Switch to full style
Letadla s motorem, kde se předpokládá trvalý běh motoru po celou dobu letu. Spalovací i elektro.
Odeslat odpověď

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

úte 01.01.2019 17:21

nepomohlo by na to přistání otevřít spoilery naplno?

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

úte 01.01.2019 18:56

jo, to by asi pomohlo, ale na pokusy ještě bude čas; počasí přílišnému pokusničení nepřeje :-)

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

úte 01.01.2019 23:31

Ještě ke spoilerům - na jedné fotce co jsem tu dal je vidět otevřené spoilery.
Přidám ještě jednu z přibližení na přistání, kde je vidět , že má spoilery roztažené.
Je sice mizerná , ale trochu je to vidět.
Startoval i přistával na zemi - podvozek je vidět.
Pro zajímavost - pohony měl speciálně dělané v MP Jet, pokud si pamatuju,
tak to byly spřažené v té době oblíbené tzv velké červené.
Přílohy
P1030520.jpg

Re: Experimentální samobrko twin

stř 30.01.2019 11:39

TomasC píše:Vyslýchal jsem Vencu, když Jirka záměr pojal... Skončil tenkrát na rádio. Ale létalo to skvěle a na velmi malý příkon. Myšlenka byla udělat na konci průhledné směrovky a postupně je zmenšovat.


Ano, původně byly koncové klapky křidélka rozevírací, jako originál, uvažoval jsem s umístěním gira , které mělo udržet samokřídlo směrově v přímém letu. Bohužel tenkrát nebyla stabilizace tak daleko, tak jsem použil průhledé směrovky, jak psal Tomáš. Jinak pohony, teda prodloužené hřídele usazené v trubce ještě mám. Mohu věnovat na pokusy. Kdyby jsi chtěl nějaké podklady a fotky originálu ještě někde mám.

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

stř 30.01.2019 12:38

bobinh píše:Ještě ke spoilerům - na jedné fotce co jsem tu dal je vidět otevřené spoilery.
Přidám ještě jednu z přibližení na přistání, kde je vidět , že má spoilery roztažené.
Je sice mizerná , ale trochu je to vidět.
Startoval i přistával na zemi - podvozek je vidět.
Pro zajímavost - pohony měl speciálně dělané v MP Jet, pokud si pamatuju,
tak to byly spřažené v té době oblíbené tzv velké červené.

Jako pohon byly použitý 4x upravené dvojice "malých žlutých", souosé náhony (poměrně složité, problematické na výrobu a provoz) tlačných vrtulí byly udělané z uhlíkových trubek.
https://www.rcgroups.com/forums/attachm ... tid=869383
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ost5635679

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

stř 10.04.2019 22:54

Vzhledem k poměrně úspěšnému létání s pokusnou bestií (dá se pěkně řídit spoilery i při absenci směrovek) jsem přikročil k trochu větší variantě:
centr_03.jpg
Ty baterky tam nebudou všechny, to jsem jen tak zkoušel co by kdyby...

centr_04.jpg
Zatím mám podstatnou část centroplánu. Pod odtokovou částí žeber je kontrolní šablona. Zvukový modul je téměř samozřejmostí :-)

centr_05.jpg
Ještě jsem si to poskládal na kochání :mrgreen:

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

čtv 11.04.2019 5:52

Dost dobrý! Slintám jak se mi to líbí ;)
A ještě mě zajímají ty prodloužené hřídele, to je samovýroba, nebo jsou takhle sehnatelné? Já jen že jsem včera v modelářské prodejně něco podobného náhodou zahlédl, ale nevěnoval jsem tomu pozornost ...byla to myslím hřídel na 600 motor.

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

čtv 11.04.2019 7:09

To je samodomo. V trubce (AW6060) jsou 2 ložiska - na konci a uprostřed, hřídel je 5mm (kvůli tuhosti, aby to nekmitalo). Protáhnull jsem tím 800W, poběží to tak na 600W a snad to i vydrží :-) Ještě vymyslím "maketový" kužel (nejspíš kombinace soustruh - frézka - 3D tisk), to se osvědčilo na DH98.

Re: Experimentální samobrko twin

čtv 11.04.2019 10:06

Šnek23 píše:No upřímně to už moc nechápu... to bych to už radši postavil v 1:1 :mrgreen:


Ve finále se projekt nekonal, jelikož bez gir, která nebyla tenkrát k dispozici to bez směrovek létalo nestabilně.
Přílohy
DSC01465.JPG

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

čtv 11.04.2019 13:01

Gyra aktuálně neplánuju, pokusné křídlo bez směrovek řídím spoilery a myslím že stabilitu má dostatečnou.

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

čtv 11.04.2019 14:32

jyrry píše:Gyra aktuálně neplánuju, pokusné křídlo bez směrovek řídím spoilery a myslím že stabilitu má dostatečnou.


Taky jsem řídil spoilery jako originál, ale uvažoval jsem na ně připojit gyra, abych se nemusel zabývat směrovou stabilitou. Jinak pohony jsem měl vyřešeny takhle.
Přílohy
DSC01494.JPG

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

čtv 11.04.2019 15:18

RCModely píše:
Taky jsem řídil spoilery jako originál, ale uvažoval jsem na ně připojit gyra, abych se nemusel zabývat směrovou stabilitou. Jinak pohony jsem měl vyřešeny takhle.


To vypadá jak stočená balza, je to tak?

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

čtv 11.04.2019 22:53

REX píše:
To vypadá jak stočená balza, je to tak?


Ano olaminovaná balzová trubka lehké a pevné.

Re: Experimentální samobrko twin

pát 12.04.2019 4:50

RCModely píše:... bez gir, která nebyla tenkrát k dispozici to bez směrovek létalo nestabilně.

Jak se to projevovalo?

Re: Pokus o dvoumotorové samokřídlo Northrop N9M se spoilery

ned 14.04.2019 10:45

Jiřine. Kolik budeš potřebovat těch LiIon..spočítej to a pošli mi do SZ.
Odeslat odpověď