Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 15:47 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2009
Příspěvky: 140
Bydliště: Pardubice
Ahoj,

potřeboval bych schválit nebo doporučit motorizaci pro letadlo https://3dlabprint.com/shop/qtrainer/

Vybral jsem https://profimodel.cz/cs/motory/247641- ... UIQAvD_BwE
a vrtule 9x6, regl můj 40A

Bude to nějak slušně létat - pohoda ne nějaké velká divočina

Ten doporučený motor mě přijde jako hrozné maso. A s tímto bych mohl použít část vybavení co mám doma.

Děkuji za radu.

_________________
PC cessna 480(krycí jméno traktor)HYPE FOX(rev 1.1)TX - Hitec Optic 6 SPORTRX - Hitec HFD-08RD


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 16:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Aka bude priblizne letova hmotnost ? Nikde to tam nevidim...Tlacene modely byvaju casto o nieco tazsie ako balzove ci bublinkove varianty.

Pri letovej hmotnosti okolo 2kg mi pride vykon 400w dost malo - naozaj len na velmi mierne lietanie.
Osobne by som tam kludne strcil ten doporucovany motor 3542 ,okolo 130-150g - 500-600W , tych 30g na letovych vlastnostiach nepoznas a budes mat o dost vacsiu rezervu vykonu na pripadne krizovky...
Z lacnejsich ale kvalitnych napr. Dualsky ECO 2820C V2 ci Dualsky ECO 2826C V2 - otacky na volt zvolene podla vybraneho akumulatora a vrtule , odber doladit miernou zmenou doporuc.vrtule.
Motory Ray moc nemusim - pridu mi menej vykonne na hmotnost nez ostatne ale to je mozno len moj dojem...

Ale ak bude mat model len tak 1000-1300 gramov tak ten Ray urcite bez problemov...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 17:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
Já mám v Qtraineru motor Turnigy Aerodrive SK3-3542/1185, vrtuli 11x5,5 a baterii 3S. Max proud jsem měřil s ne zcela nabitou baterkou, na zemi leze k 50A. Výkon je pro mě víc než dostatečný a je to až neuvěřitelně hodný éro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 17:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2009
Příspěvky: 140
Bydliště: Pardubice
Maximální letovka je 1650g

_________________
PC cessna 480(krycí jméno traktor)HYPE FOX(rev 1.1)TX - Hitec Optic 6 SPORTRX - Hitec HFD-08RD


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 8:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Pokud použiješ vhodnou vrtuli a baterii, tak motor postačí bohatě.
Elektromotor dá výkon jak ho zatížíš a chladíš.
Já osobně Ray motory nepoužívám od doby co mi jeden velice rychle shořel. Takže je nedoporučuji.
Spíš bych vybíral tady https://emotors.cz/cs/164-outrunner
Proudy i napětí je potřeba měřit, nelze spolehnout na doporučenou vrtuli - každá je trochu jiná a baterky taky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 11:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2009
Příspěvky: 140
Bydliště: Pardubice
Super díky. nakonec asi vezmu ten orig. motor alespo pujde pouzit i ve vetsich letadlech. :-)

_________________
PC cessna 480(krycí jméno traktor)HYPE FOX(rev 1.1)TX - Hitec Optic 6 SPORTRX - Hitec HFD-08RD


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 14:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.12.2011
Příspěvky: 35
Bydliště: Olomouc
Miro_V píše:
Aka bude priblizne letova hmotnost ? Nikde to tam nevidim...Tlacene modely byvaju casto o nieco tazsie ako balzove ci bublinkove varianty.

Pri letovej hmotnosti okolo 2kg mi pride vykon 400w dost malo - naozaj len na velmi mierne lietanie.
Osobne by som tam kludne strcil ten doporucovany motor 3542 ,okolo 130-150g - 500-600W , tych 30g na letovych vlastnostiach nepoznas a budes mat o dost vacsiu rezervu vykonu na pripadne krizovky...
Z lacnejsich ale kvalitnych napr. Dualsky ECO 2820C V2 ci Dualsky ECO 2826C V2 - otacky na volt zvolene podla vybraneho akumulatora a vrtule , odber doladit miernou zmenou doporuc.vrtule.
Motory Ray moc nemusim - pridu mi menej vykonne na hmotnost nez ostatne ale to je mozno len moj dojem...

Ale ak bude mat model len tak 1000-1300 gramov tak ten Ray urcite bez problemov...


