Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pon 03.12.2018 15:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ta cukatura ke stavbě byla někdy na přelomu 70 a 80 let, přesněji to už nezařadím. Tehdy ještě nebyl internet a v letectví jsem žádnou jinou barevnou variantu nenašel. Mohl jsem to dělat po svém, ale to se mi prostě nechtělo. Postavil a polétal jsem s jinými modely.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 7:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
DAF píše:
Kdyby byl takový Centaur někde k mání v kitu... Dvaapůlku Brno doma mám, ještě nezaběhnutou. Jen přední podvozkovou nohu bych udělal jednodušeji. Nějak dohanim, co jsem tehdy nestihnul 8) .


No,DAFe a co tohle:https://david2.webnode.cz/products/centaur-el-cvicny-rc-model/?
Při koupi mi ale bylo řečeno,že na čmouďáka koncipován není. Ale troufám si říct,že patřičné úpravy by jsi zvládl levou zadní...
Já si jej naplánoval jako elektru,tak mě to netrápí. Ale netuším,jaká serva osadit a ty mě ještě děsíš s přední nohou,škareďáku! :) S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 13:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
No vidíš, tenhle Centaur mi nějak unikl. Ovšem ten elektrický je o pár milimetrů širší a o pár kratší. Kromě úprav vnitřní konstrukce výrobce rozšířil ovládací prvky. Nějak se mi tahle verze nelíbí, je to o úhlu pohledu. A jinak jukni na původní plán a dobře si prohlédni přední haksnu, je ze dvou drátěných dílů, poměrně náročně tvarovaných. Tyto dva díly byly sletovány, na dolní konec jsou nasazeny dva kousky ocelové trubičky, které jsou také přiletovány. Jejich volný konec je zploštělý a je do nich vyvrtán otvor pro osu (šroub) kola. Technicky velmi pěkně navržené, ale v běžných domácích podmínkách velmi těžko zpracovatelné, aby to fakt vypadalo. Ne každý má doma různé ohýbačky, lisy, různé forychtungy a všemožný vercajk k výrobě potřebný. Původní plánek najdeš v plánkovém servisu RC revue, reedice Modelář.
Jinak děláš si velké, a hlavně zbytečné, starosti. Při téhle velikosti bych dal běžné standardy. Pokud budeš honit hmotnost, dělají se výkonná serva se zhruba poloviční hmotností a dokonce větším krouťákem, třeba tahle https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=1768, nebo tahle http://www.eshop-rychle.cz/rcservis/esh ... a-CS-238MG. Na křidélka a klapky by možná šla použít serva z kategorie HS 81.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 14:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 257
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
Tak jsem se na ten plán/náhled/ koukl - a stačilo... Kristova noho! Tak tohle tam zcela určitě mít nebudu...! Já ty výřezy+plán ještě ani nerozbalil,ale snad to je nějak jinak řešené. Že tam pan Fara,dej mu Pánbůh volné nebe,nenaprojektoval ještě samodomo tlumiče a blatník... 8O ? Když si vzpomenu na trable se sháněním obyčejné haksny na Sticka obchází mě mrákoty!
Jo,a dík za dopor. serv. Ty Corony máš odzkoušené?
S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 14:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.5.2008
Příspěvky: 291
Jen přidám něco ze své historie:
https://www.rcalbum.cz/model/1536-citabria.html
Nejdříve lítala s 1,5 striž a jednokanálem Mars, později s Enyou 2,5 RC a řízenou S, V, M


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 14:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Sagitt62 píše:
Tak jsem se na ten plán/náhled/ koukl - a stačilo... Kristova noho! Tak tohle tam zcela určitě mít nebudu...! Já ty výřezy+plán ještě ani nerozbalil,ale snad to je nějak jinak řešené... S62

Když jsi se tam díval, tak číhni třeba na plány Pluto - http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... -003s.html, Simplex - http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... -093s.html, Fénix - http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... -109s.html, Pottier P-70 - http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... -158s.html a další, prakticky každý model, který má příďák, a zjistíš, že to jde jinak, hlavně jednodušeji.
Ty Corony jsem zatím nekupoval, ale mám na ně zálusk, mám ty Hitecy, bohužel zatím jen zabudované a v praxi nevyzkoušené. Letos už to nestihnu :cry: , ale příští rok to doufám (zase ne)vyjde.
A že jsem tvého skřeta nazval ďáblem (navíc v kombinaci se slovem "rudý" se to přímo nabízelo :lol: , jednak to bylo v uvozovkách a jednak se to tak trochu k tomu hodí. Ďábel prý mívá často podobu nějakého skřeta, aspoň v různých hororech a biblických příbězích to tak bývá :wink: . píšu to tady, abych nezasvinil vlákno o digitálech, stačí, že to dělá jiný :lol: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 16.12.2018 15:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Tie Corony sú funkčne na slušnej úrovni, ale krabičky majú z veľmi krehkého plastu. Teda aspoň tie moje. Mal som ich v jednom modeli a na všetkých popraskali úchyty, aj samotné krabičky. Bol to síce akrobat, ale nie ozembuch. Podobne dopadli aj väčšie 339-ky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pát 04.01.2019 23:03 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Tak stavba CITABRIE už byla započata. Stavím vše podle plánku, akorát ocasní plochy udělám podle uprav navrhovaných na tomto vlákně.


Přílohy:
P1010102.JPG
P1010102.JPG
[ 105.93 KiB | Zobrazeno 3424 krát ]

P1010111.JPG
P1010111.JPG
[ 66.61 KiB | Zobrazeno 3424 krát ]

P1010119.JPG
P1010119.JPG
[ 64.34 KiB | Zobrazeno 3424 krát ]

P1010122.JPG
P1010122.JPG
[ 73.52 KiB | Zobrazeno 3424 krát ]

P1010127.JPG
P1010127.JPG
[ 66.81 KiB | Zobrazeno 3424 krát ]

P1010129.JPG
P1010129.JPG
[ 64.57 KiB | Zobrazeno 3424 krát ]


_________________
danielskop.xf.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 20.01.2019 0:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Budeš mít na trupu nějaké boční lišty?
Aby to trochu imitovalo ten složitý průřez - mnohoúhelník.
Ono je to pro Citabrii celkem charakteristické... ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 20.01.2019 11:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Steve píše:
Budeš mít na trupu nějaké boční lišty?
Aby to trochu imitovalo ten složitý průřez - mnohoúhelník.
Ono je to pro Citabrii celkem charakteristické... ;-)

Za sebe bych je tam nedával. Model je to poměrně malý, takže se to ztratí. Navíc má konstrukci z plných bočnic. Pokud by to byla prutová konstrukce, tak bych o tom možná uvažoval. Ovšem autor se musí rozhodnout sám.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 20.01.2019 12:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Chci model postavit, co nejjednodušší, protože bude sloužit na naučení se s radiákem. Bez podvozku a bez vzpěr. O vytváření dojmu mnohaúhelníkového trupu jsem ani nepřemýšlel. Na estetice přesto tratit nebude.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: ned 20.01.2019 15:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
XDan píše:
Chci model postavit, co nejjednodušší, protože bude sloužit na naučení se s radiákem. Bez podvozku a bez vzpěr. O vytváření dojmu mnohaúhelníkového trupu jsem ani nepřemýšlel. Na estetice přesto tratit nebude.

Správne.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 22.01.2019 11:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Až na ten podvozek souhlasím. Nevím ovšem, jakou máš letovou plochu. Jinak ten podvozek, kromě tedy přistání na něj, slouží částečně i jako ochrana vrtule, při dosednutí má model ještě rychlost a vrtule může o zem škrtnout a může být po ní, a je jedno, jestli už motor chcípnul, nebo jede na volnoběh. Historické modely měly z tohoto důvodu velmi předsazený podvozek, vrtule byly tehdy dřevěné, často vyráběné doma, a dobrá vrtule byla vždy poklad. Dnes jsme na to trochu jinak a plastové vydrží dost, ale přesto, proč riskovat poškození. Ale je to tvoje věc.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 22.01.2019 11:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No... s těmi vrtulemi... provozoval jsem slušnou řadu "motorových házedel" - cca 1,1m dolnoplošných stíhaček WWII bez podvozku, sedám jen do trávy. Na prstech jedné ruky bych spočítal vrtule přistáním zlomené. Beru to za posledních cca 10 roků. Tak nevím.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 22.01.2019 11:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Chtěl jsem napsat, že budu asi za kacíře ale jyrry mě s názorem na podvozek předběhl. Přistávám taky do trávy, umí to i FunCub ale třeba QB s podvozkem končilo vždycky závěrečným kotrmelcem. Po odstranění podvozku je přistání pohodové, vrtule (plast) vždycky někam uhne.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz