Switch to full style
Vše co je maketou, polomaketou ale i nějakou 1/4maketou skutečného stroje.

Pravidla fóra

O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.
Odeslat odpověď

Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 11:11

Po delší odmlce a tápání co dál (zvažoval jsem dokonce návrat k eroplánům), jsem usoudil, že by se mi po vás kolegové stýskalo! A tak jsem vytáhl na světlo projekt, kterej se mi delší čas honil hlavou. Věřim, že ti z vás, kteří mě znají a vědí, jaký předlohy preferuju, nebudou zklamáni. Kdo mě zná méně nebo vůbec, vězte, že se mi tyhle vykopávky fakt líbí :D !

Takže, plánuju to asi takhle: jelikož můj kolega Martin prohlásil, že než tohle, raději zkončí s modelařením (většina z vás se mu jistě nediví :mrgreen: ), půjdu způsobem stavby jednoho neopakovatelného kusu. Trup vysochat z polystyrenu, olaminovat a vydlabat. Vím, že to bude hadr, ale pak nějak budu řešit vyztužení. Mechanika vlastní, už mě to dvakrát prošlo (Sikorsky CH-54 Tarhe, Westland Wessex), tak doufám, že do třetice všeho dobrého bude fungovat bez problému. Původně jsem chtěl dva rotory velikosti jako u Wessexe, ale to vyšel trup dlouhej 2,25 metru, udělal jsem si bokorys z kartonu, sice se do auta těsně nasoukal, ale to už bylo na mě opravdu moc. Takže jsem rozměry upravil na délku rovný dva metry, což je měřítko přesně 1/8 a rotory 2x 168cm. Protože se trup u tohoto krasavce vlastně nesnižuje, jenom po zalomení zužuje, je toho i po zmenšení velikosti až až. Jelikož mě momentálně volného času ubylo, myslím, že stavba půjde pomalu a budu si s ní spíš hrát, což je vlastně jeden z důvodů, proč jsem se do toho pustil. Tak mě dejte čas.

No, není to nádhera :lol: :wink:
Přílohy
ShawneeTaxying.jpg
h-21c-shawnee-usarmy-93d-transportation-co-jp-2254.jpg
c7.jpg
CH21formationovervietnam.jpg

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 13:46

Ano dle me je to posledni zivocisna konstrukce dalsi jsou jen,, stroje.,,
http://www.photonature.cz/img/clanky//o ... uda645.jpg

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 13:53

Ta prvni fotka s pridavnyma nadrzema je proste skvela!

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 16:31

Taky myslim, že ta mašina má duši, no a nádrže- to je naprostá povinnost a detail, kterej nesmí chybět. Je fakt, že to není nic mimořádnýho a je to hodně k vidění.
Přílohy
piasecki-h-21c-shawnee-italeri.jpg

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 17:13

Pokud jsi chtěl něco neokoukaného a extrémně zajímavého pak jsi vybral zcela správně :-). Držím palce, to bude parádní strojek ! Taková krásná strašilka :-).

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 18:35

Koukám, že jdeš s kůží na trh... tak to je asi opravdu vážný 8)

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 18:46

Bacha aby to nedopadlo podobně:Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 19:07

Toho bych se u Michala v žádném případě nebál a že to bude hodně velká výzva je jedině výhodou :-).

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 19:40

švíco píše:Koukám, že jdeš s kůží na trh... tak to je asi opravdu vážný 8)No, taky si mě k tomu vydatně pomohl ty :wink: . Během přemýšlení o téhle předloze vzniklo už několik přezdívek. Červík Pepík (Švíco), létající larva (já), ale strašilka je myslim zatím nejvýstižnější. No, možná budu příkladem rčení- když o tom nic nevíš, si šťastnej, ale zase, když to lítá jinejm. Když jsem tuhle koncepci zmíňil při setkání s Hugem, rozřářily se mu oči- to lítá úžasně, jdi do toho. On má dva tandemy- Strašilku, ale menší 2x 1,4m rotory a obrovskýho Sea Knight asi 2x 2,2m a ten chodí jako pana. No tak sem zkrátka do toho šel :P .

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 20:09

:D Tak to držím všechny palce!

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 20:14

Dvourotory jsou nádherný. U letadel je vícemotorová verze taky paráda ale u heli je to ještě mnohem zajímavější. Odzkoušené to systémově je tak proč se nějak nadbytečně obávat. Postavil jsi toho už tolik že nějaká zásadní chyba je vyloučena. Limit je pouze v tom kolik tomu dáš času.

Předloha je to fakt skvělá. Líbila by se i mému kamarádovi, který bohužel modelařiny zanechal a zůstal u zbraní. Vždycky si vybíral něco "nenormálního". Německá a jakonská experimentální letadla, nejlépe věci které dosud nelétaly nebo to nikdo nepostavil jako model. Nic z toho nakonec nerealizoval, naučil jsem ho lítat slušně přes kabel a měla dvě EPP éra, pak to do vytracena zabalil.

Ono se těžko sedí "jedním pozadím na dvou židlích", zpravidla dělá člověk pořádně jenom jednu věc a lépe nebo všechny nic moc. Což je špatně. Já to mám bohužel podobně. Roky osciluji mezi pár hobby a s věkem je to jenom horší. Co úplně zarazit a čeho se držet ? Těžká volba. Zatím to po nějaké době střídám a vidím že to stejně není ono. Až bude člověk v penzi ( samozřejmě věkem, jinak je bezstarostný a zabezpečený důchod jak víme čirá iluze :-) ), heli nejspíš pověsí člověk radši na hřebík. Především aby sebe nebo ještě hůř jiné nezmrzačil.

Plachetnice nebo lodičky se dají sestavovat a řídit snad až do demence .-). Několik jsem si jich preventivně schoval. Stavěl jsem řadu kategorií modelů ale lodě pro mě měly a mají ( z těch na zemi provozovaných a tedy bezpečnějších modelů ) pořád největší potenciál na příjemné zážitky s nádechem dobrodružství a snění, jak si ho vybavuju z dětství.

U Strašilky bude jeden motor + baterky v těžišti a převody směrem na oba konce ? To bude stejně zajímavá strojovna ! Těším se časem na fotky.

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

ned 22.07.2018 21:19

A já bych se chtěl zeptat, jaká řídící jednotka to bude řídit? Bude to ve vojenském nebo civilním zbarvení? Kdysi dávno jsme na čumendě v Kroměříži viděli tento typ H. Markeze (bohužel pouze na zemi) již v civilním zbarvení, někomu tam zrovna říkal, že vojenská verze byla nevýrazná. Pak jsem ten typ zaregistroval u němce Fischera na webu (helifischers.de), toho chlápka jsem někdy před 10 lety na vlastní oči viděl na heli setkání u Prahy fláknout zničehonic do pole s turbínovou BK-117.

Ještě jsem chtěl reagovat na kolegu, který přiložil fotku vážky - jí se nejvíc podobá vrtulník Bristol Sycamore! :)

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

pon 23.07.2018 8:05

Že bych to konečně dodělal?

Toto je žabka na 325mm listy. První prototyp byl naháněny ozubenym remenem, ale byly docela ztráty. Tento je předělaný na kardan s motorem umístěným přímo na kardanu, obě verze ale jen pohopskávaly a k nějakým dalším pokusům jsem se ještě nedostal...
Přílohy
WP_20170712_002.jpg

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

pon 23.07.2018 12:45

Ahoj, Michaeli,
to bude paráda. Máš můj obdiv, já bych se do toho nepustil, je to díky dvojitý mechanice (nebo dvěma mechanikám?) přece jenom dost složitý a já se nedokážu zbavit fobie z potenciální rány do země.
Ale je to neokoukaný a originální, takže super :)
Vlastně když tak o tom přemýšlím, ani nevím, jak funguje zatáčení kolem svislý osy, co normálně obstarává vrtulka.
Takže ať se dílo daří a zadaří :-)

P.

Re: Piasecki H-21 Shawnee / Workhorse

pon 23.07.2018 19:11

Tohle mi přijde konstrukčně na model jako dost sebevražedná a maximálně adrenalinová záležitost :-)Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Odeslat odpověď