Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 13:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
Ahoj ,chtěl bych se zeptat, jaké má vzepětí křídla vliv na ovládání modelu křídélkama. Opravoval jsem známému model QB-15 a chtěl tam dodělat ty křidélka. Já mám zato ,že budou asi málo účiná. Jestli se pletu ,tak mě prosím opravte. Dík. J.

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 14:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Vzepeti kridel ( i vodorovne ocasni plochy ) je z pohledu mechaniky letu autostabilizacnim prvkem u klasicke koncepce letadel.

Kridelka a jine udelatka funguji predevsim jako prvky rizeni.

Zbyva definovat co uprednostnim... stabilitu, nebo riditelnost.Ten kompromis musi odladit kazdy pilot dle svych predstav s ohledem na konkretni kategorii modelu.

Je celkem nerozum,aby se vzepeti ( vetsi nez 4 -6 st ) hadalo s vychylkami kridelek a naopak je nerozum ocekavat, ze kridlo bez vzepeti bude schopno bez pomoci kridelek vyrovnat pricny naklon jenom rizenim smeroveho kormidla tj . stranovym vyosenim letadla. Castecne muze pomoci vhodna vyskova pozice teziste,nebo sipovitost,ale ...

Kdyz na to prijde,informaci k problematice je na siti celkem dost... namatkou clanky pritele Lnenicky:

http://www.airspace.cz/akademie/rocnik/ ... bilita.php

p. Kaminka,viz odrazka Stranova stabilita a riditelnost modelu ....

http://www.vekamodel.cz/aerodynamika-a- ... ni-modelu/

nebo strucne pojednani na strankach publikace Letecke modely,co vydala Modela ... viz posledni skeny v odkazu:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Teorie_a_praxe/

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 15:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Jirka 72 píše:
Opravoval jsem známému model QB-15 a chtěl tam dodělat ty křidélka. Já mám zato ,že budou asi málo účiná.
Kdysi se tenhle model stavěl docela hodně, osobně jsem jich řídil asi sedm. Jeden kamarád tam ta křidélka udělal a byla účinná až překvapivě a létalo se s tím dobře. :) (vzepětí zůstalo původní)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 16:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
QB-15 jsem dostal od kamaráda rezestavěné a tak jsem ho uvedl doletového stavu a zalétal, úžasné hodné létavé letadlo, škoda že jsem ho nepostavil o 30 let dříve a taky uvažuji o křidélkách. Vzepětí křídel není nijak závratné a pokud to srovnám třeba s QB-20 je vzepětí o 1-2 st větší i když QB-20 má dvojvypuklý profil, ale porovnáno s Maxem nebo Cheri od Graupnera je vzepětí skoro stejné a pokud porovnám polystyrenového Pioneera od Pelikana je to skoro to samé. Myslím se, že na takové to "domácí létání" bez náročné akrobacie kdy to zvládne souvrat přemet a výkrut může být i původní křídlo bez úpravy vzepětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 19:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
Já mám QB-20 postavené z výřezů od fy Flyng Wood a to má právě křídlo skoro rovné,ikdyž malé vzepětí tam je. Já co mám modely s křídélkama,tak mám křídla skoro rovné. Kluci na letišti mi říkali,že čím větší vzepětí má křídlo,tak křídélka jsou míň ůčiné. Tak jsem se chťel zeptat. On má ješťe jedno křídlo,tak ho skusím narovnat. J.

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 19:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirka 72 píše:
Já mám QB-20 postavené z výřezů od fy Flyng Wood a to má právě křídlo skoro rovné,ikdyž malé vzepětí tam je. Já co mám modely s křídélkama,tak mám křídla skoro rovné. Kluci na letišti mi říkali,že čím větší vzepětí má křídlo,tak křídélka jsou míň ůčiné. Tak jsem se chťel zeptat. On má ješťe jedno křídlo,tak ho skusím narovnat. J.


Krome vysvetleni podstaty problemu jsem v dobre vire nalinkoval podrobnejsi vysvetleni ,kde je uvedeno jak system funguje. Je na kazdem, jak s temi odkazy nalozi :wink:

Stabilizacni ucinek velkeho vzepeti se bude vzdy prat s ucinkem protipusobiciho ucinku ridici plochy. Na tom neni nic divneho, proto se furt hleda vhodny kompromis pro konkretni druh modelu a rezimy letu, ve kterych ho prevazne provozuji.

Pozn. myslim,ze znalosti zakladu aerodynamiky a mechaniky letu by nemeli byt modelarem brany jako opruz ci neco zbytecneho... vzdyt je to nas konicek ...nebo ne? 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 20:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
Pro veka 1. Já se jen ptal jaká bude ůčinost křidélek při větším vzepětí křídla.Taže při generálce toho druhého křídla ho mám zmenšit na 4-6 st.?

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 20:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Samozřejmě, že větší vzepětí má význam hlavně pro modely řízené směrovkou nebo směrovkou a výškovkou, ale když jsem vycházel z těch přirovnání tak jsem měl na mysli originál QB-20, který se u nás prodával ke konci osmdesátých let, který vzepětí měl i když né velké přesto dosti zřejmé a né různé úpravy vzniklé v současnosti. Ale mám motorový model Duke - hornoplošník s křidélky, který má křídlo úplně rovné a přesto je to pohodový a stabilní eroplán. A například dát křidélka na model historika (z let 1936-1950) tak díky velkému vzepětí se z modelu stabilního stane zvrhávací téměř neřiditelná potvora, byť jako volňásek to létá stabilně a usadí se to i v silné turbulenci.
Dost záleží na tom co od modelu očekáváme, samozřejmě akrobat nebo maketa bude mít jiné vzepětí než rekreační hornoplošná poletucha, popř. letadlo pro výuku létání. Jinak se bude chovat letadlo s mírným vzepětím jinak s rovným křídlem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 20:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
No uvidíme ona ta 20ka co mám z výřezů je celkem hodná,lítá skoro krokem.Ten kamarád mi to dal jen na předělání ze spalováku na elektro, plus nový potah folií.A nevíte někdo kde by to mohlo mít ťežíště?

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 21:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirka 72 píše:
Pro veka 1. Já se jen ptal jaká bude ůčinost křidélek při větším vzepětí křídla.Taže při generálce toho druhého křídla ho mám zmenšit na 4-6 st.?


Netusim jaka je aktualni hodnota. Ale pokud je vzepeti do 6 st, tak bych to u toho typu neresil... neni to cistokrevny akrobat.

Pozn... kdyz se zahloubas do Kaminkovo textu, krome vysvetleni co proc a jak , na str 12, Modelar 9/79 , najdes i tabulky doporucenych hodnot vzepeti pro ruzne kategorie modelu.

Ale, jak jsem psal drive... je na kazdem, zda informace z uvedenych odkazu vyuzije ve svuj prospech, nebo ne. Fakt je , ze ty odkazy je nutno precist a nasledne ziskane info nadobro ulozit v kulatem zakonceni cloveka. Je ale mozne, ze pro nekoho to muze v dnesni problem...bo neni cas apod. :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: čtv 11.11.2021 21:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirka 72 píše:
No uvidíme ona ta 20ka co mám z výřezů je celkem hodná,lítá skoro krokem.Ten kamarád mi to dal jen na předělání ze spalováku na elektro, plus nový potah folií.A nevíte někdo kde by to mohlo mít ťežíště?




Pro skolni model se obvykle pouzije hodnota cca 33-35 % SAT , pricemz u obdelniku se SAT rovna realne hloubce kridla.

Pozn... vice info, viz predesle odkazy na rajceti, nebo u mne na webu :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 7:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Jirka 72 píše:
A nevíte někdo kde by to mohlo mít ťežíště?
Přímo na nosníku, mám i origo plán v PDF.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 12:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
Dík za postřehy. J.

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vzepětí a křidélka
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 15:14 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirka 72 píše:
Dík za postřehy. J.


... postrehl jsem, ze nectes SZ. :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz