Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 15:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2009
Příspěvky: 494
Bydliště: Žilina
Zdravím páni, zima začala, sviatky sú za nami, tak mi ostáva voľný čas po večeroch, ktorý by som chcel naplniť stavbou maličkého modelu pre 2,5ccm motorček, čo sa mi doma váľa po stole. Model by mal byť 1100 - 1400mm v rozpatí a cca 600 až 1000g vo váhe.

Zatiaľ uvažujem nad týmito modelmi:
SIG Rascal C
Modelservis Fly Baby 1200
SIG Piper Cub 1200
Flying Wood Ugly Stick

Túto tému som založil preto, aby ste mi prípadne poradili vo výbere správneho modelu pre tento motorček. Ak poznáte nejaké iné stavebnice, prípadne aj plánik pre tento motor, budem rád za každé nápady. Ak máte postavený nejaký model, budem veľmi rád, ak budete zdieľať svoje postrehy zo stavby.

Doma mám dvojmetrový Piper Super Cub s 13ccm Saitom a chcel by som čosi maličké, ale spaľovacie. Možno budete tvrdiť, že s tak malým modelom by to chcelo elektriku. Máte pravdu, no mne sa páči vôňa žhavíkov, preto chcem mať malinký model s 2,5ccm žhavíkom. Motor je AP .15 Hornet so zadným tlmičom, ktorý má veľmi pekný zvuk. Tu posielam moje video zo zábehu:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Naposledy upravil DaggyMAC dne ned 28.12.2014 20:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 17:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
http://obchod.lasermodely.cz/cvicne-/43-texas.html

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 17:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ták třebáááá http://www.flyingwood.wbs.cz/Motorove-m ... lid=510655 , anebóóó http://www.letadel-modely.cz/RC-El-Marabu-XL-d296.htm . Pokud bys hodlal i pižlat vlastnoručně, můžeš si prohlédnout plánkový servis některého z časopisů, tady je např. RCR - http://eshop.rcrevue.cz/index.php?optio ... 3&Itemid=1 . Jinak co to máš přesně za motor? Má nějakou velkou hlavu a divný karbec, není to ta převrtaná jedenapůlka? Ta má obsah jen 2,26 ccm - http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ngine.html . Myslím, že to nebude žádný zázrak. To bych už raději koupil tu klasickou dvaapůli http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=3471, ta je o nějaký ten watík silnější a je přímo jako dvaapůlka konstruovaná.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 20:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2009
Příspěvky: 494
Bydliště: Žilina
DAF mám presne ten z Hobbykingu. Kúpil som tento motorček za pár dolárov, kedy bol zlacnený cez FLASH SALE. Čítal som aj na RCgroups, že je menej výkonný, zato ale má nižšiu váhu (152g s výfukom a sviečkou bez vrtule), výfuk vzadu a podľa mňa aj krajší zvuk vďaka tomu výfuku. Napriek nižšiemu výkonu sa lepšie nastavuje a udržuje, takže sa nemusím starať o 2 ihly ale iba o jednu. Viem tiež, že tieto jednoihlové (airbleed) karburátory nie sú tak efektívne, ale pri tak malých motoroch je zbytočne hrať sa na efektivitu. Podľa RCgroups má tento motorček ťah cca 800-1000g, ale ja nechcem s modelom lietať na plných otáčkach, aby som ho udržal vo vzduchu, chcem aby si motorček bublal na nižších otáčkach, kde má aj pekný zvuk a nie je to jačák ako MVVS motory.

Inak, myslíš si, že ten Marabu XL je vhodný pre tento motorček? Predsalen je tročku väčší. Možno ak by bol v rozpätí tak cca 1300mm, bolo by to bomba. Viac sa mi páčia lietadlá, čo vyzerajú ako polomakety.

Ak teda poznáte nejakých výrobcov kitov, nie nutne len v CR alebo SR, budem rád, ak sa o to podelite.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 23:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
4 DaggyMac, jestli by na toho XL Maraba stačil, ti takhle nedovedu bez dalšího odpovědět. Ale v každém případě pokud se budeš rozhlížet, směřuj pozornost na kategorii pro motory 1,5 - 2,5, a ne 2,5 - 3,5 ccm. Ten Tvůj motor je taková silnější jedenapůlka. Fly Baby bys musel upravit, je původně na elektro, takže konstrukce je mírně subtilnější oproti spalovákům (obecně jsou elektrokonstrukce mírně subtilnější proti čmouďákům, nejen tato). Rascala znám jen toho na jedničku, na to by Tvůj motor byl už nejspíš dost silný a pak velké na větší kubatury, tam by Tvůj nestačil. Rascal C jsem nenašel, dej odkaz. Zatím jsem nehledal ani ty ostatní. Když nebudeš trvat na rozsypu, ale byl bys ochoten jít do stavby podle plánku, tak v plánkovém servisu RC revue je námětů poměrně dost, např. Apolo (028s), Piper PA-18 (050s, to je sice upoutanec, ale půjde upravit na RC), Vipan (065s, bylo by na místě ho tak o 10% zvětšit), Citabria (079s, k tomu nabízel kolega základní výřezy http://www.jkmodels.cz/index.php?option ... &Itemid=26 , jestli je ještě má, netuším, musel bys ho kontaktovat), Trempík (137s) a na stránkách jiných časopisů bys určitě našel další inspiraci.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 23:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.10.2014
Příspěvky: 11
Marabu XL je dle mého názoru minimálně na 3,5.
Já teď stavím Piráta a tohle éro si na dva a půlku dovedu představit.
http://www.letadel-modely.cz/Pirat-d292.htm
Výfuk dozadu by nemusel vadit, protože je krátký. Pirát je navržený na elektriku (těžké baterky) a posunutí spalováku víc dopředu pomůže při vyvážení. Rozpětí je menší, ale o to je větší hloubka křídla. Plochu a hmotnost to má na 2.5 pro ostřejší lítání akorát. V trupu je spousta místa na pohodlnou zástavbu nádrže a serva pro karbec.


Naposledy upravil Atnarfus dne ned 28.12.2014 23:45, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 23:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2009
Příspěvky: 494
Bydliště: Žilina
Rascal C je klasický Rascal od Sigu v rozpätí 1245mm, link tu: http://www.tatramodel.sk/rcm-pelikan/mo ... tavebnice/
Ten na mňa najviac zapôsobil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: ned 28.12.2014 23:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak je ten Rascal, kterého jsem myslel. Určitě se tam ten motor vejde, jen, aby to nebylo moc. Pokud by si se rozhodl pro inzerovaného Piráta do Hiesböka, žádný problém s výfukem tam nevidím. Motor stejně budeš dávat na lože, tak prostě musíš koupit takové, aby tam motor padnul i s tím laufem (zřejmě koupit v kamenném krámě, kde si to můžeš mna sucho vyzkoušet). Předpokládám, že soudruzi v PRC s takovým způsobem zástavby počítají. Jen by se musel upravit ten čumák na lože pro spalovák, místo elektriky.
P.S. Trochu upravit na čumáku bys zřejmě musel každý takový model, protože pro tyhle špunty už většinou výrobce počítá s elektrikou.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: úte 30.12.2014 9:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2009
Příspěvky: 494
Bydliště: Žilina
Pravdepodobne pôjdem do toho Rascala. Vyzerá fakt dobre, motorček sa tam vojde. Čo som pozeral na rcalbume majiteľov Rascalov a výbav ktoré tam majú, tak napr.:
motor TR2217/16 (73g)
Turnigy Plush 30A (25g)
2200mAh 3s LiPoly (180g)
čo je dokopy 278g

samotného pohonného systému, kde nepočítam káble a materiál potrebný pre montáž. Ak teda nebudem počítať hadičky a podobné blbosti pri spaľováčiku tak:
AP .15 Hornet (155g),
2oz nádržka 60ml (25+60g palivo)
HXT900 9g serva pre ovládanie plynu
som na cca 249g s plnou nádržkou

V konečnom dôsledku dostanem rovnakú váhu ako pri elektrike a budem mať spaľováčik s tak veľkým výkonom, že nebudem musieť lietať na plný plyn, takže z jačiaceho lietadla sa stane pekne si poprdkávajúci model plávajúci po oblohe = malé otáčky = pekný zvuk = malá spotreba paliva.

Takže idem do Rascala. Ďakujem za návrhy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: úte 30.12.2014 10:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
.... nekdy kolem roku 1970 jsem se na leteckem dnu v Kamenici nad Cir. shledl v konstrukci p. R.Cerneho, nazvane Racek.

Chvili jsem takticky vyckaval, az konecne letos jsem nabral odvahu ,nafrezoval zakladni dily a tu poletuchu na 2,5motor zkousim postavit.

Je teda pravda, ze do puvodne skoro tyckoveho volneho modelu pro zacatecniky o rozpeti 1500mm, jsem navic nacpal tri serva ,prijimac, akumulator a misto kapatka bude klasicka plechova nadrz... ale omezene moznosti volneho pohybu po planete to vyzaduji. 8)

Aktualne je konstrukce pripravena k potahovani, jen musim jeste dodelat vzpery kridla.

Příloha:
racek _001.jpg
racek _001.jpg
[ 293.17 KiB | Zobrazeno 3492 krát ]


Příloha:
racek _002.jpg
racek _002.jpg
[ 322.28 KiB | Zobrazeno 3492 krát ]


Příloha:
racek _003.jpg
racek _003.jpg
[ 326.13 KiB | Zobrazeno 3492 krát ]


Příloha:
racek _004.jpg
racek _004.jpg
[ 303.49 KiB | Zobrazeno 3492 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: úte 17.02.2015 18:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 6.8.2014
Příspěvky: 22
Ahoj, nechci zakládat nové téma tak se poptam tady. Měl někdo tohle éro http://obchod.lasermodely.cz/cvicne-/15-miky.html s ASP 2,5ccm?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: stř 18.02.2015 9:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
veka1 : Ten plochý trup je vyloženě zajímavá koncepce, taková RC SUM-ka, pěkné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: stř 18.02.2015 9:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
DaggyMAC píše:
Takže idem do Rascala.
Věřím, že nebudeš litovat. Je to pěkné éro a ten motor na něj bude bezpečně stačit. Vždycky mi udělá radost, že ještě nevyhynuli modeláři, kterým voní metanol a ricín. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: stř 18.02.2015 18:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
to zizzy, velmi pravděpodobně se jedná o volnou variaci na starší plánek z Modeláře - http://eshop.rcrevue.cz/index.php?page= ... t&Itemid=1 . Myslím, že když projdeš RC Album, něco tam o původním modelu najdeš - http://eshop.rcrevue.cz/index.php?page= ... t&Itemid=1 (jen to musíš vyselektovat).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozsyp pre 2,5ccm žhavík
PříspěvekNapsal: stř 18.02.2015 23:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.11.2013
Příspěvky: 224
Obrázky: 0
veka1 píše:
Chvili jsem takticky vyckaval, az konecne letos jsem nabral odvahu ,nafrezoval zakladni dily a tu poletuchu na 2,5motor zkousim postavit. (MYŠLENO NĚKOLIK DESETILETÍ)

Aktualne je konstrukce pripravena k potahovani, jen musim jeste dodelat vzpery kridla.
veka1



JOJO jen to dodělat !!!!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz