Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 0:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Jardátor píše:
Mrkni se raději na FLY SKY FS 16,je o chloupek levnější,a o pár chloupků lepší,prodává ji např.E-motors.


Určitě to není špatná volba, zejména finanční...
Mám nějaké "dospělé" Futaby, ale do lodě jsem chtěl něco "jen tak" a divil jsem se, co za ty peníze umí ;-)
No a východně od nás se dá přijímač sehnat za deset doláčů (ale i celá souprava).
Já jsem koupil set a přijímač navíc taky na e-motors ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 8:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
DAF píše:
Organicky cvičné modely mají konstrukci podřízenou tomuto účelu, tedy jednoduché tvary, jednoduchá stavební technologie, možnost použití větší plochy křídla - tudíž nižší plošné zatížení a z toho vyplývající schopnost letu i znatelně nižší rychlostí. To je pro začátečníky vhodnější. Večer ještě porovnám plány Citabrie a třeba Pluta
Tak se na ten plán opravdu dobře podívej. Stavebně nic náročného, klasický Farův rukopis. Rozměrově se toho s ní ani moc vymyslet nedá, aby se stala oním klasickým cvičným modelem. A pokud jde o letové charakteristiky, opakuji, že je velmi příjemná. Já jsem ji stavěl tehdy, když ten plán vyšel (přesně už to nevím), ale dost tomu let. Měl jsem do ní dvě serva Futaba, na dnešní poměry obrovská, nic jiného nebylo, a přijímač vlastní výroby (dnešní modeláři by se jistě také pozastavovali nad jeho velikostí). Přesto nebyla těžká (už jsem zmínil, že jsem si s ní i zaplachtil v termice - cca 15 minut bez motoru). Hodně jsem si jí užil a skončila až na prasknutí zmíněné nekvalitní spojky křídel za letu.
Letovými charakteristikami naprosto srovnatelná třeba s Vipanem (létali jsme i společně). Za sebe doporučuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 9:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Včera jsem se k tomu nedostal, tak nejpozději o víkendu. Souhlasím, že Citabria je vhodná předloha pro model a určitě nebude mít zvlášť záludné letové vlastnosti, jako třeba model nějaké stíhačky. Fara měl pěkné konstrukce, ale občas tam měl zbytečně moc dílů. Nebo navrhnul něco, co se v domácí dílně dá hůře vyrobit, podívej např na příďovou nohu Centaura. Mám doma plán na jeho Fénixe a pak plán na jiný model (jiného konstruktéra), nepočítal jsem to , ale ten druhý má znatelně méně dílů. Teď bastlím pro kluky na kroužek Pluto. Jednoduchý model, nemusíš se patlat třeba se zasklením, povrchovku si dáš jakou chceš. V žádném případě Citabrii nezatracuju. V mládí jsem ho nepostavil, nějak to proste nevyšlo, ale líbí se mi.
P.S. spíš mi šlo o to, že s polomaketou se bude pracně patlat (v dobrém), dá mu to dost práce a času, bez to udělá, no a když s tím praští a udělá z toho (nedej bůh) třísky, tak co? XDan psal třeba o modelu Bažant. Měl jsem ho. Stavba primitivní, splnilo to účel (vím, že jsou lepší modely) a když jsem s tím praštil, nějak se to opravilo a létalo se dal. Kdyby to byla nějaká maketa, např Dragon Rapid (plán mám doma), asi by oprava nebyla tak jednoduchá.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 20:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
S tím Bažantem je to vystižené pěkně,z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že toho vydrží opravdu hodně.Už jsem sice musel opravovat nesčetněkrát podvozek ,zvětšovat výškovku (asi o jednu třetinu),řešit za letu upadlou nádrž (na závodech-mezi lety jsem jí musel narychlo přiletovat) a kompletní zlomení čumáku (těsně před křídly a za uchycením podvozku) po jednom problému se zaseklými lanky na rukojeti,kvůli kterým jsem let zakončil střemhlav do země.Ono spíše jsem přistával ještě dřív,než jsem vůbec vzlétl. U Citabrie nic takového neplánuji.Jestliže umí alespoň trochu plachtit,tak to bude dobrý.U bažanta byl totiž problém,že po chcípnutí motoru šel okamžitě k zemi.Pokud jste vážně dobří a včas ho potáhnete, tak máte šanci, že doplachtí možná i takových 7 metrů. Pro mě by to bylo nereálné.I tak ho mám rád, se zanedbatelnými 70 cm rozpětí se dá dát kamkoli,v ruce ho ani nepoznáte a s 10 metrovými lanky se dá létat i na menší zahradě.(vlastní zkušenost,když jsem létal na zahradě nad jahodami a mezi stromy-jednou jsem měl co dělat,abych neskončil v těch jahodách.Jahody byly už sklizené,takže by jim to asi až tak neuškodilo)
I po tolika drsných přistání létá stále v pohodě.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 22:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Farova Citabria si nehrála na maketu, takže bych to moc neprožíval.
Kolik je na ní zjednodušené jsem zjistil při stavbě malé makety. Takže složitá? Ne.
Ale to je dobře, J. Fara kreslil použitelné, létavé modely, které byly slušnou kopií až polomaketou předloh, žádné účelovky k Pláči ;-)
Podobně jako kreslí i Z.Raška.
Navíc to často byly volně létající modely nebo jednokanály, navíc neproporcionální.
V dnešní době je upravit na vícekanály není problém. Snad jen u verze s křidélky zmenšit vzepětí.
V kroužku bych nejspíše stavěl verzi s řízenou VOP a SOP, bez křidélek.
Není pak problém udělat další křídlo s křidélky a vyměnit. Nebojím se, že by "plonkovní" křídlo nebylo později kde použít ;-)

Takže bych se nebál v kroužku stavět cokoliv, co vypadá jako skutečné, třeba Bede BD-4, ten Vipan (originál byl stejně jiný...), nebál bych se zjednodušení, jde o pohodovou stavbu bez stresů, mělo by to být létavé, lehké, opravitelné.... :-)
Např. příďová noha nemusí být nezbytně řiditelná (= tedy jednodušší). Při slušném odpružení vydrží hodně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: čtv 29.11.2018 22:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Když je řeč o tom Bažantovi... Rakovničtí kluci co létají upoutance (tady Jarhah62 a Risah) mohou dodat rozsyp Ringmastera, frézuju jim na to všechny díly včetně trupu... Tam by se pro kroužek nějaká ta menší série udělat dala, data jsou.
A létavé to je, určitě víc než Bažant, kluci s tím létají i maraton.
jo, a je to ve verzi elektro, lože je na to upravené, kluci případně dodají i pohony a jednoduché ale docela funkční CL časovače...
Nebo pak větší kousek - Jarda nabízí i rozsyp na celkem výkonnou UŠku ...

Omlouvám se za OT, ale snad to není až tak úplně od věci...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 9:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Steve, neříkal jsem maketa, ale POLOmaketa. Tedy dodrženy základní tvary s jistým zjednodušením. Volanty byl také v užším výběru. Letos stavíme (s těmi nejpokročilejšími) RC Basic Trainer podle Outerzonu. Příští rok to bude právě Pluto s rozšířením z S ještě o V , K a samozřejmě M. Pohon bude elektrický. Zatím stále musím nad jejich práci držet ochrannou ruku. Vzhledem k rozdílům znalostí mám v podstatě dvě skupiny (začátečníci s mírně pokročilými a více pokročilí). Tu Citabrii bych jim zatím stavět nedal, možná později. Neříkám, že je nějak výrazně složitá, ale chtělo by to před ní ještě něco postavit. Kluci už docela dost zvládají, ale chce to ještě vypilovat, přesnost zatím není jejich nejlepší kamarádka (něco opraví sami, něco já). Před třemi roky byli všichni nepopsaný list papíru. Ti "nejstarší" už začínají pomalu létat s RC modely.
Až pojedu na Halenkovice, třeba se ozvu a pokecáme o tom.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne pát 30.11.2018 13:03, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 11:33 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.7.2011
Příspěvky: 169
Bydliště: KrPole
Jak jsem již kdysi psal, Citabriu jsem měl, stavebně nebyla vůbec složitá (když jsem jí stavěl, tak mi bylo +-11) a lítala slušně, na jedenapůlku a s 1kanálem Mars. Na motor nahoru a pak plachtit.

viewtopic.php?f=119&t=84450&start=15#p1422718


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pát 30.11.2018 13:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Při volbě modelu pro kluky vycházím z toho, co jsou schopni zvládnout. Proto si myslím, že bych u nich se stavbou počkal, až ještě naberou další zkušenosti. Pokud si na stavbu tazatel troufne, žádný problém.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: sob 01.12.2018 23:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Až pojedu na Halenkovice, třeba se ozvu a pokecáme o tom.

To bude v červnu. Určitě tam budu, rád tě uvidím ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 10:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak snad nebude doma jiná důležitá věc, pro kterou bych nemohl :wink: .
Ale zpátky k věci. Křídlo Pluta a Citabrie je konstrukčně prakticky stejné. Mají téměř stejnou hloubku, jen Citabria na o žebro víc, takže větší rozpětí a tím i plochu. Citabria má částečně tuhý potah, což Pluto nemá ((letos ale takové křídlo stavíme).To je plus pro Citabrii. Trup je u Citabrie o něco složitější, má víc přepážek, a dílů vůbec. Je možné vypustit okna kabiny (jen naznačit při konečné úpravě), kluci by docela zápasili se zasklením čumáku, asi by také trochu zápasili s konstrukcí čumáku. Citabria má na trupu výrazně víc dílů a moji kluci ještě nejsou natolik zkušení, aby to postavili bez chyb (opravy jsou většinou moje práce). Tady má plus Pluto. Stavba Pluta by tak měla být rychlejší (důležité pro udržení pozornosti a zájmu). Letové vlastnosti nemůžu odhadnout, zatím jsem ani s jedním nelétal. Hmotnost je papírově přibližně stejná. Vzhledem k větší nosné ploše bude mít Citabria nižší plošné zatížení. Mohla by proto být schopna letět pomaleji, a i možná o trochu lepší kluz při chcípnutí motoru. Nehodlám nic počítat a dělat nějaké hlubokomyslné analýzy letových vlastností. Oba modely jsou určitě vhodné, jen bych si Citabrii nechal na později. Výsledek bude samozřejmě záviset od konkrétní stavby. Přesnost a výsledná hmotnost ovlivní konečné vlastnosti.
P.S. Je to můj subjektivní názor, někdo jiný může mít názor odlišný.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 18:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Pro DAFa:
Rychlost stavby je podružná.Osobně se mi Citabria líbí více,než Pluto a jelikož mají víceméně podobné parametry, tak se pustím raději do Citabrie.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 19:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Nebudeš litovat. Ještě jsem vyštrachal letitou fotku té svojí.
Potvora - je vzhůru nohama, nevím jak to otočit... :oops:


Přílohy:
img027.jpg
img027.jpg
[ 164.8 KiB | Zobrazeno 3380 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 02.12.2018 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Chápu a budu ti držet palce. Pak se ozvi, jak jsi dopadl. Já na to musím koukat ještě z trochu jiného úhlu. Pokud to budu stavět pro sebe, není problém s časem a dalšími faktory. Už jsem také stavěl model na etapy několik let. Tyhle prcky vybírám na kroužek a tam na to koukat musím. Ve své době se mi plánek velmi líbil. Vzhledem k době jsem si tehdy nemohl pořídit větší motor než 2,5 ccm, a to ještě ve verzi "D", protože metylové palivo nebylo k mání. Už nevím přesně proč jsem to nerealizoval, ale myslím, že to byla finální povrchovka (ty hvězdičky ad.). Nevěděl jsem tehdy, jak to udělat. Dnes už by to takový problém nebyl - např. možnost zpracování v PC s následným tiskem na obtiskový papír, ty velké (na křídla) by se vyřízly z potahového materiálu.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pon 03.12.2018 9:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
S povrchovkou ve smyslu zbarvení jsem si moc hlavu nelámal. Inspirovalo mě zbarvení akrobatického dvouplošníka Weeks Special. Bylo to potažené papírem a letová hmotnost byla s tou Jenou a dvěma velkými Futabami 1100 g.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz