Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 12:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ahoj,

I když jsem spíš letadýlkář a vrtulníky mi moc nejdou, nemůžu přestat slintat nad tím co tady předvádíte :D
Měl jsem kdysi MiniTitana, ale víc než osmičky atd jsem moc nedával. Nicméně nějak létat mi šlo. Rozhodl jsem se tedy koupit bazarového T-Rexe450 a udělat z něj něco podobného skutečnému vrtulníku. Maketa bych to nenazýval no a protože mám doma 3D tiskárnu a ceny kastlí jsou nemalé, zkusím to celé vytisknout. Ani to kreslení mi moc nejde a tak začnu Hughesem 300 který je jednoduchý. Koupit se dá tady:
http://www.ebay.de/itm/Hughes-300C-Rump ... Sw2ENW8Vdo
ale jak jsem psal, láká mě to zkusit udělat doma. Jediná možná komplikace je zasklení, to budu muset asi udělat podle kopyta, ale to se zvládne.

Pro začátek hrubý náčrtek na kterém jsem si jen zkoušel, že takový tvar vůbec zvládnu vymodelovat. Model budu celý předělávat do vyššího množství polygonů a stěny budou tenčí.

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 13:08 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Hmmm, napadá mě, že bych to udělal posegnemtech a kopyta na skla taky vytisknout.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 13:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
TomasC píše:
Hmmm, napadá mě, že bych to udělal posegnemtech a kopyta na skla taky vytisknout.


Jo jo, kopyta si asi vytisknu to je dobrý nápad, ale pak musím najít něco z čeho to dotvaruji. Nevíš Tome kde to koupit? Budu potřebovat skli na Bobbera. Ideálně aby to šlo formovat fénem nebo horkovzduškou.

Děkuji

EDIT: už to mám, koupím Durofol :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 14:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Tak jsem překreslil kabinu v reálné velikosti. Pořád to není finální a budu upravovat detaily + měnit uložení baterie.

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.05.2017 12:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Tak jsem si připravil prototyp k tisku, je to celkem boj protože mám dlouhou baterku, ale s trochou štěstí by to mohlo vyjít. Vytisknu si i okna, prozatím černá (trup bude bílý) a jejich model pak případně poslouží pro tvorbu kopyta.

Tady je obrázek celku a pak již rozřezaný model k tisku.

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.05.2017 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
A ještě náhled s okénky, kabinu jsem kvůli baterce musel kapku natáhnout tj ještě se uvidí, pokud ji posunu jinam, zúžím i kabinu.

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 22:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Takže jsem to zkušebně vytisknul a slepil. Lepení opruz celkem, ale za 30 minut bylo hotovo. Nevím jestli nebudu nakonec tisknou držák baterie pod jiným úhlem, ale snad ne. Samozřejmě není to žádná maketa, ale na první pokus to sedí dobře. Ještě tam přijdou černá okna, aby nebyl vidět ten bordel :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 3:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Parada, zajimavy napad a vypada to dobre.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 9:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Tak to je hezký.Kolik Váží tahle kabina? Zajímá mě to jen pro porovnání jestli by takto tisknutý celý trup se vešel do nějaké rozumné váhy.Dají se ty papírové vystřihovánky co jsi chtěl, použít jako nějaký základ pro tisk? Tam je to přece placaté a tvar se ohýbá až při lepení.Nebo z toho dokážeš udělat podobný 3D objekt?

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
No tak jsem to tak nějak zkusil napasovat a kabina sedí slušně, je trochu vepředu oproti originálu a kvůli kolizi nádrží s ozubeným kolem a pádel s kabinou musí být pod jiným úhlem než ve skutečnosti. Moc poznat to není, ale u další verze to bude chtít pár úprav. Tahle ale asi zůstane do první havárky, zase tak mě to netankuje. Pádla při 10° jsou už těsně u kabiny viz první fotka, myslíte že to stačí? Dobré je že kabina je kulatá a věřím že by to kolizi přežilo.

Ohledně tisku, to co vidíte na fotkách má 58g a to by se na skle dalo ušetřit. Ještě tam přijdou boční skla a víčka na nádrže, ale víc jak 65g to nebude. Oproti papíru je to tedy těžší, ale žádné drama. Vytisknout model jako papír a ohýbat by nešlo, ale jinak třeba H500 by asi šla udělat v klidu. Vlastně asi cokoli, ale pro maketu by to muselo jít do kitu (tisk má strukturu). Limitem je jen strávený čas a schopnost toho kdo by to kreslil, jinak se to vždy dá rozdělit tak, aby díly šly tisknout. Lepit se to dá prstolepem a drží to tak že to prdne radši v materiálu. Možná časem zkusím nakreslit tu H500, ale nevím, jsem 3D kreslič amatér. Váha H500 by se asi v pohodě vešla do těch 300g co má laminát (tady mám stěny 1mm což je zbytečně moc hlavně u klenutých dílů). A kdyby někdo chtěl mrknout co vše jde když někdo umí malovat, mrkněte na 3D lab print a jejich letadla. Potenciál pro Heli kastle určitě 3D tisk má, ale laminát je laminát...

No tady je pár fotek, až někam pokročím, zase udělám update. Klíčový by byl posun baterie, aby šla kabina dozadu, pak ji půjde dát pod správným úhlem a i místa pro pádla by mohlo být víc.

Obrázek

Obrázek

plošky na skle nejsou chybou 3D tisku ale modelu který jsem použil. Tiskárna by to vytiskla absolutně bez plošek.
Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 7:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Vypadá to moc pěkně. Pokrok technologií je znát a proč to nevyužít i tady :-).

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 16:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Je to moc pěkný :D technologie 3D tisku má určitě v této oblasti velkou budoucnost. Já teď dokončuju hrubou stavbu makety Hughese 500 velikosti asi tak 850 a strávil jsem hoodně času přípravou kopyta na zaformování (a to jsem měl do začátku vyfrézované kopyto v polystyrenu).
Myslím, že kdybych uměl na dostatečné úrovni 3D modelování (a měl na to vyhovující SW), že by bylo určitě reálné 3D model rozdělit na segmenty, který by byly vytisknutelné, a z těch slepit kopyto a řešit už jen povrch, aby to šlo zaformovat. Myslím, že by to bylo podstatně míň práce.
Jenže to neumím... :cry:

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 17:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Vigo, máš to pjéékný. Hodíš do placu na čem to je tištěný, z čeho, jakou tryskou a vrstvou? Vím z vlastní zkušenosti, že tisk rádiusů po vrstvách není zase tak moc jednoduchý a tak mě to celkem dost zajímá.

Pavel123: Zkoušel jsem tisknout přímo formy na laminování. Pokud nejsou příliš členitý, jde to bez problémů a forma vydrží minimálně 10 výrobků. Horší je to s povrchem formy a z čeho je tisknout. Na úpravu povrchu je asi nejlepší ABS, jenže zase velký kusy z ABS mají moc velký pnutí a mají tendenci se kroutit. PET-G pnutí skoro žádný ale povrch nejde téměř nijak "pošlechtit".
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 18:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Celeron píše:
Pavel123: Zkoušel jsem tisknout přímo formy na laminování. Pokud nejsou příliš členitý, jde to bez problémů a forma vydrží minimálně 10 výrobků. Horší je to s povrchem formy a z čeho je tisknout. Na úpravu povrchu je asi nejlepší ABS, jenže zase velký kusy z ABS mají moc velký pnutí a mají tendenci se kroutit. PET-G pnutí skoro žádný ale povrch nejde téměř nijak "pošlechtit".
Jirka


Asi by to byla dost věda... můj současný projekt má délku té vejcovité části trupu cca 945mm, takže těch segmentů, ze kterých by se to muselo složit by bylo hodně. Je otázka, jestli by to vůbec šlo udělat nějak tvarově stabilní. Ale někde v kostech cítím, že by to šlo a že by bylo zajímavý to zkusit :mrgreen: otázka je, jak píšeš, čím potom takhle vytvořené kopyto povrchově zušlechtit...

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 18:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Ůhel pádel by měl stačit.Sám jsem to řešil zde v helimaketách (anakonda 450).Já tam měl myslím 11 stupňů a na maketové lítání to stačilo.Občas došlo ke kontaktu při roztáčení ale stačí mít vhodně utažené listy a pokud jsou pádla extra na volno,před spuštěním motoru roztočit případně trochu rotor rukou.Kromě takového ochuzeného piroflipu je nejbrutálnější prvek co lítám čtyřbodový přemet na místě a tam jde cyklika skoro na max a mám vyzkoušeno že ani při tom se pádla o moc dál nevykloní.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Relax a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz