Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2733 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 183  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 07.04.2014 18:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Po smutném závěru s první polomaketou Hughes v trupu Robbe následuje druhý pokus, tentokrát do trupu MD-530 od Thunder Tigeru, který se za tímto účelem přestěhoval ze Zlína do Prahy :-). Radost asi na obou stranách, i úspěšně a rychle prodaná věc je nakonec pozitivní...........

Při vybalení mě zarazila barevnost která vůbec neodpovídá snímkům z webu, zelená je příjemnější než dost jedovatý tmavý odstín jaký jsem čekal, na druhou stranu možná právě proto vidím jako jasné že heli dostane ve druhé fázi jiný kabát protože tohle v trávě nebo proti stromům dokonale zmizí :-). V plánu jsou jiné barevné varianty, ještě nic definitivního. Souběžně dojde k zalaminování nepravidelného otvoru na dolní části trupu, který sloužil pro spalovací pohon.

Zvažoval jsem jestli ponechat nebo změnit nástřik zatmavení kabinky což se vyřešilo samo, nátěr se na dvou místech odděluje. Heli má poškozený podvozek, náhradní je již objednán a dodavatel objevil v Evropě jediný dostupný kus což je klika.

Okamžité srovnání obou trupů je skutečně diametrální "vláčnost" přední části, absence dělící manžety je celkem zásadní.

Váha trupu 801gr, přední část 94gr a stabilizátory 120gr, podvozek 389gr = celkem 1190gr.

Robbe trup měl 1439gr, po zpevnění podvozku vzpěrama 1533gr což je mnohem víc ale třeba stabilizátory měly jenom 86gr takže se bude teď víc hlídat těžiště a poloha baterky 6S.

Pár námětů na osazení mechaniky už v hlavě mám, teď se to doměří a dopočítá. Určitě tam udělám kotvení podvozku k trupu a to celkem důsledně, plavací poloha mi přijde dost "neformální". Budou to přepážky v dolní části a protože při přistání hrozí tlak vzhůru který by to všechno mohl poslat nahoru, asi využiju vnitřní části laminovaných bočních pouzder na nosníky raketnic jako jakýchsi zarážek. Na žebra bude založená tenká dělená deska. Střední odnímatelná část pro osazení podvozku, boční pevné pak pro osazení jednotky svícení a Rx podobně jako v minulém trupu. Pod stávající mezidesku, která drží i pohonnou baterii, přijdou jiné distanční mezičleny pro dosažení potřebné roviny mechaniky. Vzájemné propojení : podvozek / trup / mechanika a posloupnost montáže bude určitě jiné a složitější ( výroba toho co minule již bylo osazené ). Dost možná přidám i nějaké tvarové úzké vnitřní lemování slepé manžety mezi přední a zadní dveře. Všechny atyp díly z minula zůstanou uchovány stranou pro případ že bych se k němu časem ještě vracel.

V téhle fázi prvotní radost razantně opadla protože časové dispozice jsou prachmizerné. Minulý trup jsem dával do kupy v době kdy bylo víc volna a převažovala práce doma. To lze elegantně prokládat povinnosti a zábavu a střídat tak technologické pauzy pracovní i ty modelářské :-). Pokud jsem minulý model dostal do vzduchu i s pauzama za měsíc tak teď to budou minimálně dva, možná i tři ..............


Přílohy:
IMG_0962.JPG
IMG_0962.JPG
[ 69.11 KiB | Zobrazeno 33237 krát ]

IMG_0975.JPG
IMG_0975.JPG
[ 45.51 KiB | Zobrazeno 33237 krát ]

IMG_0964.JPG
IMG_0964.JPG
[ 43.6 KiB | Zobrazeno 33237 krát ]

IMG_0966.JPG
IMG_0966.JPG
[ 57.8 KiB | Zobrazeno 33237 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 07.04.2014 19:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 18.3.2013
Příspěvky: 1343
Bydliště: Zlínský kraj
odkud jen ten trup znám:) já ti říkal že ta rally metalíza je jiná než z fotek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.04.2014 22:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Plánovat se dá leccos ale dokud nedorazí nový podvozek je to teorie. Zatím se chci vydat cestou minimálních úprav a ponechat si benefit menší váhy ( -250gramů odhad ), až pokud bude problém s vibracema tak přidávat.

Pozitivní zjištění je že moje mezideska s mechanikou má téměř ideální délku a nebudu muset vyrábět novou, i na zadní nohy dosáhne v pohodě. Mezi střední nosné díly podvozku a mezidesku přijde buď minimální nebo téměř žádný distanční materiál, to se uvidí právě až s komplet osazeným podvozkem včetně lyží kdy zaujme ideální pozici vůči trupu a průchodkám. Místo hliníkové vzpěry bude přední část mezidesky pro baterii 6S kotvená přímo na stávající překližkovou konstrukci, baterie pro svícení bude muset přijít jinam než minule ale rozhodne těžiště.

Horní partie mechaniky bude kotvená taky asi jinak. Prostor horní manžety je o centimetr užší a postrádá překližkovou výztuhu kterou možná dovyrobím nebo upravím tu minulou. Pěnové modré výstelky budou vyrobené znovu na míru a zkusím zachovat řešení kotvení pro Raptora, tedy šrouby s podložkou skrze trup a modrou výstelku na závit do hliníkových bočnic, které jsem minule osazoval a vyřešil jimi vibrace nahoře.

Mechanika a podvozek budou tak k trupu kotvené 1/ přes příčný uhlíkový profil podvěšený pod mezidesku a zapřený pod nezaslepená pouzdra nosníků raketnic - hlavní složka propojení, 2/ vepředu k překližkové konstrukci - pomocná složka, 3/ nahoře skrz manžetu - zde je to primárně boční kotvení.

Vypadá to že trup ( trubku ) budu vzadu muset trochu zkrátit, odhadem do 10mm. Záleží jak vyjde poloha hlavní hřídele vůči siluetě a horní manžetě. Výřez pro páky na unašeče a rotující část pohonu je tak akorát. Abych nezkracoval konec trupu, musel bych mechaniku posunout vzad což by vyžadovalo vyříznout hlubší oblouk pro mechaniku rotoru ale narazím na známý problém 550 a sice trčící servo výškovky ! Takže spíš malé zkrácení trubky trupu nebo kompromis.


Přílohy:
IMG_0977.JPG
IMG_0977.JPG
[ 45.96 KiB | Zobrazeno 32977 krát ]

IMG_0978.JPG
IMG_0978.JPG
[ 81 KiB | Zobrazeno 32977 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.04.2014 21:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Podvozek dorazil o několik dní dříve což je lepší zpráva než zjištění, že mě čeká práce s pilníkem a brusným papírem než docílím sestavení a taky hlavně aby bylo možné ho ještě někdy rozebrat.....

Plastové díly na které se nasunují kovové profily nohou mají "něco málo navíc". takže je buď nenasunu vůbec a nebo hrubá síla bez šance to ještě rozebrat aniž bych poškodil maketový trup. Tak nějak ale vypadal částečně i podvozek, který jsem měl zapůjčený v únoru jako variantu k tomu předchozímu od Robbe poté co mi heli spadla na zem. Když si prohlídnu plastové díly obalradova podvozku vidím že si s tím taky užil :-).

Dodaný podvozek je trochu jiný, místo matné khaki jsou kovové profily nastříkané lesklou tmavě hnědou barvou.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.04.2014 22:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Tak jsem z toho dělal zbytečné drámo, za půl hoďky to šlo sesadit :-). Napasovat tam zadní část podvozku není nic moc, silikonové manžety dostávají zabrat protože nohy mají podélně trochu jiný úhel než prořezy a manžety se vyhrnují dovnitř. Podvozek ale proti předpokladu sedí docela nafest a vůbec nemá tendenci plavat nahoru a dolů což je dobře.

Pak přišlo nečekané plusové překvápko. Přes den jsem měl už vymyšlené kotvení mezidesky na plastové nosníky podvozku dalšími vloženými díly ale je to k ničemu. Vycházel jsem z provizorní pozice, kdy mi to včera jako nekompletní sestava bez lyžin sjíždělo dolů a vykazovalo větší prostor než tam je reálně. Takže žádné další mezikusy a podložky, mezideska sedí úplně přesně na nosnících - doslova tak jako by to tak bylo naplánovaný z výroby ! :-).

Zase tak jednoduché to není protože vzadu se kryjí origo montážní otvory v nosnících s rovinou bočnic a musím navrtat nové dál od sebe a tam zase není užší mezideska ...... což znamená že musím mezidesku vyrobit znova. Vzadu a vepředu v místě propojení bude širší, stejně tak v rovině nosníků pro raketnice kde bude zespoda zapáskovaný uhlíkový nosník. Jednak jako rozpěra a zároveň jako kotvení v trupu proti zaražení podvozku nahoru a dovnitř. Mezideska jsou dvě hodiny práce a udělám jí o něco delší s ohledem na větší váhu stabilizátorů abych mohl jít s baterkou vpřed. Baterie pro svícení se vejde dopředu pod mezidesku tak akorát.

Na závěr letmé srovnání jak už vypadá jinak i nekompletní Hughes od Robbe a od Thunder Tiger :-)


Přílohy:
ScreenShot05377.jpg
ScreenShot05377.jpg
[ 38.97 KiB | Zobrazeno 32858 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.04.2014 7:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 18.3.2013
Příspěvky: 1343
Bydliště: Zlínský kraj
nevím jak ostatním, ale ten trup od TT s mi líbil víc než ostatní, je takový baculatý a hlavně můžeš díky vysokému podvozku statrovat i z vyžší trávy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.04.2014 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.7.2007
Příspěvky: 1130
Bydliště: Praha 6, ČR
Obrázky: 12
Chybicka se vloudila :-)
Příloha:
ScreenShot05377.jpg
ScreenShot05377.jpg
[ 35.81 KiB | Zobrazeno 32819 krát ]


Jinak moc pekny a drzim palce

_________________
T-Rex 600N Spirit, Tx Aurora.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.04.2014 10:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Vím o tom :-). Tohle je jenom rychlé testovací sestavení a půjde to ještě ven. Stupačky musí mít vepředu a vzadu jinou výšku takže se bude vrtat.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 10.04.2014 18:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Systém ukotvení i výroba nové mezidesky plus čtyři atyp díly kotvení jsou na papíře, pár cest tramvají a inspirace z předchozí stavby. Poslední zkouška jak to jde do toho trupu bude po opravení převodů v předním domku a osazení nové trubky plus táhla na vrtulku - stejně jako minule do toho oblouku. Naštěstí je všechno zdokumentované a ze zlomené trubky můžu přesně odměřit přes navrtané kotvení identickou polohu obou vodítek. Pak se uvidí jak to tam pasuje, jestli není náhodou trup někde užší apod. protože to byla minule chvíle hrůzy.....

Pak půjde všechno ven a postaví se vařečka se vzpěrama a s Demonem, nastaveným úplně stejně jako HCX v 550. Na to jsem celkem zvědavej. Stejný motor i baterie ukážou pěkně v čem a jak moc se budou obě heli lišit letově podle délky a váhy. Minule to bylo HCX versus Microbeast a to bylo opravdu dost znát.

Po "rozumném" počtu startů se to postaví konečně do makety. Nažhavenost do jiné barevné verze trochu opadla, napřed bych si chtěl s Hughesem pořádně zalítat. Možná zůstane v současné podobě ( včetně svícení ) celou sezónu a facelift nechám až na zimu. Udělal bych jenom pár změn na polepech pro dobrou viditelnost, například si otestoval jak se povede nalepit varianta kterou zatím plánuju. Je to taky jednobarevná heli s výraznou bílou linií a je jedno jestli je na zeleném nebo jiném podkladu. Co sejmu bude zatmavení kabinky, loupe se a snad půjde odmýt isopropylalkoholem. V nejhorším by se musel objednat nový ale ten stojí celkem dost - 1200,00. Časem se dá na model vyrábět víc věcí, záleží na verzi a určení předlohy. Jeden zajímavý příklad je tady :

http://www.scalerchelis.com/phpBB2/viewtopic.php?t=7624

Vytmelení otvorů po současných diodách něco zabere, pak ta díra zdola v oblouku. Povrch nemá takovou kvalitu jako trup Robbe, tam se při šikmých pohledech v protisvětle nenajde zdaleka tolik vln a plošek jako tady ale to se úplně neodstraní. Čím tmavší barva tím to bude horší, na druhou stranu autentické snímky starších aerodynamicky pomačkaných Hughesů taky nevypadají úžasně a třeba to bude paradoxně maketovější :-).


Přílohy:
IMG_3100 (2).JPG
IMG_3100 (2).JPG
[ 90.24 KiB | Zobrazeno 32757 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.04.2014 8:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 18.3.2013
Příspěvky: 1343
Bydliště: Zlínský kraj
tu díru v oblouku myslíš co jsem měl na chlazení motoru?, tak tam byla už z výroby jak trup došel

ale tedy máš to hezky rozkreslené ti povím


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.04.2014 12:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Z výroby takováhle křivule ??? :-). Ano, ta přijde zalaminovat, není jak jí využít kromě malé pumovnice na bonbóny pro dětský letecký den :-)

Podařilo se mi odmýt část toho zatmavení lexanového předku, pěkně z toho bolí prsty co přitlačují hadřík namočený v lihovém odmašťovači. Čistý isopropylakohol p.a. nic moc, tenhle je lepší. Běda použít něco na bázi toluenu, xylenu, acetonu nebo C6000 - okamžitě se to rozbourá. Takhle je to fuška ale výsledek celkem OK. Samozřejmě každý škrábanec je vidět a asi tam na závěr přece jenom něco stříknu, akorát tak do 15-20% toho co tam bylo. Maketově by to mělo být ale čirý ..........

http://www.tuningshop.cz/spreje-na-svetla/

Pro srovnání jak to vypadá bez a se zatmavením s šikmého pohledu. Hughes se mi líbí čím dál víc :-)

Ty čmáranice mají do hezkého rozkresu daleko ale jde tam o nápady a elementární srozumitelnost což postačuje. Když kreslím něco finálně a je to potřeba je to jiná liga.


Přílohy:
IMG_0975.JPG
IMG_0975.JPG
[ 47.47 KiB | Zobrazeno 32633 krát ]

IMG_0994.JPG
IMG_0994.JPG
[ 54.55 KiB | Zobrazeno 32633 krát ]

IMG_0997.JPG
IMG_0997.JPG
[ 47.64 KiB | Zobrazeno 32633 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.04.2014 14:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 18.3.2013
Příspěvky: 1343
Bydliště: Zlínský kraj
ano ta spodní díra je z výroby takhle křivá :), to jsem rád že jsi to zatmavení umyl, viděl jsem, že se to potahuje tónovacími foliemi na skla aut ale nevím, dál jsem nezjišťoval, je to ale parádní

jen mě překvapuje, že ti sedly ty zadní nohy, to je tedy hodně rozšířené od klasického podvozku


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.04.2014 15:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Výšku podvozku budu ještě porovnávat s předlohou - poměr výšky trupu a nohou. Takhle mi přijdou nějak delší ale je to možná tím jak jsem si zvyknul na tu předchozí rozpláclou verzi :-).

Ještě mám drobný komplikace s opravou mechaniky. Jednak jsem špatně objednal převody na přední domek ( V2 místo V1 ) a nový dorazí v pondělí. Jak bude do trupu přece jenom vidět, chtěl jsem dát hlavní hnací kola z černýho plastu Align. A zase - volnoběžné kolo je jiné. Dole má kovové pouzdro a je hlubší na větší typ volnoběžky s ložiskem. Musím nechat vytočit další mezikus co nahradí i podložku co tam je teď plus další 4,3mm. Takový váleček vnitřek 11,5mm, venek 18mm a výška 5mm. Zadního domek se mi nechce rozebírat když chodí tak bude zatím bílej.


Přílohy:
IMG_3101.JPG
IMG_3101.JPG
[ 62.31 KiB | Zobrazeno 32610 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.04.2014 16:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.9.2012
Příspěvky: 680
Přesně to jsme řešil před týdnem na mi-24, udělal jsem podložku z duralu a je vyřešeno 8)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 12.04.2014 16:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5069
Bydliště: Praha 6
Jaký měla rozměr ?

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2733 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 183  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Relax a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz