Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: pát 26.10.2018 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Na konci prázdnin jsem sundal z půdy starýho zvětšenýho graupneráckýho Maxíka předělanýho na laminátovej trup a polystyrén křídla. Kdysi v něm odešel motor HB61 a nebyl jinej a tak byl odložen. Chtěl jsem v něm odzkoušet Spirita, přeci ho nedám hned do nějaký drahý velkopotvory.
Dal jsem do něj HP61 GoldCup, zrepasovaný původní serva Futaba S7 a šel ho prubnout. Udělal jsem pár letů, vše v pohodě. Protože Maxi vznikl v době, co jsme ještě neměli letiště, tak se házel z ruky a proto v něm nebyl řízenej příďák ale pevná dvojtá noha z 3 mm drátu co kdysi prodávala Modela. Tak jsem ji vykuchal a osadil řízenou nohu z 4 mm drátu s třema pružnejma závitama. V trupu se noha točí v ložiscích v motorovým loži do boku montovanýho motoru. Ovládání je 1,5 mm strunou v bovdenový trubce. Není tam žádnej pružnej člen. Hejbe s tím samostatný servo v mixu se směrovkou a možností nastavení přímýho směru na vysílači. Servo má jen malý výchylky cca 15 st. na obě strany a expo kolem 70%.
Maxík stojí na zemi s výškovkou v nule, křídlo má náběh cca 1,5 st motor je potlačenej asi 2 stupně. Zadní nohy jsou cca 18 stupňů na pomyslný čáře dozadu za těžištěm, když stlačím zadek Maxe k zemi, pomalu se zase postaví na přední nohu. Jen připomínám, že s pevnou přední nohou Maxi startoval a přistával perfektně jen jsem pro něj musel chodit a občas vyjel z dráhy.
První start z asfaltu skončil těsně před odlehčením předku, řízená noha uhnula vlevo a Maxi se "zapíchnul" a udělal kotrmelec doprava na záda. Zmenšil jsem výchylky přední nohy ale vše se opakovalo. Usoudil jsem, že to uhne v pružině nohy a tak jsem na příště dal nohu úplně bez závitů pružení. No a zase to samý. :roll: Tak jsem přední zatáčecí nohu zdvojil. 4 mm drát z ložiska lože jde do kamenu, ze kterýho vycházej dvě nohy se třema závitama pružení, na každý noze vinutý naopak. Na konci drátů jsou zesílení provrtaný napříč a příčná hřídel kola. Vše je dobře propájený PbSn.
Dnes jsem zkusil start a zase to samý, jako kdyby noha uhnula nebo se ohnula vlevo a zase kotrmelec vpravo.
Připadám si jak blnec, sice jsem moc zatáčecích příďáků neměl (Akrobat Modela, zvětšenej Fenix na 6,5 ccm) ale ani jeden nic takovýho nedělal. Už nevím, co s tím dělat, jde to celkem do peněz, co pokus, to v háji vrtule 305/150. :roll:
Nenapadá Vás někoho, co by to mohlo být? Ta zdvojená přední noha je docela beton a přeci byla po tom nepovedeným startu trochu ohnutá vlevo. Kámoš z letiště měl originál Maxíka a taky říkal, že s ním měl při startu podobný problémy. Napadá mě, jestli při startu motor příliš netáhne čumák k zemi a v řízení nejsou tak velký síly, že prostě tříkilový sevo noha přetáhne. Kolik vlastně ovládání příďový nohy potřebuje kilo na spolehlivou funkci? Tuhostí struny a bovdenu ovládání to nejspíš nebude, zatočením nohy vlevo je bovden namáhanej na tah.
Nějakej nápad prosím?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 0:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Řešení jsou dvě, buď spřáhni příďovou nohu se směrovkou na jedno servo, tak jak to mělo původně být, nebo vyměň to 3kg servo za 10kg (možná bude stačit!!!!). Tenhle pitomej nápad, dát příďák na samostatný servo jsem měl u Cessny a mělo to ty samé následky co popisuješ. Nevěřil bys, jak ta ofukovaná směrovka na jednom servu s příďákem jej dokáže držet ve správném směru. :wink:


Přílohy:
Graupner MAXI  RC Einbauanltg mini.jpg
Graupner MAXI RC Einbauanltg mini.jpg
[ 121.33 KiB | Zobrazeno 3512 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 0:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud je osa kola v ose otáčení nohy, tak ta potřebná síla zas tak velká není, ale pokud osa propruží dozadu, nebo do strany, tak se ta síla zvětšuje. Co mě ale zaráží, proč máš tak strašně malý rozsah úhlu serva (15°)? Proč neupravíš poměr pák, aby si využil celý rozsah serva? Takhle to řízení musí být hóódně hrubé, a když tam dáš ještě velké expo 70%, tak v tom řízení nemůže být dobrý cit. Ta tuhost táhla i s bovdenem je taky důležitá, protože i když servo tahá může od kola dostat ránu proti tahu, takže ve skutečnosti může propružit. Jak už jsem ti říkal, taky je důležité to sklonění čumáku při pojíždění, aby model po dosednutí neodskakoval. Tříkolý podvozek je proti dvoukolce podstatně hodnější a nikdy jsem s ním neměl problém. Naopak dvoukolka někdy bývá mrcha.

Edit: Taky jsem to míval se směrovkou na společném servu.
Edit2: Tady je už modernizovaný plán na rotační serva: https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=5792


Naposledy upravil Lark dne sob 27.10.2018 0:34, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 0:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Lark píše:
Edit: Taky jsem to míval se směrovkou na společném servu.


Pokud to tak udělá, tak to co jsi napsal předtím je zbytečné opotřebovávání klábosnice... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 0:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jasně, ale pokud chce zachovat to samostatné servo, tak těch 15° výchylky a 70% expo je volovina. Jinak s tím samostatným servem to musí fungovat taky, jen je to zbytečná váha navíc. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 0:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Larku,
fungovat to s tím 3kg servem nebude a může tam dát větší rozsah výchylek bez expa, to servo to prostě neudrží. :wink: Navíc píše, že startoval z asfaltu, teď si představ start z travnaté plochy. :mrgreen:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 0:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Souhlas. To už jsem mu říkal odpoledne do telefonu. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 5:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Problémy tam vidím 2.
Blbým prepákovaním si zmenšil silu serva na tretinu a pruží ti aj tiahlo z 1,5mm drátu.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 12:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Aviatiku, k tomu 10 kg samostatnýmu servu na příďák. Na Akrobatu od Modely i na tom starým Fenixu byly Futaby S7 a S12 a společný na směrovku a příďákem. Ta S7 měla kolik? Kolem 3 kg a stačila na obojí. Ale to stabilizování přes společný servo může fungovat líp.
Společně to nejde dát, serva směrovky a výškovky jsou dost vysoko a před nima dopředu je servo a páka plynu, která vadí táhlu dopředu k noze. Ovládání nohy je až ve dně čumáku. Prostě s tím nebylo počítáno a na pár letů co s tím plánuju udělat to nechci celý předělávat. Mimochodem, tem plánek vidím prvně v životě. :) Když jsem Maxi tenkrát stavěl, tak jsem dostal od Jardy z Hrádku laminátovej trup a šablony na křídla, výškovku a směrovku a poraď si. Podle katalogu Graupner jsem to " tak nějak odhadl".

Larku, noha je dopředu cca 15 stupňů. Asi jsem to napsal blbě, 15 stupňů na každou stranu zatáčí noha. Servo má v mixu nastavený rozsah na každou stranu 90% takže dráhu má celkem 60-70 stupňů. K tomu hrubýmu řízení. Doba mezi rovným rozjezdem a kotrmelcem je tak 1-1,5 sekundy, nestačíš zareagovat.

LV, přepákovaný to je do síly a do na půlku zmenšený výchylky. Na servu je čep od hřídele 15 mm, na noze 30 mm. Struna 1,5 mm je v bovdenový trubce zalepený ve třech bodech od sebe vzdálených cca 10 cm, takže ta struna vevnitř nemá kam propružit.

Jsem si už skoro jistej, že ty síly od nohy neudrželo servo. Dám tam 9 kg s kovovejma převodama.
Taky si myslím, že ten cca 2 stupně dolů potlačenej motor a jeho reakční moment plus tlak od výškovky způsobí na rychlosti těsně před startem takvovou sílu do přední nohy, že se prostě uhne, přemůže servo a zatočí vlevo. Co si vzpomínám, Akrobat od Modely i Fenix po pár metrech zdvihnul předek a jel po zadních kolech a odstartoval. Maxi ani náhodou. Zkusím ještě ohnout dráty zadního podvozku dopředu. Půjde to těžko, je to 4 mm drát do přepjatýho betonu, ten se ohýbá dost blbě a když se to přežene, tak se rozštípne v ohybu po dýlce.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 13:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Celeron píše:
Larku, noha je dopředu cca 15 stupňů. Asi jsem to napsal blbě, 15 stupňů na každou stranu zatáčí noha. Servo má v mixu nastavený rozsah na každou stranu 90% takže dráhu má celkem 60-70 stupňů. K tomu hrubýmu řízení. Doba mezi rovným rozjezdem a kotrmelcem je tak 1-1,5 sekundy, nestačíš zareagovat.

LV, přepákovaný to je do síly a do na půlku zmenšený výchylky. Na servu je čep od hřídele 15 mm, na noze 30 mm. Struna 1,5 mm je v bovdenový trubce zalepený ve třech bodech od sebe vzdálených cca 10 cm, takže ta struna vevnitř nemá kam propružit.

Jsem si už skoro jistej, že ty síly od nohy neudrželo servo. Dám tam 9 kg s kovovejma převodama.
Taky si myslím, že ten cca 2 stupně dolů potlačenej motor a jeho reakční moment plus tlak od výškovky způsobí na rychlosti těsně před startem takvovou sílu do přední nohy, že se prostě uhne, přemůže servo a zatočí vlevo. Co si vzpomínám, Akrobat od Modely i Fenix po pár metrech zdvihnul předek a jel po zadních kolech a odstartoval. Maxi ani náhodou. Zkusím ještě ohnout dráty zadního podvozku dopředu. Půjde to těžko, je to 4 mm drát do přepjatýho betonu, ten se ohýbá dost blbě a když se to přežene, tak se rozštípne v ohybu po dýlce.

Tak to jsi to opravdu popsal hóódně nešťastně. Takhle jak to máš by to mělo být v pořádku, až na to vytrčení nohy 15° dopředu a zbytečně velké expo. Dal bych tak max. 50%. Noha by měla být svisle, právě kvůli tomu zmenšení ovládací síly. Tu tuhost jde ověřit tak, že se budeš snažit ručně otočit kolo do rejdu na obě strany a to pružení by mělo být minimální. Při tom si můžeš prohlédnout, v kterém místě to pruží. Takhle to vypadá, že máš zadní kola moc vzadu, a pak se model nechce odlepit. Musel by si hodně tahat výškovku, aby si překonal tu sílu pro naklonění ocasu dolů. Při správné poloze zadních kol model sám zvedne předek a stačí nepatrné přitažení výškovky. Poloha zadních kol by měla být tak, aby když sklopíš model ocasem k zemi, tak by v té poloze měl zůstat. Nesmí to ale zase být moc, aby do té polohy nepadal sám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 14:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Buďte
S posledním "příďákem" jsem přestal lítat v půlce roku 2009. Ještě staré Futaby cca 3kpcm ALE přední noha, ocel drát vždy lehce vzad asi tak 10-15° . . prostě vlečený příďový podvozek . . . A tak jsem to dělal léta i před mou velkou pauzou modelářskou přestávkou . . . nepamatuji problémy....Vytrčení rovného ocel drátu vpřed je "vratké". Taky se to dá, ale přibude tam další ohyb . . tak proč si to komplikovat...
Doufám, že se mi to v kebuli nepopletlo stářím . . . :-)
L
Příloha:
L10 2006 .JPG
L10 2006 .JPG
[ 156.04 KiB | Zobrazeno 3169 krát ]


Příloha:
L11 2008 .JPG
L11 2008 .JPG
[ 123.82 KiB | Zobrazeno 3169 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 15:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Celeron píše:
....LV, přepákovaný to je do síly a do na půlku zmenšený výchylky. Na servu je čep od hřídele 15 mm, na noze 30 mm.
....takže ta struna vevnitř nemá kam propružit.

Tak to daj na serve 8mm a využívaj celú dráhu + 0 expa
Tá struna či uhne sa dá ľahko zistiť. Zapni palubu aby bolo servo pod napätím a rukou otáčaj podvozkom proti pohybu serva v smere na "tlak".

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: sob 27.10.2018 15:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.10.2010
Příspěvky: 335
Bydliště: Příbram
Přátelé mám takový dojem, že hledáme problém tam kde není. Jak píše „Celeron“ v úvodu – s pevnou nohou to fungovalo, pak uvádí, že s novou nohou je postoj modelu –VOP v 0 – a zde vidím možný zdroj problému. U tříkolových podvozků se uvádí, že na startu je postoj – podílná osa mírně pod horizont (t.zn. VOP jakoby potlačená, úhel náběhu křídla je zmenšen) – uvádí se, že postoj s kladným úhlem se zásadně nedoporučuje.
Co se děje podle mého názoru, při startu, když je podélná osa v 0 – za určité rychlosti dojde k odlehčení předního kola (nadzvednutí přídě a tím zvětšení úhlu náběhu) ale to se děje při rychlosti, kdy ještě není obtékání křídla nadkritické po celém rozpětí – vlivem drobné neshody mezi křídly je obtékání na jedné straně lepší než na druhé – lepší strana jde nahoru a dopředu (má menší odpor) horší strana zůstane dole, má větší odpor a zpomaluje –tím se obtékání dále zhorší – dojde k prudkému vybočení přes horší křídlo a čumák. Prakticky tentýž děj nastává za letu, když model zpomalí na pádovou rychlost a spadne do vývrtky.
Řešení je jednoduché – snížit příďový, nebo zvýšit hlavní podvozek.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: čtv 01.11.2018 19:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak jsem na Maxi realizoval vše, co zde bylo řečeno.
Posunul jsem zadní kola přepájením drátových noh o cca 40 mm dopředu. Pokud stlačím zadek k zemi na ostruhu, zůstane na ní, stačí mu ale lehce pomoct a vrátí se na přední nohu.
Při tom jsem délkou noh upravil postoj na zemi aby výškovka byla "potlačená" cca 5 st. Teď je Maxi jakoby nahrbený čumákem dolů.
Servo na přední nohu jsem dal devítikilový, na páce má táhlo na první dírce, cca 7 mm. Vpředu jsem to nechal stejný, takže poměr je asi 1:2,5. Struna zůatala původní ale je místo v plastu v uhlíkový trubičce 3/2 uchycený ve třech bodech a ta se ani nehne. Protože trubička má podélný vlákna, je na koncích proti roztržení omotána rowingem a přelaminována. Vůle v ovládání žádná.
Tak teď jen koupit APC vrtule 305/150 nebo 305/175 a počkat až nebude fučet.
Jestli to, co jsem udělal nepomůže, tak z něj vše kuchnu a jde na věky do kouta půdy.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problémy s příďákem podvozkem.
PříspěvekNapsal: pát 02.11.2018 3:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2010
Příspěvky: 635
Tím, že vše zpevníš možná odstraníš následek, ale ne příčinu. Příčinou je nestabilní poloha osy kola vůči ose otáčení nohy. Stačilo ohnout nohu dozadu tak, aby osa kola byla za osou otáčení nohy a nemusel ji nic řešit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz