Switch to full style
Větroně s pomocným elektromotorem a nejčastěji sklopnou vrtulí
Odeslat odpověď

Brzdící klapky GAMA2100

pát 10.05.2013 19:35

Dobrý večír. Máte prosím vás někdo zkušenosti s montáží originálních brzdících klapek na letadlo Gama 2100. Jde mi hlavně o chod klapek. Jak upravit křídlo s původní předchystanou klapkou? Děkuji za vaše rady.

Re: Brzdící klapky GAMA2100

pát 10.05.2013 20:19

Není na tom nic zvláštního. Ostrým nožem ořízneš klapky (kromě pantu), nainstaluješ servo do šachty, na klapku dáš ovládací páku, spojíš táhlem a je hotovo. Pak už jen vyladíš nulovou polohu a naprogramuješ si chod klapky, podle toho jak chceš, aby ti chodila.

Re: Brzdící klapky GAMA2100

pát 10.05.2013 20:23

Takže stačí když ořežu klapky po bocích. Myslel jsem jestli se tam nedávají nějaký panty nebo tak. To je fajn. Jdu na to. Děkuji za radu.

Re: Brzdící klapky GAMA2100

pát 10.05.2013 20:25

Pant dát můžeš ale normálně stačí to lisované EPO, které tam je z výroby. Stejně jsou uchyceny na Gamě všechny ovládací plochy a pokud nebudeš létat s Gamou jak protržený, tak to uchycení i hodně vydrží...

Re: Brzdící klapky GAMA2100

sob 17.03.2018 14:39

klapky  brzdy  stity.JPG
Pěkný den, vidím že je tu staré vlákno, ......
po záletu Gamy 2100 od Pelikána jsem dospěl k závěru, že klapky budou třeba. Obzvláště na takové to polétáníčko za barákem, kde je jen standardní "valašská rovina".
Mám dvě možnosti, jak již předpřipravené klapky v elapor křídle udělám. Tedy s ohledem na osu otáčení.
Mám dvě otázky:

1/ má konstrukce "B" opodstatnění a bude funkce klapek podstatně rozumnější oproti klasické konstrukci "A"
Bude tedy stát zato se namáhat s podstatně komlikovanější výrobou pantu? Projeví se to nějak na lepších letových vlastnostech při brždění na přistání.

2/ někde a nemohu to najít, jsem četl pojednání, že lze použít klapky vyklopením směrem nahoru, jako brzdné štíty. Tedy mechanicky konstrukčně, by byla jen volba nahoru štíty, dolu klapky nikoli.

Re: Brzdící klapky GAMA2100

stř 21.03.2018 13:43

U vztlaků bych volil variantu A, jen osa otáčení by byla místo u horního povrchu u dolního povrchu a štěrbina by nebyla do V.

Já bych se u tohoto letadla vztlakovými klapkami nezabýval a bržděním taky ne. Můj názor je, že to nebude mít praktický přínos, myslím si, že přistávací rychlost i rychlost v kroužení je u tohoto letadla dostatečně malá. Ale to asi nechceš slyšet ;-)

Re: Brzdící klapky GAMA2100

stř 21.03.2018 21:11

Zdravím, ano jeto tak že instalace klapek a stim související zvýšení hmotnosti a zhoršení aerodynamické čistoty profilu křídla jsou větší než jejich výhody při přistání. Já tento model už tak koupil s klapkami a je to jen komplikace ale jako tréning na vyšší levl proč ne. Mám tří metr vetroň bez vztlaků a vejdu se i na malé plochy je to spíše o litání než o klapkách. Úplně stačí používat křidélka pro přistání vyklopena nahoru. Nic to nestojí a je to jen o nastavení a funguje to spolehlivě .
Tož tak.

Re: Brzdící klapky GAMA2100

sob 24.03.2018 22:25

Lupac píše:Zdravím, ano jeto tak že instalace klapek a stim související zvýšení hmotnosti a zhoršení aerodynamické čistoty profilu křídla jsou větší než jejich výhody při přistání. Já tento model už tak koupil s klapkami a je to jen komplikace ale jako tréning na vyšší levl proč ne. Mám tří metr vetroň bez vztlaků a vejdu se i na malé plochy je to spíše o litání než o klapkách. Úplně stačí používat křidélka pro přistání vyklopena nahoru. Nic to nestojí a je to jen o nastavení a funguje to spolehlivě .
Tož tak.

Asi máme každý jiné éro. Klapky namixované jako butterfly i u Gamy jsou obrovským přínosem při přistání. Jak bylo psáno výše - stačí pouze odříznout a nechat zavěšený na stávajícím materiálu. Ovládáno plynule kniplem motoru. A Gamě ten "nárůst hmotnosti" je jen ku prospěchu. Vlastní zlušenost, ne teorie

Re: Brzdící klapky GAMA2100

ned 25.03.2018 9:08

Vyřešeno soukromou poštou, děkuji všem za názory. Snad přidám i vyjádření jak to dopadlo.

Karel
Odeslat odpověď