Switch to full style
Letadla s motorem, kde se předpokládá trvalý běh motoru po celou dobu letu. Spalovací i elektro.
Odeslat odpověď

Timber sloty

úte 04.09.2018 9:03

Ahojte, mam doma Sea Beavera od Pelilana a uvazuju, ze bych na nabezku dal sloty z Timbera. Mate nekdo zkusenost s Timberem, jak litat se sloty a bez, jestli to ma vyznam? Predem diky.

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 10:27

Smysl této akce...?

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 11:22

Mám doma Beavera od Pelikána a mám doma Timbera se sloty. Ty sloty na Timberu význam mají, Timber bez slotů by si nenechal líbit to, co si nechá líbit Timber se sloty.

Smysl bastlit sloty z Timbera na Sea Beavera moc nevidím.

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 11:54

Libor píše:Smysl bastlit sloty z Timbera na Sea Beavera moc nevidím.


Také to moc nechápu, to je něco podobného, jako by chtěl např. u Fi 156 Storch sloty odbastlit. 8O

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 12:18

Diky, hosi.
No, chtel jsem Beavera spomalit, aby si nechal libit jeste pomalejsi prulety nebo pristani na minimalce.

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 12:27

Myslite, ze by to nefungovalo kvuli rozdilnym profilum kridla nebo proc?

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 12:30

Nevím jakou máš konkrétně verzi, ale pokud je to ta s klapkama, tak co víc potřebuješ...?

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 12:42

Klapka ero spomalis, ale zvysis odpor a pod urcitou rychlost uz to nejde. A se slotama by to mozna slo.

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 13:06

Nejsem žádný aerodynamik, ale co vím tak sloty letadlo nezpomalí, ale hlavně oddálí utržení proudnic při velkém úhlu náběhu křídla. Při rovném letu se prakticky neuplatní.

Edit: http://www.zenithair.com/stolch801/design/design.html

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 13:28

Lark píše:Nejsem žádný aerodynamik, ale co vím tak sloty letadlo nezpomalí


Tak to bych netvrdil.

Vzniklá štěrbina mezi slotem a zbytkem křídla zvyšuje vztlak a brání odtržení proudnic (angl. stall) při nízkých rychlostech a umožňuje let s větším úhlem náběhu. Na druhé straně zvyšuje čelní odpor a snižuje tak dosažitelnou rychlost.


https://cs.wikipedia.org/wiki/Slot_(letectv%C3%AD)

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 13:43

Ano, ale u pevných slotů je ten vliv hlavně při velkém náběhu křídla, což je při dvokolém podvozku splněno. Ty výsuvné sloty, třeba u dopraváků jsou už ale něco jiného. Ty se vsouvají i dolů pod náběžnou hranu a společně s klapkami zvětšují celkové prohnutí profilu. Podívej se do toho odkazu ode mě.

Edit: Díky tomu většímu náběhu se samozřejmě dá dosáhnout i nižší pádové rychlosti a samozřejmě i za cenu většího odporu, a tím pádem i potřeby zvýšení tahu motoru.

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 14:06

Lark píše:Edit: Díky tomu většímu náběhu se samozřejmě dá dosáhnout i nižší pádové rychlosti a samozřejmě i za cenu většího odporu, a tím pádem i potřeby zvýšení tahu motoru.


Nevím jaké máš osobní praktické zkušenosti ty, ale já např. u přistání s Piperem na klapkách dokážu díky práci s motorem (tzv. ofukováním) přistát na tak malé rychlosti, že někteří, co to viděli, nevěřícně kroutili hlavou. :wink: To vše za úplného bezvětří.
To samé dělá kamarád se Storchem, který má navíc sloty.

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 14:47

Ale já ti přece nevyvracím tvoje pilotní schopnosti. :D Jaký je vliv klapek a slotů se stačí podívat na grafy z odkazu. Co kdo dokáže s jakým modelem taky záleží nejen na umění pilotáže, ale třeba i na plošném zatížení.

Re: Timber sloty

úte 04.09.2018 23:15

Dobrej clanek Larku, diky.
Takze zaver pro me, sloty sice zvysi vztlak a umozni let na nizsi rychlosti, ale i tak za cenu vyssiho odporu. Takze vetsi spotreba baterek a pomalejsi let vzdy ikdyz nechci. Podobne jsem to mel na Funcubu s vortex generatory, taky sel vic vydojit, ale vyrazne vzrostla spotreba baterek a uz nebyl tak zivy.
Takze na to asi prdim. Dekuju za podnetnou debatu.

Re: Timber sloty

stř 05.09.2018 0:19

Ty pevné sloty ale v přímém letu zase tolik nebrzdí, jako ty vortexy, jejich vliv je hlavně při tom větším náběhu křídla, takže si nemyslím, že by nějak razantně stoupla spotřeba, přotože přidávat budeš je při velkém náběhu.
Odeslat odpověď