru ( pokud by se heli srovnala,,, ??? ) a z větší výšky by byly škody asi na popelnici.

Drobná radost bylo prohledání skladu dílů kde jsem už minule "pozdě" objevil plastové spojky podvozku. Mám jich šest ( 4 + 2 ) a zrovna z těch čtyř dvě použité uplatním. Akorát jsem musel sesmeknout obě poškozené a za tou přední jdou ven kablíky k červené pozičce. Doufejme že je pak pinzetou vytáhnu :-).


Přílohy:
IMG_0028.jpg
IMG_0028.jpg
[ 111.34 KiB | Zobrazeno 87 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.09.2020 17:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Nepodařilo se mi vyhodit zvuk, naštěstí má jinou stopáž a rychle skončí.Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Tohle bych bral všema deseti :-)

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.09.2020 22:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Praha 6
Ta chumelenice drobného listí i jak jsem to viděl na místě odpoledne odpovídá tomu co píšeš. To nemohlo nic moc poškodit. Máš pravdu že se heli chvilkovým zpomalením otáček pootočila o necelých 180 stupňů a tradá pryč. Ještě před kontaktem s větvema jsem sice vzal za výškovku ale taky se mohlo projevit to expo. Po tom randálu ve větvích jsem se hodně lekl a přestal řídit, čekal jsem co bude. Za pouhé dvě vteřiny které zbyly do nárazu na zem jsem se už nedokázal probrat což je škoda. Možná kdyby to trochu stoupalo nebo drželo výšku. Ovládat model letící nad hlavou je snad vždycky malér. Tam už hrozí buď úplná dezorientace nebo trvá příliš dlouho. Kdysi podobně spadnul Tiborko s velkou 600 na Sobínce, pamatuju dobře jak si nadával proč sakra letěl nad sebe....

Pokud byla heli ve vzduchu v pořádku což video naznačuje, možná stačilo jenom trochu zareagovat, začít bojovat a zachránit jí. Vybavuju si jak mě po nárazu do větví napadlo že musí být v háji minimálně vrtulka a připravil se na variantu že Hughes začne možná i stoupat ale v každém případě se roztočí do neovladatelné piruety jako kdysi zelený Hughes za Makrem po vibracích když praskl jeden z pevnostních šroubů na svislém stabilizátoru ( vibrace ), stabilizátory sjely do vrtulky a bylo hotovo. Předpokládal jsem že budu mít čas to řešit jakkoliv to bude malér. To jak letěl Hughes sice naštěstí dostatečně vysoko ale nade mne a najednou k zemi mě zaskočilo, uvědomil jsem si že je po modelu a přijdu o něj - tak zbytečně a blbě.

Zelený Hughes se tehdy opravit nedal, proti tomu je ten modrý možná trochu poškrábaný :-). Zadní část zeleného trupu je ale teď v tom modrém Hughesovi.

Večer rozeberu mechaniku, pětilist ven a uvidím jestli je ještě něco na výměnu. Mít převody na přední domek tak bych to dal do kupy rychle ale to se nerýsuje. Chtěl bych to stihnout ještě do zimy aby se to pak sestavilo komplet. Původně tam měla jít na jaře ostřejší mechanika s dvoulistem a bambi vak ale na to už rezignuju. Napřed ať to lítá jako dřív a pak se uvidí. Zpětně jsem rád že mám dva stejné a přesto odlišné stroje, v nejhorším je jeden rezervní což se potvrdilo. Letos už se mi ani moc lítat nechce, mám přes 200 startů a hodně práce. Taky už nebude moc pěkných dnů kdy to zrovna vyjde s volným časem na heli. Nemůžu si stěžovat, byl to velmi vydařený a pestrý rok plný nových nápadů, stavění a lítání, to se dřív vždy nepovedlo. Nakonec holt přišel i ten karambol ale to už k heli tak nějak patří.


Přílohy:
DSC_0322.jpg
DSC_0322.jpg
[ 127.2 KiB | Zobrazeno 54 krát ]

IMG_1907.JPG
IMG_1907.JPG
[ 121.32 KiB | Zobrazeno 54 krát ]

IMG_1910.JPG
IMG_1910.JPG
[ 34.62 KiB | Zobrazeno 54 krát ]

IMG_1912.JPG
IMG_1912.JPG
[ 97.83 KiB | Zobrazeno 54 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2036 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 132, 133, 134, 135, 136  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: 11marty11, Relax a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz