Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 5:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha-Kunratice
Zdravim,

tak nejak postupne po "bublinach" bych rad presel na motorove modely se spalovacim pohonem. Hledam nejakeho cvicneho hornoplosnika. Co jsem se dival na CZ trhu (Phoenix model), vsechny trenery .40 co jsou k mani maji doporuceny pohon 6,5-8,5cc zhavik. Nevite o nejakem hornoplochu, kde by sla uz pouzit benzinova 10cc od Evolution: http://www.evolutionengines.com/Product ... D=EVOE10GX

Predpokladam, ze nahradit tou benzinovou "desitkou" ten zhavik by byla uz asi "cihla" v eru cca 1,5m rozpeti s vahou cca do 2,5kg.

Predem diky za reakce.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 7:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
A co třeba BIG Lift ?:-) měl, myslím 2400 mm.měl jsem ho. Byl hodný a házel jsem z něj dětem bonbóny :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 7:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
Phoenix modely litaji docela obstojne. Mam tento http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=891927

v nem je 2T 8,5 ASP. Ta desitka by do toho pasovala pekne. Nicmene nepocitej s tim ze to bude na nejakou akrobacku. Ja jsem se dostal na vahu cca 2,8kg s palivem a to mi pripada hodne. Odlehcovat to moc nejde. S Vahou pocitej vzdy u horni hranice.

Pokud chces neco hodneho a bavi te stavet tak mi pripada lepsi koupit nejaky rozsyp, da se postavit mnohem lehci. Pro inspiraci treba muj Piper 1,8m od SIGu ma i s plnou nadrzi cca 2,2kg

Tz cinske stavebnice jsou takove tezke ingoty a o nemluvim o tom, ze jeste pridas vahu na prolepeni nekterych spoju, ktere fakt lepidlo pomalu nevideli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 7:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
2952 píše:
A co třeba BIG Lift
Big Lift je velmi hodné éro, ale ta motorizace by na něj byla slabá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 8:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha-Kunratice
hates píše:
Phoenix modely litaji docela obstojne. Mam tento http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=891927

v nem je 2T 8,5 ASP. Ta desitka by do toho pasovala pekne. Nicmene nepocitej s tim ze to bude na nejakou akrobacku. Ja jsem se dostal na vahu cca 2,8kg s palivem a to mi pripada hodne. Odlehcovat to moc nejde. S Vahou pocitej vzdy u horni hranice.

Pokud chces neco hodneho a bavi te stavet tak mi pripada lepsi koupit nejaky rozsyp, da se postavit mnohem lehci. Pro inspiraci treba muj Piper 1,8m od SIGu ma i s plnou nadrzi cca 2,2kg

Tz cinske stavebnice jsou takove tezke ingoty a o nemluvim o tom, ze jeste pridas vahu na prolepeni nekterych spoju, ktere fakt lepidlo pomalu nevideli.



O to prave jde, jak jsou na tom kvalitativne ty modely od Phoenix model? Jsem ted momentalne ve stadiu, kdy me ceka koupe motoru. ASP 8,5cc mam taky ve vyberu (prijde mi asi lepsi investice nez do te "same" 7,5cc). Klasika 10cc Evolution mam ve vyberu diky tomu, ze je to nejmensi dostupny benzin motor, resit tu ekonomiku provozu, asi nema cenu :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 8:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha-Kunratice
BIG Lift.... musim "vygooglit" omlouvam se za neznalost tohohle era :(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 13:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
kaplik píše:
O to prave jde, jak jsou na tom kvalitativne ty modely od Phoenix model? Jsem ted momentalne ve stadiu, kdy me ceka koupe motoru. ASP 8,5cc mam taky ve vyberu (prijde mi asi lepsi investice nez do te "same" 7,5cc). Klasika 10cc Evolution mam ve vyberu diky tomu, ze je to nejmensi dostupny benzin motor, resit tu ekonomiku provozu, asi nema cenu :D

Jenže je třeba si uvědomit, že jde taky o hmotnost motoru. :!:
Zatím co kupř. taková MVVS 7,5 cm3 (ta se ale už bohužel nevyrábí) váží s expanzním tlumičem 450g tak stejná ASP .46 (taky 7,5 cm3) 490g a ASP .52 (8,5 cm3) dokonce 510g (má trochu větší tlumič). Tyhle hodnoty nestřílím podle údajů výrobců, ale zrovna před pár dny jsem tyto konkrétní motory sám vážil, protože jsem uvažoval o náhradě sedmapůlky něčím větším. No a když vezmeme desítky (ty už mají o něco větší blok), tak hmotnostně nejlépe na tom byla stará ruská Raduga 10 cm3, která s tlumičem vážila jen 560g. Desítka MVVS byla téměř o 100g těžší. Kupodivu velmi dobře dopadla čtyřtaktní desítka ASP FS.61, která vážila s tlumičem jen 470g, čili jen o málo víc než dvoutaktní sedmapůlka MVVS (ale to bude asi tím, že ASP čtyřtaktní desítka je jen provrtaná osmapůlka se kterou má stejný blok).
No a když se teď podívám na výrobcem uváděné technické údaje té Evolution desítky, tak tam vidím 436g motor + 93g tlumič = 627g. 8O Jenže to ještě není všechno, protože to nejspíš nezahrnuje hmotnost zapalování a jeho samostatné baterky, které v lepším případě odhaduji na dalších 200-250g. :(
Nehledě na to, že udávaný výkon 1,68HP je asi téměř teoretická hodnota, kterou nejspíš naměřili za velmi specifických podmínek při 16800 otáčkách/min na kterých určitě létat nikdy nebudeš.
Tak pozor na to, aby těch 300-400g v čumáku navíc nevyžadovalo dalších cca 100g do ocasu na dovážení a to celkové téměř půl kilo navíc na celkové hmotnosti modelu už bude znát na letových vlastnostech. Bude to pak kvůli vyššímu plošnému zatížení znatelně rychlejší. A tenhle fakt vyšším výkonem motoru nezměníš.

Je lepší, když výrobci stavebnice udávají nějakou velikost motoru, tak se toho radši držet aby ses dostal na kýžené vlastnosti modelu. A když větší motor, tak s rozumem. Jsou totiž i lehčí motory co mají klikový hřídel v kluzném pouzdru (např. OS MAX řada LA) a bývají tak o 80 až 100g lehčí než motory stejné kubatury s kuličkovými ložisky.

Osobně jsem toho názoru, že vzhledem k prakticky fixní hmotnosti zapalování a jeho baterky začíná mít smysl používat benziňáky až od 15cm3 výše, lépe tak od 25cm3.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 13:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
Neres motor, ale prvni letadlo. Od toho kolik bude vazit osazene letadlo budes volit motor.
Alespon ja to tak delam pokud nemusim zastavovat motor jiz pri stavbe, ale to v ARF stavebnici nebudes resit.

Treba ten YAK lita dobre, ale kvuli vaze rychle a to i na pristani. Ne nadarmo mi na letisti rikaji ze s tim litam jako se stihackou a ne s akrobatem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 13:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
No dyť právě o to jde, aby byla vzletová a přistávací rychlost v rozumných mezích. I lehký model se slabším motorem se bude řídit lépe než ta přemotorovaná cihla. :wink:
Ono když se i ta cihla přemotoruje, tak ona nakonec taky poletí (hezky jako raketa), ale jen pokud se sní podaří odstartovat. :mrgreen: Často se to nepovede a když, tak se zas často nepovede přistání. :cry:
Proto bych zejména začínajícímu radil, aby si pořídil letadlo s co nejmenším plošným zatížením. Dokonce i jakýkoli 3D akrobat (něco typu Diablo a pod.), který má nanejvýš 40g/dm2 se řídí mnohem lépe, než přetížený, původně hodný hornoploch.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 13:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Mám stejný názor jako VTjr. Pokud uvažuješ přejít na větší benzíny, přesto bych jako první spalovák pořídil nějakého 1,5m trenéra a dal do něj ASP 7,5 nebo 8,5ccm na metyl. S tou 10 benziňákem to bude hrozně těžké a při přechodu z bublinek na spalovák o hodně rychlejší a tím pádem i těžší na učení (hlavně přistání). Dobré je u toho trenéra udržet váhu tak 2,5 max. 2,8kg. Až si to očucháš, tak to prodáš a pořídíš benziňák alespoň 30ccm a k němu odpovídající model kolem 2m. Tam už ta váha morotu a příslušenství nehraje tak velkou roli jako u malé kubatůry. Zápalko a baterka jsou váhově pořád stejné. Taky bych doporučil pro začátek radši model s tříkolým podvozkem, než dvoukolku. Je podstatně "hodnější" při startu i přistání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 14:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
Nemůžu nic jiného než souhlasít z lark a VTjr.
Mám katanu od CMP kde uvadeji 6,5ccm až 8,5ccm žhavíka, no nakonec kvuli váze tam mám 10mvvs ale váha je 3Kg ero je 1450m a na délku 1350 takže je to cihla, přístání a start je celkem boj ikdyž ta 10 stím civičí dobře, éro má tendenci na minimalce padat na křídlo

Hornoplošník se zase může nosit jako větron takže bych šel cestou toho diablotína

Každé letadlo je jiné a chce to svoje a člověk který je zvyklí na bubliny může mít velké problému to donést dolu.

Mám za sebou dost letadel díky kolegovy kterému sem zalitaval éra a mohu za sebe říct že se mi nejlíp líta z akrobatama (s rozumnou hmotností).

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 14:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
ty akrobaty schvaluji. Pripadaji mi hodnejsi nez treba piper. Pokud mas naletano s bublinama stredoplosnik neboj se toho spalovaciho akrobata, ale hledej takoveho, kterej ma fakt minimalni vahu a na rozpeti nejakych 1400 - 1500 det 2T 8,5ccm pokud das desitku bude to zivejsi, ale tezsi a na pristani se budes bat o podvozek, protoze budes na nej chodit dosti rychle. Ono pokud je to tezke, tak ta minimalka je fakt vysoka jinak ti to spadne po kridle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 14:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
Já bych dal před tím benzínem ještě 150 cm elektro akrobata a až potom benzín a rovnou už 50-55ccm.

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 15:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2008
Příspěvky: 2560
Bydliště: Hlohovec, Člen RCMK Trnava
http://www.hangar-9.com/Products/Defaul ... ID=HAN4000

http://www.modelarstvoimi.sk/koliecko10 ... t/4567/155

Daj ten motor sem k tomu tieto balóny a nebudeš chápať ako krásne ti to bude lietať :wink: Je ale pravda, že 4T je 4T...

_________________
... čo purex spojil, človek nerozdeľuj...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hornoplosnik na Evolution 10GX
PříspěvekNapsal: pát 11.09.2015 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
Kdepak vol cestu akrobaty, mam doma paipera a je to potvora protože to ma malý trup a boční vytr stín dělá divy.

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: AlešM a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz