Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: pon 25.02.2019 13:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2007
Příspěvky: 462
Dobry den.
Nejaku dobu sa mi na policke vala dlho nepouzita ASP 2.5ccm.
Rozhodol som sa zeby som ju zamestnal v nejakom tom lietadle.
Rozhodol som sa ze by to malo byt lietadlo Fly Baby stavane podla planku.
Nasiel som dva rozne planiky, ktore by som patricne zmensil cca na 85-90%, aby to ten motor zvladal.

http://eshop.rcrevue.cz/planky-rc-revue ... y-109.html
vs.
http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... -077s.html

Ten jeden planik je rovno robeny na zhavik a preto by sa dal len zmensit. Avsak nerobi mi problem prerobit si ten druhy planik tak, aby som tam to ASP-cko dostal.
Mate nejake skusenosti s tymito planikmi? Ktory je lepsi?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: pon 25.02.2019 22:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ta Kozákova Fly Baby lítá velmi dobře, kdysi jsem ji měl na Tono 3,5 ccm. Ale dost rychle jsem ji zrušil na závadu rádia.
Počítej s tím, že na dnešní poměry je to stavěný "postaru" hodně bytelně, pokud to budeš zmenšovat, dost bych šetřil na váze a hodně vylehčil.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 7:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2007
Příspěvky: 462
No ved pre to pozeram obe..pri tej druhej je uz totiz pisana hmotnost o 400g mensia.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 13:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Rozdíl v hmotnosti je logický. Modely s čuďákem musí vydržet větší vibrace. Za sebe, asi bych nakombinoval konstrukci z elektry s čumákem z toho čuďáka. Při zmenšení na 85% to bude mít necelých 1200 mm v rozpětí (vyšlo mi 1173). To by ses mohl dostat s hmotností na nějakých 1200 g. I když, mám Pipera v této velikosti, také rozpětí 1380 mm, jen s poměrně velkou hmotností na dvaapůlku (1580 g), nechce se tomu startovat z trávy (z asfaltu bez problémů). Pokud bys elektroverzi postavil do těch 1400 g, mohlo by to rozumně létat i s ní. Originál nebyl žádný akrobat, zřejmě ani ty nebudeš chtít létat nějaký 3D chaos. Jen trochu zpevnit čumák a vybírat lehkou balsu, no a serva v hmotnosti kolem 20 g (něco jako HS-81 apod), ne standardy s hmotností přes 40 g (ta lehká budou pro elektru možná i doporučená). Elektromotor by mohl vážit kolem 150 g, baterka (3S 2500 mAh) cca 200 g + 30 - 40 g regl. Čuďak má sám cca 150 g a plná banda (110 ml) bude lehčí než baterka s reglem. Tahle banda mi v Piperovi vydrží nějakých 19 minut chodu, i když za to budeš tahat, bude to stejně víc než 1/4 hodinka letu. A ani baterka na serva tu hmotnost elektry nijak nedožene.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 14:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Ackroyd : Drobné technické doporučení: Pokud budeš létat na trávě, nedávej na podvozek tu průběžnou vodorovnou osu, je příčinou zbytečných kotrmelců.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 14:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2007
Příspěvky: 462
Super postrehy.
Dakujem velmi pekne za rady.
So stavanim lahkeho modelu mam skusenost - vid https://www.rcalbum.cz/model/6042-katana.html . Aj ked ten by siel tiez odlahcit este.
Co sa tyka tej priecnej vzpery v podvozku - teda nepouzijem, dobry postreh.
Urcite z toho nechcem 3d akrobat, ma to byt na take pohodove poletanicko, pomalsie = lepsie v tomto pripade :-) .
Startovat budem z travy.
Po tychto radach uvidim teda ci to budem zmensovat,ale asi ano kedze vzlietat budem z travy. Asi to teda aspon minimalne zmensim..na tych 90%. Aj tak totiz budem cumak prekreslovat + spevnovat a motorovy kryt teda pravdepodobne laminovat / durofol. zvysok konstrukcie sa mi paci.
Este ma napadlo ci rozpetie po zmenseni malinko nezvacsit, ci to neprida na pohodovom polietani.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 18:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Ja som dal do 1070g 1000mm epp 2.5 asp a dnes by som dal aj 3.5

Vystupa to pekne ale na vrtuli sa neudrzi

Chcel som len povedat ze 1250mm sa mi zda velke na 2.5

Ak tu pohladas najdes aj odkaz na video


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 19:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Sky59, jsi se probral ze zimního spánku? To, co máš ty a to, co chce stavět kolega je diametrálně rozdílné. Nesrovnávám materiál modelu, ale typ modelu. Ty porovnáváš "Pipera" a "Spitfira". On chce polomaketu amatérského, spíše cestovního (turistického), než sportovního (akrobatického) letadla, které nikdy nemělo akrobatické ambice. Tam není třeba, aby to viselo na vrtuli a zvládalo 3D chaos. Takže pokud se dostane do intervalu hmotnosti mezi 1200 až 1400 g, tak to s tou dvaapůlí bude létat poměrně realisticky maketově. Motor bude vrčet tak něco kolem půl plynu a on si bude pohodově poletovat kolem hlavy. A věřím, že i s touto hmotností udělá třeba lopase, možná i bez rozběhu, navíc, pokud to zmenší na nějakých 1200mm. Zkus si o tom typu něco pohledat, aby to zase nebyl od tebe výkřik do tmy.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 19:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
DAF píše:
Sky59, jsi se probral ze zimního spánku? To, co máš ty a to, co chce stavět kolega je diametrálně rozdílné. Nesrovnávám materiál modelu, ale typ modelu. Ty porovnáváš "Pipera" a "Spitfira". On chce polomaketu amatérského, spíše cestovního (turistického), než sportovního (akrobatického) letadla, které nikdy nemělo akrobatické ambice. Tam není třeba, aby to viselo na vrtuli a zvládalo 3D chaos. Takže pokud se dostane do intervalu hmotnosti mezi 1200 až 1400 g, tak to s tou dvaapůlí bude létat poměrně realisticky maketově. Motor bude vrčet tak něco kolem půl plynu a on si bude pohodově poletovat kolem hlavy. A věřím, že i s touto hmotností udělá třeba lopase, možná i bez rozběhu, navíc, pokud to zmenší na nějakých 1200mm. Zkus si o tom typu něco pohledat, aby to zase nebyl od tebe výkřik do tmy.


Keby si to bol byval napisal bez tych 2 tlachov na zaciatku a na konci bolo by to k veci, inak znava neviem co si o tebe mysliet
Napisal som informaciu, aj to, ze na 2.5asm 1kg nezavesi, zo svojich skusenosti spochybnujem loop bez rozbehu s 1200mm a 1400g


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: úte 26.02.2019 21:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
V jiném vlákně ti kdosi radil, abys raději neradil, drž se toho. Bude na moderátorech, zda naše poslední 4 příspěvky smáznou, ani tvůj totiž není přínosný, ba spíše zcestný. Např. 5 kilový model nějakého turistického letadla klidně utáhne tak patnáctka - dvacítka benzín (to je právě případ Fly Baby), ale pokud s ním budeš chtít akrobatit (tvůj model), budeš tam potřebovat aspoň o polovinu víc, ne-li dvojnásobek. Ty přijdeš s akrobatem a radíš, jak má postavit Pipera. Můj těžký Piper létá na pohodu. Pokud bych chtěl se stejně těžkým modelem zalétat sestavu F3A, tak tam dám tak pětku, nehledě na nutnost totální změny koncepce celého letadla.
P.S. Nehledě na skutečnost, že tazatel ví, jaký konkrétní model chce, jen upřesňuje velikost, a také má už motor a nevypadá to, že by si na tvou řadu kupoval jiný, větší. Tak se drž tématu a odpovídej, na co jsi tázán.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2019 10:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Není to velké,mentor od modely obdobné velikosti létal s dvojkou juniorem a to byl hodně slabý motor.
S Brněnskou 3.5 mi epp model stoupal kolmo,ale díky malé vrtulce záviset nešel jen se zastavil a už se znovu nerozjel.Byl to soubojový model ze stavebnice.
Trufnu si tvrdit že by to maketově létalo při lehké stavbě i v originální velikosti podle plánu.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2019 11:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
I já se přidám s názorem, že to velké není. Kdysi se dost houfně stavěly modely QB-15 (protože tu byly ke koupi kvalitní a levné stavebnice a ještě se i kopírovaly). Rozpětí asi 1250 mm a poháněly to vesměs různé "dvaapůlky". Měl jsem jich v rukou (myšleno ve vzduchu) několik, hmotnost jak komu vyšla a podle toho to také různě létalo. Ale létaly všechny. Ta nejtěžší měla rovné 2 kg (!) a navíc povrchovku asi jako prkenná ohrada, stoupala asi jako těžce naložený Wellington, ale přesto nebyla záludná a - co mi dodnes hlava nebere - po zhasnutí motoru neuvěřitelně plachtila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2019 12:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2007
Příspěvky: 462
Tazke zaver z tejto debaty.
Zoberiem planik na ten z RC-Revue(je lahci), zmensim ho na 90% = rozpetie cca 1260mm, upravim cumak na zhavika(zaroven mierne spevnim). A pri stavbe budem odlahcovat.
Ak bude zaujem, progress mozem v tomto vlakne updateovat.
Urcite ma pocas stavby budu zaujimat vase postrehy a pripomienky.
Uz sa na to tesim :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2019 13:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Při tom odlehčování postupuje rozvahou. Spíše bude na místě hledat lehčí materiál, než bezhlavě odvrtávat. Musíš si při tom uvědomit, kudy vede jaké napětí, kde jsou největší ohybové momenty atd. Asi nebude vadit, když dvojku balsu vyměníš za jeden a půlku (když si pohraješ se šuplérou, dají se najít třeba prkénka 1,6 mm), nebo místo 3,0 dáš 2,5 mm. U překližkových dílů ale pracuj opravdu s rozvahou, jsou to přeci jen pevnostní uzly.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Fly Baby
PříspěvekNapsal: stř 27.02.2019 13:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2007
Příspěvky: 462
Dakujem za radu.
Presne takymto sposobom na to planujem ist.
Ono trochu to odlahci zmensenie planu a preto proporcne by som menil balzove prkienka o 0,5mm kde by slo. z 1mm na 0,5 nepojdem :-D (a ani z 1,5 na 1).
Uvidim teda ako mi to vyjde.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz