Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: úte 24.04.2018 15:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Díky všem za podněty. :)

> roman_b: Zhruba toto mám nyní a bojím se vylomení, je to jen jeden závit M3 a namáhaný na vylomení. Právě proto bych chtěl ty "kolejničky".

Doufal jsem, že budou dostupné jako bižuterie či náhradní díl, proto jsem založil tohle minivlákno. Pokud o nich nikdo neví, tak vyrobím něco z plechu, možná ohnu do tvaru "U" (dle vzoru StanleyP), nebo sletuju stříbrem tvar jako hřbet žraloka (tj. základna + svislá "ploutev") plus najdu nějakou bytelnější vidličku.

Děkuju i za nabídky materiálu (Amper, Jakub37 a další), to nemá cenu abyste posílali, něco tady určitě najdu ve svých zásobách, je to na letadlo z nerezu (mnozí asi poznali), tak to vypadá že zachovám styl a spáchám to z vhodně tlustého nerez plechu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: stř 25.04.2018 19:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Teda pánové, možná se mýlím, ale zamrazilo mne z dojmu, že ty své nádherné velké stroje nepočítáte pevnostně ..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: čtv 26.04.2018 8:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
a jak jsi k tomu dosel ? Dost pochybuju ze by Woita nemel spočítane kridlo a trubku v nem tak aby stacila.

Ale na kridle dochazi k mirnemu prohnuti i kdyz je spocitane spravne a to prave resil - aby mu po kazdem letu neupadli vzpery

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: pát 27.04.2018 6:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Amper píše:
a jak jsi k tomu dosel ? Dost pochybuju ze by Woita nemel spočítane kridlo a trubku v nem tak aby stacila.

Ale na kridle dochazi k mirnemu prohnuti i kdyz je spocitane spravne a to prave resil - aby mu po kazdem letu neupadli vzpery


myslím, že řadu věcí nikdo nepočítá . Radši od oka předimenzuje . U těch vzpěr není naprosto žádný problém s přibližným výpočtem. Prostě nebude se uvažovat s nosností vlastního křídla a nějakým průhybem. Kdyby to počítal, jako první údaj v dotazu by byl - potřebuji, aby to vydrželo 5kg v tahu (třeba) .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: pát 27.04.2018 11:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No.... ono když křídlo má v sobě trubku a navíc ty vzpěry, je to tak trochu staticky neurčité... to bych chtěl vidět ten výpočet.
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=54932 ... třeba...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: pát 27.04.2018 17:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
jyrry píše:
No.... ono když křídlo má v sobě trubku a navíc ty vzpěry, je to tak trochu staticky neurčité... to bych chtěl vidět ten výpočet.
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=54932 ... třeba...

No, jednak kolega píše "funkční vzpěry", tedy předpokládám, že trubka hlavně drží krovky při montáži, ale za letu se ohybově příliš neangažuje.
Druhak, nemá-li macatou karbonovou rouru po skoro po celém rozpětí, bude tuhost křídla (včetně vůlí) řádově nižší, než vzpěr. A tedy skoro vše ponesou vzpěry. Tedy až do destrukce, pak přijde na řadu ta trubka. A bude to s kmitnutím, což je ještě horší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: pát 27.04.2018 18:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Macatou karbonovou trubku o délce 750mm tam mám, tj. tak do třetiny křídel. "Funkčnost" vzpěr spočívá v tom, že drží křídlo v podstatě úplně přesně na místě, bez nich je tam nějaká /malá/ vůle (logicky), plus nějaké pružení křídla. Vzpěry tedy ulevují křídlům proti zlomení. V určitém režimu ty vzpěry ponesou zatížení, a budou namáhané dosti dynamicky.
A to co jsem tam měl dotěď, je jen jeden jediný závit M3, to očko vzpěry je ve výšce cca 10 mm nad křídlem. Ten šroub je tedy namáhaný kombinovaně, nejen na tah, ale i na ohnutí (tj.vylomení). A tomu pak není co věřit. Proto jsem se na začátku ptal po těch úchytech, co drží za 2 šrouby (ty pak nejsou namáhané na vylomení do boku).

Už to mám promyšlené, ty koncovky budou z kousků nerez plechu do "T", základna těch plechů bude přišroubována do křídla 4 šroubky co jsem vypreparoval z Harddisku. Ty šroubky jsou roztomilé, velmi lehké, nemagnetické, podle mě titan. Mají pěkný hrubý závit, do překližky jako dělané a velmi nízkou hlavu na torx.
V případě přišroubování základny 4 šroubky tyto budou makat v úplně jiném režimu než ten jediný co nesl vše na svých bedrech.

Leckdo tady asi ví o jaké letadlo se jedná, pokud to někdo chcete zkouknout v detailech, tak tady jsou fotky ze stavby. :wink:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: pát 27.04.2018 20:47 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jyrry píše:
No.... ono když křídlo má v sobě trubku a navíc ty vzpěry, je to tak trochu staticky neurčité... to bych chtěl vidět ten výpočet.

Jyrry , pokud vzpěry nepruží a křídlo ano , tak pro výpočet síly není smysluplné uvažovat jakoukoliv pomoc křídel . Pokud vzpěry nejsou potřeba pro statiku křídla, udělám na nich pružnej člen (třeba teleskopický ) a pak mě staticky nemusí zajímat a jsou jen na ozdobu . Pak nemusím řešit pevnost uchycení . Ale pokud tam nic takového není , prdne první uchycení a pak teprve začnou pružit křídla a přenesou zatížení .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: pon 14.05.2018 19:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak nakonec jsem to pořešil úchyty z nerezového plechu, aspoň je to stylové (trup je taky udělaný podobným způsobem).
Pevné to je dost, už od pohledu je to předimenzované, a je to udělané tak že to není náchylné na vyvrácení. Každé křídlo má 4 úchyty, každý z nich je přišroubován čtyřmi vruty o průměru 2,5mm, do dvojité vrstvy překližky tl. 3mm co je v křídlech. Mělo by to držet, ve vzduchu určitě. Případná havárie by ty vruty možná vytrhla, ale u tak těžkého éra by havárie byla i tak destruktivní.

Hmotnost těch úchytů, nooo... mě moc netěší, ale jakž-takž to jde:
4 úchyty mají 11g
16 vrutů váží 5g
-------------------
Tedy na jedno křídlo je tato bižuterie za 16g.

Původní úchyty (mosazné čudlíky) vážily 4 ks na jedno křídlo 9g.
Příloha:
4 ks závěsů na 1 křídlo.JPG
4 ks závěsů na 1 křídlo.JPG
[ 94.94 KiB | Zobrazeno 1139 krát ]


Příloha:
vnější závěsy - šikmé.JPG
vnější závěsy - šikmé.JPG
[ 51.85 KiB | Zobrazeno 1139 krát ]


Příloha:
vnitřní závěsy - svislé.JPG
vnitřní závěsy - svislé.JPG
[ 45.74 KiB | Zobrazeno 1139 krát ]


Příloha:
závěsy - komplet křídlo.JPG
závěsy - komplet křídlo.JPG
[ 62.18 KiB | Zobrazeno 1139 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 11:35 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
na to jak je subtilní ta vidlička , tak jsou opravdu hoodně nadimenzovaný .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Úchyty vzpěr křídel Piper
PříspěvekNapsal: úte 15.05.2018 17:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Pravda ta vidlička je teď nejslabší článek, ale měla by být namáhaná především na tah a na to bude s přehledem stačit. Možná že by mohla sloužit i jako destrukční pojistkla pro případ nějaké lehčí havárie, kdy by se už střihla ta uhlíková trubka křídel (1mm stěna, už jsem to viděl - tedy u letadla bez vzpěr, čistě se střihla, křídla upadla a nenapáchalo to další škodu). Tady pokud bych měl příliš pevné ty vidličky, mohly by napáchat škodu, tyto (Graupnerácké) by možná povolily v těch tenkých čepech a prostě by upadly.

Ale stejně ještě uvažuju že bych ty vidličky nahradil MPJet duralovou vidličkou, tam je solidní čep se segerovkou, to by bylo už důstojné. Otázka jestli to nenechat, jako tu pojistku co umí v nejhorším povolit.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz