Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: sob 06.02.2016 18:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.10.2013
Příspěvky: 330
Bydliště: Olomouc
Již delší dobu jsem si pohrával s myšlenkou malého a lehkého letadla které by udělalo dost "práce". Jelikož jsem se na rcmanii dostal kvůli kopterám a řídícím jednotkám, tohle postižení mi stále zůstalo, tak to muselo být letadlo do kterého se vleze vzhledem k minimálním vnějším rozměrů hodně věcí.
Rozhodl jsem se tedy pro skywalker x5, objednáno z HK eu skladu. Pro osazení jsou potřeba 2 ks 9g serv, regl, motor odpovídajícího výkonu (cca 150 W) a vrtule. Po přečtení pár stránek na rcgroups jsem měl docela strach, protože se lze dočíst, že to může být záludné letadlo ale vše nakonec probíhalo hladce. Stavba trvala se vším všudy cca 3 hodiny. Na křidélka jsem použil pantíky od mpjetu. Doporučuji použít 3 kusy na křidélko, dal jsem 2 a prostředek je měkký.
Motor mám 2213 980kV a vrtuli zatím 8x6 ale budu dávat 9x4.7. Vzletovka mi vyšla včetně zippy compact 4000 mAh 3s na 890 g. K tomu je potřeba ještě po sléze dopočítat apm.
Těžiště mám cca 5 mm dopředu od vylisovaných teček z výroby. Fyzický limit serva nastaven na max výchylku dolů i nahoru 15 mm. Expo 30% na křidélka, 20% na výškovku.
První zálet dopadnul výborně. V mírném větru (odhadem 3-4 ms), letadlo létalo nádherně, žádná záludnost. ve vzduchu je horší na orientaci, jednou mě vyděsilo, když byl trochu rozbitý vzduch a najednou se trochu propadlo. Létá to relativně rychle. Na přistání jde jít bez motoru, postupně doklouzat až těsně na zem.
Už tedy přijde jen dodělat apm, a polepit to do krásy fólií.


Přílohy:
20160206_171805.jpg
20160206_171805.jpg
[ 53.48 KiB | Zobrazeno 1974 krát ]

20160206_171819.jpg
20160206_171819.jpg
[ 47.23 KiB | Zobrazeno 1974 krát ]

20160206_171836.jpg
20160206_171836.jpg
[ 54.06 KiB | Zobrazeno 1974 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: sob 06.02.2016 21:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.10.2013
Příspěvky: 330
Bydliště: Olomouc
Přidávám nějaké fotky z letu.


Přílohy:
Photo 06.02.16 14 00 18.jpg
Photo 06.02.16 14 00 18.jpg
[ 34.92 KiB | Zobrazeno 1861 krát ]

Photo 06.02.16 14 00 45.jpg
Photo 06.02.16 14 00 45.jpg
[ 34.63 KiB | Zobrazeno 1861 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2016 12:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.9.2011
Příspěvky: 726
Bydliště: Karlovarsko
Obrázky: 0
Kamikaze591 píše:
Již delší dobu jsem si pohrával s myšlenkou malého a lehkého letadla které by udělalo dost "práce". Jelikož jsem se na rcmanii dostal kvůli kopterám a řídícím jednotkám, tohle postižení mi stále zůstalo, tak to muselo být letadlo do kterého se vleze vzhledem k minimálním vnějším rozměrů hodně věcí.
Rozhodl jsem se tedy pro skywalker x5, objednáno z HK eu skladu. Pro osazení jsou potřeba 2 ks 9g serv, regl, motor odpovídajícího výkonu (cca 150 W) a vrtule. Po přečtení pár stránek na rcgroups jsem měl docela strach, protože se lze dočíst, že to může být záludné letadlo ale vše nakonec probíhalo hladce. Stavba trvala se vším všudy cca 3 hodiny. Na křidélka jsem použil pantíky od mpjetu. Doporučuji použít 3 kusy na křidélko, dal jsem 2 a prostředek je měkký.
Motor mám 2213 980kV a vrtuli zatím 8x6 ale budu dávat 9x4.7. Vzletovka mi vyšla včetně zippy compact 4000 mAh 3s na 890 g. K tomu je potřeba ještě po sléze dopočítat apm.
Těžiště mám cca 5 mm dopředu od vylisovaných teček z výroby. Fyzický limit serva nastaven na max výchylku dolů i nahoru 15 mm. Expo 30% na křidélka, 20% na výškovku.
První zálet dopadnul výborně. V mírném větru (odhadem 3-4 ms), letadlo létalo nádherně, žádná záludnost. ve vzduchu je horší na orientaci, jednou mě vyděsilo, když byl trochu rozbitý vzduch a najednou se trochu propadlo. Létá to relativně rychle. Na přistání jde jít bez motoru, postupně doklouzat až těsně na zem.
Už tedy přijde jen dodělat apm, a polepit to do krásy fólií.


Ta rychlost je záludná víš kolik to letí dle gps?

_________________
Robbe FutabaFX 20
,Funtic Pelikán,SM Binary,Skywalker 1720 RCF su29 superlite series. MPX funcub NG


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2016 16:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
X-5 jsem nějakou dobu měl , než mi ho syn rozbil (důvodem nedorozumění při předávání bez souvislosti s letovými vlastnostmi).
Moje pocity ale nebyly ideální - létá slušně a relativně nezáludně (narozdíl od menšího Z-84, což je hypermrcha), to je OK. Jenže jsem měl pořád pocit "šutru" - prostě jsem postrádal příjemný pocit z pilotáže. Zážitek z letu třeba s klasickými samokřídly MSC, ať už menším Swiftem či naopak větším MaxiSwiftem je někde úplně jinde. Méně zkušený pilot se může prát i s pilotáží, ale to by mě tolik nevadilo, spíš ale při srovnání s alternativami nevidím důvod proč se s tímto zabývat, když jsou lepší alternativy.
Je to stejná situace jako třeba u dvouplošného Spadu z WWI taktéž z Hobbykingu - model létá, ale člověk neustále cítí, že to není ono , drží pilota ve střehu - prostě to není ono.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2016 18:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.10.2013
Příspěvky: 330
Bydliště: Olomouc
Ještě tam nemám gpsku. Jaké jsou lepší alternativy? To by mě docela zajímalo. Maxiswift jsem nelítatl, ale z fotek by tam nebylo kam slušně dát řídící jednotku a ostatní užitečnou zátěž. Nicméně je pravdou, že mě rukama ještě moc letadel neprošlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2016 10:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
U klasických samokřídel (viz třeba zmíněný Swift) si holt musíš "trup" dobastlit, není to nic složitého, ukázky byly i tady na RCmania. U malého Swifta je asi nejlepší přidat dodělaný "dutý" centroplán, u velkého bych šel spíše do "podvěsu" připláclého na spodek křídla, mnohdy ale naprosto postačí zadlabat díly porůznu do EPP.
Jsem poměrně přesvědčen, že takto doladěný Swift či Hotwing od Hackera (nejsem si úplně jistý, zda se Swift pořád dělá) je letově lepší než X5 a za námahu stojí.

Pokud chceš lepší model než X5 ve variantě s již hotovým trupem a má to být samokřídlo, tak je to trochu složitější. V úvahu asi padá MPX Xeno, ale přijde mi, že u MPX jeho pohon trochu zbytečně překombinovali. Z FPV samokřídel z HK mě nějak nepřesvědčilo nic (tedy pořád mě láká velké X8, ale to je jiné téma). U modelů klasické koncepce bych párt nápadů měl, ale nechci téma tříštit.

Jinak k X5 - neber si můj příspěvek jako nějaké jasné odsouzení, pokud ho už máš, tak bych asi pokračoval s ním. Naopak potvrzuji, že model létá vcelku slušně, není to žádný vyslovený průšvih, jen zkrátka pocity z něj nebyly úplně optimální.
Má poznámka byla cílena spíše na ty, kdo by případně teprve uvažovali o nákupu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: ned 14.02.2016 18:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.10.2013
Příspěvky: 330
Bydliště: Olomouc
Takže tento víkend jsem polítal už s apm. Cruise speed se jeví jako ideálně cca 14 m/s. Počítáno jako ground speed, bylo zpočátku bezvětří. Apmko lítá se stock hodnotami velice pěkně. Až jsem byl překvapen. Nutné bylo doladit pouze pár parametrů, letadlo bylo hodně "tupé", obrovské poloměry zatáček, velice pomalé stouoání v fbwa.
Nejvíc mě dostalo přistání na fbwa. V podstatě letadlo navedu jen na směr přistání, stáhnu motor, potom můžu dát ruce od vysílačky a letadlo krásně doplachtí. Z dneška nemám bohužel žádné video, ale určitě časem přidám.

Po 25 minutách motorového letu má baterka 3,81 V/č.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: pon 15.02.2016 19:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.10.2013
Příspěvky: 330
Bydliště: Olomouc
Dnes jsem do baterky po tom 25minutovém letu nabil 1500mAh dle raytronic c60. Takže by to snad dalo více když je tam 4000mAh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skywalker X5
PříspěvekNapsal: pon 15.02.2016 22:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.9.2011
Příspěvky: 726
Bydliště: Karlovarsko
Obrázky: 0
Kamikaze591 píše:
Dnes jsem do baterky po tom 25minutovém letu nabil 1500mAh dle raytronic c60. Takže by to snad dalo více když je tam 4000mAh

jestli je to lipolka tak 50 minut

_________________
Robbe FutabaFX 20
,Funtic Pelikán,SM Binary,Skywalker 1720 RCF su29 superlite series. MPX funcub NG


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz