Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 162 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 28.09.2020 22:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Geniální objevy se naštěstí daří těm, co si nepřečetli, že to nejde. :-) I pro ně však platí Darwinova teorie
O původu druhů. A v její čtvrté části se praví " ... jedinci s určitými vlastnostmi mají větší/menší šanci přežít."
Snad to není přes čáru. Ta moje šance by pak byla nulová.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 28.09.2020 22:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
:-)
A je to tady !!
Hlavně aby se pan Bernoulli nevošíval ( čili česky i slovensky jiným slovem nevrtěl . . )

Když dáme proudění do trubky,
Atto
Skočíme na to . . .
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bernoulliho_rovnice
Ale stojí to za to ??

Slunce v duší !!
Leon


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 28.09.2020 22:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.9.2008
Příspěvky: 608
jyrry píše:
Měl bys to těm samokřídlům s tlačným motorem vysvětlit. Nebo si takové trochu těžší postavit a zkusit s ním lítat

Mám samokrídlo s tlačným motorom. Hádžem ho z ruky.

Mám aj model zhruba rovnakého rozpätia a váhy, ale s ťažným pohonom. A hádžem ho z ruky.

Takže nie je v tom až taký veľký rozdiel.

.................................................................

Mám aj model s ťažným pohonom, ktorý je "trochu" ťažší. Ten nedokážem hodiť z ruky.

Keby som mal "trochu" ťažšie samokrídlo s tlačným pohonom, tiež by som ho asi nedokázal hodiť z ruky. Ale mám kamaráta-atléta, ktorý aj také dokáže hodiť z ruky. Občas si síce pri tom doseká prsty, ale hodiť ho dokáže.

Takže nie je v tom až taký veľký rozdiel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 28.09.2020 22:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Atto píše:
....

No vidíš. Přečti si to po sobě ještě jednou či vícekrát a třeba ti z toho vyplyne, že je to přece jen trochu jinak :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 28.09.2020 23:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nebo ještě jinak.
Vezmi vonnou tyčinku, zapal, pusť tlačný motor na samokřídle a tou kouřovou stopou zviditelni proudění před a za vrtulí, pak to samé u tažného pohonu. Dej video, ať nás přesvědčíš.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 0:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.8.2011
Příspěvky: 33
Musím konstatovat, že to co jsem včera napsal nebylo zcela správně. Musím tedy plně souhlasit s tím co napsal veka1 a to , že v podstatě existují jen vrtule pravotočivé a levotočivé. Kde se nachází pohonná jednotka je trochu zavádějící, protože tím nejdůležitějším parametrem dané vrtule je tah, který vrtule dokáže vyvinout, v závislosti na dodaném výkonu pohonné jednotky. Je to veličina, která se dá vcelku docela dobře změřit a také se toho při výběru vhodné vrtule využívá. Ještě můžeme rozdělit vrtule podle počtu listů, běžná je dvoulistá, ale používají se vrtule vícelisté a u některých druhů modelů se vyskytují i vrtule jednolisté. Mior napsal, že to co jsem o vrtulích napsal je z pohledu laika a argumentoval příkladem automobilu. Nemyslím si, že jsem laik, o letadlech o které se zajímám od třetí třídy, kdy jsem začal chodit do leteckomodelářského kroužku trochu něco vím, ve čtrnácti letech jsem začal s plachtařským výcvikem, který jsem bohužel nedokončil. Od r. 1992 jsem členem aeroklubu a dodnes s kolegou létáme i na větroni i soutěžně. Měl jsem zato, že Kaplík se dotázal jakou vrtuli může použít na modelu, který má zprovoznit a očekával jsem, že odpověď bude buď ano nebo ne, což v podstatě učinil veka1. To je vše, co jsem k tomuto problému chtěl sdělit. Ostatním diskutujícím se omlouvám, pokud by měli dojem, že jsem něco napsal špatně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 7:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
Atto píše:

Takže množstvo vzduchu, (na nasledujúcom obrázku) prichádzajúce na "propeller disc" z ľava, nie je to isté ako množstvo vzduchu odchádzajúce z "propeller disc" smerom do prava?
Příloha:
Obtekanie vrtule 5.jpg

Hm, to bude nějaký divný - hlavně aby se pak ten vzduch někde nazačal hromadit :lol: - jako ti horníci v dole (čemuž Jára samozřejmě svou genialitou, dokázal zabránit).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 9:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 3157
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
aero45s píše:
Mior napsal, že to co jsem o vrtulích napsal je z pohledu laika a argumentoval příkladem automobilu. Nemyslím si, že jsem laik...


NIKDE som nepovedal, že si laik, a ani by som si to nedovolil...

Povedal som: "Toto je zaužívané u laickej verejnosti", a to je podstatný rozdiel.

Nie všetci všetko vieme a na základe jednej či niekoľkých neznalostí by som nikoho za nevedomého či laika neoznačil...

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 9:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.9.2008
Příspěvky: 608
Jyrry,
za normálnych okolností tvoje komentáre "hlcem", ale teraz dávaš vyhýbavé odpovede, alebo odpovedáš direktívami, v zmysle aby som samokrídlam niečo vysvetloval, aby som ich postavil a skúšal lietať, aby som zapaľoval vonné tyčinky, aby som si sám po sebe prečítal, aby ........

Ale toto predsa nie je tvoj vecný prístup.

Takže, prosím ťa, jasne napíš, čo akože zistím, keď budem robiť to, čo mi radíš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 18:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Věcný přístup? Skrz vrtuli bude proudit nějaké množství vzduchu, samozřejmě. Ale už ten tvůj původní obrázek naznačuje kudy bude proudit a před vrtulí rozhodně nebude obtékat významně velkou část nosných či řídících ploch, zato za vrtulí to bude jistě větší část křídla.
Jak moc to napomůže autostabilnímu profilu k té autostabilitě, to je myslím diskutabilní, ale mám za to že u tažného pohonu to bude o (malý) fous víc. Ale i tak musíme těžším samokřídlem víc mrsknout, zvlášť za bezvětří, aby to sebou nepláclo kousek před námi. A to je pro mně teď důležité.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 19:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
mior píše:
...Pozrime sa na to z pohľadu automobilu - pohon predných kolies (teda pred ťažiskom auta) auto ťahá, zatiaľ čo pohon zadných kolies (teda za ťažiskom auta) auto tlačí - a je úplne šumafuk, či je motor vpredu alebo vzadu alebo dokonca v strede auta!
A teraz - pre objasnenie sa spýtam:
Namontujem do špice modelu motor a vrtulu dám ZA motor. (už som taký model videl).
Bude model ťahaný alebo tlačený?
Je to vrtuľa ťažná alebo tlačná?

...teď mě tak napadlo, když uvážu lano za zadní nápravu auta a potáhnu ho ve směru jízdy, tak ho na laně tlačím i když táhnu... :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 19:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6869
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Teda hoši :wink: , narazil jsem na toto vlákno a podle nadpisu jsem usuzoval, že bude mít tak 3-4 příspěvky, že ho snad ani nemá cenu prohlížet, ale ono jsou tu toho výživné 4 strany. 8O

Už na první stránce mi napadlo, že Kaplíkovi snad stačilo poradit, že ať už je vrtule vepředu nebo vzadu, tak nápisy mají směrovat do směru letu. Nebo když tam žádné nápisy nejsou, tak oblé, vypuklé strany listů dopředu a ty ploché nebo vyduté dozadu. No a točit ím směrem aby to tahalo dopředu. Nic víc. 8)

Ale tady se strhla již kolikátá teoretická bitva světového významu a asi bude pokračovat dokud bude kámen na kameni. :lol: :lol: :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.09.2020 23:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Selským rozumem vzato ellete tak dle mně jsi to asi netrefil.I kdyby jsi lano uvázal za konec výfuku tak síla potřebná k pohybu je před autem takže je to tah a nikoliv tlak.Moje soukromá definice je "co je v předu je tažné a co je za je tlačné.To co je mezi nedovedu pojmenovat a je jedno jestli je vrtule před motorem nebo za motorem"Má li to nějaké pojmenování třeba jako středový nebo centrální ........tak rád si zapamatuji- kdo to zná a správně (odborně) pojmenuje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.09.2020 9:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 3157
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
dratek píše:
Selským rozumem vzato ellete tak dle mně jsi to asi netrefil.I kdyby jsi lano uvázal za konec výfuku tak síla potřebná k pohybu je před autem takže je to tah a nikoliv tlak.Moje soukromá definice je "co je v předu je tažné a co je za je tlačné.To co je mezi nedovedu pojmenovat a je jedno jestli je vrtule před motorem nebo za motorem"Má li to nějaké pojmenování třeba jako středový nebo centrální ........tak rád si zapamatuji- kdo to zná a správně (odborně) pojmenuje.


Si si istý?

Nedívaj sa na to ako na jednu silu, ale na viac síl.

Lebo rozloženie síl spôsobí, že tlačíš zozadu do ťažiska objektu a teda je to tlačené, nie ťahané, je nepodstatné, kde je zdroj sily!
A všimni si toho smajlíka u elleta, on to pochopil správne, len to dal na pobavenie...

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.09.2020 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.9.2008
Příspěvky: 608
jyrry píše:
...Ale i tak musíme těžším samokřídlem víc mrsknout, zvlášť za bezvětří, aby to sebou nepláclo kousek před námi. A to je pro mně teď důležité.

S týmto absolútny súhlas. A je jedno, či to má ťažné alebo tlačné usporiadanie pohonu.

.................................................

Avšak toto:
jyrry píše:
... Ale už ten tvůj původní obrázek naznačuje kudy bude proudit a před vrtulí rozhodně nebude obtékat významně velkou část nosných ploch, zato za vrtulí to bude jistě větší část křídla.

vidia moje oči trochu inak:
Příloha:
Obtekanie krídla - ťažný (modrý) vs tlačný (červený) pohon.jpg
Obtekanie krídla - ťažný (modrý) vs tlačný (červený) pohon.jpg
[ 76.23 KiB | Zobrazeno 888 krát ]



Příloha:
Obtekanie vrtule 1.jpg
Obtekanie vrtule 1.jpg
[ 85.87 KiB | Zobrazeno 886 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 162 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz