RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Bell 47G Sioux
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=113&t=85021
Stránka 1 z 17

Autor:  Michael Gulyj [ ned 11.11.2018 20:03 ]
Předmět příspěvku:  Bell 47G Sioux

Kolegové, v pátek jsem dostal informaci od Varia o odeslání zásilky i se sledovacím číslem, takže je čas založit nové vlákno.
Myslim, že tenhle stroj nemusím dlouze představovat, je to moje stará láska už od časů Skippyho :lol: . Nejedná se tedy o žádnou rychlokvašku, tou byl spíš Banán, ale doufám, že i na něj časem dojde. Letos jsem díky Martinovi proháněl hlavně jeho Rexe 550 a docela jsem přišel na chuť rychlejšímu projevu lítání, kterej nákladnímu Wessexu moc nesluší. Taky mám už delší dobu zálusk na dvoulist a tak jsem začal vymejšlet, co by se hodilo pro další můj model. Celý to řádně sytil můj kolega Švíco, podporujeme se navzájem i v době práce- doufám, že šéfová není na Mánii zaregistrovaná :mrgreen: .
Tohohle variáckýho Siouxe jsem chtěl koupit už několikrát. Taky jsem zvažoval myšlenku, že si ho svařím sám a použiju jen kabinu od nich- to jsem měl na mysli toho většího- rotor 2,3m. Když jsem si ale představil tu cestu dalekou, nějak mě to přešlo, o financích ani nemluvím. Pro nezasvědcené, Vario dělá tyhle Belly dva- větší má rotor 2,3m a ten menší 1,8m, takže velikost mojeho Wessexe a Martinovi Osmy. Toho většího jsem viděl na vlastní oči, opravdová nádhera, ale musí ho nosit už dva lidé o nákladech asi zbytečno hovořit.
Tak jsem objednal toho menšího a jdeme na to. Technický věci vyplynou průběžně.

Autor:  Woita [ ned 11.11.2018 20:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Tak to se těším, budu sledovat. Sioux je pro mě nejhezčí heli koptéra vůbec.
Hodně foť!

Autor:  varok [ ned 11.11.2018 20:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Není to vrtulník co vozil pacienty v M.A.S.Hi?

Autor:  Michael Gulyj [ ned 11.11.2018 20:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Woita píše:
Tak to se těším, budu sledovat. Sioux je pro mě nejhezčí heli koptéra vůbec.
Hodně foť!


To mám radost, je to samozřejmě klasika a pro mě taky krasavec, ale asi nás moc nebude :( .

Jasně, je to M.A.S.H. jak vyšitej.

Autor:  varok [ ned 11.11.2018 20:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Je podobný jako Schweizer, ale ten měl ocas trubku, tenhle má ocas konstrukční.

Autor:  Michael Gulyj [ ned 11.11.2018 20:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Spíš bych ho připodobnil k Lamě. Je to první stroj, kterej brzy po válce přesvědčil veřejnost, že lítání s helikoptérama je stejně bezpečný jako s érama. Tedy v západním bloku. Na východě to byla posléze Mi-1.

Autor:  martin z [ ned 11.11.2018 22:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Ahoj, čím ho budeš krmit a dodržíš maketovou vzdálenost hřídele rotoru jako u originálu včetně správného úhlu nástavce vrtulky vzadu na ocase? Vario to totiž má stejně jako ostatní výrobci ošizený, mě to rve oči, kvůli tomuhle typu jsem fanda vrtulníků, asi za to může sledování Skippyho v dětství. Taky mám doma různý komponenty na tenhle typ (od SSM a Hallmann co už nefungujou) a je to běh na dlouhou trať. Nejhorší je, když tenhle typ někdo udělá jako třeba policejní a namontuje na boky ty nádrže na práškování... Au! :roll:

Autor:  kraro [ pon 12.11.2018 10:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Také můj oblíbený stroj z mládí :wink:

Autor:  pkotatko [ pon 12.11.2018 18:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Uz bude zalet ?

Autor:  Michael Gulyj [ pon 12.11.2018 19:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Petře, zálet chystám na tenhle víkend, ještě má bejt počasí. Ale spíš na neděli, protože stavebnice ještě nedorazila :mrgreen: .

To jsem moc rád, že je nás víc, kdo tenhle stroj považuje za klasiku. Inu, pro nás starší asi Skippy udělal svoje :D . Jako vždycky půjdu svojí cestou, takže mechanika vlastní. Sestava bude bohužel vypáraná z Wessexe z veskrze finančních pohnutek. Jedinou výhodou je, že je všechno řádně prověřeno. Samozřejmě se budu snažit co nejdřív mu to zase vrátit, ale nějak honem to nevidím. Kdybych všechno pořídil od Varia, zdaleka by to neřešilo sto tisíc- za takovýho prcka, ale to známe všichni, že?

Za hlavní anomálii stavebnice taky považuju zalomení ocasu, ale nemíním to řešit. Musim se držet úprav co nejmíň, abych nedopadl jako s Wessexem, kdy sem toho nakonec moc nenalítal. Nádrže na hnojivo ani náhodou, to je obludnost, hlavní důvod je nejspíš co nejvíc zakrejt mechaniku. Právě proto, že je tak vidět, asi nemá cenu nějak hrotit maketovost. Další věcí je šev na nádržích, ten se mi tam ale líbí, tak ho nejspíš po mírnym zmenšení, zachovám. Co se týče tvaru kabyny, považuju jí za zdařilejší než u toho většího. Jelikož Siouxe vyráběl asi kde kdo, je vidět hodně rozdílnejch tvarů bublin.

Martine, tou maketovou vzdáleností hřídele myslíš co? Tam jsem si ničeho výraznýho nevšiml. Jelikož tam budu tvořit od nuly, mohl bych to nějak poopravit.

Autor:  martin z [ úte 13.11.2018 0:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Správná poloha hřídele je tady na tý příčce a ta příčka je zároveň střed správný polohy nádrží, prostě v těžišti:
http://www.grubbyfingersshop.com/walkar ... lineux.jpg

Vario i ostatní výrobci co kdy existovali to různě šidí (aby těžiště, aby se vešla mechanika, aby mechanika nečuměla moc do kabiny, pak mají různě vysoko a různě nakloněný nádrže protože lidi to stejně nepoznaj, stejně jako nepoznaj, že v MASH lítal model D s jednou nádrží vzadu a ne tenhle novější model G atd.). Těžko říct, jaký proporce má nejnovější varianta pro elektriku, ale ta pro benzín je z masivních trubek a má některé z nich schválně různě vykroucených aby se mechanika a koleno k výfuku vešlo. Ta na Skyfox vypadá zase takhle: http://marho.wz.cz/bell/bell.htm Podle mě asi nejhůř vypadala jejich stará varianta na Vario mechaniku (předchůdce skyfoxu), tam byla hřídel totálně vzadu a nádrže před ní. Protože tam budeš umisťovat mechaniku svou a úpravy úchytů budeš asi nějaký provádět, tak máš volnější ruce než ten kdo do drahého trupu namontuje drahou mechaniku na připravené místo. Trochu opticky by možná taky pomohlo kdyby výrobce nebo majitel tu střední příčku posunul o něco dozadu aby to ladilo s hřídelí a nádržema, to by nemuselo být tolik poznat. Což nepředpokládám, že by někdo u svýho draze zaplacenýho trupu podniknul. :lol:
Mě se ta největší varianta od Varia taky nelíbí, stejně jako se mi nelíbí některý vyráběný varianty modelu G skutečnýho stroje, některý fakt nejsou moc k poznání.

Autor:  Michael Gulyj [ stř 14.11.2018 18:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Tedy Martine, to jsi mě překvapil, jak si informovanej, i pro mě jsou některý věci novinkou. Nejvíc si mě potěšil poznámkou o typu, co lítal v Korejský válce- to jsem věděl a proto nejspíš nebudu moct udělat M.A.S.H. ale možná to překousnu. Taky si mě utvrdil v názoru, že jsou některý skutečný Belly dost nepovedený, zřejmě tím, kdo je vyráběl.

Autor:  Michael Gulyj [ stř 14.11.2018 22:00 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Tak tedy- je to doma a venku. Prvotní reference co nejdříve, ale už teď vidím- nemá to chybu!

Přílohy:
078.jpg
078.jpg
[ 62.23 KiB | Zobrazeno 4748 krát ]


Autor:  martin z [ stř 14.11.2018 23:00 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Tak ať se dílo podaří! Jak tam máš na zemi ten lamino spodek kabiny, tak představ si, že před nějakými lety byl na německým Ebayi k vidění hotový lítaný Bell, který měl namontovanou kabinu takhle otočenou! :lol: Podvozek použiješ ze stavebnice nebo si zadáš nějakou variantu spájenou z nerez trubiček?

Autor:  Relax [ čtv 15.11.2018 0:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bell 47G Sioux

Ježíšek dorazil včas :-). Pár dní v práci s minimem času a zírám jak se to rychle rozhodlo. Skvělá volba, asi nej vrtrdelník z vrtrdelníků jde do akce. Také se těším na fotky a dojmy ze stavby :-)

Stránka 1 z 17 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/