Mám ověřeno, že příkon 400W na 2kg model určitě stačí. Můžeš se řídit návody na netu, které např. zmiňují "180-220 W na kg ... modely pro základní akrobacii, rychlé makety" ( treba http://www.rcmodels.cz/vybirame-elektromotor/39/clanek). Doporučovaných 500 - 600W odpovídá spíše 3D akrobatu a pod. Model je charakterem trenér, nemá smysl (alespoň za mě) z něj dělat raketu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: sob 10.04.2021 15:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2009
Příspěvky: 140
Bydliště: Pardubice
Tak já to ještě promyslím.

_________________
PC cessna 480(krycí jméno traktor)HYPE FOX(rev 1.1)TX - Hitec Optic 6 SPORTRX - Hitec HFD-08RD


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: sob 10.04.2021 18:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
DaliborJ píše:

Mám ověřeno, že příkon 400W na 2kg model určitě stačí. Můžeš se řídit návody na netu, které např. zmiňují "180-220 W na kg ... modely pro základní akrobacii, rychlé makety" ( treba http://www.rcmodels.cz/vybirame-elektromotor/39/clanek). Doporučovaných 500 - 600W odpovídá spíše 3D akrobatu a pod. Model je charakterem trenér, nemá smysl (alespoň za mě) z něj dělat raketu.


Urcite mas pravdu. Plne s tebou suhlasim. Stacilo by aj menej.

Ale motor chvilami pobezi "na doraz" , je problem to pri plnom plyne uchladit a klesa aj ucinnost. A pri dlhodobom zatazeni hrozi vyhorenie motora , ak nestiha chladenie.
Preto som radil pouzit silnejsi motor , ktory pri normalnom lietani pobezi tak na 20-50% vykonu v oblasti maximalnej ucinnosti a da sa lahsie uchladit. Pri silnejsom motore v pripade potreby (ja tomu hovorim krizovka - napr.pri strate rychlosti) je mozne motoru osolit a model potiahne z padovej rychlosti ci podobneho pruseru - chyby pilota ktora sa aspon mne stava dost casto.
Moja chyba ze som to nedostatocne vysvetlil , bral som ako samozrejmost ze motor nemusi bezat naplno a ze ma rezervu.

Snad si z toho autor vlakna (Ray69) nieco vyberie , su rozne moznosti ako pohon konfigurovat a kazdy to riesi trochu inak.
A ako pise Dudaj , pred letom dokladne pohon premerat este na zemi, je zbytocne riskovat model kvoli zle zvolenej vrtuli ci slabemu regulatoru.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: QTRAINER Motor a vrtule
PříspěvekNapsal: sob 10.04.2021 20:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Miro_V píše:

Ale motor chvilami pobezi "na doraz" , je problem to pri plnom plyne uchladit a klesa aj ucinnost. A pri dlhodobom zatazeni hrozi vyhorenie motora , ak nestiha chladenie.
.


Je omylem se domnívat, že motor neshoří, když bude silnější a bude využit na menší výkon a opačně.
Teoreticky může motor shořet i když běží bez vrtule a delší dobu.
Není až tak důležitý trvalý výkon, jako zajištěné chlazení.
Pokud se motor dobře chladí, vydrží dlouhodobě i dost vysoké přetížení.
A s účinností je to taky jinak.
Motor s 400 W doporučeného trvalého příkonu bude mít tah v závislosti na velikosti vrtule (čím větší průměr a menší stoupání, tak se zvyšuje statický tah
a naopak) dejme tomu 1,3 Kg. Je to trenér, takže je zájem aby spíš létal pomaleji. Pokud bude model vážit do 1,3 kg bylo by to 100 % tahu k hmotnosti.
S modelem pak bude létat většinu času na 1/2 plynu. Pokud by létal na cca 75% výkonu, pak bude létat v nejlepší účinnosti.

Ovšem dle použité vrtule lze očekávat výkon i přes 2 kg tahu při těch 400 W.

Záleží na mnoha věcech, ale silný motor provozovaný na 1/2 výkonu se nebude pohybovat v optimální účinnosti.

Pro trenéra je lepší použít lehčí baterky i motor, pro tištěný model který vychází už tiskem těžší tím spíš.
S lehčím modelem se lépe přistává a létá i na nižších rychlostech, což se u trenéra cení.

Mám Akromastra - váha 1150 g s 400 W plného výkonu visí na vrtuli na 3/4 plynu a po přidání jde kolmo nahoru.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz